Wyszukaj produkt

Briviact

Brivaracetam

tabl. powl.
50 mg
56 szt.
Doustnie
Rx
100%
361,73
(1)
3,20
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.
Briviact
tabl. powl.
25 mg
56 szt.
Doustnie
Rx
100%
790,00

Briviact - charakterystyka leku przeciwpadaczkowego

Wskazania

Briviact (brywaracetam) jest wskazany jako terapia wspomagająca w leczeniu napadów częściowych i częściowych wtórnie uogólnionych u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku od 2 lat z padaczką.

Mechanizm działania

Brywaracetam charakteryzuje się wysokim i wybiórczym powinowactwem do białka pęcherzyków synaptycznych 2A (SV2A). Wiązanie z tym białkiem uważa się za główny mechanizm przeciwdrgawkowego działania leku. Brywaracetam moduluje egzocytozę neuroprzekaźników, co prowadzi do efektu przeciwpadaczkowego.

Dawkowanie

Dawkowanie Briviact należy dostosować indywidualnie w zależności od masy ciała pacjenta i wieku. Lek podaje się w dwóch równych dawkach podzielonych co około 12 godzin.

Grupa pacjentów Dawka początkowa Dawka podtrzymująca Zakres dawki terapeutycznej
Dorośli, młodzież i dzieci ≥50 kg 50-100 mg/dobę 100 mg/dobę 50-200 mg/dobę
Młodzież i dzieci 20-50 kg 1 mg/kg mc./dobę 2 mg/kg mc./dobę 1-4 mg/kg mc./dobę
Dzieci 10-20 kg 1 mg/kg mc./dobę 2,5 mg/kg mc./dobę 1-5 mg/kg mc./dobę

Dawkowanie należy dostosować w zależności od odpowiedzi klinicznej i tolerancji leczenia. U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby zaleca się zmniejszenie dawki.

Sposób podawania

Tabletki powlekane Briviact należy przyjmować doustnie, połykając w całości i popijając płynem. Lek można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłku. W przypadku trudności z połykaniem tabletek można zastosować roztwór doustny.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną (brywaracetam), inne pochodne pirolidonu lub którąkolwiek substancję pomocniczą.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy monitorować pacjentów pod kątem myśli i zachowań samobójczych. Istnieje ryzyko nasilenia działania alkoholu na funkcje psychomotoryczne podczas leczenia brywaracetamem. U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby może być konieczne dostosowanie dawki. Lek może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Brywaracetam może wchodzić w interakcje z innymi lekami przeciwpadaczkowymi, szczególnie z karbamazepiną. Może zwiększać stężenie epoksydu karbamazepiny. Silne induktory enzymów (np. ryfampicyna) mogą zmniejszać stężenie brywaracetamu w osoczu. Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu z zielem dziurawca.

Ciąża i karmienie piersią

Brak wystarczających danych dotyczących stosowania brywaracetamu u kobiet w ciąży. Ze względów bezpieczeństwa nie zaleca się stosowania leku w okresie ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Nie wiadomo, czy brywaracetam przenika do mleka kobiecego. Należy podjąć decyzję o przerwaniu karmienia piersią lub leczenia, biorąc pod uwagę korzyści dla matki.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane (>10%) to senność (14,3%) i zawroty głowy (11%). Inne częste działania obejmują: zmęczenie, nudności, wymioty, zaparcia, depresję, lęk, bezsenność. Rzadziej obserwowano neutropenię i myśli samobójcze.

Warto zapamiętać
  • Briviact jest lekiem przeciwpadaczkowym stosowanym w terapii wspomagającej napadów częściowych
  • Dawkowanie należy dostosować indywidualnie w zależności od masy ciała i wieku pacjenta

Przedawkowanie

Doświadczenie kliniczne dotyczące przedawkowania brywaracetamu jest ograniczone. Obserwowano senność i zawroty głowy. Brak swoistego antidotum. Leczenie przedawkowania powinno obejmować ogólne środki wspomagające.

Briviact jest nowoczesnym lekiem przeciwpadaczkowym o unikalnym mechanizmie działania. Jego skuteczność i bezpieczeństwo zostały potwierdzone w badaniach klinicznych. Wymaga jednak ostrożnego stosowania i monitorowania pacjentów, szczególnie w początkowym okresie leczenia.


1) Terapia dodana u chorych powyżej 16 roku życia z padaczką ogniskową z brakiem kontroli napadów lub nietolerancją leczenia po zastosowaniu co najmniej dwóch prób terapii dodanej
Terapia dodana po co najmniej trzech nieudanych próbach leczenia u dzieci powyżej 4 rż. i młodzieży poniżej 16. roku życia z encefalopatiami padaczkowymi pod postacią zespołu Lennoxa-Gastauta, zespołu Dravet, zespołu Westa i innych rzadkich genetycznie uwarunkowanych encefalopatii padaczkowych
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia


Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.
Pacjentów i pracowników opieki zdrowotnej szczególnie zachęca się do zgłaszania wszelkich działań niepożądanych leków oznaczonych symbolem czarnego trójkąta tak, by możliwa była efektywna analiza wszystkich nowych informacji.
Lek może być przyjmowany niezależnie od posiłków.