Wyszukaj produkt

AuroGo

Macrogol

prosz. do sporz. roztw. doust.
13,7 g
20 sasz.
Doustnie
OTC
100%
23,51

AuroGo - szczegółowe informacje dla lekarza

Wskazania do stosowania

AuroGo jest wskazany w leczeniu przewlekłego zaparcia. Produkt ten ułatwia również wypróżnienie w przypadku zaklinowania stolca, definiowanego jako zaparcie spastyczne, kiedy masa kałowa wypełnia odbytnicę i/lub jelito.

Lek działa poprzez mechanizm osmotyczny w jelicie, zwiększając objętość stolca i stymulując perystaltykę, co prowadzi do ułatwienia wypróżnienia.

Dawkowanie i sposób podawania

Przewlekłe zaparcie:
Grupa pacjentów Dawkowanie Uwagi
Młodzież, dorośli i pacjenci w podeszłym wieku 1-3 saszetki na dobę w podzielonych dawkach Dawkowanie zależne od indywidualnej reakcji na produkt
Dzieci poniżej 12 lat Nie stosować Dostępne są inne produkty makrogolu przeznaczone dla dzieci

Uwaga: W przypadku przedłużonego stosowania dawkę można zmniejszyć do 1-2 saszetek na dobę.

Zaklinowanie stolca:
Grupa pacjentów Dawkowanie Uwagi
Młodzież, dorośli i pacjenci w podeszłym wieku 8 saszetek na dobę Zawartość saszetek należy przyjąć w ciągu 6 godzin
Dzieci poniżej 12 lat Nie stosować Dostępne są inne produkty makrogolu przeznaczone dla dzieci
Pacjenci z zaburzeniami czynności układu sercowo-naczyniowego 8 saszetek na dobę Dawkę dobową należy podzielić tak, aby pacjent nie przyjmował więcej niż 2 saszetki w ciągu 1 godziny

Sposób przygotowania: Zawartość każdej saszetki należy rozpuścić w 125 ml wody. W przypadku zaklinowania stolca zawartość 8 saszetek można rozpuścić w 1 litrze wody.

Czas trwania leczenia: W leczeniu zaparć nie należy stosować produktu dłużej niż 2 tygodnie. W razie potrzeby może być zastosowany ponownie. Leczenie pacjentów z zaklinowanym stolcem nie powinno trwać dłużej niż 3 dni.

Długotrwałe stosowanie może być konieczne u pacjentów z ciężkim, przewlekłym lub spastycznym zaparciem, spowodowanym np. stwardnieniem rozsianym, chorobą Parkinsona lub zaparciem wywołanym przez przyjmowanie innych leków, szczególnie opioidów lub leków przeciwmuskarynowych.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Perforacja lub niedrożność jelita spowodowana zaburzeniami strukturalnymi lub czynnościowymi ściany jelita
  • Niedrożność jelit
  • Ciężkie stany zapalne jelit, takie jak choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie okrężnicy lub toksyczne rozszerzenie okrężnicy (okrężnica olbrzymia rzekoma)

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

1. Nawodnienie: Zawartość płynu w produkcie po rekonstytucji nie zastępuje normalnie przyjmowanych płynów. Należy zapewnić pacjentom odpowiednią podaż płynów.

2. Diagnoza zaklinowania stolca: Należy potwierdzić w badaniu fizykalnym lub radiologicznym jamy brzusznej i odbytnicy.

3. Zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej: W przypadku wystąpienia objawów wskazujących na zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej (np. obrzęki, duszność, nasilające się zmęczenie, odwodnienie, niewydolność serca), należy natychmiast przerwać stosowanie produktu, wykonać oznaczenie stężenia elektrolitów i w razie potrzeby zastosować odpowiednie leczenie.

4. Biegunka: Należy zachować ostrożność, szczególnie u pacjentów ze zwiększonym ryzykiem zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej (np. pacjenci w podeszłym wieku, pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek lub pacjenci przyjmujący diuretyki).

5. Interakcje z innymi lekami: Wchłanianie innych produktów leczniczych może być przejściowo zmniejszone z powodu przyspieszenia pasażu żołądkowo-jelitowego. Nie należy przyjmować doustnie innych leków przez godzinę przed, w trakcie i godzinę po przyjęciu AuroGo.

6. Niedokrwienne zapalenie jelita grubego: Należy zachować ostrożność u pacjentów z czynnikami ryzyka niedokrwiennego zapalenia jelita grubego lub podczas jednoczesnego stosowania leków przeczyszczających o działaniu stymulującym.

7. Zawartość sodu: Produkt zawiera 186,8 mg sodu w każdej saszetce, co odpowiada 9,34% zalecanej przez WHO maksymalnej dobowej ilości sodu dla osób dorosłych. Należy wziąć to pod uwagę u pacjentów na diecie niskosodowej.

8. Interakcje z zagęszczaczami żywności: AuroGo może przeciwdziałać zagęszczającemu działaniu skrobi, co może być istotne u pacjentów z problemami z połykaniem.

Warto zapamiętać
  • AuroGo nie powinien być stosowany dłużej niż 2 tygodnie w leczeniu przewlekłego zaparcia bez konsultacji z lekarzem.
  • Produkt zawiera znaczną ilość sodu, co należy uwzględnić u pacjentów na diecie niskosodowej.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

1. Makrogol zwiększa rozpuszczalność produktów leczniczych rozpuszczalnych w alkoholu i względnie słabo rozpuszczalnych w wodzie.

2. Możliwe jest wystąpienie przejściowego zmniejszenia wchłaniania innych produktów leczniczych jednocześnie stosowanych z makrogolem.

3. Zgłoszono przypadki zmniejszenia skuteczności działania niektórych leków przeciwpadaczkowych podczas jednoczesnego stosowania z makrogolem.

4. AuroGo może wchodzić w interakcje z zagęszczaczami żywności na bazie skrobi, co może być istotne dla pacjentów z problemami z przełykaniem.

Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią

Ciąża: Dostępne dane są niewystarczające, ale nie przewiduje się wpływu na ciążę ze względu na minimalną ekspozycję ogólnoustrojową. Produkt może być stosowany w czasie ciąży.

Karmienie piersią: Nie przewiduje się wpływu na noworodki/niemowlęta karmione piersią ze względu na minimalną ekspozycję ogólnoustrojową. Produkt może być stosowany w czasie karmienia piersią.

Płodność: Brak danych dotyczących wpływu na płodność u ludzi. Badania przedkliniczne nie wykazały wpływu na płodność szczurów.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane dotyczą układu pokarmowego i wynikają z farmakologicznego działania produktu. Częstość występowania jest nieznana.

  • Zaburzenia układu immunologicznego: reakcje alergiczne, w tym reakcje anafilaktyczne, duszność i reakcje skórne
  • Zaburzenia metabolizmu i odżywiania: odwodnienie, zaburzenia równowagi elektrolitowej (hipokaliemia, hiponatremia)
  • Zaburzenia układu nerwowego: ból głowy
  • Zaburzenia żołądka i jelit: ból brzucha, biegunka, wymioty, nudności, niestrawność, rozdęcie brzucha, burczenie w brzuchu, wzdęcie i dyskomfort w okolicy odbytu
  • Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: skórne reakcje alergiczne, w tym obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, świąd, wysypka, rumień
  • Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: obrzęki obwodowe

W przypadku wystąpienia biegunki, należy rozważyć zmniejszenie dawki.

Przedawkowanie

W przypadku przedawkowania mogą wystąpić silny ból brzucha lub wzdęcia. Leczenie obejmuje:

  • Aspirację nosowo-żołądkową w celu złagodzenia objawów
  • W przypadku znacznej utraty płynów - wyrównanie zaburzeń wodno-elektrolitowych

Właściwości farmakodynamiczne i farmakokinetyczne

Makrogol 3350 wykazuje działanie osmotyczne w jelicie, zwiększając objętość stolca i stymulując perystaltykę. Elektrolity podane z makrogolem 3350 są wymieniane przez błonę śluzową jelita z elektrolitami surowicy i wydalane z kałem, nie powodując znaczących zmian w bilansie elektrolitowym organizmu.

Skład jakościowy i ilościowy

Jedna saszetka AuroGo zawiera:

  • Makrogol 3350: 13,1250 g
  • Sodu wodorowęglan: 0,1785 g
  • Sodu chlorek: 0,3507 g
  • Potasu chlorek: 0,0466 g

Produkt charakteryzuje się wysoką zawartością sodu, co należy uwzględnić przy stosowaniu u pacjentów na diecie niskosodowej.

Podsumowując, AuroGo jest skutecznym produktem leczniczym w terapii przewlekłych zaparć oraz zaklinowania stolca. Jego stosowanie wymaga jednak uwagi ze względu na możliwe działania niepożądane oraz interakcje z innymi lekami. Kluczowe jest monitorowanie stanu nawodnienia pacjenta oraz ewentualnych zaburzeń elektrolitowych, szczególnie u osób z grupy ryzyka.



Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.