Wyszukaj produkt

Atrovent®

Ipratropium bromide

płyn do inhal. z nebulizatora
250 µg/ml
1 but. 20 ml
Wziewnie
Rx
100%
15,26
(1)
8,56
(2)
bezpł.
(3)
bezpł.
DZ (4)
bezpł.

Atrovent® - roztwór do nebulizacji

Wskazania

Atrovent® w postaci roztworu do nebulizacji jest wskazany jako środek rozszerzający oskrzela w leczeniu podtrzymującym stanów skurczowych oskrzeli w:

  • Przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP), obejmującej:
    • Przewlekłe zapalenie oskrzeli
    • Rozedmę płuc
  • Astmie oskrzelowej

Lek działa miejscowo, rozszerzając oskrzela poprzez blokowanie receptorów muskarynowych w mięśniach gładkich dróg oddechowych.

Dawkowanie

Dawkowanie należy dostosować indywidualnie do potrzeb pacjenta, pod kontrolą lekarza. Nie wolno przekraczać zalecanej dawki dobowej.

Grupa wiekowa Dawka jednorazowa Częstotliwość
Dorośli i młodzież >14 lat 2,0 ml (40 kropli = 0,5 mg) 3-4 x dziennie
Dzieci 6-14 lat 1,0 ml (20 kropli = 0,25 mg) 3-4 x dziennie
Dzieci <6 lat 0,4-1,0 ml (8-20 kropli = 0,1-0,25 mg) 3-4 x dziennie

Dawkowanie u dzieci poniżej 14 lat powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza ze względu na ograniczone dane dotyczące stosowania w tej grupie wiekowej.

Przekroczenie dawki dobowej 2 mg u dorosłych i młodzieży >14 lat oraz 1 mg u dzieci <14 lat wymaga nadzoru lekarskiego.

Sposób podawania

1. Rozcieńczyć zalecaną dawkę 0,9% roztworem NaCl do objętości 3-4 ml.

2. Rozpylić za pomocą nebulizatora i inhalować do zużycia całości roztworu.

3. Rozcieńczać bezpośrednio przed użyciem, niezużyty roztwór wyrzucić.

4. Czas inhalacji zależy od objętości rozcieńczonego roztworu.

5. Przy stosowaniu tlenowej instalacji ściennej używać przepływu 6-8 l/min.

Atrovent® można stosować z większością dostępnych nebulizatorów. Można łączyć z inhalacjami leków mukolitycznych. Nie stosować jednocześnie z kromoglikanem disodowym ze względu na ryzyko wytrącenia osadu.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na atropinę lub jej pochodne, bądź na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

1. Możliwość wystąpienia reakcji nadwrażliwości typu natychmiastowego (wysypka, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli, anafilaksja).

2. Zachować ostrożność u pacjentów z:

  • Jaskrą z wąskim kątem przesączania
  • Chorobami utrudniającymi odpływ moczu (np. rozrost gruczołu krokowego)
  • Mukowiscydozą (zwiększone ryzyko zaburzeń motoryki przewodu pokarmowego)

3. Ryzyko powikłań ocznych przy kontakcie aerozolu z oczami - poinstruować pacjenta o prawidłowym stosowaniu i ochronie oczu.

4. Zawiera chlorek benzalkoniowy (konserwant) i disodu edetynian (stabilizator) - mogą wywoływać skurcz oskrzeli u osób nadwrażliwych.

5. Możliwość wystąpienia zawrotów głowy, zaburzeń akomodacji i widzenia - zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Warto zapamiętać
  • Atrovent® jest lekiem rozszerzającym oskrzela o działaniu przeciwcholinergicznym, stosowanym w leczeniu POChP i astmy oskrzelowej.
  • Dawkowanie należy dostosować indywidualnie, a u dzieci poniżej 14 lat stosować pod ścisłą kontrolą lekarza.

Interakcje

1. Leki β-adrenergiczne i ksantynowe mogą nasilać działanie rozszerzające oskrzela.

2. Jednoczesne podawanie z β-mimetykami zwiększa ryzyko ostrej jaskry u predysponowanych pacjentów.

Ciąża i laktacja

Ciąża: Bezpieczeństwo stosowania w ciąży nie zostało ustalone. Stosować tylko jeśli korzyści przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu.

Karmienie piersią: Brak danych o przenikaniu do mleka. Zachować ostrożność podczas stosowania u kobiet karmiących.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane:

  • Ból głowy
  • Podrażnienie gardła
  • Kaszel
  • Suchość błony śluzowej jamy ustnej
  • Zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego (zaparcia, biegunka, wymioty)
  • Nudności
  • Zawroty głowy

Inne istotne działania niepożądane obejmują zaburzenia sercowo-naczyniowe, oczne, oddechowe i skórne. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości.

Przedawkowanie

Ze względu na miejscowe podanie i szeroki zakres terapeutyczny, ciężkie objawy przedawkowania są mało prawdopodobne. Mogą wystąpić łagodne objawy przeciwcholinergiczne jak suchość w ustach, zaburzenia akomodacji i tachykardia.

Właściwości farmakodynamiczne

Atrovent® (bromek ipratropiowy) jest antagonistą receptorów muskarynowych. Hamuje odruchy przewodzone przez nerw błędny, zapobiegając zwiększeniu wewnątrzkomórkowego stężenia jonów wapnia w mięśniach gładkich oskrzeli. Efekt rozszerzenia oskrzeli występuje miejscowo, bez istotnego wpływu ogólnoustrojowego.

Badania kliniczne wykazały:

  • Początek działania po 15 minutach
  • Maksymalny efekt po 1-2 godzinach
  • Utrzymywanie się działania przez 4-6 godzin

Skuteczność potwierdzono w leczeniu POChP, astmy oskrzelowej oraz skurczu oskrzeli u dzieci z wirusowym zapaleniem oskrzelików i dysplazją oskrzelowo-płucną.

Skład

Substancja czynna: 1 ml roztworu zawiera 261 µg ipratropiowego bromku jednowodnego, co odpowiada 250 µg ipratropiowego bromku bezwodnego.

Atrovent® jest skutecznym lekiem rozszerzającym oskrzela o działaniu miejscowym, stosowanym w terapii POChP i astmy. Wymaga indywidualnego dostosowania dawki i ścisłego monitorowania, szczególnie u dzieci. Należy zwrócić uwagę na potencjalne działania niepożądane i interakcje z innymi lekami rozszerzającymi oskrzela.


1) Astma
Mukowiscydoza; dysplazja oskrzelowo-płucna; dyskineza rzęsek
Przewlekła obturacyjna choroba płuc
Mukowiscydoza; dysplazja oskrzelowo-płucna; dyskineza rzęsek
Eozynofilowe zapalenie oskrzeli
Mukowiscydoza; dysplazja oskrzelowo-płucna; dyskineza rzęsek
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Kobiety w ciąży
4) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia


Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.
Substancja czynna zawarta w lekach, które mogą być ordynowane przez pielęgniarki i położne, o których mowa w art. 15a ust. 1 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęniarki i położnej, oraz na które pielęgniarki i położne mają prawo wystawiać recepty.