Wyszukaj produkt

AuroGastro

Hyoscine butylbromide

tabl. powl.
10 mg
10 szt.
Doustnie
OTC
100%
8,74
AuroGastro
tabl. powl.
10 mg
30 szt.
Doustnie
OTC
100%
12,88

AuroGastro - Charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

AuroGastro jest wskazany w łagodzeniu skurczu przewodu pokarmowego u dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia. Lek wykazuje działanie spazmolityczne na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dróg żółciowych i układu moczowo-płciowego.

Wnioski: AuroGastro jest skutecznym lekiem w leczeniu skurczów przewodu pokarmowego, z zastrzeżeniem stosowania u pacjentów powyżej 6 lat.

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa pacjentów Dawkowanie
Dorośli 1-2 tabletki powlekane 3-5 razy na dobę
Dzieci 6-12 lat 1 tabletka 3 razy na dobę
Dzieci poniżej 6 lat Nie zaleca się stosowania
Pacjenci z niewydolnością nerek i/lub wątroby Nie ma konieczności dostosowania dawki
Pacjenci w podeszłym wieku Brak szczegółowych zaleceń, w badaniach klinicznych nie zgłoszono działań niepożądanych specyficznych dla tej grupy wiekowej

Tabletki powlekane należy połykać w całości, popijając odpowiednią ilością wody. Leku nie należy przyjmować w sposób ciągły, codziennie lub przez dłuższy czas bez zbadania przyczyny bólu brzucha.

Wnioski: Dawkowanie AuroGastro jest zróżnicowane w zależności od wieku pacjenta. Ważne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących sposobu podawania i czasu trwania terapii.

Przeciwwskazania

Stosowanie AuroGastro jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na hioscyny butylobromek lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Nużliwość mięśni (myasthenia gravis)
  • Rozrost gruczołu krokowego
  • Zatrzymanie moczu z powodu zaburzeń dotyczących cewki moczowej i gruczołu krokowego
  • Częstoskurcz
  • Zwężenie przewodu pokarmowego, zwężenie odźwiernika
  • Niedrożność paralityczna lub obturacyjna jelit
  • Rozdęcie okrężnicy (megacolon)
  • Jaskra z wąskim kątem przesączania
  • Rzadkie zaburzenia dziedziczne uniemożliwiające przyjmowanie zawartej w leku substancji pomocniczej

Wnioski: Przeciwwskazania do stosowania AuroGastro obejmują szeroki zakres schorzeń, głównie związanych z układem pokarmowym, moczowym i narządem wzroku. Istotne jest dokładne zebranie wywiadu przed zaleceniem leku.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania AuroGastro w następujących sytuacjach:

  • Utrzymujący się lub nasilający się ostry, niewyjaśniony ból brzucha, zwłaszcza z towarzyszącymi objawami (gorączka, nudności, wymioty, zmiany rytmu wypróżnień, tkliwość brzucha, zmniejszenie ciśnienia krwi, omdlenia, krew w stolcu) - konieczny natychmiastowy kontakt z lekarzem
  • Stany charakteryzujące się tachykardią (np. tyreotoksykoza, niewydolność serca, operacje kardiochirurgiczne)
  • Jaskra z wąskim kątem przesączania
  • Podatność na niedrożność jelit lub ujścia moczu
  • Tendencja do tachykardii
  • Gorączka (ze względu na możliwość zmniejszenia pocenia się)

Wnioski: Stosowanie AuroGastro wymaga szczególnej uwagi u pacjentów z określonymi schorzeniami lub predyspozycjami. Kluczowe jest monitorowanie objawów i szybka reakcja w przypadku wystąpienia niepokojących symptomów.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

AuroGastro może wchodzić w interakcje z następującymi lekami:

  • Leki o działaniu antycholinergicznym (np. trój- i czteropierścieniowe leki przeciwdepresyjne, leki przeciwhistaminowe, chinidyna, amantadyna, leki przeciwpsychotyczne, dizopiramid, tiotropium, ipratropium) - możliwe nasilenie działania antycholinergicznego
  • Antagoniści dopaminy (np. metoklopramid) - możliwe zmniejszenie skuteczności działania obu leków na przewód pokarmowy
  • Leki β-adrenergiczne - możliwe nasilenie tachykardii

Wnioski: Przy stosowaniu AuroGastro należy uwzględnić potencjalne interakcje z innymi lekami, szczególnie tymi o działaniu antycholinergicznym lub wpływającymi na układ sercowo-naczyniowy.

Wpływ na ciążę i laktację

Ciąża: Dane dotyczące stosowania hioscyny butylobromku u kobiet w ciąży są ograniczone. Jako środek ostrożności nie zaleca się stosowania AuroGastro w okresie ciąży.

Laktacja: Nie wiadomo, czy hioscyny butylobromek lub jego metabolity przenikają do mleka kobiecego. Leki przeciwcholinergiczne mogą hamować laktację. Należy rozważyć przerwanie karmienia piersią lub unikanie leczenia hioscyny butylobromkiem, biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z terapii dla matki.

Wnioski: Stosowanie AuroGastro w okresie ciąży i karmienia piersią powinno być starannie rozważone, a decyzja podjęta po konsultacji z lekarzem.

Działania niepożądane

Najczęściej występujące działania niepożądane związane ze stosowaniem AuroGastro to:

  • Zaburzenia układu immunologicznego: reakcje skórne (niezbyt często), wstrząs anafilaktyczny, reakcje anafilaktyczne, duszność, wysypka, rumień (częstość nieznana)
  • Zaburzenia serca: tachykardia (niezbyt często)
  • Zaburzenia żołądka i jelit: suchość w jamie ustnej (niezbyt często)
  • Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: zmniejszenie wydzielania potu (niezbyt często)
  • Zaburzenia nerek i dróg moczowych: zatrzymanie moczu (rzadko)

Wnioski: Większość działań niepożądanych AuroGastro wynika z jego właściwości antycholinergicznych. Są one zwykle łagodne i przemijające, ale wymagają monitorowania.

Przedawkowanie

W przypadku przedawkowania AuroGastro mogą wystąpić objawy związane z działaniem antycholinergicznym. Postępowanie w przypadku przedawkowania obejmuje:

  • Podanie leku parasympatykomimetycznego (w razie konieczności)
  • W przypadku jaskry - natychmiastowa konsultacja okulistyczna
  • Leczenie zaburzeń sercowo-naczyniowych zgodnie z ogólnymi zasadami
  • W przypadku zatrzymania oddychania - rozważenie intubacji i sztucznego oddychania
  • Przy zatrzymaniu moczu - możliwe cewnikowanie
  • Zastosowanie odpowiedniego leczenia wspomagającego

Wnioski: Przedawkowanie AuroGastro wymaga kompleksowego podejścia terapeutycznego, ukierunkowanego na łagodzenie objawów antycholinergicznych i wsparcie funkcji życiowych.

Warto zapamiętać

1. AuroGastro zawiera hioscyny butylobromek, który działa spazmolitycznie na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dróg żółciowych i układu moczowo-płciowego.

2. Lek nie powinien być stosowany w sposób ciągły lub długotrwały bez konsultacji lekarskiej i zbadania przyczyny bólu brzucha.

Mechanizm działania

AuroGastro zawiera jako substancję czynną hioscyny butylobromek, który wywiera działanie spazmolityczne na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dróg żółciowych i układu moczowo-płciowego. Jako czwartorzędowa sól amoniowa, hioscyny butylobromek nie przenika do ośrodkowego układu nerwowego, co eliminuje działania niepożądane związane z wpływem antycholinergicznym na OUN. Obwodowe działanie antycholinergiczne wynika z blokowania zwojów w obrębie jamy brzusznej oraz blokowania receptorów muskarynowych.

Wnioski: Mechanizm działania AuroGastro opiera się na selektywnym blokowaniu receptorów obwodowych, co zapewnia skuteczność w łagodzeniu skurczów przy minimalizacji ogólnoustrojowych działań niepożądanych.

Skład

Jedna tabletka powlekana AuroGastro zawiera 10 mg hioscyny butylobromku jako substancję czynną.

Wnioski: Znajomość składu leku jest istotna dla oceny potencjalnych interakcji i działań niepożądanych, szczególnie u pacjentów z nadwrażliwością na składniki preparatu.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.