Wyszukaj produkt

Aspirin® Complex Hot

Acetylsalicylic acid + Pseudoephedrine hydrochloride

granulat do przyg. zaw.
500 mg+ 30 mg
10 sasz.
Doustnie
OTC-18
100%
25,38

Aspirin® Complex Hot - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Aspirin® Complex Hot jest wskazany w leczeniu objawowym następujących dolegliwości związanych z przeziębieniem i/lub objawami grypopodobnymi:

  • Przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa/zatok
  • Ból
  • Gorączka

Preparat łączy działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne kwasu acetylosalicylowego (ASA) z działaniem zmniejszającym przekrwienie błony śluzowej nosa chlorowodorku pseudoefedryny.

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa wiekowa Dawkowanie Maksymalna dawka dobowa
Dorośli i młodzież (od 16 lat) 1-2 saszetki co 4-8 godzin 6 saszetek

Uwaga: 1 saszetka zawiera 500 mg ASA i 30 mg chlorowodorku pseudoefedryny. Nie przekraczać maksymalnej dawki dobowej 3000 mg ASA i 180 mg chlorowodorku pseudoefedryny.

Sposób przygotowania: Zawartość saszetki należy rozpuścić w szklance gorącej, ale nie wrzącej wody. Preparat przyjmować po ostygnięciu do temperatury umożliwiającej wypicie. Granulat nie ulega całkowitemu rozpuszczeniu.

Czas stosowania: Nie stosować dłużej niż przez 3 dni bez konsultacji z lekarzem. W przypadku dominacji tylko jednego z objawów, zaleca się stosowanie jednoskładnikowego produktu.

Dawkowanie Aspirin® Complex Hot jest dostosowane do wieku pacjenta i nasilenia objawów. Kluczowe jest przestrzeganie maksymalnej dawki dobowej i ograniczonego czasu stosowania bez konsultacji lekarskiej.

Przeciwwskazania

Stosowanie Aspirin® Complex Hot jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na pseudoefedrynę, ASA, inne salicylany lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Astma wywołana podaniem salicylanów lub substancji o podobnym działaniu, szczególnie NLPZ
  • Ostre owrzodzenia przewodu pokarmowego
  • Skaza krwotoczna
  • Ciąża i karmienie piersią
  • Ciężka niewydolność wątroby, nerek lub serca
  • Stosowanie metotreksatu w dawkach ≥15 mg/tydzień
  • Ciężkie nadciśnienie tętnicze
  • Ciężka choroba wieńcowa
  • Stosowanie inhibitorów MAO w ciągu ostatnich 2 tygodni

Przeciwwskazania do stosowania Aspirin® Complex Hot obejmują szeroki zakres schorzeń i stanów klinicznych, ze szczególnym uwzględnieniem chorób układu krążenia, przewodu pokarmowego oraz zaburzeń krzepnięcia. Istotne jest również uwzględnienie interakcji z innymi lekami.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność stosując Aspirin® Complex Hot u pacjentów z:

  • Jednoczesnym leczeniem lekami przeciwzakrzepowymi
  • Chorobą wrzodową lub krwawieniami z przewodu pokarmowego w wywiadzie
  • Zaburzeniami czynności nerek lub układu sercowo-naczyniowego
  • Zaburzeniami czynności wątroby
  • Nadwrażliwością na leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwreumatyczne
  • Nadczynnością tarczycy, cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca
  • Jaskrą, rozrostem gruczołu krokowego

ASA może wywoływać skurcz oskrzeli i napady astmy. Zwiększa również ryzyko krwawień okołooperacyjnych. U pacjentów z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanu może wywołać hemolizę.

Stosowanie Aspirin® Complex Hot wymaga szczególnej uwagi u pacjentów z chorobami przewlekłymi oraz w określonych grupach ryzyka. Konieczne jest indywidualne rozważenie potencjalnych korzyści i ryzyka terapii.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Aspirin® Complex Hot wchodzi w istotne interakcje z wieloma lekami, m.in.:

  • Metotreksat - nasilenie toksyczności
  • Inhibitory MAO - zwiększone ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych
  • Leki przeciwkrzepliwe, trombolityczne - zwiększone ryzyko krwawienia
  • Inne NLPZ - zwiększone ryzyko owrzodzeń i krwawień z przewodu pokarmowego
  • Leki przeciwcukrzycowe - nasilenie działania hipoglikemizującego
  • Kortykosteroidy - zmniejszenie stężenia salicylanów we krwi
  • Inhibitory ACE - osłabienie działania przeciwnadciśnieniowego
  • Leki sympatykomimetyczne - nasilenie działania

Ze względu na liczne i potencjalnie niebezpieczne interakcje, stosowanie Aspirin® Complex Hot powinno być zawsze konsultowane z lekarzem, szczególnie u pacjentów przyjmujących inne leki na stałe.

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Aspirin® Complex Hot jest przeciwwskazany w ciąży i podczas karmienia piersią. ASA może niekorzystnie wpływać na rozwój płodu, zwiększać ryzyko poronienia i wad wrodzonych. W III trymestrze ciąży może powodować przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego i inne powikłania u płodu oraz matki. Zarówno ASA, jak i pseudoefedryna przenikają do mleka matki.

Stosowanie Aspirin® Complex Hot u kobiet w ciąży i karmiących piersią jest niedopuszczalne ze względu na potencjalne zagrożenie dla płodu i noworodka.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem Aspirin® Complex Hot obejmują:

  • Zaburzenia żołądka i jelit (ból, niestrawność, nudności, wymioty)
  • Zwiększone ryzyko krwawień
  • Reakcje nadwrażliwości (wysypka, pokrzywka, obrzęk)
  • Zaburzenia czynności wątroby
  • Zawroty głowy, szumy uszne
  • Wzrost ciśnienia tętniczego, zaburzenia rytmu serca
  • Pobudzenie OUN (bezsenność, rzadko omamy)
  • Zatrzymanie moczu

Profil działań niepożądanych Aspirin® Complex Hot jest szeroki i obejmuje różne układy. Pacjenci powinni być poinformowani o możliwych objawach ubocznych i konieczności ich zgłaszania.

Przedawkowanie

Przedawkowanie Aspirin® Complex Hot może prowadzić do poważnych zaburzeń, w tym:

  • Zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej i elektrolitowej
  • Hipoglikemii
  • Krwawień z przewodu pokarmowego
  • Zaburzeń OUN (majaczenie, drgawki, śpiączka)
  • Niewydolności oddechowej
  • Nasilonych reakcji ze strony układu współczulnego

W przypadku przedawkowania konieczna jest natychmiastowa pomoc medyczna, nawet przy braku objawów.

Przedawkowanie Aspirin® Complex Hot stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Kluczowe znaczenie ma edukacja pacjentów w zakresie ścisłego przestrzegania zalecanego dawkowania.

Warto zapamiętać
  • Aspirin® Complex Hot łączy działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe ASA z działaniem zmniejszającym przekrwienie błony śluzowej nosa pseudoefedryny.
  • Preparat jest przeciwwskazany u osób poniżej 16 roku życia, kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz pacjentów z ciężkimi chorobami układu krążenia, wątroby i nerek.

Mechanizm działania

Aspirin® Complex Hot zawiera dwie substancje czynne o odmiennych mechanizmach działania:

Kwas acetylosalicylowy (ASA):

  • Należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ)
  • Hamuje nieodwracalnie cyklooksygenazę, enzym uczestniczący w syntezie prostaglandyn
  • Wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne
  • Hamuje agregację płytek krwi przez blokowanie syntezy tromboksanu A2

Chlorowodorek pseudoefedryny:

  • Jest lekiem sympatykomimetycznym o działaniu agonistycznym na receptory α-adrenergiczne
  • Powoduje obkurczenie rozszerzonych tętniczek w błonie śluzowej nosa
  • Zmniejsza przepływ krwi do przekrwionej okolicy, redukując obrzęk i przekrwienie

Połączenie ASA i pseudoefedryny w jednym preparacie pozwala na jednoczesne zwalczanie różnych objawów przeziębienia i grypy, takich jak ból, gorączka oraz przekrwienie błony śluzowej nosa.

Skład preparatu

Jedna saszetka Aspirin® Complex Hot zawiera:

  • 500 mg kwasu acetylosalicylowego (ASA)
  • 30 mg chlorowodorku pseudoefedryny

Skład preparatu zapewnia odpowiednie dawki substancji czynnych dla osiągnięcia efektu terapeutycznego przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa stosowania.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Środek uznany za dopingowy.
Lek może wchodzić w interakcje z sokiem grejpfrutowym. Sok grejpfrutowy może nasilić wchłanianie leku z przewodu pokarmowego, a co za tym idzie zwiększyć jego stężenie w organizmie i nasilić działanie, nawet do wystąpienia działania toksycznego.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Napoje z zawierające kofeinę powodują synergizm hiperaddycyjny - działanie kofeiny i leku podawanych jednocześnie jest większe niż suma działania leku i kofeiny oddzielnie. Zwiększone hamowanie aktywności fosfodiesterazy nasilającej pobudzenie OUN jest wynikiem zsumowania się efektów działania kofeiny w leku i napojach. Wynikiem tych interakcji mogą być: zwiększenie działania przeciwbólowego ASA; tachykardia, zaburzenia snu, niepokój, pobudzenie psychoruchowe, zaburzenia rytmu serca, hipotonia, ból głowy, skurcze mięśni, bezsenność, zaburzenia koncentracji uwagi, drażliwość, objawy dyspeptyczne.
Lek powinien być zażywany w czasie jedzenia lub tuż po posiłku.