Wyszukaj produkt

Aryzalera

Aripiprazole

tabl.
10 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
74,36
(1)
10,39
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.
Aryzalera
tabl.
5 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
38,43
(1)
8,05
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.
Aryzalera
tabl.
30 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
221,73
(1)
26,20
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.
Aryzalera
tabl.
15 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
108,36
(1)
10,81
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.
Aryzalera
tabl.
15 mg
56 szt.
Doustnie
Rx
100%
206,85
(1)
11,32
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.
Aryzalera
tabl.
10 mg
56 szt.
Doustnie
Rx
100%
141,33
(1)
10,98
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.

Wskazania

Produkt leczniczy Aryzalera jest wskazany w:

  • Leczeniu schizofrenii u dorosłych i młodzieży w wieku 15 lat i starszej
  • Leczeniu epizodów maniakalnych o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego w przebiegu zaburzenia afektywnego dwubiegunowego typu I oraz w zapobieganiu nowym epizodom maniakalnym u dorosłych
  • Leczeniu epizodów maniakalnych o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego w przebiegu zaburzenia afektywnego dwubiegunowego typu I u młodzieży w wieku 13 lat i starszej, w leczeniu trwającym do 12 tygodni

Aryzalera jest skuteczna w leczeniu schizofrenii oraz epizodów maniakalnych w przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej zarówno u dorosłych, jak i młodzieży. Lek wykazuje również działanie profilaktyczne w zapobieganiu nawrotom epizodów maniakalnych u dorosłych pacjentów z chorobą afektywną dwubiegunową.

Dawkowanie

Dorośli

Schizofrenia:

Dawka początkowa Dawka podtrzymująca Dawka maksymalna
10-15 mg/dobę 15 mg/dobę 30 mg/dobę

Lek należy podawać raz na dobę o stałej porze, niezależnie od posiłków.

Epizody maniakalne w zaburzeniu afektywnym dwubiegunowym typu I:

Dawka początkowa Dawka maksymalna
15 mg/dobę 30 mg/dobę

Lek podaje się raz na dobę, niezależnie od posiłków, w monoterapii lub leczeniu skojarzonym.

Młodzież

Schizofrenia u młodzieży w wieku 15 lat i starszej:

Dawka początkowa Dawka zalecana Dawka maksymalna
2 mg/dobę przez 2 dni, następnie 5 mg/dobę przez 2 dni 10 mg/dobę 30 mg/dobę

Epizody maniakalne w zaburzeniu afektywnym dwubiegunowym typu I u młodzieży w wieku 13 lat i starszej:

Dawka początkowa Dawka zalecana Czas leczenia
2 mg/dobę przez 2 dni, następnie 5 mg/dobę przez 2 dni 10 mg/dobę Maksymalnie 12 tygodni

Dawki wyższe niż 10 mg/dobę należy stosować tylko w wyjątkowych przypadkach i pod ścisłą kontrolą kliniczną.

Szczególne grupy pacjentów

Zaburzenia czynności wątroby: Nie ma konieczności dostosowania dawki u osób z łagodnymi do umiarkowanych zaburzeniami czynności wątroby. U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby należy ostrożnie ustalać dawkowanie.

Zaburzenia czynności nerek: Nie ma konieczności dostosowania dawki.

Osoby w podeszłym wieku: Należy rozważyć zastosowanie niższej dawki początkowej ze względu na większą wrażliwość tych pacjentów.

Dostosowanie dawki z powodu interakcji: Dawkę arypiprazolu należy zmniejszyć w przypadku jednoczesnego podawania silnych inhibitorów CYP3A4 lub CYP2D6. Dawkę należy zwiększyć w przypadku jednoczesnego podawania silnych induktorów CYP3A4.

Lek należy podawać doustnie raz na dobę o stałej porze, niezależnie od posiłków. Dawkowanie powinno być dostosowane indywidualnie do stanu klinicznego pacjenta.

Warto zapamiętać
  • Aryzalera jest skuteczna w leczeniu schizofrenii oraz epizodów maniakalnych w chorobie afektywnej dwubiegunowej
  • Dawkę leku należy dostosować indywidualnie, rozpoczynając od niższych dawek i stopniowo zwiększając do dawki optymalnej

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną (arypiprazol) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą zawartą w leku.

Przeciwwskazaniem do stosowania leku Aryzalera jest potwierdzona alergia na arypiprazol lub jakikolwiek inny składnik preparatu. Przed rozpoczęciem terapii należy dokładnie zebrać wywiad alergologiczny od pacjenta.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Zachowania samobójcze

Występowanie zachowań samobójczych jest właściwe dla chorób psychicznych oraz zaburzeń nastroju. W niektórych przypadkach były one zgłaszane wkrótce po rozpoczęciu lub zmianie leczenia przeciwpsychotycznego, w tym arypiprazolem. Pacjenci z grupy wysokiego ryzyka powinni być pod ścisłym nadzorem podczas terapii.

Choroby układu sercowo-naczyniowego

Arypiprazol należy stosować ostrożnie u pacjentów z chorobą sercowo-naczyniową (zawał mięśnia sercowego lub choroba niedokrwienna w wywiadzie, niewydolność serca lub zaburzenia przewodzenia), chorobą naczyń mózgu, w stanach predysponujących do niedociśnienia lub nadciśnienia tętniczego.

Zaburzenia przewodzenia

W badaniach klinicznych przypadki wydłużenia odstępu QT podczas stosowania arypiprazolu były porównywalne z placebo. Należy zachować ostrożność u pacjentów z wydłużeniem odstępu QT w wywiadzie rodzinnym.

Późne dyskinezy

W badaniach trwających do roku zgłaszano niezbyt częste przypadki dyskinez związanych z leczeniem arypiprazolem. Jeśli objawy późnych dyskinez pojawią się u pacjenta przyjmującego arypiprazol, należy rozważyć zmniejszenie dawki lub odstawienie leku.

Złośliwy zespół neuroleptyczny (NMS)

NMS jest potencjalnie śmiertelnym zespołem objawów, który może wystąpić w związku ze stosowaniem leków przeciwpsychotycznych. W razie wystąpienia objawów NMS należy przerwać leczenie wszystkimi lekami przeciwpsychotycznymi, w tym arypiprazolem.

Napady drgawkowe

Arypiprazol należy stosować ostrożnie u pacjentów z napadami drgawkowymi w wywiadzie lub ze schorzeniami związanymi z drgawkami.

Pacjenci w podeszłym wieku z psychozą związaną z demencją

Obserwowano zwiększoną śmiertelność u pacjentów w podeszłym wieku z psychozą związaną z demencją, leczonych arypiprazolem. Lek nie jest wskazany w leczeniu psychoz związanych z demencją.

Hiperglikemia i cukrzyca

U pacjentów leczonych atypowymi lekami przeciwpsychotycznymi, w tym arypiprazolem, obserwowano hiperglikemię, w niektórych przypadkach bardzo wysoką. Pacjenci z cukrzycą lub czynnikami ryzyka cukrzycy powinni być regularnie monitorowani.

Nadwrażliwość

Mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości charakteryzujące się objawami uczulenia.

Zwiększenie masy ciała

U pacjentów przyjmujących arypiprazol obserwowano zwiększenie masy ciała. Należy regularnie kontrolować masę ciała pacjentów.

Dysfagia

Zaburzenia połykania były związane ze stosowaniem leków przeciwpsychotycznych, w tym arypiprazolu.

Patologiczne uzależnienie od hazardu

Po wprowadzeniu leku do obrotu zgłaszano przypadki patologicznego uzależnienia od hazardu u pacjentów przyjmujących arypiprazol, niezależnie od tego, czy w przeszłości uprawiali hazard.

Podczas stosowania arypiprazolu należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z wymienionymi schorzeniami lub czynnikami ryzyka. Konieczne jest ścisłe monitorowanie stanu klinicznego oraz w razie potrzeby odpowiednie dostosowanie dawkowania lub rozważenie zmiany leczenia.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji

Leki przeciwnadciśnieniowe

Ze względu na antagonistyczne działanie na receptor adrenergiczny α1, arypiprazol może nasilać działanie niektórych leków przeciwnadciśnieniowych.

Leki działające na OUN

Należy zachować ostrożność stosując arypiprazol jednocześnie z alkoholem lub innymi lekami działającymi na OUN, ze względu na pierwotne działanie arypiprazolu na OUN.

Leki wydłużające odstęp QT

Należy zachować ostrożność stosując arypiprazol z lekami powodującymi wydłużenie odstępu QT lub zaburzenia elektrolitowe.

Inhibitory CYP2D6 i CYP3A4

Silne inhibitory CYP2D6 (np. chinidyna, fluoksetyna, paroksetyna) oraz silne inhibitory CYP3A4 (np. ketokonazol, itrakonazol) mogą zwiększać stężenie arypiprazolu w osoczu. W przypadku jednoczesnego stosowania należy zmniejszyć dawkę arypiprazolu o około połowę.

Induktory CYP3A4

Silne induktory CYP3A4 (np. karbamazepina, ryfampicyna) mogą zmniejszać stężenie arypiprazolu w osoczu. W przypadku jednoczesnego stosowania należy podwoić dawkę arypiprazolu.

Walproiniany i lit

Jednoczesne stosowanie walproinianów lub litu z arypiprazolem nie powodowało istotnych klinicznie zmian stężenia arypiprazolu.

Podczas stosowania arypiprazolu w skojarzeniu z innymi lekami należy uwzględnić możliwość wystąpienia interakcji i odpowiednio dostosować dawkowanie. Konieczne jest ścisłe monitorowanie pacjenta pod kątem działań niepożądanych.

Warto zapamiętać
  • Silne inhibitory CYP2D6 i CYP3A4 mogą znacząco zwiększać stężenie arypiprazolu - konieczne jest zmniejszenie dawki leku
  • Silne induktory CYP3A4 mogą zmniejszać stężenie arypiprazolu - może być konieczne zwiększenie dawki leku

Wpływ na ciążę i laktację

Nie przeprowadzono odpowiednich badań dotyczących stosowania arypiprazolu u kobiet w ciąży. Zgłaszano występowanie wad wrodzonych, jednak nie ustalono ich związku przyczynowego z arypiprazolem. Na podstawie badań na zwierzętach nie można wykluczyć potencjalnego toksycznego wpływu na płód.

Arypiprazol nie powinien być stosowany w okresie ciąży, chyba że spodziewane korzyści wyraźnie przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Pacjentki powinny poinformować lekarza, jeśli zajdą w ciążę lub planują ciążę w trakcie leczenia arypiprazolem.

Noworodki narażone na działanie leków przeciwpsychotycznych (w tym arypiprazolu) w III trymestrze ciąży są w grupie ryzyka wystąpienia działań niepożądanych, w tym zaburzeń pozapiramidowych i/lub objawów odstawienia. Noworodki powinny być uważnie monitorowane.

Arypiprazol przenika do mleka kobiet karmiących. Pacjentkom nie zaleca się karmienia piersią podczas przyjmowania arypiprazolu.

Decyzję o stosowaniu arypiprazolu u kobiet w ciąży lub karmiących piersią należy podjąć po dokładnej analizie potencjalnych korzyści i ryzyka, uwzględniając stan kliniczny pacjentki. Konieczne jest ścisłe monitorowanie matki i dziecka.

Działania niepożądane

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane (występujące u >3% pacjentów) to:

  • Akatyzja
  • Nudności

Często występujące działania niepożądane (1-10% pacjentów) obejmują:

  • Zaburzenia pozapiramidowe
  • Drżenie
  • Zawroty głowy
  • Senność
  • Ból głowy
  • Nieostre widzenie
  • Niestrawność
  • Wymioty
  • Zaparcia
  • Zwiększone wydzielanie śliny
  • Zmęczenie

Niezbyt często (0,1-1% pacjentów) obserwowano:

  • Depresję
  • Tachykardię
  • Niedociśnienie ortostatyczne

Do rzadkich, ale potencjalnie poważnych działań niepożądanych należą:

  • Złośliwy zespół neuroleptyczny (NMS)
  • Późne dyskinezy
  • Napady drgawkowe
  • Hiperglikemia i cukrzyca
  • Wydłużenie odstępu QT
  • Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa

U młodzieży częściej niż u dorosłych obserwowano senność, zaburzenia pozapiramidowe, akatyzję i zmęczenie.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych należy skonsultować się z lekarzem. Może być konieczna modyfikacja dawki lub zmiana leczenia.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania arypiprazolu mogą obejmować:

  • Letarg
  • Wzrost ciśnienia tętniczego
  • Senność
  • Tachykardię
  • Nudności
  • Wymioty
  • Biegunkę

W przypadku przedawkowania należy zastosować leczenie podtrzymujące, monitorować czynności życiowe i obserwować pacjenta. Można rozważyć podanie węgla aktywowanego. Hemodializa prawdopodobnie nie jest skuteczna ze względu na silne wiązanie arypiprazolu z białkami osocza.

Właściwości farmakodynamiczne i farmakokinetyczne

Arypiprazol jest lekiem przeciwpsychotycznym II generacji o działaniu częściowo agonistycznym w stosunku do receptorów dopaminowych D2 i serotoninowych 5HT1a oraz antagonistycznym w stosunku do receptorów serotoninowych 5HT2a. Wykazuje także powinowactwo do innych receptorów, w tym dopaminowych D3 i D4, serotoninowych 5HT2c i 5HT7, adrenergicznych α1 i histaminowych H1.

Lek jest metabolizowany głównie przez enzymy CYP2D6 i CYP3A4. Okres półtrwania wynosi około 75 godzin. Arypiprazol wiąże się w dużym stopniu z białkami osocza.

Skuteczność arypiprazolu w leczeniu schizofrenii i zaburzenia afektywnego dwubiegunowego wynika z jego złożonego mechanizmu działania na układy dopaminergiczny i serotoninergiczny w ośrodkowym układzie nerwowym.

Skład

Substancją czynną leku jest arypiprazol. Jedna tabletka zawiera 10 mg, 15 mg lub 30 mg arypiprazolu.

Lek zawiera także substancje pomocnicze, w tym laktozę. Pacjenci z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zaburzeniami wchłaniania glukozy-galaktozy nie powinni przyjmować tego leku.

Aryzalera jest dostępna w postaci tabletek do podawania doustnego.


1) Schizofrenia
Zespół Tourette'a; F21; F22; F23; F24; F25; F28; F29 wg ICD-10; Depresja lub zaburzenia depresyjne (F32; F33; F34; F38; F39 wg ICD-10), zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (F42 wg ICD-10), tiki (F95.0; F95.1; F95.8; F95.9 wg ICD-10) - do ukończenia 18 rż.
Choroba afektywna dwubiegunowa
Zespół Tourette'a; F21; F22; F23; F24; F25; F28; F29 wg ICD-10; Depresja lub zaburzenia depresyjne (F32; F33; F34; F38; F39 wg ICD-10), zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (F42 wg ICD-10), tiki (F95.0; F95.1; F95.8; F95.9 wg ICD-10) - do ukończenia 18 rż.
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia


Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Jednym z niepożądanych działań leku jakie mogą wystąpić jest nadwrażliwość na światło.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.
Nie stosować podczas przyjmowania leku. Ziele dziurawca (Hypericum perforatum) może osłabić skuteczność równocześnie stosowanych leków, w przypadku innych leków może powodować nasilenie działań niepożądanych.