Wyszukaj produkt

Bylvay

Odevixibate

kaps. twarde
400 µg
30 szt.
Doustnie
Rx-z
CHB
23376,31
(1)
bezpł.
Bylvay
kaps. twarde
600 µg
30 mg
Doustnie
Rx-z
CHB
35064,47
(1)
bezpł.
Bylvay
kaps. twarde
200 µg
30 szt.
Doustnie
Rx-z
CHB
11688,16
(1)
bezpł.
Bylvay
kaps. twarde
1200 µg
30 szt.
Doustnie
Rx-z
CHB
68319,37
(1)
bezpł.

Bylvay - odewiksybat w leczeniu postępującej rodzinnej cholestazy wewnątrzwątrobowej

Wskazania do stosowania

Bylvay (odewiksybat) jest wskazany w leczeniu postępującej rodzinnej cholestazy wewnątrzwątrobowej (PFIC) u pacjentów w wieku od 6 miesięcy. Lek działa poprzez hamowanie wychwytu zwrotnego kwasów żółciowych w jelicie krętym, co prowadzi do zmniejszenia ich stężenia w surowicy.

Skuteczność leczenia odewiksybatem zależy od zachowania jelitowo-wątrobowego krążenia kwasów żółciowych oraz ich transportu do kanalików żółciowych włosowatych. Pacjenci z całkowitym brakiem lub niewystarczającą funkcją białka pompy eksportu kwasów żółciowych (BSEP) mogą nie wykazywać odpowiedzi na leczenie.

Dawkowanie i sposób podawania

Zalecana dawka początkowa odewiksybatu to 40 μg/kg masy ciała podawane doustnie raz na dobę rano. Lek można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłków.

Masa ciała (kg) Liczba kapsułek (dawka 40 μg/kg/dobę)
4 do <7,5 1 kaps. 200 μg
7,5 do <12,5 2 kaps. 200 μg lub 1 kaps. 400 μg
12,5 do <17,5 3 kaps. 200 μg
17,5 do <25,5 4 kaps. 200 μg lub 2 kaps. 400 μg
25,5 do <35,5 6 kaps. 200 μg lub 3 kaps. 400 μg
35,5 do <45,5 8 kaps. 200 μg lub 4 kaps. 400 μg
45,5 do <55,5 10 kaps. 200 μg lub 5 kaps. 400 μg
≥55,5 12 kaps. 200 μg lub 6 kaps. 400 μg

Dawkowanie odewiksybatu w zależności od masy ciała pacjenta

Po 3 miesiącach leczenia, jeśli nie uzyskano wystarczającej odpowiedzi klinicznej, dawkę można zwiększyć do 120 μg/kg masy ciała na dobę. W przypadku braku korzyści klinicznych po 6 miesiącach ciągłego leczenia, należy rozważyć alternatywne metody terapii.

Sposób podawania

Kapsułki 200 μg i 600 μg można otwierać i wsypywać ich zawartość do jedzenia lub połykać w całości. Kapsułki 400 μg i 1200 μg należy połykać w całości, ale można je także otworzyć i wsypać zawartość do jedzenia. W przypadku otwierania kapsułek, należy wymieszać ich zawartość z niewielką ilością półpłynnego produktu spożywczego (np. jogurt, mus jabłkowy) o temperaturze pokojowej lub schłodzonego. Mieszaninę należy spożyć natychmiast po przygotowaniu.

Modyfikacja dawkowania w szczególnych populacjach

U pacjentów z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek lub wątroby nie jest wymagane dostosowanie dawki. Brak danych dotyczących stosowania u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek lub wątroby. U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby może być konieczna dodatkowa kontrola pod kątem działań niepożądanych.

Nie określono bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności odewiksybatu u dzieci poniżej 6 miesiąca życia.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem leczenia oraz w jego trakcie zaleca się ocenę wyników badań czynności wątroby, stężenia witamin rozpuszczalnych w tłuszczach oraz międzynarodowego współczynnika znormalizowanego (INR). U pacjentów z podwyższonymi parametrami czynności wątroby należy rozważyć częstszą kontrolę.

Biegunka jest częstym działaniem niepożądanym podczas leczenia odewiksybatem. Należy regularnie kontrolować pacjentów, aby zapewnić im odpowiednie nawodnienie podczas epizodów biegunki.

Leczenie odewiksybatem może wpływać na wchłanianie produktów leczniczych rozpuszczalnych w tłuszczach, w tym lipofilowych doustnych środków antykoncepcyjnych.

Warto zapamiętać
  • Bylvay (odewiksybat) jest pierwszym doustnym, selektywnym inhibitorem IBAT zatwierdzonym do leczenia PFIC u pacjentów w wieku od 6 miesięcy.
  • Dawkowanie odewiksybatu należy dostosować do masy ciała pacjenta, z możliwością zwiększenia dawki po 3 miesiącach leczenia w przypadku niewystarczającej odpowiedzi klinicznej.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Odewiksybat jest substratem glikoproteiny P (P-gp). Jednoczesne stosowanie silnych inhibitorów P-gp (np. itrakonazolu) może zwiększać ekspozycję na odewiksybat, jednak wzrost ten nie jest istotny klinicznie.

Badania in vitro wykazały, że odewiksybat jest inhibitorem CYP3A4/5, jednak wpływ ten nie jest istotny klinicznie. Nie przeprowadzono badań interakcji z UDCA, ryfampicyną ani doustnymi hormonalnymi środkami antykoncepcyjnymi.

Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu odewiksybatu z lipofilowymi produktami leczniczymi, w tym doustnymi środkami antykoncepcyjnymi, ze względu na możliwy wpływ na ich wchłanianie.

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Brak wystarczających danych dotyczących stosowania odewiksybatu u kobiet w ciąży. Nie zaleca się stosowania produktu w okresie ciąży oraz u kobiet w wieku rozrodczym niestosujących skutecznej metody antykoncepcji. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną metodę antykoncepcji podczas leczenia, preferując barierowe metody antykoncepcji.

Nie wiadomo, czy odewiksybat przenika do mleka ludzkiego. Należy podjąć decyzję o przerwaniu karmienia piersią lub leczenia, biorąc pod uwagę korzyści dla matki i dziecka.

Działania niepożądane

Najczęstszym działaniem niepożądanym związanym ze stosowaniem odewiksybatu jest biegunka, występująca u 7% pacjentów. Inne często zgłaszane działania niepożądane to:

  • Ból brzucha (w tym ból w nadbrzuszu)
  • Biegunka krwotoczna
  • Luźne stolce
  • Hepatomegalia

Działania niepożądane ze strony układu pokarmowego miały zazwyczaj charakter łagodny do umiarkowanego i trwały krótko (≤5 dni). U niewielkiego odsetka pacjentów wystąpiła klinicznie istotna biegunka, prowadząca do przerwania lub odstawienia leczenia.

Przedawkowanie

Przedawkowanie odewiksybatu może nasilać jego działanie farmakodynamiczne, głównie powodując biegunkę i dolegliwości żołądkowo-jelitowe. W przypadku przedawkowania należy zastosować leczenie objawowe i wspomagające. Maksymalna dawka podawana zdrowym osobom w badaniach klinicznych wynosiła 10 000 μg w pojedynczej dawce, bez obserwowanych niepożądanych skutków.

Właściwości farmakodynamiczne i farmakokinetyczne

Odewiksybat jest odwracalnym, silnym i selektywnym inhibitorem transportera kwasów żółciowych w jelicie krętym (IBAT). Działa miejscowo w dystalnym odcinku jelita krętego, zmniejszając wychwyt zwrotny kwasów żółciowych i zwiększając ich klirens przez jelito grube. Prowadzi to do zmniejszenia stężenia kwasów żółciowych w surowicy, jednak stopień tego zmniejszenia nie koreluje z ogólnoustrojową farmakokinetyką leku.

Wnioski: Bylvay (odewiksybat) stanowi nową opcję terapeutyczną w leczeniu postępującej rodzinnej cholestazy wewnątrzwątrobowej u pacjentów od 6 miesiąca życia. Lek wymaga starannego monitorowania pacjentów, szczególnie pod kątem działań niepożądanych ze strony układu pokarmowego oraz potencjalnych interakcji z innymi lekami. Konieczne jest indywidualne dostosowanie dawki oraz regularna ocena skuteczności leczenia.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Pacjentów i pracowników opieki zdrowotnej szczególnie zachęca się do zgłaszania wszelkich działań niepożądanych leków oznaczonych symbolem czarnego trójkąta tak, by możliwa była efektywna analiza wszystkich nowych informacji.