Wyszukaj produkt

Beloderm

Betamethasone

maść
0,5 mg/g
1 op. 15 g
Na skórę
Rx
100%
13,99
Beloderm
krem
0,5 mg/g
1 op. 15 g
Na skórę
Rx
100%
13,99
Beloderm
maść
0,5 mg/g
1 op. 30 g
Na skórę
Rx
100%
14,99
Beloderm
krem
0,5 mg/g
1 op. 30 g
Na skórę
Rx
100%
14,99

Beloderm - charakterystyka produktu leczniczego dla lekarzy

Wskazania do stosowania

Beloderm jest wskazany w leczeniu miejscowym zapalnych i przebiegających ze świądem chorób skóry, które reagują na terapię kortykosteroidami. Produkt zawiera betametazon w postaci betametazonu dipropionianu - syntetycznego fluorowanego kortykosteroidu o silnym działaniu dermatologicznym.

Betametazonu dipropionian wykazuje silne działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe oraz obkurczające na naczynia krwionośne. Dokładny mechanizm działania miejscowych kortykosteroidów nie został w pełni poznany, jednak wiadomo, że efekt obkurczający naczynia krwionośne przyczynia się do zmniejszenia przenikania substancji czynnej do krwiobiegu.

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa wiekowa Dawkowanie Częstotliwość Czas trwania terapii
Dorośli i dzieci powyżej 12 lat Cienka warstwa lekko wcierana w zmienione chorobowo miejsca 1-2 razy na dobę Nie dłużej niż 14 dni
Dzieci poniżej 12 lat Nie zaleca się stosowania

Uwaga: Nie należy stosować więcej niż 50 g produktu tygodniowo. Nie stosować opatrunku zamkniętego (okluzyjnego).

Beloderm charakteryzuje się precyzyjnie określonym schematem dawkowania, który należy ściśle przestrzegać w celu uzyskania optymalnych efektów terapeutycznych przy jednoczesnym minimalizowaniu ryzyka działań niepożądanych.

Przeciwwskazania

Stosowanie produktu Beloderm jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na betametazonu dipropionian lub którykolwiek ze składników produktu
  • Gruźlica skóry
  • Zakażenia wirusowe skóry (np. opryszczka zwykła, ospa bydlęca, ospa wietrzna)
  • Trądzik
  • Zapalenie skóry wokół ust
  • Trądzik różowaty
  • Okolice odbytu i narządów płciowych
  • Pieluszkowe zapalenie skóry
  • Grzybicze lub bakteryjne zakażenia skóry (o ile jednocześnie nie wdrożono odpowiedniego leczenia przyczynowego)

Znajomość przeciwwskazań jest kluczowa dla bezpiecznego stosowania Belodermu. Szczególną uwagę należy zwrócić na zakażenia skórne oraz specyficzne stany dermatologiczne, w których stosowanie kortykosteroidów może być szkodliwe.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Reakcje alergiczne: W przypadku wystąpienia skórnej reakcji alergicznej (świąd, pieczenie lub zaczerwienienie skóry) należy natychmiast przerwać stosowanie produktu.

Stosowanie na twarzy: Nie zaleca się aplikacji na skórę twarzy ze względu na ryzyko zapalenia skóry (podobnego do zmian trądzikopodobnych), zapalenia skóry wokół ust, zaniku skóry i trądziku.

Oczy i błony śluzowe: Należy unikać kontaktu produktu z oczami i błonami śluzowymi. Nie stosować do oczu ani wokół oczu.

Zakażenia skóry: W przypadku współistniejącego zakażenia skóry należy wdrożyć odpowiednie leczenie przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze.

Owrzodzenia żylakowe: Produktu nie należy stosować w leczeniu żylakowatego owrzodzenia podudzi.

Ryzyko działań ogólnoustrojowych: Ze względu na możliwość wchłaniania kortykosteroidów przez skórę, istnieje ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych objawów niepożądanych, w tym zahamowania czynności kory nadnerczy. Należy unikać:

  • Stosowania na dużą powierzchnię ciała
  • Aplikacji na uszkodzoną skórę
  • Stosowania w dużych dawkach
  • Długotrwałego leczenia preparatem
  • Stosowania u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby
  • Stosowania u dzieci

Stosowanie w okolicach pach i pachwin: Na skórę pach i pachwin stosować preparat tylko w przypadkach bezwzględnie koniecznych, z uwagi na zwiększone wchłanianie.

Stosowanie u dzieci: Nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 12 lat ze względu na ryzyko zahamowania czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza, zespołu Cushinga oraz wzrostu ciśnienia wewnątrzczaszkowego.

Łuszczyca: Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z łuszczycą, gdyż miejscowe stosowanie kortykosteroidów może prowadzić do nawrotu choroby, rozwoju tolerancji, ryzyka wystąpienia uogólnionej łuszczycy krostkowej oraz ogólnych działań toksycznych spowodowanych zaburzeniem czynności skóry.

Substancje pomocnicze: Produkt w formie kremu zawiera alkohol cetostearylowy i chlorokrezol, które mogą powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry) lub reakcje alergiczne.

Stosowanie Belodermu wymaga szczególnej ostrożności i monitorowania pacjenta pod kątem potencjalnych działań niepożądanych, zwłaszcza przy długotrwałym stosowaniu lub aplikacji na wrażliwe obszary skóry.

Warto zapamiętać
  • Beloderm nie powinien być stosowany dłużej niż 14 dni bez konsultacji z lekarzem.
  • Produkt jest przeciwwskazany u dzieci poniżej 12 roku życia ze względu na ryzyko poważnych działań niepożądanych.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Nie są znane interakcje Belodermu z innymi lekami stosowanymi miejscowo. Jednakże, należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu innych preparatów dermatologicznych, aby uniknąć potencjalnych niezamierzonych interakcji.

Mimo braku znanych interakcji, zaleca się ostrożność i monitorowanie efektów leczenia przy jednoczesnym stosowaniu innych preparatów miejscowych.

Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią

Ciąża: Brak wyników badań dotyczących bezpieczeństwa miejscowego stosowania kortykosteroidów u ciężarnych kobiet. Wiadomo jednak, że substancje te mogą się wchłaniać przez skórę. W badaniach na zwierzętach laboratoryjnych wykazano teratogenne działanie silnie działających kortykosteroidów stosowanych na skórę.

Stosowanie produktu u ciężarnych kobiet dozwolone jest jedynie w przypadkach, gdy korzyść dla ciężarnej kobiety przewyższa ryzyko dla płodu. Stosowanie powinno być krótkotrwałe i ograniczać się do małej powierzchni ciała.

Karmienie piersią: Nie wiadomo, czy miejscowo stosowane kortykosteroidy, w tym betametazonu dipropionian, wchłaniają się przez skórę w stopniu umożliwiającym przenikanie do mleka kobiet karmiących piersią. Ogólnie działające kortykosteroidy przenikają do mleka matki.

W okresie laktacji należy rozważyć, czy zaprzestać karmienia piersią, czy stosowania produktu, biorąc pod uwagę możliwość wystąpienia działań niepożądanych u dzieci i korzyści z leczenia dla matki. Preparatu nie należy stosować na skórę piersi przed karmieniem piersią.

Stosowanie Belodermu w ciąży i podczas karmienia piersią powinno być ograniczone do sytuacji, gdy korzyści przewyższają potencjalne ryzyko. Konieczna jest ścisła kontrola lekarska i indywidualna ocena stosunku korzyści do ryzyka.

Działania niepożądane

Miejscowe stosowanie betametazonu dipropionianu może prowadzić do następujących działań niepożądanych:

  • Zanikowe zmiany skóry
  • Nieodwracalne rozstępy
  • Suchość skóry
  • Rozszerzenie drobnych tętniczek
  • Zapalenie mieszków włosowych
  • Nadmierne owłosienie
  • Zmiany trądzikopodobne
  • Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry (pieczenie, obrzęk i zapalne pęcherzyki na skórze)
  • Zapalenie skóry wokół ust
  • Swędzenie
  • Odbarwienie skóry
  • Hamowanie czynności gruczołów potowych (potówka)
  • Wtórne zakażenia

W wyniku wchłaniania substancji czynnych do krwi mogą również wystąpić ogólne działania niepożądane betametazonu, charakterystyczne dla kortykosteroidów. Ogólne objawy niepożądane występują rzadko, przede wszystkim w przypadku długotrwałego stosowania produktu, stosowania na dużą powierzchnię skóry, pod okładem zamkniętym oraz stosowania u dzieci. Zwykle ustępują po zaprzestaniu stosowania produktu.

W przypadku stosowania produktu w formie kremu mogą wystąpić reakcje alergiczne związane z obecnością substancji pomocniczych.

Monitorowanie pacjenta pod kątem potencjalnych działań niepożądanych, zarówno miejscowych, jak i ogólnoustrojowych, jest kluczowe dla bezpiecznego stosowania Belodermu. Szczególną uwagę należy zwrócić na długotrwałe stosowanie oraz aplikację na duże powierzchnie skóry.

Przedawkowanie

Przedawkowanie Belodermu może wystąpić w następujących sytuacjach:

  • Stosowanie produktu przez dłuższy czas (powyżej 2 tygodni)
  • Aplikacja na dużych powierzchniach skóry
  • Stosowanie na uszkodzoną skórę
  • Używanie okładów zamkniętych
  • Stosowanie u dzieci

W wyniku nasilonego wchłaniania substancji czynnych do układu krążenia może dojść do ich przedawkowania i wystąpienia ogólnych objawów niepożądanych kortykosteroidów, takich jak:

  • Zahamowanie czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza
  • Zespół Cushinga
  • Łagodne nadciśnienie wewnątrzczaszkowe
  • Hamowanie wzrostu i rozwoju u dzieci
  • Hiperglikemia i cukromocz

Postępowanie w przypadku przedawkowania:

  1. Zaprzestać stosowania produktu
  2. Wdrożyć leczenie objawowe
  3. W przypadku wystąpienia objawów takich jak gorączka, bóle mięśniowe, bóle stawowe oraz ogólne osłabienie, należy rozważyć zastosowanie kortykosteroidu w postaci o działaniu ogólnym

Świadomość ryzyka przedawkowania i znajomość jego objawów jest kluczowa dla bezpiecznego stosowania Belodermu. W przypadku podejrzenia przedawkowania, należy niezwłocznie przerwać terapię i wdrożyć odpowiednie postępowanie medyczne.

Skład produktu

1 g kremu lub maści Beloderm zawiera 0,5 mg betametazonu, w postaci betametazonu dipropionianu.

Beloderm jest silnie działającym kortykosteroidem do stosowania miejscowego, którego stosowanie wymaga ścisłego przestrzegania zaleceń lekarskich i regularnego monitorowania pacjenta pod kątem potencjalnych działań niepożądanych.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.