Bortezomib Accord
Bortezomib
Wskazania do stosowania bortezomibu
Bortezomib Accord jest wskazany w następujących przypadkach:
- W monoterapii lub w skojarzeniu z pegylowaną liposomalną doksorubicyną lub deksametazonem u dorosłych pacjentów z progresją szpiczaka mnogiego, którzy wcześniej otrzymali co najmniej jeden inny program leczenia oraz u których zastosowano już przeszczepienie hematopoetycznych komórek macierzystych lub nie kwalifikują się do niego.
- W skojarzeniu z melfalanem i prednizonem u dorosłych pacjszpiczakiem mnogim, którzy nie kwalifikują się do chemioterapii dużymi dawkami cytostatyków w połączeniu z przeszczepieniem hematopoetycznych komórek macierzystych.
- W skojarzeniu z deksametazonem lub deksametazonem i talidomidem w indukcji leczenia dorosłych pacjentów z wcześniej nieleczonym szpiczakiem mnogim, którzy kwalifikują się do chemioterapii dużymi dawkami cytostatyków w połączeniu z przeszczepieniem hematopoetycznych komórek macierzystych.
- W skojarzeniu z rytuksymabem, cyklofosfamidem, doksorubicyną i prednizonem u dorosłych pacjentów z wcześniej nieleczonym chłoniakiem z komórek płaszcza, którzy nie kwalifikują się do przeszczepienia hematopoetycznych komórek macierzystych.
Dawkowanie i sposób podawania
Leczenie bortezomibem musi być rozpoczynane pod nadzorem wykwalifikowanego lekarza z doświadczeniem w leczeniu pacjentów z nowotworem, jednakże produkt może być podawany przez fachowy personel medowaniu chemioterapeutyków.
w leczeniu postępującego szpiczaka mnogiegoW monoterapii bortezomib podaje się we wstrzyknięciu dożylnym lub podskórnym w zalecanej dawce 1,3 mg/m2 powierzchni ciała, dwa razy w tygodniu przez 2 tygodnie w dniach 1., 4., 8. i 11. w 21-dniowym cyklu leczenia. Opisany 3-tygodniowy okres jest uważany za jeden cykl leczenia.
Zaleca się, by pacjenci, u których potwierdzono pełną odpowiedź, otrzymali jeszcze 2 cykle leczenia bortezomibem. Ponadto, zaleca się by pacjenci odpowiadający na leczenie, u których nie stwierdzono całkowitej remisji otrzymali w sumie 8 cykli leczenia bortezomibem.
Pomiędzy podaniem kolejnych dawek bortezomibu powinny upłynąć co najmniej 72 godziny.
Dostosowanie dawek podczas leczenia i powtórnego rozpoczęcia leczenia w monoterapii
Leczenie bortezomibem należy przerwać na początku jakiegokolwiek toksycznego działania niehematologicznego 3. stopnia lub na początku jakiegokolwiek toksycznego działania na układ krwiotwórczy 4. stopnia, z wyjątkiem neuropatii, którą opisano poniżej. Po ustąpieniu działań toksycznych leczenie bortezomibem można ponownie rozpocząć w dawce o 25% niższej (dawka 1,3 mg/m2 zmniejszona do 1,0 mg/m2; dawka 1,0 mg/m2 zmniejszona do 0,7 mg/m2). Jeżeli objawy toksyczności nie ustąpią lub dojdzie do ich powrotu po podaniu najmniejszej dawki produktu, należy rozważyć zakończenie stosowania bortezomibu, chyba że korzyści z leczenia wyraźnie przeważają nad ryzykiem.
Ból neuropatyczny i/lub obwodowa neuropatia
Pacjenci, u których przed rozpoczęciem leczenia występowała ciężka neuropatia, mogą być leczeni bortezomibem tylko po starannej ocenie ryzyka i korzyści wynikających z leczenia. Zalecane modyfikacje dawkowania u pacjentów z neuropatią związaną z przyjmowaniem produktu:
Nasilenie neuropatii | Modyfikacja dawkowania |
---|---|
Stopień 1. (bezobjawowa; zniesienie odruchów ze ścięgien głębokich lub parestezje) bez występowania bólu lub utraty funkcji | Brak |
Stopień 1. z bólem lub stopień 2. (objawy umiarkowane; ograniczające złożone czynności życia codziennego) | Redukcja dawki do 1,0 mg/m2 lub zmiana schematu leczenia na 1,3 mg/m2 raz w tygodniu |
Stopień 2. z bólem lub stopień 3. (ciężkie objawy; ograniczające czynności życia codziennego w zakresie samoopieki) | Należy przerwać leczenie produktem do momentu ustąpienia objawów toksycznych. Po ustąpieniu objawów toksyczności leczenie produktem należy rozpocząć ponownie w zredukowanej do 0,7 mg/m2 dawce, raz w tygodniu |
Stopień 4. (następstwa zagrażające życiu; wskazana jest nagła interwencja) i/lub ciężka neuropatia autonomiczna | Należy odstawić produkt |
Terapia skojarzona z pegylowaną liposomalną doksorubicyną
Bortezomib podaje się we wstrzyknięciu dożylnym lub podskórnym w zalecanej dawce 1,3 mg/m2 powierzchni ciała, dwa razy w tygodniu przez 2 tygodnie w dniach 1., 4., 8. i 11. w 21-dniowym cyklu leczenia. Opisany 3-tygodniowy okres jest uważany za jeden cykl leczenia. Pomiędzy podaniem kolejnych dawek bortezomibu powinny upłynąć co najmniej 72 godziny.
Pegylowaną liposomalną doksorubicynę podaje się w dawce 30 mg/m2 w dniu 4. cyklu leczenia we wlewie dożylnym trwającym 1 godzinę po wstrzyknięciu bortezomibu.
Można podać do 8 cykli terapii skojarzonej, jeśli pacjent nie ma progresji choroby i toleruje leczenie. Pacjenci uzyskujący pełną odpowiedź mogą kontynuować leczenie przez co najmniej 2 cykle od stwierdzenia pełnej odpowiedzi, nawet jeśli to wymagałoby leczenia dłuższego niż 8 cykli. Pacjenci, u których stężenia paraproteiny nadal zmniejszają się po 8 cyklach, mogą również kontynuować leczenie tak długo jak odpowiadają na leczenie i jest ono tolerowane.
Skojarzona terapia z deksametazonem
Bortezomib podaje się we wstrzyknięciu dożylnym lub podskórnym w zalecanej dawce 1,3 mg/m2 powierzchni ciała, dwa razy w tygodniu przez 2 tygodnie w dniach 1., 4., 8. i 11. w 21-dniowym cyklu leczenia. Opisany trzytygodniowy okres jest uważany za jeden cykl leczenia. Pomiędzy podaniem kolejnych dawek bortezomibu powinny upłynąć co najmniej 72 godziny.
Deksametazon podaje się doustnie w dawce 20 mg w dniach 1., 2., 4., 5., 8., 9., 11. i 12. cyklu leczenia.
Pacjenci uzyskujący odpowiedź lub stabilizację choroby po 4 cyklach terapii skojarzonej mogą kontynuować to samo skojarzone leczenie przez maksymalnie 4 dodatkowe cykle.
Dawkowanie u wcześniej nieleczonych pacjentów ze szpiczakiem mnogim, którzy nie kwalifikują się do przeszczepienia hematopoetycznych komórek macierzystych
Terapia skojarzona z melfalanem i prednizonem:
Bortezomib jest podawany we wstrzyknięciu dożylnym lub podskórnym w skojarzeniu ze stosowanymi doustnie melfalanem i prednizonem. Sześciotygodniowy okres jest uważany za jeden cykl leczenia. W trakcie cykli 1-4 bortezomib podaje się dwa razy w tygodniu (w dniach: 1., 4., 8., 11., 22., 25., 29. i 32.). W trakcie cykli 5-9 bortezomib podaje się raz w tygodniu (w dniach: 1., 8., 22. i 29.). Pomiędzy podaniem kolejnych dawek bortezomibu powinny upłynąć co najmniej 72 godziny.
Zarówno melfalan, jak i prednizon powinny być podane doustnie w dniach 1., 2., 3. i 4. pierwszego tygodnia w każdym cyklu.
Podaje się 9 cykli leczenia skojarzonego.
Dawkowanie u wcześniej nieleczonych pacjentów ze szpiczakiem mnogim, którzy kwalifikują się do przeszczepienia hematopoetycznych komórek macierzystych (indukcja terapii)
Terapia skojarzona z deksametazonem:
Bortezomib podaje się we wstrzyknięciu dożylnym lub podskórnym w zalecanej dawce 1,3 mg/m2 powierzchni ciała, dwa razy w tygodniu przez 2 tygodnie w dniach 1., 4., 8. i 11. w 21-dniowym cyklu leczenia. Opisany 3-tygodniowy okres jest uważany za jeden cykl leczenia. Pomiędzy podaniem kolejnych dawek bortezomibu powinny upłynąć co najmniej 72 godziny.
Deksametazon podaje się doustnie w dawce 40 mg w dniach 1., 2., 3., 4., 8., 9., 10. i 11. cyklu leczenia.
Podaje się 4 cykle leczenia skojarzonego.
Terapia skojarzona z deksametazonem i talidomidem:
Bortezomib podaje się we wstrzyknięciu dożylnym lub podskórnym w zalecanej dawce 1,3 mg/m2 powierzchni ciała dwa razy w tygodniu przez 2 tygodnie w dniach 1., 4., 8. i 11. w 28-dniowym cyklu leczenia. Opisany 4-tygodniowy okres jest uważany za jeden cykl leczenia. Pomiędzy podaniem kolejnych dawek bortezomibu powinny upłynąć co najmniej 72 godziny.
Deksametazon podaje się doustnie w dawce 40 mg w dniach 1., 2., 3., 4., 8., 9., 10. i 11. cyklu leczenia.
Talidomid podaje się doustnie w dawce 50 mg na dobę w dniach 1-14 i jeśli dawka jest tolerowana zwiększa się ją następnie do 100 mg na dobę w dniach 15-28, a następnie do 200 mg na dobę od cyklu 2.
Podaje się 4 cykle leczenia skojarzonego. Zaleca się, aby pacjenci z co najmniej częściową odpowiedzią otrzymali 2 dodatkowe cykle.
Dawkowanie u wcześniej nieleczonych pacjentów z chłoniakiem z komórek płaszcza (MCL)
Terapia skojarzona z rytuksymabem, cyklofosfamidem, doksorubicyną i prednizonem (BzR-CAP):
Bortezomib podaje się we wstrzyknięciu dożylnym lub podskórnym w zalecanej dawce 1,3 mg/m2 powierzchni ciała dwa razy w tygodniu przez 2 tygodnie w dniach 1., 4., 8. i 11., po czym następuje 10-dniowy okres przerwy w dniach 12-21. Opisany 3-tygodniowy okres jest uważany za jeden cykl leczenia. Zaleca się podanie sześciu cykli bortezomibu, chociaż pacjentom z potwierdzoną pierwszą odpowiedzią w cyklu 6. można podać dodatkowo 2 cykle bortezomibu. Pomiędzy podaniem kolejnych dawek bortezomibu powinny upłynąć co najmniej 72 godziny.
Następujące produkty lecznicze podaje się dożylnie w dniu 1. każdego 3-tygodniowego cyklu bortezomibu:
- Rytuksymab w dawce 375 mg/m2
- Cyklofosfamid w dawce 750 mg/m2
- Doksorubicyna w dawce 50 mg/m2
Prednizon podaje się doustnie w dawce 100 mg/m2 w dniach 1., 2., 3., 4. i 5. każdego cyklu bortezomibu.
Dostosowanie dawki podczas leczenia pacjentów z wcześniej nieleczonym chłoniakiem z komórek płaszcza
Przed rozpoczęciem nowego cyklu terapeutycznego:
- Liczba płytek krwi powinna wynosić ≥100 000/μl, a bezwzględna liczba neutrofili powinna wynosić ≥1500/μl
- Liczba płytek krwi powinna wynosić ≥75 000/μl u pacjentów z naciekiem szpiku kostnego lub sekwestracją śledziony
- Stężenie hemoglobiny ≥8 g/dl
- Toksyczność niehematologiczna nie powinna przekraczać stopnia 1. lub powinna osiągnąć stopień wyjściowy
Leczenie bortezomibem należy przerwać na początku jakiegokolwiek toksycznego działania niehematologicznego stopnia ≥3 (z wyłączeniem neuropatii) lub toksycznego działania na układ krwiotwórczy stopnia ≥3.
Pacjenci w podeszłym wieku
Brak danych sugerujących konieczność dostosowywania dawki bortezomibu u pacjentów powyżej 65 roku życia ze szpiczakiem mnogim lub z chłoniakiem z komórek płaszcza.
Zaburzenia czynności wątroby
U pacjentów z łagodnymi zaburzeniami czynności wątroby nie jest wymagane dostosowywanie dawki i powinni oni otrzymywać zalecaną dawkę. Pacjentom z umiarkowanymi i ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby bortezomib należy zacząć podawać w zmniejszonej dawce 0,7 mg/m2 we wstrzyknięciach podczas pierwszego cyklu terapii. Następnie w zależności od tolerancji pacjenta należy rozważyć zwiększenie dawki do 1,0 mg/m2, lub dalsze zmniejszenie dawki do 0,5 mg/m2.
Zaburzenia czynności nerek
U pacjentów z łagodnymi do umiarkowanych zaburzeniami czynności nerek (klirens kreatyniny >20 ml/min/1,73 m2 powierzchni ciała) farmakokinetyka bortezomibu jest niezmieniona; dlatego nie ma potrzeby dostosowywania dawki u tych pacjentów. Nie wiadomo, czy farmakokinetyka bortezomibu jest zmieniona u pacjentów niedializowanych z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek (klirens kreatyniny <20 ml/min/1,73 m2 powierzchni ciała). Ponieważ dializa może zmniejszać stężenie bortezomibu, produkt powinien być podawany po zabiegu dializy.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazania do stosowania bortezomibu obejmują:
- Nadwrażliwość na substancję czynną, boron lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
- Ostra rozlana naciekowa choroba płuc i osierdzia
W przypadku stosowania leku w skojarzeniu z innymi produktami leczniczymi, należy sprawdzić przeciwwskazania wymienione w Charakterystykach Produktu Leczniczego tych produktów.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Najważniejsze ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania bortezomibu obejmują:
- Ryzyko podania dooponowego - stwierdzano zgony po przypadkowym podaniu bortezomibu dooponowo. Produkt leczniczy podaje się dożylnie lub podskórnie. Nie wolno podawać produktu leczniczego dooponowo.
- Toksyczność hematologiczna - bardzo często leczeniu bortezomibem towarzyszy toksyczność hematologiczna (małopłytkowość, neutropenia i niedokrwistość). Należy regularnie kontrolować morfologię krwi.
- Reaktywacja wirusa półpaśca - u pacjentów przyjmujących bortezomib zaleca się zastosowanie profilaktyki przeciwwirusowej.
- Neuropatia obwodowa - bardzo często leczenie bortezomibem wiąże się z występowaniem neuropatii obwodowej, głównie czuciowej. Pacjentów należy uważnie obserwować w kierunku objawów neuropatii.
- Niedociśnienie - leczeniu bortezomibem towarzyszy często hipotonia ortostatyczna/niedociśnienie zależne od pozycji ciała. Należy zachować ostrożność lecząc pacjentów z omdleniami w wywiadzie lub otrzymujących leki mogące powodować niedociśnienie.
- Zespół tylnej odwracalnej encefalopatii (PRES) - zgłaszano przypadki wystąpienia zespołu PRES u pacjentów leczonych bortezomibem. W razie podejrzenia PRES należy odstawić bortezomib.
- Niewydolność serca - obserwowano przypadki ostrego rozwoju lub zaostrzenia zastoinowej niewydolności serca podczas leczenia bortezomibem. Pacjenci z chorobą serca lub czynnikami ryzyka powinni być ściśle monitorowani.
- Choroby płuc - zgłaszano przypadki ostrego rozwoju lub zaostrzenia chorób płuc u pacjentów leczonych bortezomibem. W razie wystąpienia nowych lub nasilenia istniejących objawów płucnych należy niezwłocznie przeprowadzić diagnostykę.
- Zaburzenia czynności wątroby - bortezomib jest metabolizowany przez enzymy wątrobowe. U pacjentów z umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby należy stosować zmniejszone dawki i uważnie monitorować toksyczność.
- Zespół rozpadu guza - pacjenci z dużą masą nowotworu przed leczeniem są narażeni na ryzyko zespołu rozpadu guza. Należy ich uważnie monitorować i podjąć odpowiednie środki ostrożności.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Najważniejsze interakcje bortezomibu z innymi lekami obejmują:
- Silne inhibitory CYP3A4 (np. ketokonazol, rytonawir) mogą zwiększać ekspozycję na bortezomib. Pacjenci powinni być ściśle monitorowani podczas jednoczesnego stosowania.
- Silne induktory CYP3A4 (np. ryfampicyna, karbamazepina) mogą zmniejszać skuteczność bortezomibu. Nie zaleca się jednoczesnego stosowania.
- U pacjentów przyjmujących doustne leki przeciwcukrzycowe może być konieczne dostosowanie dawek tych leków.
Ciąża i karmienie piersią
Bortezomibu nie należy stosować w okresie ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Pacjenci płci męskiej i żeńskiej w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczne metody antykoncepcji w trakcie i do 3 miesięcy po zakończeniu leczenia.
Nie wiadomo, czy bortezomib przenika do mleka kobiecego. Ze względu na potencjalne poważne działania niepożądane u niemowląt, w trakcie leczenia bortezomibem należy przerwać karmienie piersią.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane bortezomibu obejmują:
- Zaburzenia żołądka i jelit: nudności, biegunka, zaparcia, wymioty
- Zaburzenia hematologiczne: trombocytopenia, neutropenia, niedokrwistość
- Zaburzenia układu nerwowego: neuropatia obwodowa, ból głowy, parestezje
- Zaburzenia ogólne: zmęczenie, gorączka, astenia
- Zakażenia: półpasiec, zapalenie płuc
- Zaburzenia skóry: wysypka
- Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe: ból mięśni
Ciężkie działania niepożądane obejmują m.in. niewydolność serca, zespół rozpadu guza, nadciśnienie płucne, zespół tylnej odwracalnej encefalopatii.
Przedawkowanie
Przedawkowanie bortezomibu wiązało się z nagłym wystąpieniem objawowego niedociśnienia i małopłytkowości, w niektórych przypadkach zakończone zgonem. Nie jest znane specyficzne antidotum. W przypadku przedawkowania należy ściśle monitorować parametry życiowe pacjenta i wdrożyć odpowiednie leczenie podtrzymujące.
Mechanizm działania
Bortezomib jest inhibitorem proteasomu. Hamuje aktywność proteasomu 26S w komórkach, co prowadzi do zaburzenia degradacji białek i w konsekwencji do śmierci komórek nowotworowych. Wykazuje szczególną aktywność wobec komórek szpiczaka mnogiego i niektórych chłoniaków.
Warto zapamiętać
- Bortezomib jest inhibitorem proteasomu stosowanym głównie w leczeniu szpiczaka mnogiego i chłoniaka z komórek płaszcza
- Najczęstsze działania niepożądane to zaburzenia żołądkowo-jelitowe, hematologiczne oraz neuropatia obwodowa