Wyszukaj produkt

Aprepitant Teva

Aprepitant

kaps. twarde
125 mg+ 80 mg
3 szt. (1 kaps. 125 mg+ 2 kaps. 80 mg)
Doustnie
Rx
100%
X

Aprepitant Teva - informacje dla lekarza

Wskazania

Aprepitant Teva jest wskazany w zapobieganiu nudnościom i wymiotom związanym z przeciwnowotworową chemioterapią o wysokim i umiarkowanym ryzyku wymiotów u dorosłych i młodzieży w wieku od 12 lat. Produkt leczniczy stosuje się w leczeniu skojarzonym.

Dawkowanie

Dorośli

Aprepitant Teva należy przyjmować przez 3 dni w skojarzeniu z kortykosteroidem i antagonistą receptora 5-HT3. Zalecana dawka wynosi:

Dzień Dawka Sposób podania
1 125 mg Doustnie, 1h przed rozpoczęciem chemioterapii
2 i 3 80 mg Doustnie, rano

Szczegółowe schematy leczenia u dorosłych w celu zapobiegania nudnościom i wymiotom związanym z ryzykiem wymiotów w chemioterapii przeciwnowotworowej znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Młodzież (12-17 lat)

Aprepitant Teva należy przyjmować przez 3 dni w skojarzeniu z antagonistą receptora 5-HT3. Zalecana dawka w postaci kapsułek wynosi:

Dzień Dawka Sposób podania
1 125 mg Doustnie, 1h przed rozpoczęciem chemioterapii
2 i 3 80 mg Doustnie, 1h przed rozpoczęciem chemioterapii

Jeśli w 2. i 3. dniu nie jest podawana chemioterapia, aprepitant podaje się rano. Należy zapoznać się z ChPL danego antagonisty receptora 5-HT3 w celu uzyskania informacji na temat dawkowania. Jeśli w skojarzeniu podawany jest kortykosteroid, taki jak deksametazon, dawka kortykosteroidu powinna stanowić 50% zwykle stosowanej dawki.

Dane ogólne

Dane dotyczące skuteczności podczas stosowania w skojarzeniu z innymi kortykosteroidami i antagonistami receptora 5-HT3 są ograniczone. Dodatkowe informacje dotyczące stosowania w skojarzeniu z kortykosteroidami znajdują się w ChPL. Należy zapoznać się z ChPL stosowanych jednocześnie antagonistów receptora 5-HT3.

Pacjenci w podeszłym wieku (≥ 65 lat)

Nie jest konieczne dostosowywanie dawki u pacjentów w podeszłym wieku.

Płeć

Nie jest konieczne dostosowywanie dawki ze względu na płeć.

Zaburzenia czynności nerek

Nie jest konieczne dostosowywanie dawki u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub u poddawanych hemodializie pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek.

Zaburzenia czynności wątroby

Nie jest konieczne dostosowywanie dawki u pacjentów z łagodnymi zaburzeniami czynności wątroby. Istnieją ograniczone dane dotyczące pacjentów z umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby i brak danych dotyczących pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby. U tych pacjentów należy zachować ostrożność podczas stosowania produktu.

Sposób podawania

Kapsułkę twardą należy połykać w całości. Produkt leczniczy można przyjmować niezależnie od posiłków.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Jednoczesne podawanie z pimozydem, terfenadyną, astemizolem lub cyzaprydem

Ostrzeżenia specjalne i środki ostrożności

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby

Istnieją ograniczone dane dotyczące stosowania u pacjentów z umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby i brak danych dotyczących pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby. Należy zachować ostrożność podczas stosowania aprepitantu u tych pacjentów.

Interakcje związane z CYP3A4

Aprepitant Teva należy stosować ostrożnie u pacjentów przyjmujących jednocześnie doustne substancje czynne metabolizowane głównie przez CYP3A4 oraz o wąskim indeksie terapeutycznym, takie jak cyklosporyna, takrolimus, syrolimus, ewerolimus, alfentanyl, pochodne alkaloidów sporyszu, fentanyl oraz chinidyna. Ponadto należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania w skojarzeniu z irynotekanem, ponieważ skojarzenie może prowadzić do nasilenia działania toksycznego.

Jednoczesne stosowanie z warfaryną

U pacjentów przyjmujących długotrwale warfarynę należy ściśle monitorować wartość znormalizowanego współczynnika protrombinowego (INR) w okresie leczenia i przez 14 dni po każdorazowej 3-dniowej terapii aprepitantem.

Hormonalne środki antykoncepcyjne

Podczas stosowania i w ciągu 28 dni po podaniu aprepitantu może dojść do zmniejszenia skuteczności hormonalnych środków antykoncepcyjnych. W trakcie leczenia oraz przez 2 miesiące po przyjęciu ostatniej dawki należy stosować dodatkowo alternatywne niehormonalne metody antykoncepcji.

Substancje pomocnicze

Produkt leczniczy w postaci kapsułek zawiera sacharozę. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy i galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni przyjmować tego produktu leczniczego.

Interakcje

Aprepitant Teva (125 mg/80 mg) jest substratem, umiarkowanym inhibitorem oraz induktorem CYP3A4. Jest także induktorem CYP2C9. Podczas leczenia aprepitantem następuje zahamowanie aktywności CYP3A4. Po zakończeniu leczenia, aprepitant powoduje przemijające, łagodne pobudzenie aktywności CYP2C9, CYP3A4 oraz procesu glukuronidacji.

Najważniejsze interakcje dotyczą:

  • Inhibitorów i induktorów CYP3A4 (np. ketokonazol, ryfampicyna)
  • Substratów CYP3A4 (np. midazolam, deksametazon)
  • Warfaryny
  • Hormonalnych środków antykoncepcyjnych

Szczegółowe informacje na temat interakcji znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Ciąża i laktacja

Brak dostępnych danych dotyczących stosowania aprepitantu w okresie ciąży. Możliwy toksyczny wpływ na rozrodczość nie został w pełni określony. Aprepitantu nie należy stosować w ciąży, chyba że jest to wyraźnie konieczne.

Nie wiadomo, czy aprepitant przenika do mleka ludzkiego. Dlatego nie zaleca się karmienia piersią w okresie stosowania produktu leczniczego.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane u dorosłych (≥1% i częściej niż w grupie kontrolnej):

  • Czkawka (4,6%)
  • Zwiększenie aktywności AlAT (2,8%)
  • Niestrawność (2,6%)
  • Zaparcie (2,4%)
  • Ból głowy (2,0%)
  • Zmniejszenie łaknienia (2,0%)

U dzieci i młodzieży najczęściej zgłaszano czkawkę (3,3%) i zaczerwienienie twarzy (1,1%).

Pełna lista działań niepożądanych znajduje się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Przedawkowanie

W przypadku przedawkowania należy przerwać stosowanie aprepitantu i zastosować ogólne leczenie podtrzymujące oraz obserwację. Z uwagi na przeciwwymiotne działanie aprepitantu, wywoływanie wymiotów może nie być skuteczne. Aprepitant nie może być usunięty przez hemodializę.

Mechanizm działania

Aprepitant jest wybiórczym antagonistą o wysokim powinowactwie, działającym na ludzkie receptory neurokininowe 1 (NK1) substancji P.

Skład

Każda kapsułka zawiera 80 mg lub 125 mg aprepitantu.

Warto zapamiętać
  • Aprepitant Teva stosuje się w skojarzeniu z innymi lekami przeciwwymiotnymi
  • Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu z substratami CYP3A4

Aprepitant Teva jest skutecznym lekiem w zapobieganiu nudnościom i wymiotom związanym z chemioterapią przeciwnowotworową. Jego stosowanie wymaga jednak uwzględnienia potencjalnych interakcji lekowych oraz monitorowania pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby. Właściwe dawkowanie i stosowanie w skojarzeniu z innymi lekami przeciwwymiotnymi pozwala na optymalizację efektu terapeutycznego.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Jednym z niepożądanych działań leku jakie mogą wystąpić jest nadwrażliwość na światło.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Substancja czynna zawarta w lekach, które mogą być ordynowane przez pielęgniarki i położne, o których mowa w art. 15a ust. 1 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęniarki i położnej, oraz na które pielęgniarki i położne mają prawo wystawiać recepty.