Wyszukaj produkt

Benepali

Etanercept

inj. [roztw.]
50 mg/ml
4 amp.-strzyk. 1 ml
Iniekcje
Rx-z
100%
X
Benepali
inj. [roztw.]
50 mg/ml
4 amp.-strzyk. 1 ml
Iniekcje
Rx-z
100%
2891,70
Benepali
inj. [roztw.]
50 mg/ml
4 wstrzyk. 1 ml
Iniekcje
Rx-z
100%
2891,70
Benepali
inj. [roztw.]
50 mg/ml
4 amp.-wstrz. 1 ml
Iniekcje
Rx-z
100%
X
Benepali
inj. [roztw.]
25 mg/ml
4 amp.-strzyk. 0,51 ml
Iniekcje
Rx-z
100%
1573,43
Benepali
inj. [roztw.]
25 mg/ml
4 amp.-strzyk 0,51 ml
Iniekcje
Rx-z
100%
X

Wskazania do stosowania

Benepali jest wskazany w leczeniu następujących schorzeń:

Reumatoidalne zapalenie stawów

Lek stosuje się w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów o przebiegu umiarkowanym do ciężkiego u dorosłych, gdy odpowiedź na leki modyfikujące przebieg choroby, w tym metotreksat, jest niewystarczająca. Benepali można stosować w monoterapii w przypadku nietolerancji metotreksatu lub gdy dalsze leczenie metotreksatem jest niewskazane.

Lek jest również wskazany w leczeniu ciężkiego, czynnego i postępującego reumatoidalnego zapalenia stawów u dorosłych nieleczonych wcześniej metotreksatem.

Wykazano, że Benepali stosowany pojedynczo lub w skojarzeniu z metotreksatem spowalnia postęp związanego z chorobą uszkodzenia stawów oraz poprawia sprawność fizyczną.

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów

Lek stosuje się w leczeniu:

  • Wielostawowego zapalenia stawów u dzieci i młodzieży od 2. roku życia w przypadku niewystarczającej odpowiedzi na metotreksat lub jego nietolerancji
  • Łuszczycowego zapalenia stawów u młodzieży od 12. roku życia w przypadku niewystarczającej odpowiedzi na metotreksat lub jego nietolerancji
  • Zapalenia stawów na tle zapalenia przyczepów ścięgnistych u młodzieży od 12. roku życia w przypadku niewystarczającej odpowiedzi lub nietolerancji leczenia konwencjonalnego

Łuszczycowe zapalenie stawów

Lek stosuje się w leczeniu czynnego i postępującego łuszczycowego zapalenia stawów u dorosłych w przypadku niewystarczającej odpowiedzi na leki modyfikujące przebieg choroby. Wykazano, że Benepali poprawia sprawność fizyczną oraz spowalnia postęp uszkodzenia stawów obwodowych u pacjentów z wielostawowym symetrycznym podtypem choroby.

Osiowa spondyloartropatia

Benepali jest wskazany w leczeniu:

  • Ciężkiego, czynnego zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa u dorosłych w przypadku niewystarczającej odpowiedzi na leczenie konwencjonalne
  • Ciężkiej postaci osiowej spondyloartropatii bez zmian radiologicznych u dorosłych z obiektywnymi objawami zapalenia, w tym podwyższonym CRP i/lub zmianami w MRI, w przypadku niewystarczającej odpowiedzi na NLPZ

Łuszczyca zwykła (plackowata)

Lek stosuje się w leczeniu:

  • Umiarkowanej do ciężkiej łuszczycy zwykłej u dorosłych, którzy nie odpowiedzieli na inne formy terapii systemowej lub mają przeciwwskazania do ich stosowania
  • Przewlekłej, ciężkiej łuszczycy zwykłej u dzieci i młodzieży od 6. roku życia, u których odpowiedź na inne terapie systemowe lub fototerapie jest niewystarczająca lub występuje ich nietolerancja

Benepali wykazuje skuteczność w leczeniu wymienionych schorzeń poprzez hamowanie aktywności TNF - kluczowej cytokiny prozapalnej. Lek spowalnia postęp choroby, zmniejsza objawy i poprawia sprawność fizyczną pacjentów.

Warto zapamiętać
  • Benepali jest lekiem biologicznym hamującym działanie TNF
  • Stosowany jest w leczeniu chorób zapalnych stawów oraz łuszczycy u dorosłych i dzieci

Dawkowanie i sposób podawania

Benepali podaje się we wstrzyknięciach podskórnych. Dawkowanie zależy od leczonego schorzenia oraz wieku pacjenta:

Reumatoidalne zapalenie stawów

Dawka Częstotliwość podawania
25 mg 2 razy w tygodniu
50 mg 1 raz w tygodniu

Alternatywne schematy dawkowania w reumatoidalnym zapaleniu stawów

Łuszczycowe zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa i osiowa spondyloartropatia bez zmian radiologicznych

Dawka Częstotliwość podawania
25 mg 2 razy w tygodniu
50 mg 1 raz w tygodniu

Zalecane dawkowanie w spondyloartropatiach

Łuszczyca zwykła (plackowata) u dorosłych

Dawka Częstotliwość podawania Okres leczenia
25 mg 2 razy w tygodniu Do 24 tygodni
50 mg 1 raz w tygodniu Do 24 tygodni
50 mg 2 razy w tygodniu Do 12 tygodni, następnie 25 mg 2 razy w tygodniu lub 50 mg raz w tygodniu

Schematy dawkowania w łuszczycy zwykłej u dorosłych

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów

Zalecana dawka to 0,4 mg/kg masy ciała (maksymalnie 25 mg) podawana dwa razy w tygodniu lub 0,8 mg/kg masy ciała (maksymalnie 50 mg) podawana raz w tygodniu.

Łuszczyca zwykła (plackowata) u dzieci i młodzieży

Zalecana dawka wynosi 0,8 mg/kg masy ciała (maksymalnie 50 mg) podawana raz w tygodniu przez okres do 24 tygodni.

U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i wątroby oraz u osób w podeszłym wieku nie ma konieczności modyfikacji dawki. Leczenie należy kontynuować do momentu osiągnięcia remisji, maksymalnie przez 24 tygodnie. U niektórych dorosłych pacjentów z łuszczycą można rozważyć terapię ciągłą trwającą powyżej 24 tygodni.

Jeśli po 12-16 tygodniach nie obserwuje się odpowiedzi na leczenie, należy rozważyć przerwanie terapii.

Warto zapamiętać
  • Dawkowanie Benepali zależy od leczonego schorzenia i wieku pacjenta
  • Lek podaje się we wstrzyknięciach podskórnych raz lub dwa razy w tygodniu

Przeciwwskazania

Stosowanie Benepali jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na substancję czynną (etanercept) lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Posocznica lub ryzyko jej wystąpienia
  • Czynne zakażenia, w tym zakażenia przewlekłe lub miejscowe

Nie należy rozpoczynać leczenia Benepali u pacjentów z aktywnymi infekcjami. Lekarz powinien zachować szczególną ostrożność rozważając stosowanie leku u pacjentów z nawracającymi lub przewlekłymi zakażeniami w wywiadzie lub ze schorzeniami, które mogą zwiększać podatność na infekcje.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Zakażenia

Przed rozpoczęciem leczenia, w jego trakcie i po zakończeniu terapii Benepali należy monitorować pacjentów pod kątem ewentualnych infekcji. U pacjentów leczonych etanerceptem obserwowano ciężkie zakażenia, w tym posocznicę, gruźlicę i zakażenia oportunistyczne. W przypadku wystąpienia ciężkiego zakażenia należy przerwać podawanie leku.

Gruźlica

Przed rozpoczęciem leczenia Benepali wszyscy pacjenci powinni być zbadani w kierunku czynnej i utajonej gruźlicy. Badanie powinno obejmować szczegółowy wywiad medyczny oraz badania przesiewowe (próba tuberkulinowa, RTG klatki piersiowej). W przypadku rozpoznania czynnej gruźlicy nie wolno rozpoczynać leczenia Benepali. Jeśli rozpoznano gruźlicę utajoną, należy rozpocząć jej leczenie przed włączeniem Benepali.

Reaktywacja wirusowego zapalenia wątroby typu B

U pacjentów wcześniej zakażonych HBV, którzy otrzymywali antagonistów TNF, w tym etanercept, zgłaszano przypadki reaktywacji zapalenia wątroby typu B. Przed rozpoczęciem terapii Benepali pacjenci powinni być przebadani w kierunku zakażenia HBV. U pacjentów z dodatnim wynikiem należy zachować szczególną ostrożność.

Zaostrzenie zapalenia wątroby typu C

Zgłaszano przypadki zaostrzenia zapalenia wątroby typu C u pacjentów otrzymujących etanercept. Należy zachować ostrożność stosując Benepali u pacjentów z wirusowym zapaleniem wątroby typu C.

Jednoczesne stosowanie anakinry lub abataceptu

Jednoczesne podawanie Benepali z anakinrą lub abataceptem nie jest zalecane ze względu na zwiększone ryzyko ciężkich infekcji.

Reakcje alergiczne

W przypadku wystąpienia ciężkiej reakcji alergicznej lub anafilaktycznej należy natychmiast przerwać podawanie Benepali i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Nowotwory złośliwe i zaburzenia limfoproliferacyjne

U pacjentów leczonych antagonistami TNF, w tym etanerceptem, obserwowano przypadki nowotworów złośliwych. Należy zachować ostrożność rozważając leczenie Benepali u pacjentów z nowotworem złośliwym w wywiadzie lub kontynuując leczenie u pacjentów, u których rozwinął się nowotwór.

Szczepienia

Nie należy podawać żywych szczepionek jednocześnie z Benepali. Zaleca się, aby pacjenci pediatryczni, jeśli jest to możliwe, otrzymali wszystkie szczepienia zgodnie z obowiązującym kalendarzem szczepień przed rozpoczęciem leczenia Benepali.

Niewydolność serca

Należy zachować ostrożność stosując Benepali u pacjentów z zastoinową niewydolnością serca. U pacjentów przyjmujących etanercept obserwowano przypadki nasilenia niewydolności serca.

Lekarz powinien starannie rozważyć stosowanie Benepali u pacjentów z wymienionymi schorzeniami lub czynnikami ryzyka, monitorując ich stan podczas terapii. W przypadku wystąpienia działań niepożądanych może być konieczne przerwanie lub zakończenie leczenia.

Warto zapamiętać
  • Przed rozpoczęciem leczenia Benepali należy wykluczyć czynne infekcje i gruźlicę
  • Pacjenci powinni być monitorowani pod kątem zakażeń i nowotworów podczas terapii

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Należy zachować ostrożność stosując Benepali w skojarzeniu z następującymi lekami:

  • Anakinra i abatacept - jednoczesne stosowanie z Benepali nie jest zalecane ze względu na zwiększone ryzyko ciężkich infekcji
  • Sulfasalazyna - obserwowano zmniejszenie liczby krwinek białych u pacjentów otrzymujących jednocześnie etanercept i sulfasalazynę
  • Leki przeciwcukrzycowe - zgłaszano przypadki hipoglikemii wymagające zmniejszenia dawki leków przeciwcukrzycowych u pacjentów otrzymujących etanercept

Nie obserwowano istotnych klinicznie interakcji farmakokinetycznych w badaniach z metotreksatem, digoksyną i warfaryną. Nie stwierdzono również interakcji podczas jednoczesnego stosowania etanerceptu z glikokortykosteroidami, salicylanami (z wyjątkiem sulfasalazyny), niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, lekami przeciwbólowymi i metotreksatem.

Wpływ na ciążę i laktację

Stosowanie Benepali w ciąży nie jest zalecane. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną antykoncepcję w trakcie leczenia oraz przez 3 tygodnie po jego zakończeniu. Etanercept przenika przez łożysko i był wykrywany w surowicy niemowląt urodzonych przez pacjentki leczone w trakcie ciąży.

Etanercept przenika do mleka ludzkiego. Ze względu na możliwość wystąpienia działań niepożądanych u karmionego piersią dziecka, należy podjąć decyzję o przerwaniu karmienia piersią lub przerwaniu leczenia Benepali, biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla matki.

Działania niepożądane

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane związane ze stosowaniem Benepali to:

  • Reakcje w miejscu wstrzyknięcia (ból, obrzęk, świąd, rumień, krwawienie)
  • Infekcje (głównie górnych dróg oddechowych, zapalenie oskrzeli, zapalenie pęcherza, infekcje skórne)
  • Reakcje alergiczne
  • Powstawanie autoprzeciwciał
  • Świąd
  • Gorączka

Rzadziej obserwowano poważniejsze działania niepożądane, takie jak:

  • Ciężkie infekcje, w tym posocznica
  • Gruźlica
  • Zakażenia oportunistyczne
  • Nowotwory złośliwe, w tym chłoniaki
  • Zaburzenia hematologiczne (pancytopenia, niedokrwistość aplastyczna)
  • Zespoły demielinizacyjne
  • Zaostrzenie niewydolności serca
  • Reakcje autoimmunologiczne

Częstość występowania poważnych działań niepożądanych była generalnie niska, jednak należy uważnie monitorować pacjentów podczas terapii. W przypadku wystąpienia ciężkich działań niepożądanych może być konieczne przerwanie leczenia.

Warto zapamiętać
  • Najczęstsze działania niepożądane to reakcje w miejscu wstrzyknięcia i infekcje
  • Rzadko mogą wystąpić poważne działania niepożądane wymagające przerwania leczenia

Przedawkowanie

W badaniach klinicznych nie zaobserwowano działań toksycznych ograniczających wielkość dawki Benepali. Największą ocenianą dawką było dożylne podanie 32 mg/m2, po którym następowały wstrzyknięcia podskórne 16 mg/m2 dwa razy w tygodniu.

Odnotowano przypadek pacjenta, który przez pomyłkę wstrzykiwał sobie 62 mg etanerceptu dwa razy w tygodniu przez 3 tygodnie, nie doświadczając żadnych działań niepożądanych.

Nie jest znane antidotum na etanercept. W przypadku przedawkowania należy uważnie monitorować pacjenta pod kątem objawów działań niepożądanych i w razie potrzeby zastosować leczenie objawowe.

Właściwości farmakologiczne

Mechanizm działania

Etanercept jest białkiem fuzyjnym, które wiąże się kompetycyjnie z czynnikiem martwicy nowotworów (TNF) i hamuje jego aktywność biologiczną. TNF jest kluczową cytokiną prozapalną odgrywającą istotną rolę w patogenezie chorób zapalnych stawów i łuszczycy.

Etanercept wiąże się z dużym powinowactwem z receptorami powierzchniowymi TNF, uniemożliwiając interakcję TNF z jego naturalnymi receptorami komórkowymi. W ten sposób blokuje aktywność biologiczną TNF i zmniejsza stan zapalny.

Właściwości farmakokinetyczne

Po podaniu podskórnym etanercept jest wolno wchłaniany, osiągając maksymalne stężenie w surowicy po około 48 godzinach. Biodostępność bezwzględna wynosi 76%. Średni okres półtrwania etanerceptu wynosi około 70 godzin (zakres 7-300 godzin).

Etanercept jest metabolizowany głównie w wątrobie i wydalany z żółcią. Nie stwierdzono istotnych różnic w farmakokinetyce leku u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby.

Dane farmaceutyczne

Benepali jest dostępny w postaci roztworu do wstrzykiwań w ampułko-strzykawkach lub wstrzykiwaczach zawierających 25 mg lub 50 mg etanerceptu.

Lek należy przechowywać w lodówce (2-8°C). Nie zamrażać. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.

Okres ważności leku wynosi 3 lata. Po wyjęciu z lodówki Benepali może być przechowywany w temperaturze do 25°C przez maksymalnie 4 tygodnie. Należy go wyrzucić, jeśli nie zostanie zużyty w ciągu 4 tygodni po wyjęciu z lodówki.

Benepali jest lekiem biologicznym o złożonej budowie i działaniu. Jego stosowanie wymaga ścisłego nadzoru lekarskiego oraz regularnego monitorowania pacjenta pod kątem skuteczności i bezpieczeństwa terapii.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Pacjentów i pracowników opieki zdrowotnej szczególnie zachęca się do zgłaszania wszelkich działań niepożądanych leków oznaczonych symbolem czarnego trójkąta tak, by możliwa była efektywna analiza wszystkich nowych informacji.