Astmodil
Montelukast
Astmodil - charakterystyka leku dla lekarzy
Wskazania do stosowania
Astmodil (montelukast) jest wskazany w leczeniu astmy oskrzelowej u pacjentów pediatrycznych i dorosłych. Dostępny jest w trzech dawkach:
- 4 mg - dla dzieci w wieku 2-5 lat
- 5 mg - dla dzieci w wieku 6-14 lat
- 10 mg - dla młodzieży od 15 lat i dorosłych
Szczegółowe wskazania obejmują:
- Leczenie pomocnicze astmy przewlekłej łagodnej do umiarkowanej, gdy leczenie wziewnymi glikokortykosteroidami i doraźnymi β2-mimetykami krótkodziałającymi nie zapewnia odpowiedniej kontroli objawów
- Alternatywa dla małych dawek wziewnych glikokortykosteroidów u pacjentów z łagodną astmą przewlekłą bez ciężkich zaostrzeń w wywiadzie
- Zapobieganie astmie wysiłkowej
- U pacjentów ≥15 lat - jednoczesne łagodzenie objawów sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa
Astmodil nie jest przeznaczony do leczenia ostrych napadów astmy.
Dawkowanie i sposób podawania
Wiek pacjenta | Dawka | Sposób podawania |
---|---|---|
2-5 lat | 4 mg | 1 tabletka do rozgryzania i żucia raz na dobę wieczorem |
6-14 lat | 5 mg | 1 tabletka do rozgryzania i żucia raz na dobę wieczorem |
≥15 lat i dorośli | 10 mg | 1 tabletka powlekana raz na dobę wieczorem |
Lek należy przyjmować 1 godzinę przed lub 2 godziny po posiłku. Nie jest konieczne dostosowanie dawki u pacjentów z niewydolnością nerek lub łagodnymi/umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby.
Efekt terapeutyczny jest widoczny już w pierwszej dobie stosowania. Leczenie należy kontynuować zarówno w okresach dobrej kontroli astmy, jak i zaostrzeń.
Warto zapamiętać
- Astmodil nie jest przeznaczony do leczenia ostrych napadów astmy
- Efekt terapeutyczny widoczny jest już w pierwszej dobie stosowania
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Pacjentów należy poinformować, że Astmodil nie jest przeznaczony do leczenia ostrych napadów astmy. W przypadku napadu należy stosować krótkodziałającego β2-mimetyka wziewnego. Jeśli konieczne jest częstsze niż zwykle stosowanie leku doraźnego, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem.
Nie należy nagle odstawiać wziewnych lub doustnych glikokortykosteroidów podczas rozpoczynania leczenia Astmodilem. Brak danych pozwalających na zmniejszenie dawki doustnych glikokortykosteroidów podczas jednoczesnego stosowania montelukastu.
U pacjentów leczonych lekami przeciwastmatycznymi, w tym montelukastem, może wystąpić eozynofilia układowa, czasem z objawami zapalenia naczyń odpowiadającymi zespołowi Churga-Strauss. Przypadki te były zwykle związane ze zmniejszeniem dawki lub odstawieniem doustnych glikokortykosteroidów.
Pacjenci z fenyloketonurią powinni uwzględnić zawartość fenyloalaniny w tabletkach do rozgryzania i żucia (0,28 mg w dawce 4 mg i 0,35 mg w dawce 5 mg).
U pacjentów z astmą i nadwrażliwością na aspirynę należy unikać stosowania kwasu acetylosalicylowego i innych NLPZ podczas leczenia montelukastem.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Montelukast można stosować jednocześnie z innymi lekami rutynowo używanymi w profilaktyce i długotrwałym leczeniu astmy. W badaniach interakcji montelukast w dawkach klinicznych nie wpływał istotnie na farmakokinetykę następujących leków: teofiliny, prednizonu, prednizolonu, doustnych środków antykoncepcyjnych, terfenadyny, digoksyny i warfaryny.
U osób otrzymujących jednocześnie fenobarbital pole pod krzywą stężenia montelukastu w osoczu (AUC) zmniejszyło się o około 40%. Należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego podawania montelukastu z lekami indukującymi CYP3A4, takimi jak fenytoina, fenobarbital i ryfampicyna, szczególnie u dzieci.
Badania in vitro wykazały, że montelukast jest silnym inhibitorem CYP2C8, jednak dane z badań klinicznych wskazują, że nie hamuje tego enzymu in vivo w istotnym stopniu.
Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Ciąża: Ograniczone dane nie wskazują na związek przyczynowy między stosowaniem montelukastu a wadami wrodzonymi. Lek może być stosowany w ciąży tylko wtedy, gdy jest to bezwzględnie konieczne.
Karmienie piersią: Nie wiadomo, czy montelukast przenika do mleka kobiecego. Lek może być stosowany podczas karmienia piersią tylko wtedy, gdy jest to bezwzględnie konieczne.
Działania niepożądane
Najczęściej zgłaszane działania niepożądane to:
- U dorosłych i młodzieży ≥15 lat: ból głowy, ból brzucha
- U dzieci 6-14 lat: ból głowy
- U dzieci 2-5 lat: ból brzucha, nadmierne pragnienie
Po wprowadzeniu leku do obrotu raportowano m.in.: zwiększoną skłonność do krwawień, reakcje nadwrażliwości, zaburzenia snu, depresję, drgawki, zawroty głowy, kołatanie serca, krwawienie z nosa, biegunkę, zwiększenie aktywności aminotransferaz, wysypkę, bóle stawów i mięśni.
Przedawkowanie
Brak dokładnych informacji o leczeniu przedawkowania montelukastu. W badaniach klinicznych podawano dawki do 200 mg/dobę przez 22 tygodnie i do 900 mg/dobę przez około tydzień bez istotnych klinicznie działań niepożądanych. Po wprowadzeniu leku do obrotu zgłaszano przypadki ostrego przedawkowania, w tym u dzieci, z dawką do 1000 mg. Obserwacje kliniczne i laboratoryjne były zgodne z profilem bezpieczeństwa u dorosłych i dzieci.
Właściwości farmakodynamiczne
Montelukast jest antagonistą receptora leukotrienowego, który wiąże się z wysokim powinowactwem i selektywnością z receptorem CysLT1. Leukotrieny cysteinylowe (LTC4, LTD4, LTE4) są silnymi mediatorami zapalenia, uwalnianymi z różnych komórek, w tym z komórek tucznych i eozynofilów. Te ważne mediatory astmy wiążą się z receptorami CysLT występującymi w drogach oddechowych człowieka i powodują skurcz oskrzeli, wydzielanie śluzu, zwiększenie przepuszczalności naczyń i napływ eozynofilów.
Skład
Substancja czynna: montelukast (w postaci soli sodowej)
- Tabletki do rozgryzania i żucia 4 mg i 5 mg
- Tabletki powlekane 10 mg
Szczegółowy skład substancji pomocniczych znajduje się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc
Eozynofilowe zapalenie oskrzeli
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Kobiety w ciąży
4) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia