Wskazania
Bosentan Sandoz jest wskazany w leczeniu tętniczego nadciśnienia płucnego (TNP) w celu poprawy wydolności wysiłkowej oraz złagodzenia objawów u pacjentów z III klasą czynnościową zaburzeń wg klasyfikacji WHO. Wykazano skuteczność w następujących chorobach:
- Pierwotne (idiopatyczne i dziedziczne) TNP
- Wtórne TNP w przebiegu twardziny układowej bez znaczących śródmiąższowych zmian płucnych
- TNP związane z wrodzonym przeciekiem "z lewej na prawą" i zespołem Eisenmengera
Wykazano również pewną poprawę u pacjentów z II klasą czynnościową TNP wg klasyfikacji WHO.
Dawkowanie
Dorośli
U dorosłych leczenie należy rozpoczynać od dawki 62,5 mg 2 razy na dobę przez 4 tygodnie, a następnie zwiększać ją do dawki podtrzymującej 125 mg 2 razy na dobę. Te same zalecenia dotyczą wznawiania stosowania produktu po przerwaniu leczenia.
Dzieci i młodzież
U dzieci z TNP w wieku od 1 roku zalecana dawka początkowa i podtrzymująca wynosi 2 mg/kg masy ciała rano i wieczorem.
Wiek | Dawkowanie |
---|---|
Dorośli | 62,5 mg 2x/dobę przez 4 tygodnie, następnie 125 mg 2x/dobę |
Dzieci od 1 roku | 2 mg/kg mc. 2x/dobę |
Dawkowanie u dzieci i młodzieży oparte jest na danych farmakokinetycznych wykazujących, że stężenia bozentanu w osoczu u dzieci są zwykle mniejsze niż u dorosłych.
Postępowanie w przypadku pogorszenia klinicznego
W razie pogorszenia stanu klinicznego mimo stosowania produktu przez co najmniej 8 tygodni (dawki docelowej przez co najmniej 4 tygodnie), należy rozważyć alternatywne sposoby leczenia. U niektórych pacjentów możliwe jest uzyskanie korzystnej reakcji po dodatkowych 4-8 tygodniach leczenia.
Przerwanie leczenia
W celu uniknięcia potencjalnego efektu z odbicia, należy rozważyć stopniowe zmniejszanie dawki (o połowę przez 3-7 dni). W okresie odstawiania produktu zaleca się wzmożenie kontroli pacjenta.
Przeciwwskazania
- Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- Umiarkowane do ciężkich zaburzenia czynności wątroby (klasa B lub C w klasyfikacji Childa-Pugha)
- Aktywność AspAT i/lub AlAT przed leczeniem ponad 3-krotnie większa niż górna granica normy
- Jednoczesne stosowanie cyklosporyny A
- Ciąża
- Niestosowanie skutecznych metod antykoncepcji przez kobiety w wieku rozrodczym
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Czynność wątroby
Stosowanie bozentanu wiąże się ze zwiększeniem aktywności aminotransferaz wątrobowych zależnym od dawki. Należy kontrolować aktywność enzymów wątrobowych przed rozpoczęciem leczenia, a następnie co miesiąc w trakcie stosowania produktu. W przypadku zwiększenia aktywności enzymów należy postępować zgodnie z zaleceniami podanymi w Charakterystyce Produktu Leczniczego.
Niedokrwistość
Leczenie bozentanem może powodować zmniejszenie stężenia hemoglobiny. Zaleca się kontrolę stężenia hemoglobiny przed rozpoczęciem leczenia, co miesiąc przez pierwsze 4 miesiące, a następnie co kwartał.
Kobiety w wieku rozrodczym
Ze względu na możliwy brak skuteczności antykoncepcji hormonalnej podczas stosowania bozentanu i ryzyko nasilenia nadciśnienia płucnego w ciąży, nie wolno rozpoczynać leczenia u kobiet w wieku rozrodczym niestosujących skutecznej antykoncepcji. Zaleca się wykonywanie comiesięcznych testów ciążowych.
Warto zapamiętać
- Bosentan wymaga comiesięcznej kontroli czynności wątroby
- U kobiet w wieku rozrodczym konieczne jest stosowanie skutecznej antykoncepcji niehormonalnej
Interakcje
Bosentan jest induktorem izoenzymów CYP2C9 i CYP3A4, co może prowadzić do zmniejszenia stężenia w osoczu substancji metabolizowanych przez te izoenzymy. Jednocześnie bosentan jest metabolizowany przez CYP2C9 i CYP3A4, więc hamowanie tych izoenzymów może zwiększyć jego stężenie w osoczu.
Najważniejsze interakcje:
- Przeciwwskazane jednoczesne stosowanie z cyklosporyną A
- Nie zaleca się stosowania z glibenklamidem, flukonazolem i ryfampicyną
- Ostrożność przy stosowaniu z warfaryną, symwastatyną, sildenafilem i hormonalnymi środkami antykoncepcyjnymi
Ciąża i laktacja
Stosowanie bozentanu w okresie ciąży jest przeciwwskazane. Przed rozpoczęciem leczenia u kobiet w wieku rozrodczym należy wykluczyć ciążę i wdrożyć skuteczną antykoncepcję. Nie zaleca się karmienia piersią w trakcie leczenia bozentanem.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane (≥1% pacjentów) to:
- Bóle głowy (11,5%)
- Obrzęk/zatrzymanie płynów (13,2%)
- Nieprawidłowe wyniki badań czynności wątroby (10,9%)
- Niedokrwistość/zmniejszenie stężenia hemoglobiny (9,9%)
Inne istotne działania niepożądane obejmują reakcje nadwrażliwości, omdlenia, kołatanie serca, niedociśnienie tętnicze, przekrwienie błony śluzowej nosa, refluks żołądkowo-przełykowy, biegunka.
Przedawkowanie
Duże przedawkowanie może spowodować znaczne niedociśnienie tętnicze wymagające aktywnego wspomagania układu sercowo-naczyniowego. Bosentan nie jest usuwany z organizmu metodą dializy.
Mechanizm działania
Bosentan jest podwójnym antagonistą receptora endoteliny (ERA) z powinowactwem zarówno do receptorów typu A, jak i B (ETA i ETB). Zmniejsza zarówno płucny, jak i ogólnoustrojowy opór naczyniowy, co prowadzi do zwiększenia pojemności minutowej serca bez przyspieszenia akcji serca.
Skład
1 tabletka powlekana zawiera 125 mg bozentanu w postaci bozentanu jednowodnego (129,082 mg).
Bosentan Sandoz jest skutecznym lekiem w terapii tętniczego nadciśnienia płucnego, jednak wymaga ścisłego monitorowania ze względu na potencjalne działania niepożądane, szczególnie dotyczące wątroby. Kluczowe jest przestrzeganie zaleceń dotyczących dawkowania i regularnych badań kontrolnych.
Wydane przez Rejestr MZ
|
|
|