Wyszukaj produkt

Bavencio®

Avelumab

inf. [konc. do sporz. roztw.]
20 mg/ml
1 fiol. 10 ml
Iniekcje
Rx-z
CHB
3732,05
(1)
bezpł.

Wskazania do stosowania

Produkt leczniczy Bavencio® (awelumab) jest wskazany do stosowania:

  • W monoterapii u dorosłych pacjentów z przerzutowym rakiem z komórek Merkla (MCC)
  • W monoterapii jako leczenie podtrzymujące pierwszego rzutu u dorosłych pacjentów z miejscowo zaawansowanym lub przerzutowym rakiem urotelialnym (UC), którzy są bez progresji po zastosowaniu chemioterapii opartej na pochodnych platyny
  • W skojarzeniu z aksytynibem jako leczenie pierwszego rzutu u dorosłych pacjentów z zaawansowanym rakiem nerkowokomórkowym (RCC)

Leczenie powinien rozpoczynać i prowadzić lekarz doświadczony w leczeniu nowotworów.

Dawkowanie i sposób podawania

Dawkowanie

Zalecana dawka produktu Bavencio w monoterapii to 800 mg podawana dożylnie przez 60 minut co 2 tygodnie.

Zalecana dawka produktu Bavencio w skojarzeniu z aksytynibem to 800 mg podawana dożylnie przez 60 minut co 2 tygodnie oraz 5 mg aksytynibu przyjmowane doustnie dwa razy na dobę (w odstępie 12 godzin) z posiłkiem lub bez posiłku.

Leczenie należy kontynuować do czasu wystąpienia progresji choroby lub niemożliwych do zaakceptowania objawów toksyczności.

Premedykacja

Przed pierwszymi 4 infuzjami produktu Bavencio pacjenci powinni otrzymać premedykację lekiem antyhistaminowym i paracetamolem. Jeśli czwarta infuzja zakończy się bez wystąpienia reakcji związanych z infuzją, premedykację przed kolejnymi dawkami można stosować według uznania lekarza.

Modyfikacje leczenia

Nie zaleca się zwiększania ani zmniejszania dawki. W zależności od indywidualnej tolerancji i bezpieczeństwa stosowania konieczne może być odroczenie kolejnej dawki lub przerwanie leczenia.

Działanie niepożądane Nasilenie Modyfikacja leczenia
Reakcja związana z infuzją Stopień 1 Zmniejszyć szybkość infuzji o 50%
Reakcja związana z infuzją Stopień 2 Wstrzymać leczenie do czasu zmniejszenia nasilenia do stopnia 0-1; ponownie rozpocząć infuzję z szybkością o 50% mniejszą
Reakcja związana z infuzją Stopień 3 lub 4 Przerwać leczenie na stałe
Zapalenie płuc Stopień 2 Wstrzymać leczenie do czasu zmniejszenia nasilenia do stopnia 0-1
Zapalenie płuc Stopień 3 lub 4 lub nawracające stopnia 2 Przerwać leczenie na stałe

Szczegółowe wytyczne dotyczące modyfikacji leczenia w przypadku innych działań niepożądanych pochodzenia immunologicznego znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Szczególne grupy pacjentów

Osoby w podeszłym wieku: Nie ma konieczności dostosowywania dawki u pacjentów w wieku ≥65 lat.

Zaburzenia czynności nerek: Nie ma konieczności dostosowywania dawki u pacjentów z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek. Brak wystarczających danych dla pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek.

Zaburzenia czynności wątroby: Nie ma konieczności dostosowywania dawki u pacjentów z łagodnymi zaburzeniami czynności wątroby. Brak wystarczających danych dla pacjentów z umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.

Sposób podawania

Produkt Bavencio jest przeznaczony wyłącznie do infuzji dożylnej. Nie wolno go podawać w postaci szybkiego wstrzyknięcia dożylnego ani bolusa. Należy go rozcieńczyć w 0,9% lub 0,45% roztworze chlorku sodu do wstrzykiwań. Podawać w infuzji dożylnej trwającej 60 minut przez wbudowany lub podłączany jałowy, niepirogenny filtr o średnicy porów 0,2 mikrometra o niskim stopniu wiązania białka.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Identyfikowalność

W celu poprawienia identyfikowalności biologicznych produktów leczniczych należy czytelnie zapisać nazwę i numer serii podawanego produktu.

Reakcje związane z infuzją

U pacjentów otrzymujących awelumab zgłaszano występowanie reakcji związanych z infuzją, które mogą mieć ciężki przebieg. Pacjentów należy kontrolować pod kątem wystąpienia objawów podmiotowych i przedmiotowych reakcji związanych z infuzją, w tym gorączki, dreszczy, uderzeń gorąca, niedociśnienia tętniczego, duszności, świszczącego oddechu, bólu pleców, bólu brzucha i pokrzywki.

Działania niepożądane pochodzenia immunologicznego

Większość działań niepożądanych pochodzenia immunologicznego występujących po zastosowaniu awelumabu była odwracalna i ustępowała po tymczasowym lub stałym przerwaniu podawania awelumabu, podaniu kortykosteroidów i/lub zastosowaniu leczenia wspomagającego.

W przypadku podejrzenia działań niepożądanych pochodzenia immunologicznego należy przeprowadzić odpowiednią ocenę, aby potwierdzić etiologię lub wykluczyć inne przyczyny. W zależności od nasilenia działania niepożądanego należy wstrzymać stosowanie awelumabu i podać kortykosteroidy. Jeśli w leczeniu działania niepożądanego zastosowano kortykosteroidy, po uzyskaniu poprawy, dawkę należy stopniowo zmniejszać przez co najmniej 1 miesiąc.

Warto zapamiętać
  • Awelumab może powodować ciężkie działania niepożądane pochodzenia immunologicznego, które wymagają ścisłego monitorowania i odpowiedniego leczenia
  • Przed podaniem awelumabu konieczna jest premedykacja lekiem antyhistaminowym i paracetamolem w celu zmniejszenia ryzyka reakcji związanych z infuzją

Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji

Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji awelumabu. Awelumab jest głównie metabolizowany za pośrednictwem szlaków katabolicznych, w związku z tym nie przewiduje się w jego przypadku interakcji farmakokinetycznych z innymi produktami leczniczymi.

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Ciąża

Brak danych lub istnieją tylko ograniczone dane dotyczące stosowania awelumabu u kobiet w okresie ciąży. Badania na zwierzętach wykazały, że blokowanie przekazywania sygnalizacji PD-L1 może prowadzić do zwiększonej częstości poronień. Nie zaleca się stosowania awelumabu w okresie ciąży, chyba że stan kliniczny kobiety wymaga podawania awelumabu.

Karmienie piersią

Nie wiadomo, czy awelumab przenika do mleka ludzkiego. Nie można wykluczyć zagrożenia dla noworodków/dzieci karmionych piersią. Kobietom karmiącym piersią należy zalecić, by nie karmiły piersią w trakcie leczenia i przez co najmniej 1 miesiąc po otrzymaniu ostatniej dawki.

Płodność

Wpływ awelumabu na płodność u mężczyzn i kobiet nie jest znany.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane awelumabu to:

  • Zmęczenie (30,0%)
  • Nudności (23,6%)
  • Biegunka (18,5%)
  • Zaparcia (18,1%)
  • Zmniejszenie apetytu (17,6%)
  • Reakcje związane z infuzją (15,9%)
  • Wymioty (15,6%)
  • Zmniejszenie masy ciała (14,5%)

Do najczęstszych działań niepożądanych stopnia ≥3 należą: niedokrwistość, nadciśnienie tętnicze, hiponatremia, duszność i ból brzucha.

Szczegółowy opis działań niepożądanych, w tym pochodzenia immunologicznego, znajduje się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Właściwości farmakologiczne

Mechanizm działania

Awelumab jest ludzkim przeciwciałem monoklonalnym IgG1 skierowanym przeciwko ligandowi receptora programowanej śmierci typu 1 (PD-L1). Wiąże się z PD-L1 i blokuje interakcję między PD-L1 a receptorem PD-1 i receptorami B7.1. Prowadzi to do zniesienia działania hamującego PD-L1 na cytotoksyczne limfocyty T CD8+, powodując przywrócenie odpowiedzi przeciwnowotworowej limfocytów T. Wykazano również, że awelumab pobudza lizę pierwotnych komórek guza z udziałem komórek NK w mechanizmie cytotoksyczności komórkowej zależnej od przeciwciał (ADCC).

Dane farmaceutyczne

Skład

1 ml koncentratu zawiera 20 mg awelumabu. Jedna fiolka 10 ml zawiera 200 mg awelumabu.

Awelumab jest ludzkim przeciwciałem monoklonalnym IgG1 skierowanym przeciwko immunomodulującemu ligandowi białka powierzchniowego PD-L1, wytwarzanym w komórkach jajnika chomika chińskiego metodą rekombinacji DNA.



Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Pacjentów i pracowników opieki zdrowotnej szczególnie zachęca się do zgłaszania wszelkich działań niepożądanych leków oznaczonych symbolem czarnego trójkąta tak, by możliwa była efektywna analiza wszystkich nowych informacji.