Wyszukaj produkt

Bortezomib Accord

Bortezomib

inj. [prosz. do przyg. roztw.]
2,5 mg/ml
1 fiol 1,4 ml
Iniekcje
Rx-z
CHB
641,09
(1)
bezpł.
Bortezomib Accord
inj. [prosz. do przyg. roztw.]
3,5 mg
1 fiol.
Iniekcje
Rx-z
CHB
641,09
(1)
bezpł.
Bortezomib Accord
inj. [prosz. do przyg. roztw.]
2,5 mg/ml
1 fiol. 1 ml
Iniekcje
Rx-z
CHB
457,92
(1)
bezpł.
Bortezomib Accord
inj. [prosz. do przyg. roztw.]
1 mg
1 fiol. 6 ml
Iniekcje
Rx-z
CHB
228,96
(1)
bezpł.

Bortezomib Accord - informacje dla lekarza

Wskazania

Bortezomib Accord jest wskazany w następujących przypadkach:

  • Monoterapia lub w skojarzeniu z pegylowaną liposomalną doksorubicyną lub deksametazonem u dorosłych pacjentów z progresją szpiczaka mnogiego, którzy wcześniej otrzymali co najmniej jeden inny program leczenia oraz u których zastosowano już przeszczepienie hematopoetycznych komórek macierzystych lub nie kwalifikują się do niego.
  • W skojarzeniu z melfalanem i prednizonem u dorosłych pacjentów z wcześniej nieleczonym szpiczakiem mnogim, którzy nie kwalifikują się do chemioterapii dużymi dawkami cytostatyków w połączeniu z przeszczepieniem hematopoetycznych komórek macierzystych.
  • W skojarzeniu z deksametazonem lub deksametazonem i talidomidem w indukcji leczenia dorosłych pacjentów z wcześniej nieleczonym szpiczakiem mnogim, którzy kwalifikują się do chemioterapii dużymi dawkami cytostatyków w połączeniu z przeszczepieniem hematopoetycznych komórek macierzystych.
  • W skojarzeniu z rytuksymabem, cyklofosfamidem, doksorubicyną i prednizonem u dorosłych pacjentów z wcześniej nieleczonym chłoniakiem z komórek płaszcza, którzy nie kwalifikują się do przeszczepienia hematopoetycznych komórek macierzystych.

Dawkowanie

Leczenie bortezomibem musi być rozpoczynane pod nadzorem wykwalifikowanego lekarza z doświadczeniem w leczeniu pacjentów z nowotworem, jednakże lek może być podawany przez fachowy personel medyczny z doświadczeniem w stosowaniu chemioterapeutyków.

Dawkowanie w leczeniu postępującego szpiczaka mnogiego (pacjenci, którzy otrzymali co najmniej 1 inny program leczenia):

Monoterapia

Bortezomib podaje się we wstrzyknięciu dożylnym lub podskórnym w zalecanej dawce 1,3 mg/m2 powierzchni ciała, dwa razy w tygodniu przez 2 tygodnie w dniach 1., 4., 8. i 11. w 21-dniowym cyklu leczenia. Opisany 3-tygodniowy okres jest uważany za jeden cykl leczenia.

Zaleca się, by pacjenci, u których potwierdzono pełną odpowiedź, otrzymali jeszcze 2 cykle leczenia bortezomibem. Ponadto zaleca się, by pacjenci odpowiadający na leczenie, u których nie stwierdzono całkowitej remisji, otrzymali w sumie 8 cykli leczenia bortezomibem.

Pomiędzy podaniem kolejnych dawek bortezomibu powinny upłynąć co najmniej 72 godziny.

Zalecane dostosowanie dawki podczas leczenia i powtórnego rozpoczęcia leczenia w monoterapii
Toksyczność Modyfikacja dawkowania
Toksyczność niehematologiczna stopnia 3. lub toksyczność hematologiczna stopnia 4. Należy przerwać leczenie bortezomibem do ustąpienia objawów toksyczności. Następnie można wznowić leczenie z dawką zmniejszoną o 25% (z 1,3 mg/m2 do 1,0 mg/m2 lub z 1,0 mg/m2 do 0,7 mg/m2).
Neuropatia z bólem lub neuropatia stopnia 2. z bólem lub stopnia 3. Należy przerwać leczenie bortezomibem do ustąpienia objawów toksyczności. Następnie można wznowić leczenie z dawką zmniejszoną do 0,7 mg/m2 raz w tygodniu.
Neuropatia stopnia 4. i/lub ciężka neuropatia autonomiczna Należy odstawić bortezomib.
Terapia skojarzona z pegylowaną liposomalną doksorubicyną

Bortezomib podaje się we wstrzyknięciu dożylnym lub podskórnym w zalecanej dawce 1,3 mg/m2 powierzchni ciała, dwa razy w tygodniu przez 2 tygodnie w dniach 1., 4., 8. i 11. w 21-dniowym cyklu leczenia. Pegylowaną liposomalną doksorubicynę podaje się w dawce 30 mg/m2 w dniu 4. cyklu leczenia we wlewie dożylnym trwającym 1 godzinę po wstrzyknięciu bortezomibu.

Można podać do 8 cykli terapii skojarzonej, jeśli pacjent nie ma progresji choroby i toleruje leczenie. Pacjenci uzyskujący pełną odpowiedź mogą kontynuować leczenie przez co najmniej 2 cykle od stwierdzenia pełnej odpowiedzi, nawet jeśli wymagałoby to leczenia dłuższego niż 8 cykli.

Terapia skojarzona z deksametazonem

Bortezomib podaje się we wstrzyknięciu dożylnym lub podskórnym w zalecanej dawce 1,3 mg/m2 powierzchni ciała, dwa razy w tygodniu przez 2 tygodnie w dniach 1., 4., 8. i 11. w 21-dniowym cyklu leczenia. Deksametazon podaje się doustnie w dawce 20 mg w dniach 1., 2., 4., 5., 8., 9., 11. i 12. cyklu leczenia.

Pacjenci uzyskujący odpowiedź lub stabilizację choroby po 4 cyklach terapii skojarzonej mogą kontynuować to samo skojarzone leczenie przez maksymalnie 4 dodatkowe cykle.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na substancję czynną, boron lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Ostra rozlana naciekowa choroba płuc i osierdzia

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Najważniejsze ostrzeżenia dotyczą:

  • Ryzyka podania dooponowego (zakaz podawania tą drogą)
  • Toksyczności hematologicznej (małopłytkowość, neutropenia)
  • Reaktywacji wirusa półpaśca
  • Reaktywacji WZW B
  • Postępującej wieloogniskowej leukoencefalopatii
  • Neuropatii obwodowej
  • Niedociśnienia
  • Zaburzeń czynności serca
  • Zaburzeń czynności wątroby
  • Zespołu rozpadu guza

Należy uważnie monitorować pacjentów i dostosowywać dawkowanie w razie wystąpienia działań niepożądanych.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane to:

  • Nudności, biegunka, zaparcia, wymioty
  • Zmęczenie, gorączka
  • Trombocytopenia, niedokrwistość, neutropenia
  • Neuropatia obwodowa
  • Ból głowy, parestezje
  • Zmniejszenie apetytu
  • Duszność
  • Wysypka
  • Półpasiec
  • Ból mięśni

Szczegółowy opis działań niepożądanych znajduje się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Przedawkowanie

Przedawkowanie z zastosowaniem dawki ponad dwukrotnie większej niż zalecana wiązało się z nagłym wystąpieniem objawowego niedociśnienia i małopłytkowości oraz zgonem. Nie jest znane specyficzne antidotum. W przypadku przedawkowania należy monitorować objawy życiowe pacjenta i zastosować odpowiednie leczenie podtrzymujące.

Mechanizm działania

Bortezomib jest inhibitorem proteasomu. Hamuje aktywność proteasomu 26S w komórkach, co prowadzi do zaburzenia degradacji białek i w konsekwencji do śmierci komórek nowotworowych.

Warto zapamiętać
  • Bortezomib jest inhibitorem proteasomu stosowanym w leczeniu szpiczaka mnogiego i chłoniaka z komórek płaszcza
  • Lek podaje się dożylnie lub podskórnie, najczęściej w schematach skojarzonych

1) Chemioterapia
Załącznik: C.76.


Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.