Auroxetyn - (IR)
Atomoxetine hydrochloride
Wskazania do stosowania
Produkt leczniczy Auroxetyn jest wskazany w leczeniu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) u dzieci w wieku 6 lat i starszych, młodzieży oraz dorosłych jako element kompleksowego programu leczenia. Leczenie powinno być rozpoczęte przez lekarza specjalistę w leczeniu ADHD, takiego jak pediatra, psychiatra dzieci i młodzieży lub psychiatra.
Diagnozę należy stawiać zgodnie z aktualną klasyfikacją DSM lub wytycznymi zawartymi w ICD. U osób dorosłych należy potwierdzić utrzymywanie się objawów ADHD, które występowały jeszcze w dzieciństwie. Wskazane jest potwierdzenie przez trzecią stronę. Nie należy rozpoczynać stosowania produktu, jeżeli nie można zweryfikować występowania objawów ADHD w dzieciństwie.
Rozpoznanie nie może opierać się jedynie na stwierdzeniu obecności jednego lub więcej objawów ADHD. Na podstawie oceny klinicznej pacjent powinien wykazywać ADHD o nasileniu co najmniej umiarkowanym, na co wskazuje co najmniej umiarkowane zaburzenie funkcjonowania w 2 lub więcej środowiskach (na przykład funkcjonowania w społeczeństwie, w szkole i/lub w pracy) wpływające na kilka aspektów życia danej osoby.
Warto zapamiętać:
Kluczowe informacje:
- Auroxetyn jest wskazany w leczeniu ADHD u dzieci od 6 lat, młodzieży i dorosłych
- Leczenie powinno być rozpoczęte przez specjalistę w leczeniu ADHD
Pełen program leczenia zazwyczaj obejmuje działania psychologiczne, edukacyjne i społeczne. Celem programu jest stabilizacja pacjentów z zespołem zachowań, które mogą obejmować objawy takie jak: długotrwale utrzymujące się trudności w dłuższym skupieniu uwagi, rozpraszanie uwagi, niestabilność emocjonalna, impulsywność, nadpobudliwość o umiarkowanym lub ciężkim nasileniu, nieznaczne objawy neurologiczne i nieprawidłowe wyniki badania EEG. Zdolność uczenia się może być zaburzona lub nie.
Nie u wszystkich pacjentów z tym zespołem jest wskazane leczenie farmakologiczne. Decyzję o zastosowaniu produktu należy podjąć po szczegółowej ocenie ciężkości objawów i zaburzeń w stosunku do wieku pacjenta i utrzymywania się objawów.
Dawkowanie i sposób podawania
Sposób podawania
Produkt leczniczy Auroxetyn można podawać rano w pojedynczej dawce dobowej. U pacjentów, u których nie nastąpi odpowiednia odpowiedź kliniczna (dotycząca tolerancji leku [np. nudności lub senność] lub nieskuteczności) podczas przyjmowania produktu w pojedynczej dawce dobowej, korzystne może być przyjmowanie 2 równych dawek podzielonych: rano i późnym popołudniem lub wczesnym wieczorem.
Dawkowanie u dzieci i młodzieży o masie ciała do 70 kg:
Stosowanie produktu leczniczego należy rozpocząć od całkowitej dawki dobowej wynoszącej około 0,5 mg/kg mc. Należy utrzymać początkową dawkę co najmniej przez 7 dni przed jej zwiększeniem odpowiednio do odpowiedzi klinicznej i tolerancji. Zalecana dawka podtrzymująca wynosi około 1,2 mg/kg mc./dobę (zależnie od masy ciała pacjenta oraz dostępnej mocy atomoksetyny).
Nie stwierdzono żadnych dodatkowych korzyści w przypadku stosowania dawek większych niż 1,2 mg/kg mc./dobę. Nie prowadzono systematycznych badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania pojedynczych dawek większych niż 1,8 mg/kg mc./dobę ani całkowitych dawek dobowych większych niż 1,8 mg/kg mc.
Dawkowanie u dzieci i młodzieży o masie ciała większej niż 70 kg:
Stosowanie produktu leczniczego należy rozpocząć od całkowitej dawki dobowej wynoszącej 40 mg. Należy utrzymać początkową dawkę co najmniej przez 7 dni przed jej zwiększeniem odpowiednio do odpowiedzi klinicznej i tolerancji. Zalecana dawka podtrzymująca wynosi 80 mg. Nie stwierdzono żadnych dodatkowych korzyści w przypadku stosowania dawek większych niż 80 mg. Maksymalna zalecana całkowita dawka dobowa wynosi 100 mg.
Dawkowanie u dorosłych:
Stosowanie produktu leczniczego należy rozpocząć od całkowitej dawki dobowej wynoszącej 40 mg. Należy utrzymać początkową dawkę co najmniej przez 7 dni przed jej zwiększeniem odpowiednio do odpowiedzi klinicznej i tolerancji. Zalecana dobowa dawka podtrzymująca wynosi 80-100 mg. Maksymalna zalecana całkowita dawka dobowa wynosi 100 mg.
Grupa pacjentów | Dawka początkowa | Dawka podtrzymująca | Dawka maksymalna |
---|---|---|---|
Dzieci i młodzież ≤70 kg | 0,5 mg/kg mc./dobę | 1,2 mg/kg mc./dobę | 1,8 mg/kg mc./dobę |
Dzieci i młodzież >70 kg | 40 mg/dobę | 80 mg/dobę | 100 mg/dobę |
Dorośli | 40 mg/dobę | 80-100 mg/dobę | 100 mg/dobę |
Dawkowanie należy dostosować indywidualnie w zależności od odpowiedzi klinicznej i tolerancji leku przez pacjenta.
Badania kontrolne przed rozpoczęciem leczenia
Przed przepisaniem produktu należy zebrać wywiad chorobowy i przeprowadzić podstawową ocenę wydolności układu krążenia pacjenta, w tym również zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi i tętno.
Ciągła kontrola
Należy regularnie kontrolować wydolność układu krążenia przez pomiar oraz zapis ciśnienia tętniczego krwi i tętna po każdej modyfikacji dawki, a następnie nie rzadziej niż co 6 miesięcy. W przypadku dzieci zaleca się stosowanie siatki centylowej. W przypadku dorosłych należy postępować zgodnie z obowiązującymi wytycznymi dotyczącymi nadciśnienia.
Przerwanie leczenia
Podczas programu badań nie opisano wyraźnych objawów odstawienia leku. Jeśli wystąpią istotne działania niepożądane, można natychmiast przerwać stosowanie atomoksetyny. W innych przypadkach można stopniowo zmniejszać dawkę leku przez odpowiedni czas.
Czas leczenia produktem leczniczym nie musi być nieograniczony. Należy ponownie przeprowadzić ocenę konieczności dalszego leczenia po upływie 1 roku, zwłaszcza gdy u pacjenta uzyskano trwałą i zadowalającą odpowiedź.
Dawkowanie w szczególnych grupach pacjentów
Niewydolność wątroby: U pacjentów z umiarkowaną niewydolnością wątroby (stopień B wg klasyfikacji Child-Pugh) początkowe i docelowe dawki powinny być zmniejszone do 50% zwykle stosowanej dawki. U pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby (stopień C wg klasyfikacji Child-Pugh) początkową dawkę i docelowe dawki należy zmniejszyć do 25% zwykle stosownej dawki.
Niewydolność nerek: U pacjentów ze schyłkową chorobą nerek ekspozycja ustrojowa na atomoksetynę była większa niż u osób zdrowych (o około 65%), ale nie było różnicy, gdy ekspozycję skorygowano w przeliczeniu dawki na mg na kg mc. pacjenta. Produkt leczniczy może być stosowny u pacjentów z ADHD oraz schyłkową chorobą nerek lub niewydolnością nerek niższego stopnia, zgodnie z ogólnie zalecanym schematem dawkowania. Atomoksetyna może zwiększyć nadciśnienie u pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek.
Pacjenci z wolno metabolizującym CYP2D6: Około 7% osób rasy kaukaskiej ma genotyp, który warunkuje słabą aktywność enzymu CYP2D6. U pacjentów o takim genotypie ekspozycja na atomoksetynę jest kilkakrotnie większa niż u pacjentów, u których enzym wykazuje prawidłową aktywność. Dlatego u pacjentów z wolno metabolizującym CYP2D6 ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest większe. U pacjentów o genotypie, który warunkuje słabą aktywność enzymu CYP2D6, należy rozważyć zastosowanie mniejszej dawki początkowej i wolniejsze zwiększanie dawki leku.
Osoby w podeszłym wieku: Nie prowadzono systematycznych badań dotyczących stosowania atomoksetyny u pacjentów w wieku powyżej 65 lat.
Dzieci w wieku poniżej 6 lat: Nie określono bezpieczeństwa ani skuteczności atomoksetyny u dzieci w wieku poniżej 6 lat. Z tego powodu nie należy stosować atomoksetyny u dzieci w wieku poniżej 6 lat.
Uwagi dotyczące stosowania
Produkt leczniczy można podawać niezależnie od posiłków.
Przeciwwskazania
- Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
- Jednoczesne stosowanie z inhibitorami monoaminooksydazy (IMAO). Atomoksetyny nie należy stosować przez co najmniej 2 tygodnie po zakończeniu leczenia IMAO. Leczenia IMAO nie należy rozpoczynać przez 2 tygodnie po odstawieniu atomoksetyny.
- Jaskra z wąskim kątem
- Ciężkie zaburzenia sercowo-naczyniowe lub zaburzenia naczyń mózgowych
- Guz chromochłonny nadnerczy (stwierdzony aktualnie lub w przeszłości)
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Zachowania samobójcze
U pacjentów leczonych atomoksetyną zgłaszano zachowania samobójcze (próby samobójcze i myśli samobójcze). W badaniach klinicznych z podwójnie ślepą próbą, zachowania samobójcze występowały niezbyt często, ale częściej u dzieci i młodzieży leczonych atomoksetyną niż u pacjentów przyjmujących placebo. Pacjentów, u których rozpoczęto leczenie ADHD należy uważnie obserwować, czy nie występują u nich lub czy nie nasilają się zachowania samobójcze.
Nagła śmierć i wady serca
U pacjentów z wadami serca, którzy stosowali atomoksetynę w zalecanych dawkach, zgłaszano przypadki nagłej śmierci. Niektóre poważne wady serca same w sobie zwiększają ryzyko nagłej śmierci, dlatego u pacjentów ze stwierdzonymi wadami serca atomoksetynę wolno stosować tylko z zachowaniem ostrożności i po konsultacji z kardiologiem.
Wpływ na układ sercowo-naczyniowy
Atomoksetyna może mieć wpływ na tętno i ciśnienie tętnicze krwi. U większości pacjentów przyjmujących atomoksetynę występuje niewielkie przyspieszenie tętna (średnio <10 uderzeń/min) i/lub zwiększenie ciśnienia krwi (średnio <5 mmHg). Jednakże u niektórych pacjentów mogą wystąpić bardziej wyraźne zmiany tętna i ciśnienia tętniczego krwi.
Zaleca się wykonywanie i zapisywanie pomiaru tętna i ciśnienia tętniczego krwi przed rozpoczęciem leczenia, w czasie leczenia, po każdej modyfikacji dawki, a następnie nie rzadziej niż co 6 miesięcy w celu wykrycia możliwych istotnych klinicznie wzrostów tych parametrów.
Wpływ na wzrost i rozwój
Podczas stosowania atomoksetyny u dzieci i młodzieży należy kontrolować wzrost i rozwój pacjenta. Należy monitorować pacjentów wymagających długotrwałego leczenia oraz rozważyć zmniejszenie dawki leku lub przerwanie leczenia u tych dzieci i młodzieży, którzy niewystarczająco rosną czy zwiększają masę ciała.
Nowe objawy psychotyczne lub maniakalne
Stosowanie atomoksetyny w zalecanych dawkach może spowodować polekowe zaburzenia psychotyczne lub maniakalne, np. halucynacje, urojenia, stan pobudzenia maniakalnego lub pobudzenia u pacjentów bez stwierdzonej wcześniej psychozy czy manii. Jeśli wystąpią takie objawy, należy rozważyć rolę sprawczą atomoksetyny i ewentualne odstawienie leku.
Agresja lub wrogość
W trakcie badań klinicznych wrogość (szczególnie agresję, zachowania buntownicze i przejawy gniewu) obserwowano częściej u dzieci, młodzieży i dorosłych leczonych atomoksetyną niż w grupie, której podawano placebo. Pacjentów należy uważnie obserwować, czy nie występują u nich lub czy nie nasilają się agresywne zachowania, wrogość lub chwiejność emocjonalna.
Reakcje alergiczne
Chociaż nieczęsto, u pacjentów przyjmujących atomoksetynę zgłaszano reakcje alergiczne, w tym reakcje anafilaktyczne, wysypkę, obrzęk naczynioruchowy oraz pokrzywkę.
Napady drgawek
Podczas stosowania atomoksetyny mogą wystąpić napady drgawek. Należy zachować ostrożność podczas rozpoczynania stosowania atomoksetyny u pacjentów, u których występowały napady drgawek.
Monitorowanie parametrów życiowych
Ze względu na możliwy wpływ na układ sercowo-naczyniowy, należy regularnie monitorować ciśnienie tętnicze krwi, tętno oraz wzrost i rozwój pacjentów przyjmujących atomoksetynę.
Warto zapamiętać:
Kluczowe środki ostrożności:
- Regularne monitorowanie ciśnienia tętniczego i tętna
- Obserwacja pacjentów pod kątem zachowań samobójczych
Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
Inhibitory MAO
Atomoksetyny nie należy stosować jednocześnie z inhibitorami monoaminooksydazy (IMAO). Nie należy stosować atomoksetyny przez co najmniej 2 tygodnie po zakończeniu leczenia IMAO. Leczenia IMAO nie należy rozpoczynać przez 2 tygodnie po odstawieniu atomoksetyny.
Inhibitory CYP2D6
U pacjentów przyjmujących inhibitory CYP2D6 (np. fluoksetynę, paroksetynę) ekspozycja na atomoksetynę może zwiększyć się 6-8 razy. Może być konieczne wolniejsze zwiększanie dawki i zmniejszenie docelowej dawki atomoksetyny.
Leki wpływające na ciśnienie tętnicze
Należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania atomoksetyny z lekami wpływającymi na ciśnienie tętnicze. Może być konieczne dostosowanie dawki lub monitorowanie ciśnienia tętniczego.
Leki wpływające na odstęp QT
Należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania atomoksetyny z lekami wydłużającymi odstęp QT, lekami powodującymi zaburzenia elektrolitowe oraz inhibitorami CYP2D6.
Leki przeciwdepresyjne
Należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania atomoksetyny z lekami przeciwdepresyjnymi, takimi jak imipramina, wenlafaksyna i mirtazapina, ze względu na możliwe addycyjne działanie na układ noradrenergiczny.
Leki przeciwpadaczkowe
Należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania atomoksetyny z lekami obniżającymi próg drgawkowy, takimi jak leki przeciwpadaczkowe.
Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Ciąża
Dane kliniczne dotyczące stosowania atomoksetyny w czasie ciąży są ograniczone. Badania na zwierzętach nie wykazywały bezpośredniego szkodliwego wpływu na przebieg ciąży, rozwój płodu/noworodka, przebieg porodu czy rozwój pourodzeniowy. Nie należy stosować atomoksetyny w czasie ciąży, chyba że spodziewane korzyści dla matki przeważają nad ryzykiem dla płodu.
Karmienie piersią
Nie wiadomo, czy atomoksetyna przenika do mleka kobiecego. Z powodu braku danych należy unikać stosowania atomoksetyny u kobiet karmiących piersią.
Płodność
Brak danych dotyczących wpływu atomoksetyny na płodność u ludzi.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem atomoksetyny to:
- U dzieci i młodzieży: ból głowy, ból brzucha i zmniejszenie łaknienia
- U dorosłych: suchość w jamie ustnej, nudności, zmniejszenie łaknienia, bezsenność, ból głowy
Inne istotne działania niepożądane obejmują:
- Zaburzenia układu sercowo-naczyniowego (zwiększenie ciśnienia tętniczego i tętna)
- Zaburzenia psychiczne (zachowania samobójcze, agresja, chwiejność emocjonalna)
- Zaburzenia układu nerwowego (zawroty głowy, senność)
- Zaburzenia żołądka i jelit (nudności, wymioty, zaparcia)
- Zaburzenia wątroby (zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych)
Pełna lista działań niepożądanych znajduje się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.
Przedawkowanie
Objawy przedawkowania mogą obejmować: objawy żołądkowo-jelitowe, senność, zawroty głowy, drżenie i nietypowe zachowanie. Obserwowano również objawy pobudzenia układu współczulnego (np. tachykardia, zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi, rozszerzenie źrenic). W przypadku przedawkowania należy zapewnić drożność dróg oddechowych, monitorować czynność serca i parametry życiowe oraz podjąć stosowne postępowanie objawowe i wspomagające.
Właściwości farmakologiczne
Mechanizm działania
Atomoksetyna jest wysoce selektywnym i silnym inhibitorem presynaptycznego transportera noradrenaliny. Przypuszcza się, że działa nie wpływając bezpośrednio na nośniki serotoniny czy dopaminy. Atomoksetyna ma minimalne powinowactwo do innych receptorów noradrenergicznych lub innych transporterów czy receptorów neuroprzekaźników.
Właściwości farmakokinetyczne
Atomoksetyna jest szybko i prawie całkowicie wchłaniana po podaniu doustnym. Średnia biodostępność po podaniu doustnym wynosi od 63% do 94% w zależności od tego, czy pacjent jest wolno czy szybko metabolizującym z udziałem CYP2D6. Maksymalne stężenie w osoczu osiągane jest po około 1-2 godzinach od podania. Atomoksetyna jest w znacznym stopniu (98%) wiązana z białkami osocza, głównie z albuminą.
Atomoksetyna jest metabolizowana głównie przez układ cytochromu P450 2D6 (CYP2D6). U osób wolno metabolizujących z udziałem CYP2D6 ekspozycja na atomoksetynę jest około 10-krotnie większa niż u osób szybko metabolizujących.
Średni okres półtrwania atomoksetyny po podaniu doustnym wynosi około 3,6 godziny u osób szybko metabolizujących i 21 godzin u osób wolno metabolizujących. Atomoksetyna jest wydalana głównie w moczu (ponad 80% dawki) i w mniejszym stopniu z kałem (mniej niż 17% dawki).
Dane farmaceutyczne
Skład
1 kapsułka twarda zawiera 25 mg atomoksetyny w postaci atomoksetyny chlorowodorku.
Przechowywanie
Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania produktu leczniczego.
Specjalne środki ostrożności podczas stosowania
Kapsułek nie należy otwierać. Atomoksetyna działa drażniąco na oczy. W razie kontaktu zawartości kapsułek z okiem, chore oko należy natychmiast przepłukać wodą i uzyskać poradę medyczną. Ręce i wszelkie potencjalnie zanieczyszczone powierzchnie należy umyć tak szybko, jak to możliwe.
2) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia