Wyszukaj produkt

Axia Plus

Ethinylestradiol + Drospirenone

tabl. powl.
0,02 mg+ 3 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
38,95

Wskazania

Axia Plus jest wskazana do stosowania w antykoncepcji doustnej. Decyzja o przepisaniu tego produktu leczniczego powinna zostać podjęta na podstawie indywidualnej oceny czynników ryzyka u kobiety, zwłaszcza ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej oraz ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej związanego ze stosowaniem tego produktu, w odniesieniu do innych złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

Dawkowanie i sposób podawania

Tabletki należy przyjmować codziennie, mniej więcej o tej samej porze dnia, w kolejności wskazanej na blistrze, popijając w razie potrzeby niewielką ilością płynu. Nie należy robić przerw w stosowaniu tabletek. Przez 28 kolejnych dni należy przyjmować 1 tabletkę na dobę. Każde kolejne opakowanie należy rozpoczynać następnego dnia po przyjęciu ostatniej tabletki z poprzedniego opakowania.

Krwawienie z odstawienia rozpoczyna się przeważnie w 2.-3. dniu po rozpoczęciu przyjmowania tabletek placebo (ostatni rząd) i może się nie zakończyć przed rozpoczęciem następnego opakowania.

Rodzaj tabletek Sposób przyjmowania
Tabletki aktywne (żółte) 1 tabletka dziennie przez 24 dni
Tabletki placebo (białe) 1 tabletka dziennie przez 4 dni

Szczegółowe informacje dotyczące dawkowania znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Przeciwwskazania

Złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych nie należy stosować w przypadku występowania któregokolwiek z poniższych stanów:

  • Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Występowanie żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (VTE) lub ryzyko jej wystąpienia:
    • Czynna VTE lub przebyta VTE
    • Stwierdzona dziedziczna lub nabyta predyspozycja do występowania VTE
    • Rozległy zabieg operacyjny związany z długotrwałym unieruchomieniem
    • Wysokie ryzyko VTE wskutek występowania wielu czynników ryzyka
  • Występowanie lub ryzyko tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych (ATE):
    • Czynne ATE lub objawy prodromalne
    • Przebyty udar lub TIA
    • Stwierdzona dziedziczna lub nabyta skłonność do występowania ATE
    • Migrena z ogniskowymi objawami neurologicznymi w wywiadzie
    • Wysokie ryzyko ATE z powodu wielu czynników ryzyka lub występowania poważnych czynników ryzyka
  • Ciężka choroba wątroby obecnie lub w wywiadzie
  • Ciężka lub ostra niewydolność nerek
  • Obecne lub przebyte nowotwory wątroby
  • Występowanie lub podejrzenie złośliwego nowotworu zależnego od hormonów płciowych
  • Krwawienie z pochwy o nieustalonej etiologii
  • Jednoczesne stosowanie z produktami zawierającymi ombitaswir/parytaprewir/rytonawir lub dazabuwir

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem lub wznowieniem stosowania produktu leczniczego należy zebrać kompletny wywiad lekarski (w tym wywiad rodzinny) i wykluczyć ciążę. Należy dokonać pomiaru ciśnienia tętniczego krwi oraz przeprowadzić badanie fizykalne.

Należy poinformować pacjentkę o ryzyku zakrzepicy żył i tętnic oraz objawach VTE i ATE. Pacjentka powinna zostać poinstruowana, aby w razie wystąpienia objawów natychmiast zgłosiła się do lekarza.

Stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych należy przerwać w przypadku podejrzenia lub potwierdzenia wystąpienia VTE lub ATE.

Należy rozważyć zwiększone ryzyko VTE w okresie poporodowym.

Produkt leczniczy może zwiększać ryzyko podwyższenia aktywności AlAT u pacjentek stosujących jednocześnie leki przeciwko WZW C zawierające ombitaswir/parytaprewir/rytonawir i dazabuwir.

Należy monitorować pacjentki z zaburzeniami czynności wątroby, cukrzycą, depresją oraz innymi stanami wymienionymi w ChPL.

Warto zapamiętać:

  • Axia Plus zwiększa ryzyko zakrzepicy żylnej i tętniczej
  • Należy przerwać stosowanie w przypadku wystąpienia objawów zakrzepicy

Stosowanie złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych wiąże się z pewnymi zagrożeniami, które należy dokładnie omówić z pacjentką przed rozpoczęciem leczenia. Lekarz powinien indywidualnie ocenić stosunek korzyści do ryzyka u każdej pacjentki.

Interakcje

Mogą wystąpić interakcje z produktami leczniczymi indukującymi enzymy mikrosomalne, co może prowadzić do zwiększonego klirensu hormonów płciowych i powodować wystąpienie krwawienia śródcyklicznego i/lub brak skuteczności metody antykoncepcyjnej. Dotyczy to m.in. barbituranów, karbamazepiny, fenytoiny, ryfampicyny, bosentanu oraz leków stosowanych w leczeniu HIV/HCV.

Jednoczesne stosowanie z inhibitorami CYP3A4 (np. ketokonazolem) może zwiększać stężenie hormonów w osoczu.

Doustne środki antykoncepcyjne mogą wpływać na metabolizm innych leków, np. cyklosporyny czy lamotryginy.

Szczególną ostrożność należy zachować przy jednoczesnym stosowaniu z lekami przeciwko WZW C zawierającymi ombitaswir/parytaprewir/rytonawir i dazabuwir ze względu na ryzyko podwyższenia aktywności AlAT.

Ciąża i laktacja

Produkt leczniczy nie jest wskazany do stosowania w okresie ciąży. Jeżeli kobieta zajdzie w ciążę w trakcie stosowania produktu leczniczego, należy go natychmiast odstawić.

Złożone doustne środki antykoncepcyjne mogą wpływać na laktację, zmniejszając ilość i zmieniając skład mleka kobiecego. Dlatego na ogół nie należy zalecać ich stosowania do czasu całkowitego odstawienia dziecka od piersi.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane obejmują:

  • Zaburzenia zakrzepowo-zatorowe żylne i tętnicze
  • Bóle głowy
  • Zaburzenia nastroju
  • Bóle brzucha
  • Trądzik
  • Bóle i tkliwość piersi
  • Zaburzenia miesiączkowania
  • Zwiększenie masy ciała

Rzadziej mogą wystąpić: nowotwory wątroby, rak piersi, zaburzenia czynności wątroby, nadciśnienie tętnicze i inne wymienione w ChPL.

Warto zapamiętać:

  • Należy poinformować pacjentkę o możliwych działaniach niepożądanych
  • W przypadku wystąpienia niepokojących objawów pacjentka powinna skontaktować się z lekarzem

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania mogą obejmować nudności, wymioty oraz krwawienie z odstawienia. Nie istnieje specyficzne antidotum, leczenie powinno być objawowe.

Mechanizm działania

Działanie antykoncepcyjne produktu leczniczego wynika głównie z hamowania owulacji oraz zmian w endometrium. Etynyloestradiol działa estrogennie, a drospirenon wykazuje działanie progestagenne, przeciwandrogenne oraz słabe przeciwmineralokortykosteroidowe.

Skład

Żółte tabletki (aktywne) zawierają 0,02 mg etynyloestradiolu i 3 mg drospirenonu. Białe tabletki (placebo) nie zawierają substancji czynnych.

Axia Plus jest złożonym doustnym środkiem antykoncepcyjnym, który przy prawidłowym stosowaniu zapewnia skuteczną antykoncepcję. Jednak należy pamiętać o dokładnej ocenie stosunku korzyści do ryzyka u każdej pacjentki, biorąc pod uwagę indywidualne czynniki ryzyka, zwłaszcza dotyczące zakrzepicy.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Jednym z niepożądanych działań leku jakie mogą wystąpić jest nadwrażliwość na światło.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Lek u palaczy (także biernych) może wchodzić w interakcje z nikotyną.