Bosulif
Bosutinib
Wskazania
Bosulif jest wskazany w leczeniu dorosłych pacjentów z przewlekłą białaczką szpikową z chromosomem Philadelphia (Ph+ CML) w następujących przypadkach:
- Faza przewlekła (CP)
- Faza akceleracji (AP)
- Faza przełomu blastycznego (BP)
Lek stosuje się u pacjentów, którzy byli wcześniej leczeni jednym lub wieloma inhibitorami kinazy tyrozynowej, i u których imatynib, nilotynib i dasatynib nie są właściwymi opcjami terapeutycznymi.
Bosulif jest skuteczną opcją leczenia dla pacjentów z CML Ph+, u których wcześniejsze terapie okazały się nieskuteczne lub źle tolerowane. Umożliwia on kontynuację leczenia celowanego u pacjentów z ograniczonymi możliwościami terapeutycznymi.
Dawkowanie
Nowo rozpoznana CML Ph+ w fazie przewlekłej:
Zalecana dawka to 400 mg bosutynibu raz na dobę.
CML Ph+ w fazie przewlekłej, akceleracji lub przełomu blastycznego z opornością na wcześniejsze leczenie lub jego nietolerancją:
Zalecana dawka to 500 mg bosutynibu raz na dobę.
W badaniach klinicznych leczenie bosutynibem kontynuowano do wystąpienia progresji choroby lub nietolerancji leczenia.
Dostosowanie dawki:
W określonych sytuacjach klinicznych możliwe jest zwiększenie dawki bosutynibu:
- Do 600 mg/dobę u pacjentów, u których nie uzyskano odpowiedzi hematologicznej lub cytogenetycznej w określonym czasie
- Do 500 mg lub 600 mg/dobę u pacjentów z nowo rozpoznaną CML, jeśli nie uzyskano odpowiedniej odpowiedzi molekularnej
Dawki powyżej 600 mg/dobę nie były badane i nie należy ich stosować.
Działanie niepożądane | Postępowanie |
---|---|
Niehematologiczne działania niepożądane (umiarkowane lub ciężkie) | Przerwać leczenie, po ustąpieniu wznowić od dawki zmniejszonej o 100 mg |
Zwiększenie aktywności aminotransferaz >5 x GGN | Przerwać leczenie do powrotu ≤2,5 x GGN, wznowić od 400 mg/dobę |
Biegunka stopnia 3-4 | Przerwać leczenie, po powrocie do stopnia ≤1 wznowić od 400 mg/dobę |
Neutropenia i małopłytkowość | Wstrzymać leczenie do normalizacji parametrów, wznowić w tej samej lub zmniejszonej dawce |
U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek zaleca się zmniejszenie dawki początkowej.
Bosulif należy przyjmować doustnie raz na dobę podczas posiłku. W przypadku pominięcia dawki nie należy przyjmować dodatkowej dawki, a kolejną dawkę przyjąć następnego dnia zgodnie ze schematem.
Przeciwwskazania
Stosowanie bosutynibu jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:
- Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- Niewydolność wątroby
Ostrzeżenia specjalne i środki ostrożności
Hepatotoksyczność
Leczenie bosutynibem wiąże się z ryzykiem zwiększenia aktywności aminotransferaz w surowicy. Należy monitorować czynność wątroby przed rozpoczęciem leczenia i regularnie w jego trakcie. W przypadku zwiększenia aktywności enzymów wątrobowych należy rozważyć modyfikację dawkowania lub przerwanie leczenia.
Zaburzenia żołądka i jelit
Bosutynib może powodować biegunkę i wymioty. U pacjentów z istotnymi zaburzeniami żołądka i jelit należy zachować szczególną ostrożność. W razie wystąpienia biegunki lub wymiotów należy wdrożyć odpowiednie leczenie objawowe.
Mielosupresja
Leczenie bosutynibem może prowadzić do niedokrwistości, neutropenii i małopłytkowości. Należy regularnie monitorować morfologię krwi i w razie potrzeby modyfikować dawkowanie.
Retencja płynów
Bosutynib może powodować zatrzymanie płynów w organizmie, w tym wysięk osierdziowy, opłucnowy i obrzęk płuc. Pacjenci powinni być monitorowani pod kątem tych powikłań.
Zaburzenia czynności trzustki
Obserwowano zwiększenie aktywności lipazy w surowicy. U pacjentów z wywiadem zapalenia trzustki należy zachować szczególną ostrożność.
Wydłużenie odstępu QT
Bosutynib może powodować wydłużenie odstępu QTc. Należy zachować ostrożność u pacjentów z czynnikami ryzyka wydłużenia QT lub przyjmujących leki mogące wydłużać ten odstęp.
Zaburzenia czynności nerek
U pacjentów z umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniami czynności nerek należy zmniejszyć dawkę początkową bosutynibu.
Podczas leczenia bosutynibem należy regularnie monitorować pacjentów pod kątem wymienionych działań niepożądanych i w razie potrzeby modyfikować dawkowanie lub przerwać leczenie.
Interakcje
Wpływ innych leków na bosutynib:
- Należy unikać jednoczesnego stosowania z silnymi lub umiarkowanymi inhibitorami CYP3A, gdyż zwiększają one stężenie bosutynibu w osoczu
- Należy unikać jednoczesnego stosowania z silnymi lub umiarkowanymi induktorami CYP3A, gdyż zmniejszają one stężenie bosutynibu w osoczu
- Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu z inhibitorami pompy protonowej
Wpływ bosutynibu na inne leki:
- Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu z substratami glikoproteiny P
- Bosutynib może zwiększać stężenie niektórych leków metabolizowanych przez CYP3A4
Należy unikać jednoczesnego stosowania bosutynibu z lekami wydłużającymi odstęp QT.
Ciąża i laktacja
Bosutynib nie jest zalecany do stosowania w okresie ciąży oraz u kobiet w wieku rozrodczym niestosujących skutecznej antykoncepcji. Podczas leczenia bosutynibem należy przerwać karmienie piersią.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane bosutynibu (występujące u ≥20% pacjentów) to:
- Biegunka (78,5%)
- Nudności (42,1%)
- Małopłytkowość (38,5%)
- Wymioty (37,1%)
- Ból brzucha (33,4%)
- Wysypka (32,4%)
- Niedokrwistość (27,4%)
- Gorączka (23,4%)
- Zwiększenie aktywności ALT (22,3%)
Najczęstsze ciężkie działania niepożądane (stopnia 3-4) to małopłytkowość, niedokrwistość, neutropenia oraz zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.
Mechanizm działania
Bosutynib jest inhibitorem kinazy tyrozynowej. Jego główny mechanizm działania polega na hamowaniu nieprawidłowej kinazy Bcr-Abl, która odgrywa kluczową rolę w patogenezie przewlekłej białaczki szpikowej. Dodatkowo bosutynib hamuje kinazy z rodziny Src.
Warto zapamiętać
Kluczowe informacje o bosutynibie:
- Jest skuteczną opcją leczenia dla pacjentów z CML Ph+, u których wcześniejsze terapie inhibitorami kinaz tyrozynowych były nieskuteczne lub źle tolerowane
- Wymaga regularnego monitorowania czynności wątroby, morfologii krwi oraz objawów żołądkowo-jelitowych w celu wczesnego wykrycia i leczenia działań niepożądanych