Wyszukaj produkt

Bortezomib Reddy

Bortezomib

inj. [prosz. do przyg. roztw.]
3,5 mg
1 fiol. 3,5 mg
Iniekcje
Rx-z
CHB
131,65
(1)
bezpł.

Bortezomib Reddy - informacje dla lekarza

Wskazania

Bortezomib Reddy jest wskazany w leczeniu szpiczaka mnogiego i chłoniaka z komórek płaszcza u dorosłych pacjentów w następujących sytuacjach:

  • W monoterapii lub w skojarzeniu z pegylowaną liposomalną doksorubicyną lub deksametazonem u pacjentów z progresją szpiczaka mnogiego, którzy wcześniej otrzymali co najmniej jeden inny program leczenia oraz u których zastosowano już przeszczepienie hematopoetycznych komórek macierzystych lub nie kwalifikują się do niego.
  • W skojarzeniu z melfalanem i prednizonem u pacjentów z wcześniej nieleczonym szpiczakiem mnogim, którzy nie kwalifikują się do chemioterapii dużymi dawkami cytostatyków w połączeniu z przeszczepieniem hemaych.
  • W skojarzeniu z deksametazonem lub deksametazonem i talidomidem w indukcji leczenia pacjentów z wcześniej nieleczonym szpiczakiem mnogim, którzy kwalifikują się do chemioterapii dużymi dawkami cytostatyków w połączeniu z przeszczepieniem hematopoetycznych komórek macierzystych.
  • W skojarzeniu z rytuksymabem, cyklofosfamidem, doksorubicyną i prednizonem u pacjentów z wcześniej nieleczonym chłoniakiem z komórek płaszcza, którzy nie kwalifikują się do przeszczepienia hematopoetycznych komórek macierzystych.

Dawkowanie

Leczenie musi być rozpoczynane pod nadzorem wykwalifikowanego lekarza z doświadczeniem w leczeniu pacjentów z nowotworem. Bortezomib może być podawany przez fachowy personel medyczny z doświadczeniem w stosowaniu chemioterapeutyków.

Dawkowanie w leczeniu postępującego szpiczaka mnogiego:

Zalecane dawkowanie bortezomibu w monoterapii
Droga podania Dawka Schemat
Dożylnie lub podskórnie 1,3 mg/m2 pc. 2 razy w tygodniu przez 2 tygodnie (dni 1., 4., 8. i 11.) w 21-dniowym cyklu leczenia

Pomiędzy kolejnymi dawkami bortezomibu powinny upłynąć co najmniej 72 godziny. Zaleca się podanie 2-8 cykli leczenia.

W terapii skojarzonej z pegylowaną liposomalną doksorubicyną lub deksametazonem stosuje się podobny schemat dawkowania bortezomibu.

Dostosowanie dawki

W przypadku wystąpienia toksyczności niehematologicznej stopnia 3. lub hematologicznej stopnia 4. należy wstrzymać leczenie bortezomibem. Po ustąpieniu objawów toksyczności można wznowić leczenie w dawce zmniejszonej o 25% (z 1,3 mg/m2 na 1,0 mg/m2 lub z 1,0 mg/m2 na 0,7 mg/m2).

Specjalne grupy pacjentów

U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby o nasileniu umiarkowanym lub ciężkim zaleca się rozpoczęcie leczenia od zmniejszonej dawki 0,7 mg/m2 w pierwszym cyklu terapii.

Nie ma konieczności dostosowania dawki u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek.

Sposób podawania

Bortezomib Reddy może być podawany dożylnie lub podskórnie. Nie wolno podawać go dooponowo.

Wstrzyknięcie dożylne: Rozcieńczony roztwór należy podawać w postaci bolusa trwającego 3-5 sekund.

Wstrzyknięcie podskórne: Roztwór należy wstrzykiwać podskórnie w udo lub brzuch pod kątem 45-90°.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na bortezomib, bor lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Ostra rozlana naciekowa choroba płuc i osierdzia

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z:

  • Neuropatią obwodową
  • Niewydolnością serca
  • Zaburzeniami czynności wątroby
  • Zaburzeniami czynności nerek
  • Ryzykiem reaktywacji wirusa półpaśca

Zaleca się profilaktyczne stosowanie leków przeciwwirusowych.

Interakcje

Należy zachować ostrożność stosując bortezomib w skojarzeniu z silnymi inhibitorami CYP3A4 (np. ketokonazol, rytonawir). Nie zaleca się jednoczesnego stosowania z silnymi induktorami CYP3A4 (np. ryfampicyna, karbamazepina).

Ciąża i laktacja

Bortezomibu nie należy stosować w okresie ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. W trakcie leczenia należy przerwać karmienie piersią.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane to:

  • Neuropatia obwodowa
  • Trombocytopenia
  • Neutropenia
  • Niedokrwistość
  • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, biegunka, zaparcia)
  • Zmęczenie
  • Gorączka

Należy monitorować pacjentów pod kątem wystąpienia działań niepożądanych i w razie potrzeby modyfikować dawkowanie.

Przedawkowanie

Nie jest znane specyficzne antidotum. W przypadku przedawkowania należy monitorować parametry życiowe pacjenta i zastosować odpowiednie leczenie podtrzymujące.

Mechanizm działania

Bortezomib jest inhibitorem proteasomu 26S. Hamowanie proteasomu prowadzi do zaburzenia wewnątrzkomórkowej homeostazy i w konsekwencji do śmierci komórki nowotworowej.

Właściwości farmakokinetyczne

Bortezomib wykazuje nieliniową farmakokinetykę. Okres półtrwania po podaniu wielokrotnym wynosi 40-193 godzin. Metabolizowany jest głównie przez enzymy CYP3A4 i CYP2C19.

Warto zapamiętać
  • Bortezomib jest skuteczny w leczeniu szpiczaka mnogiego i chłoniaka z komórek płaszcza
  • Najczęstsze działania niepożądane to neuropatia obwodowa i cytopenie

Bortezomib Reddy jest skutecznym lekiem w terapii szpiczaka mnogiego i chłoniaka z komórek płaszcza. Wymaga jednak ścisłego monitorowania pacjenta pod kątem działań niepożądanych i odpowiedniego dostosowywania dawki w razie potrzeby.


1) Chemioterapia
Załącznik: C.76.


Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.