Auglavin PPH
Amoxicillin + Clavulanic acid
Auglavin PPH - informacje dla lekarza
Wskazania do stosowania
Auglavin PPH (amoksycylina z kwasem klawulanowym) jest wskazany do leczenia następujących zakażeń bakteryjnych u dzieci i dorosłych:
- Ostre bakteryjne zapalenie zatok (właściwie rozpoznane)
- Ostre zapalenie ucha środkowego
- Zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli (właściwie rozpoznane)
- Pozaszpitalne zapalenie płuc
- Zapalenie pęcherza moczowego
- Odmiedniczkowe zapalenie nerek
- Zakażenia skóry i tkanek miękkich, zwłaszcza zapalenie tkanki łącznej, zakażenia po ukąszeniu przez zwierzęta, ciężki ropień okołozębowy z szerzącym się zapaleniem tkanki łącznej
- Zakażenia kości i stawów, zwłaszcza zapalenie kości i szpiku
Należy wziąć pod uwagę oficjalne wytyczne dotyczące właściwego stosowania leków przeciwbakteryjnych.
Dawkowanie
Dawki są wyrażone w odniesieniu do zawartości amoksycyliny z kwasem klawulanowym, z wyjątkiem określenia dawek w odniesieniu do pojedynczego składnika. Określając dawkę produktu leczniczego do stosowania w leczeniu poszczególnych zakażeń należy brać pod uwagę:
- Przewidywane patogeny i ich prawdopodobną wrażliwość na leki przeciwbakteryjne
- Ciężkość i umiejscowienie zakażenia
- Wiek, masę ciała i czynności nerek pacjenta
W razie konieczności należy rozważyć zastosowanie innych postaci lub mocy amoksycyliny z kwasem klawulanowym, tj. takich, które zawierają większą dawkę amoksycyliny i/lub zawierają amoksycylinę i kwas klawulanowy w innej proporcji.
Postać | Dawka standardowa | Dawka zwiększona |
---|---|---|
875 mg + 125 mg | 1 tabletka 2 razy na dobę | 1 tabletka 3 razy na dobę |
500 mg + 125 mg | 1 tabletka 3 razy na dobę | - |
Dawka zwiększona zalecana jest szczególnie w zakażeniach takich jak zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok, zakażenia dolnych dróg oddechowych i zakażenia dróg moczowych.
U dzieci o masie ciała <40 kg zalecane dawki to:
- 25-45 mg/kg mc./dobę w dwóch dawkach podzielonych
- Do 70 mg/kg mc./dobę w dwóch dawkach podzielonych w cięższych zakażeniach
Nie stosować tabletek u dzieci o masie ciała mniejszej niż 25 kg.
Uwagi dotyczące dawkowania
Aby zminimalizować występowanie możliwej nietolerancji ze strony przewodu pokarmowego, produkt należy przyjmować na początku posiłku. Leczenie można rozpocząć produktem do stosowania pozajelitowego zgodnie z ChPL postaci dożylnej, a następnie kontynuować produktem doustnym.
Czas prowadzonego leczenia należy określać na podstawie reakcji pacjenta na leczenie. W niektórych zakażeniach (np. zapalenie szpiku kostnego) konieczny jest dłuższy okres leczenia. Nie należy przedłużać leczenia ponad 14 dni bez powtórnej kontroli stanu zdrowia pacjenta.
Przeciwwskazania
- Nadwrażliwość na substancje czynne, na którąkolwiek z penicylin lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
- Wystąpienie w przeszłości ciężkiej natychmiastowej reakcji nadwrażliwości (tj. anafilaksji) na inny lek β-laktamowy (tj. cefalosporynę, karbapenem lub monobaktam)
- Wystąpienie w przeszłości żółtaczki lub zaburzeń czynności wątroby spowodowanych przez amoksycylinę lub kwas klawulanowy
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem leczenia amoksycyliną z kwasem klawulanowym niezbędne jest zebranie dokładnego wywiadu dotyczącego uprzednio występujących reakcji nadwrażliwości na penicyliny, cefalosporyny lub inne leki β-laktamowe.
Notowano występowanie ciężkich reakcji uczuleniowych (anafilaktoidalnych), sporadycznie śmiertelnych, u pacjentów leczonych penicylinami. Jeśli wystąpi reakcja alergiczna należy przerwać leczenie amoksycyliną z kwasem klawulanowym i wdrożyć alternatywny stosowny sposób leczenia.
Należy unikać stosowania amoksycyliny z kwasem klawulanowym, jeśli podejrzewa się mononukleozę zakaźną, ponieważ u pacjentów z mononukleozą zakaźną stwierdzono związek pomiędzy występowaniem odropodobnych wysypek, a zastosowaniem amoksycyliny.
Długotrwałe stosowanie może czasami powodować rozwój drobnoustrojów niewrażliwych na ten produkt leczniczy.
Amoksycylinę z kwasem klawulanowym należy stosować ostrożnie u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby. Zaburzenia dotyczące wątroby notowano przeważnie u pacjentów płci męskiej i w podeszłym wieku i mogą być one związane z przedłużającym się leczeniem.
W czasie długotrwałego leczenia zaleca się okresowe badania czynności narządów wewnętrznych, w tym nerek, wątroby i układu krwiotwórczego.
Warto zapamiętać
- Auglavin PPH jest skuteczny w leczeniu zakażeń wywołanych przez bakterie wytwarzające beta-laktamazy oporne na działanie samej amoksycyliny
- Należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby i monitorować jej parametry w trakcie terapii
Interakcje
Najważniejsze interakcje obejmują:
- Doustne leki przeciwzakrzepowe - może być konieczna modyfikacja dawki
- Metotreksat - penicyliny mogą zmniejszać jego wydalanie
- Probenecyd - nie jest zalecane jednoczesne stosowanie
- Mykofenolan mofetylu - może zmniejszać stężenie jego aktywnego metabolitu
Ciąża i laktacja
Należy unikać stosowania w ciąży, chyba że lekarz uzna zastosowanie za istotne. Amoksycylinę z kwasem klawulanowym można stosować w czasie karmienia piersią jedynie po przeprowadzeniu przez lekarza prowadzącego oceny stosunku korzyści do ryzyka.
Działania niepożądane
Najczęściej notowanymi działaniami niepożądanymi są:
- Biegunka (bardzo często)
- Nudności (często)
- Wymioty (często)
- Kandydoza skóry i błon śluzowych (często)
Rzadziej występują reakcje alergiczne, zaburzenia czynności wątroby, zmiany w obrazie krwi. W przypadku wystąpienia ciężkich działań niepożądanych należy przerwać leczenie i zastosować odpowiednie postępowanie.
Mechanizm działania
Amoksycylina hamuje syntezę ściany komórkowej bakterii. Kwas klawulanowy unieczynnia niektóre beta-laktamazy, chroniąc amoksycylinę przed rozkładem. Połączenie tych substancji rozszerza spektrum działania amoksycyliny o bakterie wytwarzające beta-laktamazy.
Auglavin PPH wykazuje działanie bakteriobójcze wobec szerokiego spektrum bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych.
Auglavin PPH jest skutecznym antybiotykiem o szerokim spektrum działania, szczególnie przydatnym w leczeniu zakażeń wywołanych przez bakterie wytwarzające beta-laktamazy. Wymaga jednak ostrożnego stosowania, zwłaszcza u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby oraz monitorowania pod kątem potencjalnych działań niepożądanych.
Auglavin PPH

Wskazania pozarejestracyjne: Zakażenia u pacjentów z niedoborami odporności - profilaktyka
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia