Wyszukaj produkt

Aspaveli

Pegcetacoplanum

inf. [roztw.]
54 mg/ml
1 fiol. 20 ml
Iniekcje
Rx-z
CHB
18379,76
(1)
bezpł.
Aspaveli
inf. [roztw.]
54 mg/ml
8 fiol. 20 ml
Iniekcje
Rx-z
CHB
140875,20
(1)
bezpł.

Aspaveli (pegcetakoplan) - informacje dla lekarza

Wskazania do stosowania

Aspaveli jest wskazany w leczeniu dorosłych pacjentów z napadową nocną hemoglobinurią (PNH), u których wystąpiła niedokrwistość po co najmniej 3-miesięcznym leczeniu inhibitorem C5.

PNH jest chorobą przewlekłą, dlatego zaleca się kontynuację leczenia Aspaveli przez całe życie pacjenta, o ile nie wystąpią wskazania kliniczne do jego przerwania.

Dawkowanie i sposób podawania

Leczenie należy rozpoczynać pod nadzorem lekarza doświadczonego w leczeniu chorób hematologicznych. U pacjentów dobrze tolerujących leczenie można rozważyć samodzielne podawanie w warunkach domowych po odpowiednim przeszkoleniu.

Pegcetakoplan podaje się podskórnie w dawce 1080 mg dwa razy w tygodniu za pomocą strzykawkowej pompy infuzyjnej. Infuzję należy wykonywać w brzuch, uda lub górną część ramion, zmieniając miejsca podania. Czas trwania infuzji wynosi około 30 minut (przy dwóch miejscach podania) lub 60 minut (przy jednym miejscu).

Schemat dawkowania Dawka Częstość podawania
Standardowy 1080 mg 2 razy w tygodniu (dzień 1 i 4)
Dostosowany (przy LDH >2x GGN) 1080 mg Co 3 dni

GGN - górna granica normy

U pacjentów zmieniających leczenie z inhibitora C5 na Aspaveli, przez pierwsze 4 tygodnie należy podawać pegcetakoplan równolegle z dotychczasowym inhibitorem C5. Po tym okresie należy odstawić inhibitor C5 i kontynuować monoterapię Aspaveli.

Dawkowanie Aspaveli jest zindywidualizowane i może wymagać dostosowania w zależności od odpowiedzi klinicznej pacjenta. Kluczowe jest monitorowanie parametrów hemolizy, zwłaszcza stężenia LDH.

Przeciwwskazania

Stosowanie Aspaveli jest przeciwwskazane u pacjentów:

  • Z nadwrażliwością na pegcetakoplan lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Z niewyleczonym zakażeniem bakteriami otoczkowymi (Neisseria meningitidis, Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae)
  • Niezaszczepionych przeciwko wyżej wymienionym bakteriom, chyba że otrzymują profilaktyczną antybiotykoterapię przez 2 tygodnie po szczepieniu

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Zakażenia bakteriami otoczkowymi: Stosowanie pegcetakoplanu może zwiększać ryzyko ciężkich zakażeń, szczególnie Neisseria meningitidis, Streptococcus pneumoniae i Haemophilus influenzae. Konieczne jest szczepienie pacjentów zgodnie z lokalnymi wytycznymi co najmniej 2 tygodnie przed rozpoczęciem leczenia. W przypadku konieczności natychmiastowego leczenia, należy zastosować profilaktyczną antybiotykoterapię przez 2 tygodnie po szczepieniu.

Monitorowanie hemolizy: Pacjentów należy regularnie monitorować pod kątem objawów hemolizy, w tym oznaczania aktywności dehydrogenazy mleczanowej (LDH). Może być konieczne dostosowanie dawkowania.

Przerwanie leczenia: W przypadku przerwania leczenia Aspaveli istnieje ryzyko ciężkiej hemolizy wewnątrznaczyniowej. Pacjentów należy ściśle monitorować przez co najmniej 8 tygodni po ostatniej dawce.

Wpływ na badania laboratoryjne: Pegcetakoplan może wpływać na wyniki badań koagulologicznych wykorzystujących odczynniki krzemionkowe, powodując fałszywe wydłużenie czasu aPTT.

Stosowanie Aspaveli wymaga ścisłego monitorowania pacjenta pod kątem zakażeń i hemolizy. Kluczowe jest odpowiednie szczepienie przed rozpoczęciem leczenia oraz regularna ocena parametrów laboratoryjnych w trakcie terapii.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Nie przeprowadzono formalnych badań interakcji dla pegcetakoplanu. Badania in vitro wskazują na niskie ryzyko interakcji klinicznych.

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Ciąża: Brak wystarczających danych dotyczących stosowania pegcetakoplanu u kobiet w ciąży. Produkt nie jest zalecany do stosowania w okresie ciąży oraz u kobiet w wieku rozrodczym nie stosujących skutecznej antykoncepcji.

Karmienie piersią: Nie wiadomo, czy pegcetakoplan przenika do mleka ludzkiego. Zaleca się przerwanie karmienia piersią podczas leczenia.

Płodność: Brak danych dotyczących wpływu pegcetakoplanu na płodność u ludzi.

Należy zachować ostrożność przy stosowaniu Aspaveli u kobiet w wieku rozrodczym, ciężarnych i karmiących piersią. Konieczne jest stosowanie skutecznej antykoncepcji podczas leczenia i przez co najmniej 8 tygodni po jego zakończeniu.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane obejmują:

  • Reakcje w miejscu wstrzyknięcia (rumień, świąd, obrzęk, ból, zasinienie)
  • Infekcje górnych dróg oddechowych
  • Biegunka
  • Hemoliza
  • Ból brzucha
  • Ból głowy
  • Zmęczenie

Ciężkie działania niepożądane obejmują hemolizę i posocznicę. Należy monitorować pacjentów pod kątem zakażeń, szczególnie wywoływanych przez bakterie otoczkowe.

Profil bezpieczeństwa Aspaveli wymaga ścisłego monitorowania pacjenta, szczególnie pod kątem zakażeń i hemolizy. Większość działań niepożądanych ma charakter łagodny do umiarkowanego.

Warto zapamiętać
  • Aspaveli jest wskazany w leczeniu PNH u dorosłych pacjentów z niedokrwistością po leczeniu inhibitorem C5
  • Konieczne jest szczepienie przeciwko bakteriom otoczkowym przed rozpoczęciem leczenia Aspaveli

Mechanizm działania

Pegcetakoplan jest symetryczną cząsteczką złożoną z dwóch pentadekapeptydów związanych z liniową cząsteczką PEG. Fragmenty peptydowe wiążą się ze składową dopełniacza C3, hamując kaskadę dopełniacza. Fragment PEG zwiększa rozpuszczalność i wydłuża czas działania leku.

Unikalny mechanizm działania Aspaveli, polegający na hamowaniu składowej C3 dopełniacza, zapewnia skuteczną kontrolę hemolizy u pacjentów z PNH.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Pacjentów i pracowników opieki zdrowotnej szczególnie zachęca się do zgłaszania wszelkich działań niepożądanych leków oznaczonych symbolem czarnego trójkąta tak, by możliwa była efektywna analiza wszystkich nowych informacji.