BDS N
Budesonide
Wskazania do stosowania
Produkt leczniczy BDS N jest stosowany w leczeniu:
- Astmy, gdy stosowanie inhalatorów ciśnieniowych lub proszkowych jest niewłaściwe
- Zespołu krupu - ostrego zapalenia krtani, tchawicy, oskrzeli, niezależnie od etiologii, wiążącego się z istotnym zwężeniem górnych dróg oddechowych, dusznością lub "szczekającym" kaszlem i prowadzącego do zaburzeń oddychania
- Zaostrzenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), gdy stosowanie budezonidu w postaci zawiesiny do nebulizacji jest uzasadnione
Produkt leczniczy NIE jest wskazany do stosowania w celu zmniejszenia objawów ostrego napadu astmy lub stanu astmatycznego i bezdechu.
Budezonid w postaci zawiesiny do nebulizacji wykazuje silne miejscowe działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne, przeciwwysiękowe i przeciwobrzękowe w drogach oddechowych, przy jednoczesnym ograniczeniu ogólnoustrojowych działań niepożądanych w porównaniu do kortykosteroidów doustnych.
Dawkowanie i sposób podawania
Astma
Dawkowanie należy dostosować indywidualnie do potrzeb pacjenta. Dawka powinna być zmniejszona do najmniejszej dawki skutecznej niezbędnej do utrzymania właściwej kontroli astmy. Dawkę dobową należy podzielić na 2 dawki podawane rano i wieczorem. W razie potrzeby można ją podzielić na 3-4 dawki.
Grupa wiekowa | Dawka początkowa | Dawka podtrzymująca | Maksymalna dawka dobowa |
---|---|---|---|
Niemowlęta (6-23 m-ce) i dzieci (2-11 lat) | 0,5-1 mg 2x/dobę | 0,25-0,5 mg 2x/dobę | 2 mg |
Młodzież (12-17 lat) i dorośli | 1-2 mg 2x/dobę | 0,5-1 mg 2x/dobę | 4 mg |
Stosunek objętości do dawki produktu leczniczego
Zespół krupu
U niemowląt i dzieci z pseudokrupem zazwyczaj stosuje się dawkę 2 mg jako dawkę pojedynczą lub podzieloną na 2 dawki po 1 mg podawane w odstępie 30 minut. Dawkowanie można powtarzać co 12 godzin, maksymalnie do 36 godzin lub do uzyskania poprawy stanu klinicznego.
POChP
Zalecana dawka to 1-2 mg/dobę podawane w 2 dawkach podzielonych co 12 godzin, aż do uzyskania poprawy stanu klinicznego.
U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby brak jest danych dotyczących stosowania budezonidu wziewnego. Należy zachować ostrożność u pacjentów z ciężką marskością wątroby ze względu na możliwość zwiększonego stężenia leku w surowicy.
Sposób podawania
Produkt leczniczy BDS N podaje się wziewnie za pomocą nebulizatora (PARI LC PLUS) ze sprężarką powietrza (PARI Boy SX) wyposażonego w ustnik lub odpowiednią maskę na twarz. Przepływ powietrza powinien wynosić 6-8 l/min, a objętość napełnienia 2-6 ml. Czas inhalacji i podana dawka zależą od objętości oddechowej pacjenta i objętości napełniania.
Przed użyciem należy energicznie wstrząsać ampułką przez 30 sekund. Zawartość ampułki należy wycisnąć do komory nebulizatora. Niezużytą zawiesinę należy niezwłocznie usunąć. Po inhalacji pacjent powinien przepłukać jamę ustną wodą w celu zminimalizowania ryzyka kandydozy.
Dzieci powinny stosować produkt wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych. Należy dokładnie poinstruować pacjenta odnośnie prawidłowego stosowania leku oraz czyszczenia i konserwacji nebulizatora.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną (budezonid) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
- Produkt nie jest przeznaczony do szybkiego łagodzenia ostrych epizodów astmy
- Należy zachować ostrożność u pacjentów z gruźlicą płuc oraz zakażeniami grzybiczymi lub wirusowymi dróg oddechowych
- Podczas zmiany leczenia z doustnych kortykosteroidów na budezonid wziewny może wystąpić osłabienie działania ogólnoustrojowego - należy monitorować pacjenta
- Możliwe jest wystąpienie działań ogólnoustrojowych, szczególnie przy długotrwałym stosowaniu dużych dawek
- Należy kontrolować wzrost u dzieci długotrwale leczonych wziewnymi kortykosteroidami
- U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby może wystąpić zwiększona ekspozycja ogólnoustrojowa na lek
- Należy unikać jednoczesnego stosowania z silnymi inhibitorami CYP3A4 (np. ketokonazol, itrakonazol)
- Może wystąpić kandydoza jamy ustnej - zaleca się płukanie jamy ustnej po inhalacji
Budezonid nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Należy unikać jednoczesnego stosowania z silnymi inhibitorami CYP3A4 (np. ketokonazol, itrakonazol), gdyż mogą one znacząco zwiększać stężenie budezonidu w osoczu. Jeśli nie jest to możliwe, należy wydłużyć odstęp między podawaniem leków i rozważyć zmniejszenie dawki budezonidu.
Estrogeny i steroidy antykoncepcyjne mogą nasilać działanie kortykosteroidów.
Ciąża i karmienie piersią
Budezonid można stosować w ciąży, gdy korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Lek przenika do mleka kobiecego, ale w dawkach terapeutycznych nie przewiduje się wpływu na dziecko karmione piersią.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane to:
- Kandydoza jamy ustnej i gardła
- Kaszel, chrypka, podrażnienie gardła
- Reakcje nadwrażliwości (rzadko)
- Zahamowanie czynności kory nadnerczy i spowolnienie wzrostu u dzieci (rzadko)
- Zaburzenia psychiczne i zachowania (rzadko)
- Skurcz oskrzeli (rzadko)
Należy monitorować wzrost u dzieci ze względu na ryzyko jego spowolnienia.
Przedawkowanie
Ostre przedawkowanie budezonidu zwykle nie ma znaczenia klinicznego. W przypadku długotrwałego stosowania bardzo dużych dawek może wystąpić zanik kory nadnerczy. W sytuacjach stresowych może być konieczne podanie kortykosteroidów ogólnoustrojowych.
Właściwości farmakologiczne
Budezonid jest glikokortykosteroidem o silnym miejscowym działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym, przeciwwysiękowym i przeciwobrzękowym w drogach oddechowych. Wykazuje mniej działań ogólnoustrojowych w porównaniu do kortykosteroidów doustnych.
Skład
1 ampułka 2 ml zawiesiny zawiera 0,25 mg, 0,5 mg lub 1 mg budezonidu jako substancję czynną.
Warto zapamiętać
- BDS N nie jest przeznaczony do leczenia ostrych napadów astmy
- Należy stopniowo zmniejszać dawkę do najmniejszej skutecznej w leczeniu astmy
Produkt leczniczy BDS N w postaci zawiesiny do nebulizacji stanowi skuteczną opcję terapeutyczną w leczeniu astmy, zespołu krupu i zaostrzeń POChP. Wymaga jednak ścisłego przestrzegania zaleceń dotyczących dawkowania i sposobu podawania oraz monitorowania potencjalnych działań niepożądanych, szczególnie u dzieci. Indywidualne dostosowanie dawki i regularna ocena stanu klinicznego pacjenta są kluczowe dla osiągnięcia optymalnych efektów terapeutycznych przy minimalizacji ryzyka działań niepożądanych.
BDS N

Astma
Przewlekła obturacyjna choroba płuc
Eozynofilowe zapalenie oskrzeli
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Kobiety w ciąży
4) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia
5) Refundacja we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach: Pokaż wskazania z ChPL
BDS N

6) Astma
Przewlekła obturacyjna choroba płuc
Eozynofilowe zapalenie oskrzeli