Budiair
Budesonide
Budiair - charakterystyka produktu leczniczego
Wskazania do stosowania
Budiair jest wskazany w leczeniu łagodnej, umiarkowanej i ciężkiej przewlekłej astmy oskrzelowej u pacjentów dorosłych oraz dzieci powyżej 6 roku życia. Lek przeznaczony jest do długotrwałego, profilaktycznego leczenia astmy.
Budiair nie jest przeznaczony do przerywania ostrych napadów astmy, które wymagają zastosowania krótko działających leków rozszerzających oskrzela.
Dawkowanie i sposób podawania
Dawkowanie Budiair należy dostosować indywidualnie dla każdego pacjenta, w zależności od stopnia ciężkości astmy i fazy leczenia. Lek podaje się wziewnie za pomocą inhalatora ciśnieniowego.
Grupa wiekowa | Dawkowanie |
---|---|
Dorośli i dzieci >12 lat |
- Ciężka astma: 200-800 μg (1-4 rozpylenia) 2x/dobę - Dawka podtrzymująca: 200 μg (1 rozpylenie) 1-2x/dobę |
Dzieci 6-12 lat |
- Zazwyczaj 200 μg (1 rozpylenie) 1x/dobę - Maks. 400 μg/dobę |
Dawkę należy stopniowo zmniejszać do najmniejszej dawki zapewniającej skuteczną kontrolę objawów astmy. Maksymalna dawka dobowa wynosi 1600 μg.
Specjalne grupy pacjentów
Pacjenci nie leczeni wcześniej kortykosteroidami: Działanie terapeutyczne budezonidu występuje zazwyczaj w ciągu 10 dni od rozpoczęcia leczenia. U pacjentów z obfitą wydzieliną oskrzelową może być konieczne krótkotrwałe (ok. 2 tygodnie) leczenie skojarzone z doustnymi kortykosteroidami.
Pacjenci leczeni kortykosteroidami doustnymi: Zmiana leczenia wymaga szczególnej ostrożności. Budiair należy podawać jednocześnie z dotychczasowym leczeniem przez około 10 dni, następnie dawkę kortykosteroidów doustnych należy stopniowo zmniejszać.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną (budezonid) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą produktu leczniczego.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Podczas stosowania Budiair należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów:
- Z aktywną lub nieaktywną gruźlicą płuc
- Z grzybiczymi, wirusowymi lub innymi zakażeniami dróg oddechowych
- Z wrzodem trawiennym
- Z zaburzeniami czynności wątroby
Możliwe działania ogólnoustrojowe kortykosteroidów wziewnych obejmują:
- Zespół Cushinga
- Zahamowanie czynności nadnerczy
- Opóźnienie wzrostu u dzieci i młodzieży
- Zmniejszenie gęstości mineralnej kości
- Zaćmę i jaskrę
- Zaburzenia psychiczne lub zmiany w zachowaniu
Należy regularnie kontrolować wzrost u dzieci długotrwale leczonych kortykosteroidami wziewnymi. W przypadku opóźnienia wzrostu należy rozważyć zmniejszenie dawki.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Należy unikać jednoczesnego stosowania Budiair z silnymi inhibitorami CYP3A4 (np. ketokonazol, itrakonazol), gdyż mogą one znacząco zwiększać stężenie budezonidu w osoczu. Jeśli nie jest to możliwe, należy zachować możliwie długą przerwę między podaniem leków.
Estrogeny i steroidowe środki antykoncepcyjne mogą nasilać działanie kortykosteroidów.
Ciąża i karmienie piersią
Budiair może być stosowany w okresie ciąży, jeśli potencjalne korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę.
Budezonid przenika do mleka matki w niewielkich ilościach. Lek może być stosowany w okresie karmienia piersią.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane (≥1/100 do <1/10) to:
- Kandydoza jamy ustnej i gardła
- Kaszel
- Chrypka
- Podrażnienie gardła
- Dysfagia
Rzadko mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości, objawy ogólnoustrojowego działania kortykosteroidów, zaburzenia psychiczne, skurcz oskrzeli.
Właściwości farmakologiczne
Budezonid jest syntetycznym, niehalogenowym kortykosteroidem o silnym działaniu przeciwzapalnym. Po podaniu wziewnym wykazuje miejscowe działanie przeciwzapalne w drogach oddechowych. Hamuje aktywność komórek zapalnych i mediatorów uczestniczących w reakcji zapalnej w astmie. Skuteczność w leczeniu astmy wiąże się ze zmniejszeniem nadwrażliwości oskrzeli, obrzęku błony śluzowej i wydzielania śluzu.
Działanie terapeutyczne budezonidu występuje zazwyczaj w ciągu 24 godzin od rozpoczęcia leczenia, ale pełną skuteczność obserwuje się po kilku tygodniach regularnego stosowania.
Warto zapamiętać:
- Budiair jest lekiem przeciwzapalnym stosowanym w leczeniu przewlekłej astmy oskrzelowej
- Lek należy przyjmować regularnie, zgodnie z zaleceniami lekarza, nawet gdy objawy astmy ustąpią
Przechowywanie i okres ważności
Budiair należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C, chronić przed światłem i mrozem. Nie stosować po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu.
Budiair jest skutecznym lekiem w przewlekłym leczeniu astmy oskrzelowej. Wymaga regularnego stosowania pod kontrolą lekarza w celu uzyskania optymalnej kontroli objawów choroby przy minimalizacji ryzyka działań niepożądanych.
Wirusowe zapalenie krtani u dzieci do 18 rż.
2) Astma
Przewlekła obturacyjna choroba płuc
Eozynofilowe zapalenie oskrzeli
3) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
4) Kobiety w ciąży
5) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia