Wyszukaj produkt

Baqsimi

Glucagon

prosz. do nosa
3 mg
1 poj. jednodawkowy
Do nosa
Rx
100%
X
Wskazania do stosowania

Baqsimi jest wskazany w leczeniu ciężkiej hipoglikemii u pacjentów z cukrzycą w wieku od 4 lat. Lek przeznaczony jest dla dorosłych, młodzieży oraz dzieci powyżej 4. roku życia.

Glukagon w postaci proszku do nosa stanowi skuteczną alternatywę dla tradycyjnych iniekcji glukagonu, umożliwiając szybkie i nieinwazyjne podanie leku w sytuacjach nagłych.

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa pacjentów Zalecana dawka
Dorośli, młodzież i dzieci ≥4 lat 3 mg glukagonu do jednego nozdrza
Pacjenci w podeszłym wieku (≥65 lat) 3 mg glukagonu (brak konieczności modyfikacji dawki)
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek i wątroby 3 mg glukagonu (brak konieczności modyfikacji dawki)

Uwaga: Brak danych dotyczących stosowania u dzieci poniżej 4. roku życia oraz u pacjentów powyżej 75. roku życia.

Baqsimi podaje się wyłącznie donosowo. Glukagon jest biernie wchłaniany przez błonę śluzową nosa, nie jest konieczne wykonywanie głębokiego wdechu po podaniu leku.

Instrukcja podawania glukagonu w postaci proszku do nosa:
  1. Zdjąć opakowanie z folii termokurczliwej, pociągając czerwony pasek.
  2. Wyjąć pojemnik jednodawkowy z tuby. Nie naciskać tłoka do momentu gotowości do podania dawki.
  3. Przytrzymać pojemnik jednodawkowy między kciukiem a palcami. Nie sprawdzać działania przed użyciem.
  4. Delikatnie umieścić końcówkę pojemnika w jednym z nozdrzy.
  5. Wcisnąć tłok do oporu. Podawanie kończy się, gdy zielona linia jest niewidoczna.
  6. Osobę nieprzytomną ułożyć na boku, aby zapobiec zadławieniu.
  7. Niezwłocznie wezwać pomoc medyczną.
  8. Po odzyskaniu przytomności podać pacjentowi doustnie węglowodany.

Kluczowe znaczenie ma prawidłowe wykonanie procedury podania leku oraz szybkie wezwanie pomocy medycznej. Podanie węglowodanów po odzyskaniu przytomności zapobiega nawrotowi hipoglikemii.

Przeciwwskazania

Stosowanie Baqsimi jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na glukagon lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Guz chromochłonny

Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z guzem chromochłonnym, gdyż glukagon może pobudzać uwalnianie katecholamin z guza, prowadząc do gwałtownego wzrostu ciśnienia tętniczego.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Guz chromochłonny: U pacjentów z guzem chromochłonnym glukagon może powodować uwalnianie katecholamin, prowadząc do gwałtownego wzrostu ciśnienia tętniczego. W takich przypadkach skuteczne może być zastosowanie nieselektywnego leku blokującego receptory α-adrenergiczne.

Guz insulinowy (wyspiak trzustki): Podanie glukagonu może początkowo zwiększać stężenie glukozy we krwi, jednak może też prowadzić do nadmiernego wydzielania insuliny z guza i w konsekwencji do hipoglikemii. Pacjentom z objawami hipoglikemii po podaniu glukagonu należy podać glukozę doustnie lub dożylnie.

Reakcje alergiczne: Mogą wystąpić reakcje alergiczne, w tym uogólniona wysypka, a w rzadkich przypadkach wstrząs anafilaktyczny z trudnościami w oddychaniu i niedociśnieniem. W przypadku wystąpienia trudności w oddychaniu należy natychmiast wezwać pomoc medyczną.

Skuteczność glukagonu: Lek jest skuteczny tylko przy odpowiedniej ilości glikogenu w wątrobie. W stanach wygłodzenia, niewydolności nadnerczy, przewlekłego nadużywania alkoholu lub przewlekłej hipoglikemii skuteczność glukagonu może być ograniczona. W takich przypadkach preferowane jest stosowanie glukozy.

Wpływ na prowadzenie pojazdów: Ze względu na możliwość utrzymywania się zaburzeń koncentracji i reakcji po epizodzie hipoglikemii, pacjenci powinni zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn po zastosowaniu leku.

Warto zapamiętać
  • Baqsimi to glukagon w postaci proszku do nosa, stosowany w leczeniu ciężkiej hipoglikemii u pacjentów z cukrzycą od 4. roku życia.
  • Lek podaje się donosowo w jednorazowej dawce 3 mg, bez konieczności wykonywania głębokiego wdechu.

Interakcje lekowe

Chociaż nie przeprowadzono szczegółowych badań interakcji dla Baqsimi, należy zwrócić uwagę na potencjalne interakcje glukagonu z innymi lekami:

  • Insulina: Działa antagonistycznie w stosunku do glukagonu.
  • Indometacyna: Może osłabiać działanie glukagonu, a nawet prowadzić do hipoglikemii.
  • Beta-adrenolityki: Mogą nasilać efekty hemodynamiczne glukagonu (przyspieszenie tętna, wzrost ciśnienia tętniczego).
  • Warfaryna: Glukagon może nasilać działanie przeciwkrzepliwe warfaryny.

Znajomość potencjalnych interakcji jest kluczowa dla bezpiecznego stosowania Baqsimi, szczególnie u pacjentów przyjmujących leki z wymienionych grup.

Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią

Ciąża: Baqsimi może być stosowany w czasie ciąży. Glukagon nie przenika przez barierę łożyskową u człowieka. Dotychczasowe doświadczenia ze stosowaniem glukagonu w postaci proszku do nosa u kobiet w ciąży z cukrzycą nie wykazały szkodliwego wpływu na przebieg ciąży ani na zdrowie płodu i noworodka.

Karmienie piersią: Stosowanie Baqsimi jest dopuszczalne w okresie laktacji. Ze względu na szybką eliminację glukagonu z krwiobiegu, ilość leku przenikająca do mleka matki jest znikoma. Ponadto, glukagon ulega rozkładowi w przewodzie pokarmowym dziecka i nie wywiera wpływu na jego metabolizm.

Płodność: Brak danych dotyczących wpływu Baqsimi na płodność u ludzi. Badania na szczurach nie wykazały negatywnego wpływu glukagonu na płodność.

Działania niepożądane

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane związane ze stosowaniem Baqsimi to:

  • Wzmożone łzawienie (36%)
  • Podrażnienie górnych dróg oddechowych (34%)
  • Nudności (27%)
  • Ból głowy (21%)
  • Wymioty (16%)

Inne obserwowane działania niepożądane obejmują:

  • Układ nerwowy: zaburzenia smaku
  • Narząd wzroku: przekrwienie oka, świąd oka
  • Układ oddechowy: podrażnienie górnych dróg oddechowych
  • Układ pokarmowy: wymioty, nudności
  • Skóra: świąd
  • Układ krążenia: zwiększenie ciśnienia tętniczego (skurczowego i rozkurczowego), przyspieszenie tętna

U 5,6% pacjentów stwierdzono obecność przeciwciał przeciwglukagonowych, które nie były neutralizujące i nie wpływały na skuteczność leku ani nie powodowały dodatkowych działań niepożądanych.

Profil działań niepożądanych u dzieci jest zbliżony do obserwowanego u dorosłych.

Przedawkowanie

W przypadku przedawkowania Baqsimi mogą wystąpić następujące objawy:

  • Nudności
  • Wymioty
  • Osłabienie perystaltyki przewodu pokarmowego
  • Wzrost ciśnienia tętniczego
  • Przyspieszenie tętna
  • Spadek stężenia potasu w surowicy

W przypadku podejrzenia przedawkowania należy monitorować stężenie potasu w surowicy i w razie potrzeby skorygować je. U pacjentów z gwałtownym wzrostem ciśnienia tętniczego można rozważyć krótkotrwałe zastosowanie nieselektywnego leku blokującego receptory α-adrenergiczne.

Mechanizm działania

Glukagon, substancja czynna Baqsimi, zwiększa stężenie glukozy we krwi poprzez aktywację receptorów glukagonowych w wątrobie. Prowadzi to do stymulacji rozkładu glikogenu i uwolnienia glukozy z wątroby. Skuteczność działania glukagonu w przeciwdziałaniu hipoglikemii zależy od obecności odpowiednich zapasów glikogenu w wątrobie.

Skład

Jeden pojemnik jednodawkowy Baqsimi zawiera 3 mg glukagonu w postaci proszku do nosa.

Zrozumienie mechanizmu działania, właściwego dawkowania oraz potencjalnych działań niepożądanych Baqsimi jest kluczowe dla skutecznego i bezpiecznego stosowania tego leku w leczeniu ciężkiej hipoglikemii u pacjentów z cukrzycą.



Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.