Wyszukaj produkt

Cablivi

Caplacizumab

inj. [prosz.+ rozp. do przyg. roztw.]
10 mg
1 fiol. 10 mg prosz. + amp.-strzyk. rozp.
Iniekcje
Rx-z
CHB
17672,84
(1)
bezpł.

Cablivi (kaplacyzumab) - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Cablivi jest wskazany do stosowania w leczeniu osób dorosłych oraz młodzieży w wieku 12 lat i starszej, o masie ciała co najmniej 40 kg, podczas epizodu nabytej zakrzepowej plamicy małopłytkowej (aTTP). Lek należy stosować w połączeniu z wymianą osocza i immunosupresją.

Nabyta zakrzepowa plamica małopłytkowa (aTTP) to rzadka, zaimmunologiczna charakteryzująca się tworzeniem zakrzepów w małych naczyniach krwionośnych i małopłytkowością. Cablivi, poprzez hamowanie interakcji między czynnikiem von Willebranda a płytkami krwi, zapobiega tworzeniu się zakrzepów charakterystycznych dla aTTP.

Dawkowanie i sposób podawania

Leczenie produktem Cablivi powinno być rozpoczynane i nadzorowane przez lekarzy posiadających doświadczenie w leczeniu chorych na mikroangiopatie zakrzepowe. Schemat dawkowania przedstawia się następująco:

Etap leczenia Dawka Sposób podania
Pierwsza dawka 10 mg Wstrzyknięcie dożylne przed wymianą osocza
Kolejne dawki podczas codziennej wymiany osocza 10 mg Wstrzyknięcie podskórne po każdej wymianie osocza
Leczenie po zakończeniu codziennej wymiany osocza 10 mg Wstrzyknięcie podskórne raz na dobę przez 30 dni

W przypadku utrzymywania się objawów choroby immunologicznej po 30 dniach, zaleca się optymalizację leczenia immunosupresyjnego i kontynuację codziennych wstrzyknięć kaplacyzumabu w dawce 10 mg do czasu ustąpienia objawów podstawowej choroby immunologicznej.

Ważne jest przestrzeganie zaleconego schematu dawkowania. W przypadku pominięcia dawki, należy ją podać w ciągu 12 godzin. Jeśli upłynęło więcej niż 12 godzin, nie należy podawać pominiętej dawki, a kolejną dawkę podać zgodnie z dotychczasowym schematem.

Modyfikacje dawkowania w szczególnych grupach pacjentów

  • Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek: nie jest konieczne dostosowanie dawki
  • Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby: nie jest konieczne dostosowanie dawki
  • Pacjenci w podeszłym wieku: brak konieczności modyfikacji dawki, jednak doświadczenie w tej grupie jest ograniczone
  • Dzieci i młodzież: dawkowanie u młodzieży ≥12 lat o masie ciała ≥40 kg jest takie samo jak u dorosłych. Nie ustalono dawkowania dla dzieci i młodzieży o masie ciała <40 kg

Cablivi był stosowany w badaniach klinicznych przez okres do 65 dni. Brak danych dotyczących ponownego leczenia kaplacyzumabem.

Przeciwwskazania

Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania produktu Cablivi jest nadwrażliwość na substancję czynną (kaplacyzumab) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Ryzyko krwawienia: Ze względu na mechanizm działania, Cablivi może zwiększać ryzyko krwawienia. Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z podwyższonym ryzykiem krwotoku:

  • W przypadku aktywnego, istotnego klinicznie krwawienia należy przerwać leczenie
  • Stosowanie doustnych leków przeciwzakrzepowych lub heparyny w dużej dawce wymaga oceny stosunku korzyści do ryzyka
  • Jednoczesne stosowanie leków przeciwpłytkowych i/lub heparyny drobnocząsteczkowej wymaga uważnego monitorowania
  • U pacjentów z koagulopatiami (np. hemofilia) konieczne jest ścisłe monitorowanie

Zabiegi chirurgiczne: Leczenie Cablivi należy przerwać co najmniej 7 dni przed planowanym zabiegiem chirurgicznym lub stomatologicznym. W przypadku nagłej operacji można rozważyć podanie koncentratu czynnika von Willebranda.

Niewydolność wątroby: Brak danych dotyczących stosowania kaplacyzumabu u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby. W tej grupie pacjentów konieczna jest ocena stosunku korzyści do ryzyka i ścisłe monitorowanie.

Identyfikowalność: W celu poprawy identyfikowalności biologicznych produktów leczniczych należy dokładnie zapisywać nazwę i numer serii podawanego produktu.

Cablivi nie ma istotnego wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Warto zapamiętać
  • Cablivi (kaplacyzumab) jest wskazany w leczeniu nabytej zakrzepowej plamicy małopłytkowej (aTTP) w połączeniu z wymianą osocza i immunosupresją.
  • Lek może zwiększać ryzyko krwawienia, dlatego należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z podwyższonym ryzykiem krwotoku oraz przerwać leczenie w przypadku istotnego klinicznie krwawienia.

Interakcje

Nie przeprowadzono formalnych badań interakcji dla kaplacyzumabu. Jednak ze względu na potencjalne zwiększone ryzyko krwawienia, należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu:

  • Doustnych leków przeciwzakrzepowych (np. antagonistów witaminy K, bezpośrednich doustnych antykoagulantów)
  • Heparyny w wysokich dawkach
  • Leków przeciwpłytkowych

W takich przypadkach konieczna jest ocena stosunku korzyści do ryzyka oraz ścisłe monitorowanie kliniczne pacjenta.

Ciąża i laktacja

Ciąża: Brak danych dotyczących stosowania kaplacyzumabu u kobiet w ciąży. Badania na zwierzętach nie wykazały szkodliwego wpływu na płód, jednak z ostrożności zaleca się unikanie stosowania produktu Cablivi w czasie ciąży.

Karmienie piersią: Brak danych o przenikaniu kaplacyzumabu do mleka ludzkiego. Nie można wykluczyć ryzyka dla dziecka karmionego piersią. Należy podjąć decyzję o przerwaniu karmienia piersią lub wstrzymaniu/przerwaniu terapii, biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla matki.

Płodność: Wpływ kaplacyzumabu na płodność u ludzi jest nieznany. Badania na zwierzętach nie wykazały wpływu na parametry płodności.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane obserwowane podczas badań klinicznych:

  • Bardzo często (≥1/10): krwawienie z nosa, ból głowy, krwawienie z dziąseł, pokrzywka
  • Często (≥1/100 do <1/10): udar mózgu, krwotok do oka, krwiak, duszność, krwioplucie, krwiste wymioty, krwawienia z przewodu pokarmowego, ból mięśni, krwiomocz, krwotoki z dróg rodnych, gorączka, zmęczenie, reakcje w miejscu wstrzyknięcia

W przypadku wystąpienia istotnego klinicznie krwawienia należy rozważyć przerwanie leczenia i zastosowanie odpowiednich środków hemostatycznych.

Przedawkowanie

W przypadku przedawkowania Cablivi może dojść do zwiększonego ryzyka krwawienia. Zaleca się uważne monitorowanie pacjenta pod kątem objawów przedmiotowych i podmiotowych krwawienia. W razie potrzeby należy zastosować odpowiednie leczenie objawowe.

Mechanizm działania

Kaplacyzumab jest humanizowaną biwalentną nanocząsteczką, która wiąże się z domeną A1 czynnika von Willebranda. Mechanizm działania polega na:

  • Hamowaniu interakcji między czynnikiem von Willebranda a płytkami krwi
  • Zapobieganiu adhezji płytek krwi charakterystycznej dla aTTP
  • Obniżeniu całkowitego poziomu antygenu czynnika von Willebranda i poziomu czynnika VIII:C

Dzięki temu mechanizmowi Cablivi skutecznie zapobiega tworzeniu się zakrzepów płytkowych w małych naczyniach krwionośnych, charakterystycznych dla aTTP.

Skład

Jedna fiolka z proszkiem zawiera 10 mg kaplacyzumabu. Produkt należy rozpuścić w odpowiednim rozpuszczalniku przed podaniem.

Cablivi stanowi istotną opcję terapeutyczną w leczeniu nabytej zakrzepowej plamicy małopłytkowej, szczególnie w połączeniu z wymianą osocza i immunosupresją. Jego unikalne działanie na poziomie interakcji czynnika von Willebranda z płytkami krwi pozwala na szybkie opanowanie procesu tworzenia zakrzepów charakterystycznych dla aTTP. Jednakże, ze względu na zwiększone ryzyko krwawienia, stosowanie leku wymaga ścisłego monitorowania i indywidualnej oceny stosunku korzyści do ryzyka u każdego pacjenta.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.