Wyszukaj produkt

Bortezomib medac

Bortezomib

inj. [prosz. do przyg. roztw.]
3,5 mg
1 fiol.
Iniekcje
Rx-z
100%
X
Bortezomib medac
inj. [prosz. do przyg. roztw.]
1 mg
1 fiol.
Iniekcje
Rx-z
100%
X

Bortezomib medac - informacje dla lekarza

Wskazania

Bortezomib medac jest wskazany w następujących przypadkach:

  • Monoterapia lub w skojarzeniu z pegylowaną liposomalną doksorubicyną lub deksametazonem u dorosłych pacjentów z progresją szpiczaka mnogiego, którzy wcześniej otrzymali co najmniej jeden inny program leczenia oraz u których zastosowano już przeszczepienie hematopoetycznych komórek macierzystych lub osób, które nie kwalifikują się do tego zabiegu.
  • W skojarzeniu z melfalanem i prednizonem w leczeniu dorosłych pacjentów z wcześniej nieleczonym szpiczakiem mnogim, którzy nie kwalifikują się do chemioterapii dużymi dawkami cytostatyków w połączeniu z przeszczepieniem hematopoetycznych komórek macierzystych.
  • W skojarzeniu z deksametazonem lub deksametazonem i talidomidem w indukcji leczenia dorosłych pacjentów z wcześniej nieleczonym szpiczakiem mnogim, którzy kwalifikują się do chemioterapii dużymi dawkami cytostatyków w połączeniu z przeszczepieniem hematopoetycznych komórek macierzystych.
  • W skojarzeniu z rytuksymabem, cyklofosfamidem, doksorubicyną i prednizonem w leczeniu dorosłych pacjentów z wcześniej nieleczonym chłoniakiem z komórek płaszcza, którzy nie kwalifikują się do przeszczepienia hematopoetycznych komórek macierzystych.

Dawkowanie

Leczenie musi być rozpoczynane pod nadzorem wykwalifikowanego lekarza z doświadczeniem w leczeniu pacjentów z nowotworem. Produkt może być podawany przez fachowy personel medyczny z doświadczeniem w stosowaniu chemioterapeutyków.

Dawkowanie w leczeniu postępującego szpiczaka mnogiego (pacjenci, którzy otrzymali co najmniej 1 inny program leczenia):

Monoterapia

Bortezomib podaje się we wstrzyknięciu dożylnym lub podskórnym w zalecanej dawce 1,3 mg/m2 powierzchni ciała, dwa razy w tygodniu przez 2 tygodnie w dniach 1., 4., 8. i 11. w 21-dniowym cyklu leczenia. Opisany 3-tygodniowy okres jest uważany za jeden cykl leczenia.

Zaleca się, aby pacjenci, u których potwierdzono pełną odpowiedź, otrzymali jeszcze 2 cykle leczenia bortezomibem. Ponadto zaleca się, aby pacjenci odpowiadający na leczenie, u których nie stwierdzono całkowitej remisji, otrzymali w sumie 8 cykli leczenia bortezomibem.

Pomiędzy podaniem kolejnych dawek bortezomibu powinny upłynąć co najmniej 72 godziny.

Dostosowanie dawek podczas leczenia i powtórnego rozpoczęcia leczenia w monoterapii

Leczenie bortezomibem należy przerwać na początku jakiegokolwiek toksycznego działania niehematologicznego 3. stopnia lub na początku jakiegokolwiek toksycznego działania na układ krwiotwórczy 4. stopnia, z wyjątkiem neuropatii, którą opisano poniżej. Po ustąpieniu działań toksycznych leczenie bortezomibem można ponownie rozpocząć w dawce o 25% niższej (dawka 1,3 mg/m2 zmniejszona do 1,0 mg/m2; dawka 1,0 mg/m2 zmniejszona do 0,7 mg/m2).

Jeżeli objawy toksyczności nie ustąpią lub dojdzie do ich powrotu po podaniu najmniejszej dawki produktu, należy rozważyć zakończenie stosowania bortezomibu, chyba że korzyści z leczenia wyraźnie przeważają nad ryzykiem.

Ból neuropatyczny i/lub obwodowa neuropatia

Pacjenci, u których przed rozpoczęciem leczenia występowała ciężka neuropatia, mogą być leczeni bortezomibem tylko po starannej ocenie ryzyka i korzyści wynikających z leczenia.

Zalecane modyfikacje dawkowania u pacjentów z neuropatią związaną z przyjmowaniem bortezomibu
Nasilenie neuropatii Modyfikacja dawkowania
Stopień 1. (bezobjawowa; zniesienie odruchów ze ścięgien głębokich lub parestezje) bez występowania bólu lub utraty funkcji Brak
Stopień 1. z bólem lub stopień 2. (objawy umiarkowane; ograniczające złożone czynności życia codziennego) Redukcja dawki do 1,0 mg/m2 lub zmiana schematu leczenia na 1,3 mg/m2 raz w tygodniu
Stopień 2. z bólem lub stopień 3. (ciężkie objawy; ograniczające czynności życia codziennego w zakresie samoopieki) Należy przerwać leczenie bortezomibem do momentu ustąpienia objawów toksycznych. Po ustąpieniu objawów toksyczności leczenie bortezomibem należy rozpocząć ponownie w zredukowanej do 0,7 mg/m2 dawce, raz w tygodniu
Stopień 4. (następstwa zagrażające życiu; wskazana jest nagła interwencja) i/lub ciężka neuropatia autonomiczna Należy odstawić bortezomib

Dawkowanie w terapii skojarzonej z pegylowaną liposomalną doksorubicyną, deksametazonem, melfalanem i prednizonem oraz w innych schematach leczenia - szczegóły w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na substancję czynną, boron lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Ostra rozlana naciekowa choroba płuc i osierdzia

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Najważniejsze ostrzeżenia dotyczą:

  • Ryzyka reaktywacji wirusa półpaśca - zalecana profilaktyka przeciwwirusowa
  • Ryzyka zakażenia i reaktywacji WZW B
  • Neuropatii obwodowej - konieczność monitorowania pacjentów
  • Toksyczności hematologicznej - konieczność monitorowania morfologii krwi
  • Zaburzeń czynności serca i naczyń
  • Zaburzeń czynności wątroby i nerek
  • Zespołu rozpadu guza

Szczegółowe informacje dotyczące ostrzeżeń i środków ostrożności znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane to:

  • Nudności, biegunka, zaparcia, wymioty
  • Zmęczenie, gorączka
  • Trombocytopenia, neutropenia, niedokrwistość
  • Neuropatia obwodowa
  • Ból głowy, parestezje
  • Zmniejszenie apetytu
  • Duszność
  • Wysypka
  • Półpasiec
  • Ból mięśni

Pełna lista działań niepożądanych znajduje się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Mechanizm działania

Bortezomib jest inhibitorem proteasomu. Hamuje podobną do chymotrypsyny czynność proteasomu 26S w komórkach ssaków. Proteasom 26S jest dużym kompleksem białkowym degradującym białka "wyznaczone" do degradacji przez ubikwitynę. Hamowanie proteasomu 26S zapobiega tej zaplanowanej proteolizie i wpływa na wielorakie kaskady przekazywania wiadomości wewnątrz komórki rakowej, prowadząc w końcu do jej śmierci.

Warto zapamiętać
  • Bortezomib jest inhibitorem proteasomu stosowanym w leczeniu szpiczaka mnogiego i chłoniaka z komórek płaszcza
  • Najczęstsze działania niepożądane to zaburzenia żołądkowo-jelitowe, hematologiczne oraz neuropatia obwodowa

Bortezomib jest skutecznym lekiem w terapii szpiczaka mnogiego i chłoniaka z komórek płaszcza. Jego zastosowanie wymaga jednak ścisłego monitorowania pacjenta ze względu na możliwe działania niepożądane, szczególnie hematologiczne i neurologiczne. Kluczowe jest odpowiednie dostosowywanie dawki w przypadku wystąpienia toksyczności.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.