Avamina SR
Metformin hydrochloride
Avamina SR - Charakterystyka produktu leczniczego
Wskazania do stosowania
Avamina SR jest wskazana w leczeniu cukrzycy typu 2 u pacjentów dorosłych, szczególnie u osób z nadwagą. Lek może być stosowany w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi bądź insuliną.
Zastosowanie metforminy o przedłużonym uwalnianiu pozwala na skuteczne kontrolowanie glikemii przy jednoczesnym zmniejszeniu częstości działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego.
Dawkowanie i sposób podawania
Dawkowanie Avaminy SR należy dostosować indywidualnie dla każdego pacjenta, biorąc pod uwagę skuteczność i tolerancję leczenia. Poniżej przedstawiono ogólne zasady dawkowania:
Grupa pacjentów | Dawkowanie początkowe | Dawkowanie maksymalne |
---|---|---|
Dorośli z prawidłową czynnością nerek ml/min) | 500 mg raz na dobę | 2000 mg na dobę |
Pacjenci w podeszłym wieku | Dostosowane do czynności nerek | Dostosowane do czynności nerek |
Pacjenci z umiarkowanym zaburzeniem czynności nerek (GFR 45-59 ml/min) | 500 mg raz na dobę | 2000 mg na dobę |
Pacjenci z ciężkim zaburzeniem czynności nerek (GFR 30-44 ml/min) | 500 mg raz na dobę | 1000 mg na dobę |
Dawkowanie należy zwiększać stopniowo, co 10-15 dni, w oparciu o wyniki pomiarów stężenia glukozy we krwi. Maksymalna zalecana dawka dobowa wynosi 2000 mg.
Sposób podawania
Avaminę SR należy przyjmować doustnie, raz na dobę, podczas wieczornego posiłku. Tabletki należy połykać w całości, popijając szklanką wody. Nie wolno ich żuć, dzielić ani kruszyć.
Przeciwwskazania
Stosowanie Avaminy SR jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:
- Nadwrażliwość na metforminę lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- Ostra kwasica metaboliczna (w tym kwasica mleczanowa, cukrzycowa kwasica ketonowa)
- Stan przedśpiączkowy w cukrzycy
- Ciężka niewydolność nerek (GFR <30 ml/min)
- Ostre stany chorobowe mogące zaburzać czynność nerek
- Choroby mogące powodować niedotlenienie tkanek
- Niewydolność wątroby, ostre zatrucie alkoholem, alkoholizm
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Podczas stosowania Avaminy SR należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyko wystąpienia kwasicy mleczanowej. Jest to rzadkie, ale poważne powikłanie metaboliczne, które może wystąpić w przypadku kumulacji metforminy. Czynniki zwiększające ryzyko kwasicy mleczanowej to m.in. niewydolność nerek, odwodnienie, jednoczesne stosowanie niektórych leków.
Należy regularnie monitorować czynność nerek u pacjentów stosujących Avaminę SR, szczególnie u osób w podeszłym wieku. W przypadku wystąpienia stanów mogących zaburzać czynność nerek, należy tymczasowo wstrzymać podawanie leku.
Avamina SR może być stosowana u pacjentów ze stabilną przewlekłą niewydolnością serca, pod warunkiem regularnego monitorowania czynności serca i nerek. Lek jest przeciwwskazany u pacjentów z ostrą i niestabilną niewydolnością serca.
Warto zapamiętać
- Avamina SR nie powoduje hipoglikemii w monoterapii, ale należy zachować ostrożność przy stosowaniu w skojarzeniu z insuliną lub pochodnymi sulfonylomocznika.
- Podczas leczenia Avaminą SR konieczne jest regularne monitorowanie czynności nerek, szczególnie u pacjentów w podeszłym wieku.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Avamina SR może wchodzić w interakcje z następującymi grupami leków:
- Alkohol - zwiększa ryzyko kwasicy mleczanowej
- Jodowe środki kontrastowe - mogą prowadzić do nefropatii i kumulacji metforminy
- NLPZ, inhibitory ACE, antagoniści receptora angiotensyny II, leki moczopędne - mogą zaburzać czynność nerek
- Inhibitory i induktory transporterów OCT1 i OCT2 - mogą wpływać na farmakokinetykę metforminy
W przypadku jednoczesnego stosowania wymienionych leków może być konieczne dostosowanie dawki Avaminy SR oraz ścisłe monitorowanie pacjenta.
Wpływ na ciążę i laktację
Stosowanie Avaminy SR w czasie ciąży nie jest zalecane. W przypadku planowania ciąży lub jej stwierdzenia, należy zastąpić leczenie metforminą insulinoterapią. Karmienie piersią podczas stosowania Avaminy SR również nie jest rekomendowane ze względu na ograniczone dane dotyczące bezpieczeństwa.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane Avaminy SR to zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak nudności, wymioty, biegunka i ból brzucha. Objawy te występują głównie na początku leczenia i zwykle ustępują samoistnie. Inne możliwe działania niepożądane obejmują:
- Zaburzenia smaku
- Zmniejszenie wchłaniania witaminy B12
- Reakcje skórne (rzadko)
- Nieprawidłowe wyniki prób wątrobowych (bardzo rzadko)
Najpoważniejszym, choć bardzo rzadkim działaniem niepożądanym jest kwasica mleczanowa, która wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.
Mechanizm działania
Avamina SR zawiera metforminę - lek przeciwcukrzycowy z grupy biguanidów. Metformina obniża stężenie glukozy we krwi poprzez następujące mechanizmy:
- Zmniejszenie wytwarzania glukozy w wątrobie
- Zwiększenie wrażliwości tkanek obwodowych na insulinę
- Opóźnienie wchłaniania glukozy w jelitach
Metformina nie stymuluje wydzielania insuliny, dzięki czemu nie powoduje hipoglikemii. Ponadto, lek zwiększa aktywność transporterów glukozy GLUT, poprawiając jej wykorzystanie przez komórki.
Właściwości farmakokinetyczne
Avamina SR to preparat o przedłużonym uwalnianiu, co pozwala na podawanie raz na dobę. Lek jest wolno wchłaniany z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie w osoczu po 4-8 godzinach. Metformina nie wiąże się z białkami osocza i jest wydalana w postaci niezmienionej przez nerki.
Zastosowanie formy o przedłużonym uwalnianiu zapewnia bardziej stabilne stężenie leku w organizmie, co może przyczynić się do zmniejszenia częstości działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego w porównaniu do preparatów o natychmiastowym uwalnianiu.
Zespoły insulinooporności w przypadkach innych niż w przebiegu cukrzycy
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia