Benepali
Etanercept
Wskazania do stosowania leku Benepali
Benepali jest wskazany w leczeniu następujących chorób:
Reumatoidalne zapalenie stawów
Lek stosuje się w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów o przebiegu umidorosłych, gdy odpowiedź na leki modyfikujące przebieg choroby, w tym metotreksat, jest niewystarczająca. Benepali można stosować w monoterapii w przypadku nietolerancji metotreksatu lub gdy dalsze leczenie metotreksatem jest niewskazane. Lek jest również wskazany w leczeniu ciężkiego, czynnego i postępującego reumatoidalnego zapalenia stawów u dorosłych nieleczonych wcześniej metotreksatem.
Wykazano, że Benepali stosowany pojedynczo lub w skojarzeniu z metotreksatem spowalnia postęp związanego z chorobą uszkodzenia stawów oraz poprawia sprawność fizyczną pacjentów.
Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów
Benepali jest wskazany w leczeniu:
- Wielostawowego zapalenia stawów u dzieci i młodzieży od 2. roku życia w przypadku niewystarczającej odpowiedzi na metotreksat lub jego nietolerancji
- Łuszczycowego zapalenia stawów u młodzieży od 12. roku życia w przypadku niewystarczającej odpowiedzi na metotreksat lub jego nietolerancji
- Zapalenia stawów na tle zapalenia przyczepów ścięgnistych u młodzieży od 12. roku życia w przypadku niewystarczającej odpowiedzi lub nietolerancji leczenia konwencjonalnego
Nie badano stosowania etanerceptu u dzieci poniżej 2. roku życia.
Łuszczycowe zapalenie stawów
Lek stosuje się w leczeniu czynnego i postępującego łuszczycowego zapalenia stawów u dorosłych w przypadku niewystarczającej odpowiedzi na leki modyfikujące przebieg choroby. Wykazano, że Benepali poprawia sprawność fizyczną oraz spowalnia postęp uszkodzenia stawów obwodowych u pacjentów z wielostawowym symetrycznym podtypem choroby.
Osiowa spondyloartropatia
Benepali jest wskazany w leczeniu:
- Ciężkiego, czynnego zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa u dorosłych w przypadku niewystarczającej odpowiedzi na leczenie konwencjonalne
- Ciężkiej postaci osiowej spondyloartropatii bez zmian radiologicznych u dorosłych z obiektywnymi objawami zapalenia, w przypadku niewystarczającej odpowiedzi na niesteroidowe leki przeciwzapalne
Łuszczyca zwykła (plackowata)
Lek stosuje się w leczeniu:
- Umiarkowanej do ciężkiej łuszczycy zwykłej u dorosłych, którzy nie odpowiedzieli na inne formy terapii systemowej lub mają przeciwwskazania do ich stosowania
- Przewlekłej, ciężkiej łuszczycy zwykłej u dzieci i młodzieży od 6. roku życia, u których odpowiedź na inne terapie systemowe lub fototerapie jest niewystarczająca lub występuje ich nietolerancja
Benepali wykazuje skuteczność w leczeniu wymienionych chorób poprzez hamowanie aktywności czynnika martwicy nowotworów (TNF), który odgrywa kluczową rolę w procesach zapalnych toczących się w przebiegu tych schorzeń.
Warto zapamiętać
- Benepali jest lekiem biologicznym hamującym działanie TNF-alfa
- Lek stosuje się w leczeniu chorób reumatycznych i łuszczycy u dorosłych oraz dzieci powyżej 2. roku życia
Dawkowanie i sposób podawania
Reumatoidalne zapalenie stawów
Zalecana dawka to 25 mg etanerceptu podawane 2 razy w tygodniu lub alternatywnie 50 mg raz w tygodniu.
Łuszczycowe zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa i osiowa spondyloartropatia bez zmian radiologicznych
Zalecana dawka to 25 mg etanerceptu podawane 2 razy w tygodniu lub 50 mg raz w tygodniu.
Łuszczyca zwykła (plackowata)
Zalecana dawka to 25 mg etanerceptu podawane 2 razy w tygodniu lub 50 mg raz w tygodniu. Alternatywnie można stosować dawkę 50 mg dwa razy w tygodniu przez okres do 12 tygodni, a następnie, jeśli to konieczne, dawkę 25 mg dwa razy w tygodniu lub 50 mg raz w tygodniu.
Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów
Masa ciała pacjenta | Dawkowanie |
---|---|
Poniżej 62,5 kg | 0,4 mg/kg masy ciała (maksymalnie 25 mg) dwa razy w tygodniu |
62,5 kg lub więcej | 25 mg dwa razy w tygodniu lub 50 mg raz w tygodniu |
Dawkowanie u dzieci i młodzieży z łuszczycą zwykłą (plackowatą) w wieku od 6 lat: 0,8 mg/kg masy ciała (maksymalnie 50 mg) raz w tygodniu przez okres do 24 tygodni.
Benepali podaje się we wstrzyknięciu podskórnym. Nie ma konieczności modyfikacji dawki u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i wątroby oraz u osób w podeszłym wieku.
Warto zapamiętać
- Dawkowanie Benepali zależy od leczonej choroby oraz masy ciała pacjenta
- Lek podaje się we wstrzyknięciach podskórnych
Przeciwwskazania
Stosowanie leku Benepali jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:
- Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- Posocznica lub ryzyko jej wystąpienia
- Czynne zakażenia, w tym zakażenia przewlekłe lub miejscowe
Nie należy rozpoczynać leczenia Benepali u pacjentów z aktywnymi zakażeniami.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Podczas stosowania leku Benepali należy zachować szczególną ostrożność w następujących sytuacjach:
Zakażenia
Przed rozpoczęciem leczenia, w jego trakcie i po zakończeniu należy monitorować pacjentów pod kątem ewentualnych infekcji. Opisywano występowanie ciężkich zakażeń, w tym posocznicy, gruźlicy i zakażeń oportunistycznych. W przypadku rozwoju ciężkiego zakażenia należy przerwać podawanie leku.
Gruźlica
Przed rozpoczęciem leczenia należy zbadać wszystkich pacjentów pod kątem czynnej i utajonej gruźlicy. Badanie powinno obejmować szczegółowy wywiad medyczny oraz badania przesiewowe (próba tuberkulinowa, RTG klatki piersiowej). W przypadku rozpoznania gruźlicy utajonej należy rozpocząć jej leczenie przed włączeniem Benepali.
Reaktywacja wirusowego zapalenia wątroby typu B
Zgłaszano przypadki reaktywacji zapalenia wątroby typu B u pacjentów wcześniej zakażonych HBV. Przed rozpoczęciem terapii należy wykonać badania w kierunku zakażenia HBV.
Zaostrzenie niewydolności serca
Należy zachować ostrożność stosując Benepali u pacjentów z zastoinową niewydolnością serca.
Choroby demielinizacyjne
Opisywano rzadkie przypadki chorób demielinizacyjnych ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego u pacjentów leczonych etanerceptem.
Reakcje alergiczne
W przypadku wystąpienia ciężkiej reakcji alergicznej lub anafilaktycznej należy natychmiast przerwać podawanie leku i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Nowotwory złośliwe i zaburzenia limfoproliferacyjne
Nie można wykluczyć ryzyka rozwoju chłoniaków, białaczki i innych nowotworów u pacjentów leczonych antagonistami TNF. Należy zachować ostrożność u pacjentów z nowotworami w wywiadzie.
Szczególną uwagę należy zwrócić na możliwość wystąpienia wymienionych działań niepożądanych. W razie ich pojawienia się należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Warto zapamiętać
- Przed rozpoczęciem leczenia Benepali należy wykluczyć czynne zakażenia, w tym gruźlicę
- Pacjenci powinni być monitorowani pod kątem infekcji, reakcji alergicznych i rozwoju nowotworów
Interakcje z innymi lekami
Podczas stosowania leku Benepali należy zwrócić uwagę na potencjalne interakcje z innymi lekami:
- Nie zaleca się jednoczesnego stosowania etanerceptu z anakinrą ze względu na zwiększone ryzyko ciężkich zakażeń
- Nie zaleca się jednoczesnego stosowania etanerceptu z abataceptem ze względu na zwiększone ryzyko ciężkich działań niepożądanych
- Należy zachować ostrożność stosując etanercept jednocześnie z sulfasalazyną ze względu na możliwość zmniejszenia liczby krwinek białych
Nie obserwowano istotnych klinicznie interakcji etanerceptu z glikokortykosteroidami, salicylanami (z wyjątkiem sulfasalazyny), niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, lekami przeciwbólowymi i metotreksatem.
Ciąża i karmienie piersią
Stosowanie leku Benepali w ciąży nie jest zalecane. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną antykoncepcję w trakcie leczenia oraz przez 3 tygodnie po jego zakończeniu. Etanercept przenika przez łożysko i był wykrywany w surowicy niemowląt urodzonych przez pacjentki leczone w trakcie ciąży.
Etanercept przenika do mleka ludzkiego. Należy podjąć decyzję o przerwaniu karmienia piersią lub przerwaniu leczenia, biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla matki.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Benepali to:
- Reakcje w miejscu wstrzyknięcia (ból, obrzęk, świąd, rumień, krwawienie)
- Infekcje (głównie górnych dróg oddechowych, zapalenie oskrzeli, zapalenie pęcherza, infekcje skórne)
- Reakcje alergiczne
- Powstawanie autoprzeciwciał
- Świąd
- Gorączka
Rzadziej obserwowano ciężkie działania niepożądane, takie jak:
- Ciężkie zakażenia, w tym posocznica
- Gruźlica
- Zakażenia oportunistyczne
- Nowotwory złośliwe, w tym chłoniaki
- Zaburzenia hematologiczne (pancytopenia, niedokrwistość aplastyczna)
- Choroby demielinizacyjne ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego
- Zaostrzenie niewydolności serca
- Reakcje autoimmunologiczne
W przypadku wystąpienia ciężkich działań niepożądanych należy przerwać leczenie i skonsultować się z lekarzem.
Warto zapamiętać
- Najczęstsze działania niepożądane to reakcje w miejscu wstrzyknięcia i infekcje
- Należy monitorować pacjentów pod kątem ciężkich zakażeń i nowotworów złośliwych
Mechanizm działania
Benepali (etanercept) jest białkiem fuzyjnym, które działa jako antagonista czynnika martwicy nowotworów (TNF). Mechanizm działania leku polega na:
- Kompetycyjnym hamowaniu wiązania TNF z jego receptorami powierzchniowymi na komórkach
- Zmniejszaniu aktywności biologicznej TNF
- Modulowaniu odpowiedzi immunologicznej i procesów zapalnych
TNF jest główną cytokiną prozapalną biorącą udział w patogenezie reumatoidalnego zapalenia stawów, łuszczycowego zapalenia stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa i łuszczycy. Blokowanie jego działania przez etanercept prowadzi do zmniejszenia stanu zapalnego i złagodzenia objawów choroby.
Etanercept wykazuje skuteczność w hamowaniu progresji uszkodzenia stawów oraz poprawie sprawności fizycznej pacjentów z chorobami reumatycznymi. W łuszczycy prowadzi do zmniejszenia nacieku komórek zapalnych w skórze i redukcji zmian łuszczycowych.
Lek charakteryzuje się długim okresem półtrwania (około 70 godzin), co umożliwia jego podawanie 1-2 razy w tygodniu.