Wyszukaj produkt

Atorvastatin Medical Valley

Atorvastatin

tabl. powl.
20 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
8,30
30% (1)
2,49
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.
Atorvastatin Medical Valley
tabl. powl.
40 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
15,37
30% (1)
4,61
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.

Wskazania

Produkt leczniczy Atorvastatin Medical Valley jest wskazany w następujących przypadkach:

Hipercholesterolemia

Jako uzupełnienie leczenia dietetycznego w celu zmniejszenia podwyższonego stężenia:

  • cholesterolu całkowitego
  • cholesterolu LDL (LDL-C)
  • apolipoproteiny B
  • triglicerydów

U dorosłych, młodzieży oraz dzieci w wieku 10 lat lub starszych z:

  • hipercholesterolemią pierwotną, w tym hipercholesterolemią rodzinną (postać heterozygotyczna)
  • hiperlipidemią złożoną (mieszaną) (odpowiadającą hiperlipidemii typu IIa i IIb wg klasyfikacji Fredrickson'a)

W przypadku niewystarczającej odpowiedzi na stosowanie diety i innych niefarmakologicznych metod leczenia.

Produkt jest również wskazany do stosowania w celu zmniejszenia stężenia cholesterolu całkowitego i cholesterolu-LDL u dorosłych z homozygotyczną postacią rodzinnej hipercholesterolemii jako terapia dodana do innych sposobów terapii hipolipemizującej (np. afereza cholesterolu-LDL) lub wtedy, gdy takie sposoby leczenia nie są dostępne.

Zapobieganie chorobom sercowo-naczyniowym

Zapobieganie zdarzeniom sercowo-naczyniowym u dorosłych, u których ryzyko pierwszego zdarzenia sercowo-naczyniowego oceniane jest jako duże, wraz z działaniami mającymi na celu redukcję innych czynników ryzyka.

Warto zapamiętać:

Kluczowe fakty o atorwastatynie:

  • Skutecznie obniża poziom cholesterolu LDL i triglicerydów
  • Zmniejsza ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych u pacjentów z grupy wysokiego ryzyka

Atorwastatyna jest skutecznym lekiem w terapii hipercholesterolemii oraz w prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego. Należy jednak pamiętać o konieczności indywidualnego doboru dawki oraz monitorowania pacjenta pod kątem potencjalnych działań niepożądanych.

Dawkowanie

Przed rozpoczęciem leczenia produktem Atorvastatin Medical Valley pacjent powinien stosować standardową dietę ubogocholesterolową, którą należy utrzymywać podczas leczenia.

Dawkę należy ustalać indywidualnie, w zależności od stężenia cholesterolu-LDL (LDL-C) przed rozpoczęciem leczenia oraz założonego celu terapeutycznego i reakcji pacjenta na leczenie.

Zalecane dawkowanie atorwastatyny
Wskazanie Dawka początkowa Dawka maksymalna
Pierwotna hipercholesterolemia i złożona (mieszana) hiperlipidemia 10 mg raz na dobę 80 mg raz na dobę
Heterozygotyczna hipercholesterolemia rodzinna 10 mg raz na dobę 80 mg raz na dobę
Homozygotyczna hipercholesterolemia rodzinna 10-80 mg raz na dobę 80 mg raz na dobę
Zapobieganie chorobom sercowo-naczyniowym 10 mg raz na dobę Dawka dostosowana do uzyskania docelowego stężenia LDL-C

Modyfikacji dawek należy dokonywać co 4 tygodnie lub rzadziej. Skuteczność terapeutyczną obserwuje się w ciągu 2 tygodni, a maksymalną odpowiedź osiąga się zazwyczaj w ciągu 4 tygodni.

Wnioski: Dawkowanie atorwastatyny powinno być dostosowane indywidualnie dla każdego pacjenta, z uwzględnieniem wyjściowego stężenia LDL-C oraz założonego celu terapeutycznego. Regularne monitorowanie skuteczności leczenia pozwala na optymalizację dawki.

Przeciwwskazania

Produkt leczniczy Atorvastatin Medical Valley jest przeciwwskazany u pacjentów:

  • z nadwrażliwością na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
  • z czynną chorobą wątroby lub niewyjaśnioną, trwale zwiększoną aktywnością aminotransferaz w surowicy, przekraczającą 3-krotnie górną granicę normy
  • w ciąży, podczas karmienia piersią oraz u kobiet w wieku rozrodczym, niestosujących skutecznych metod zapobiegania ciąży
  • otrzymujących leki przeciwwirusowe, stosowane w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C, zawierające glekaprewir z pibrentaswirem

Wnioski: Przed rozpoczęciem terapii atorwastatyną należy dokładnie ocenić stan pacjenta pod kątem przeciwwskazań, ze szczególnym uwzględnieniem funkcji wątroby oraz potencjalnych interakcji lekowych. U kobiet w wieku rozrodczym konieczne jest stosowanie skutecznej antykoncepcji.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Podczas stosowania atorwastatyny należy zwrócić szczególną uwagę na następujące kwestie:

Wpływ na wątrobę

Przed rozpoczęciem leczenia oraz okresowo podczas terapii należy wykonywać badania kontrolne czynności wątroby. W przypadku utrzymującego się zwiększenia aktywności aminotransferaz >3 razy GGN, zaleca się zmniejszenie dawki lub odstawienie leku.

Wpływ na mięśnie szkieletowe

Atorwastatyna może powodować bóle mięśniowe, zapalenie mięśni i miopatię, która w rzadkich przypadkach może prowadzić do rabdomiolizy. Należy zachować ostrożność u pacjentów z czynnikami predysponującymi do rabdomiolizy.

Ryzyko cukrzycy

Istnieją dowody, że statyny mogą zwiększać stężenie glukozy we krwi. U pacjentów z grupy ryzyka rozwoju cukrzycy należy monitorować poziom glukozy.

Interakcje lekowe

Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu atorwastatyny z lekami mogącymi zwiększać jej stężenie w osoczu, takimi jak silne inhibitory CYP3A4 lub inhibitory transporterów.

Wnioski: Stosowanie atorwastatyny wymaga regularnego monitorowania pacjenta, szczególnie pod kątem funkcji wątroby i mięśni. Konieczna jest ostrożność w przypadku współistnienia czynników ryzyka oraz przy jednoczesnym stosowaniu innych leków mogących wchodzić w interakcje.

Interakcje

Atorwastatyna wchodzi w liczne interakcje z innymi lekami, które mogą wpływać na jej skuteczność i bezpieczeństwo stosowania:

Inhibitory CYP3A4

Jednoczesne stosowanie z silnymi inhibitorami CYP3A4 (np. cyklosporyna, klarytromycyna, itrakonazol) może znacząco zwiększyć stężenie atorwastatyny w osoczu. W takich przypadkach należy rozważyć zmniejszenie dawki atorwastatyny.

Inhibitory transporterów białkowych

Leki hamujące aktywność transporterów OATP1B1/1B3, P-gp i BCRP (np. cyklosporyna, letermowir) mogą zwiększać ekspozycję ogólnoustrojową na atorwastatynę.

Gemfibrozyl i inne fibraty

Jednoczesne stosowanie z fibratami zwiększa ryzyko miopatii. Konieczne jest zachowanie ostrożności i rozważenie zmniejszenia dawki atorwastatyny.

Kwas fusydowy

Jednoczesne stosowanie z kwasem fusydowym zwiększa ryzyko miopatii i rabdomiolizy. Należy unikać takiego połączenia.

Doustne środki antykoncepcyjne

Atorwastatyna może zwiększać stężenie hormonów zawartych w doustnych środkach antykoncepcyjnych.

Wnioski: Przed włączeniem atorwastatyny do terapii należy dokładnie przeanalizować wszystkie leki przyjmowane przez pacjenta. W przypadku konieczności jednoczesnego stosowania leków wchodzących w interakcje, może być wymagane dostosowanie dawki atorwastatyny lub ścisłe monitorowanie pacjenta.

Ciąża i laktacja

Stosowanie atorwastatyny jest przeciwwskazane w okresie ciąży i karmienia piersią:

  • Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczne metody antykoncepcji podczas leczenia
  • W przypadku zajścia w ciążę należy natychmiast przerwać stosowanie atorwastatyny
  • Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania atorwastatyny u kobiet w ciąży
  • Atorwastatyna jest przeciwwskazana podczas karmienia piersią ze względu na możliwość wystąpienia ciężkich działań niepożądanych u niemowląt

Wnioski: Kobiety w wieku rozrodczym leczone atorwastatyną muszą stosować skuteczną antykoncepcję. W przypadku planowania ciąży lub zajścia w ciążę należy omówić z lekarzem alternatywne metody leczenia hiperlipidemii.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem atorwastatyny to:

  • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (zaparcia, wzdęcia, niestrawność, nudności)
  • Bóle mięśni i stawów
  • Zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych
  • Ból głowy
  • Reakcje alergiczne

Rzadziej występujące, ale poważne działania niepożądane obejmują:

  • Miopatię i rabdomiolizę
  • Zapalenie wątroby
  • Zaburzenia funkcji poznawczych
  • Cukrzycę

Wnioski: Większość działań niepożądanych atorwastatyny ma łagodne nasilenie i ustępuje samoistnie. Konieczne jest jednak monitorowanie pacjentów, szczególnie pod kątem objawów miopatii i zaburzeń czynności wątroby. W przypadku wystąpienia poważnych działań niepożądanych należy rozważyć zmniejszenie dawki lub odstawienie leku.

Podsumowanie

Atorwastatyna jest skutecznym lekiem w terapii hipercholesterolemii i prewencji chorób sercowo-naczyniowych. Jej stosowanie wymaga jednak indywidualnego podejścia do pacjenta, uwzględniającego potencjalne korzyści i ryzyko. Kluczowe aspekty terapii atorwastatyną obejmują:

  • Dostosowanie dawki do indywidualnych potrzeb pacjenta
  • Regularne monitorowanie funkcji wątroby i mięśni
  • Uważność na potencjalne interakcje lekowe
  • Edukację pacjenta w zakresie możliwych działań niepożądanych
  • Szczególną ostrożność u kobiet w wieku rozrodczym

Prawidłowe stosowanie atorwastatyny, z uwzględnieniem wszystkich zaleceń i środków ostrożności, pozwala na maksymalizację korzyści terapeutycznych przy jednoczesnej minimalizacji ryzyka działań niepożądanych.


1) Refundacja we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach: Pokaż wskazania z ChPL

Atorvastatin Medical Valley

Wskazania wg ChPL

Wskazania pozarejestracyjne: Ciężka wtórna hipercholesterolemia u dzieci w wieku od 10 do 18 rż. (z wysokim ryzykiem powikłań sercowo-naczyniowych oraz przy braku skuteczności leczenia niefarmakologicznego) w przebiegu: niewydolności nerek lub zespołu nerczycowego, lub cukrzycy typu I (z towarzyszącą mikroalbuminurią lub niewydolnością nerek), lub otrzymujących terapię antyretrowirusową, lub po przeszczepianiu narządów
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia

Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wchodzić w interakcje z sokiem grejpfrutowym. Sok grejpfrutowy może nasilić wchłanianie leku z przewodu pokarmowego, a co za tym idzie zwiększyć jego stężenie w organizmie i nasilić działanie, nawet do wystąpienia działania toksycznego.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Nie stosować podczas przyjmowania leku. Ziele dziurawca (Hypericum perforatum) może osłabić skuteczność równocześnie stosowanych leków, w przypadku innych leków może powodować nasilenie działań niepożądanych.