Arava® 10 mg; -20 mg
Leflunomide
Arava® 10 mg; -20 mg - informacje dla lekarza
Wskazania
Leflunomid (Arava) jest wskazany w leczeniu u dorosłych pacjentów z:
- Aktywną postacią reumatoidalnego zapalenia stawów jako lek modyfikujący przebieg choroby (DMARD)
- Aktywną postacią artropatii łuszczycowej
Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym lub niedawnym stosowaniu innych leków z grupy DMARD o działaniu hepatotoksycznym lub hematotoksycznym (np. metotreksat), ze względu na zwiększone ryzyko ciężkich działań niepożądanych. Zmiana leczenia na inny lek DMARD bez przeprowadzenia procedury wymywania leflunomidu może również zwiększać to ryzyko.
Leczenie powinno być prowadzone i nadzorowane przez specjalistów doświadczonych w leczeniu RZS i ŁZS. Konieczne jest monitorowanie parametrów laboratoryjnych:
- Aktywność AlAT (SGPT)
- Morfologia krwi z rozmazem i liczba płytek
Badania należy wykonywać:
- Przed rozpoczęciem leczenia
- Co 2 tygodnie przez pierwsze 6 miesięcy terapii
- Następnie co 8 tygodni
Wskazanie | Dawka początkowa | Dawka podtrzymująca |
---|---|---|
Reumatoidalne zapalenie stawów | 100 mg/dobę przez 3 doby | 10-20 mg/dobę |
Łuszczycowe zapalenie stawów | 100 mg/dobę przez 3 doby | 20 mg/dobę |
Dawkowanie u pacjentów z RZS i ŁZS. Leczenie można rozpocząć od dawki 10 mg lub 20 mg, w zależności od nasilenia choroby.
Działanie terapeutyczne widoczne jest zwykle po 4-6 tygodniach, a stan pacjenta może ulegać dalszej poprawie przez 4-6 miesięcy.
Nie ma konieczności dostosowania dawki u pacjentów z łagodną niewydolnością nerek oraz u osób powyżej 65 roku życia. Lek nie jest przeznaczony do stosowania u pacjentów poniżej 18 roku życia.
Sposób podawania
Tabletki należy połykać w całości, popijając odpowiednią ilością płynu. Przyjmowanie leku z posiłkiem nie wpływa na jego wchłanianie.
Przeciwwskazania
- Nadwrażliwość na leflunomid lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- Zaburzenia czynności wątroby
- Ciężkie niedobory odporności (np. AIDS)
- Znaczne zaburzenia czynności szpiku lub ciężka anemia, leukopenia, neutropenia, trombocytopenia o innej etiologii niż RZS lub ŁZS
- Ciężkie zakażenia
- Umiarkowana do ciężkiej niewydolność nerek
- Ciężka hipoproteinemia
- Ciąża
- Karmienie piersią
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Nie zaleca się jednoczesnego stosowania z innymi lekami DMARD o działaniu hepato- lub hematotoksycznym. Należy zachować ostrożność ze względu na długi biologiczny okres półtrwania aktywnego metabolitu leflunomidu (1-4 tygodnie).
Konieczne jest ścisłe monitorowanie czynności wątroby. W przypadku wzrostu aktywności AlAT >2-3x GGN należy rozważyć zmniejszenie dawki do 10 mg/dobę. Przy utrzymującym się wzroście lub aktywności >3x GGN należy przerwać leczenie i wdrożyć procedurę wymywania.
Istnieje ryzyko ciężkiego uszkodzenia wątroby, dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących monitorowania pacjentów. Należy kontrolować morfologię krwi ze względu na ryzyko zaburzeń hematologicznych.
Ostrożność zalecana przy stosowaniu z lekami metabolizowanymi przez CYP2C9 (np. fenytoina, warfaryna). Możliwe zwiększenie ryzyka zakażeń, w tym oportunistycznych. W przypadku ciężkiego zakażenia może być konieczne przerwanie leczenia i wdrożenie procedury wymywania.
Należy monitorować ciśnienie tętnicze. Mężczyźni powinni stosować skuteczną antykoncepcję. Nie zaleca się szczepień szczepionkami żywymi.
Interakcje
Nasilenie działań niepożądanych możliwe przy jednoczesnym lub niedawnym stosowaniu hepato- lub hematotoksycznych DMARD. Zaleca się ścisłe monitorowanie w początkowym okresie po zmianie leku.
Cholestyramina i węgiel aktywowany zmniejszają stężenie aktywnego metabolitu leflunomidu. Brak istotnych interakcji z NLPZ i kortykosteroidami.
Ostrożność zalecana przy stosowaniu z lekami metabolizowanymi przez CYP2C9. Brak wpływu na skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych.
Ciąża i karmienie piersią
Lek przeciwwskazany w ciąży ze względu na ryzyko ciężkich wad wrodzonych. Konieczne stosowanie skutecznej antykoncepcji w trakcie leczenia i do 2 lat po jego zakończeniu. W przypadku planowania ciąży należy przeprowadzić procedurę wymywania leku.
Lek przeciwwskazany podczas karmienia piersią.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane (1/100 do <1/10):
- Łagodny wzrost ciśnienia tętniczego
- Leukopenia
- Parestezje, bóle głowy, zawroty głowy
- Biegunka, nudności, wymioty
- Zaburzenia błony śluzowej jamy ustnej
- Łysienie, wyprysk, wysypka, świąd
- Zapalenie pochewek ścięgnistych
- Wzrost aktywności kinazy kreatynowej
- Utrata apetytu, spadek masy ciała
- Osłabienie
- Wzrost aktywności enzymów wątrobowych
Rzadziej występują ciężkie działania niepożądane, w tym zakażenia, zaburzenia hematologiczne, uszkodzenie wątroby, śródmiąższowe choroby płuc.
Przedawkowanie
W przypadku przedawkowania zaleca się podawanie cholestyraminy lub węgla aktywowanego w celu przyspieszenia eliminacji leku. Można powtórzyć procedurę wymywania w razie potrzeby. Hemodializa i dializa otrzewnowa nie są skuteczne w usuwaniu aktywnego metabolitu leflunomidu.
Mechanizm działania
Leflunomid jest prolekiem, który in vivo ulega szybkiej konwersji do aktywnego metabolitu A771726. Wykazuje działanie immunomodulujące, immunosupresyjne, przeciwzapalne i antyproliferacyjne poprzez hamowanie enzymu dehydrogenazy dihydroorotanowej (DHODH).
Skład
Substancja czynna: leflunomid 10 mg, 20 mg lub 100 mg w 1 tabletce.
Warto zapamiętać
Kluczowe informacje:
- Konieczne regularne monitorowanie parametrów laboratoryjnych (AlAT, morfologia) w trakcie leczenia
- Długi biologiczny okres półtrwania aktywnego metabolitu (1-4 tygodnie) - ryzyko działań niepożądanych utrzymuje się po odstawieniu leku
Leflunomid jest skutecznym lekiem modyfikującym przebieg choroby w RZS i ŁZS, jednak wymaga ścisłego monitorowania ze względu na ryzyko działań niepożądanych, szczególnie hepatotoksyczności i mielotoksyczności. Kluczowe jest przestrzeganie zaleceń dotyczących kontroli parametrów laboratoryjnych oraz stosowanie odpowiedniej antykoncepcji. W razie konieczności szybkiego usunięcia leku z organizmu należy zastosować procedurę wymywania.
Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów - postać wielostawowa po niepowodzeniu terapii lub w przypadku nietolerancji metotreksatu
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia