Wyszukaj produkt

ApoSuprid

Amisulpride

tabl.
200 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
59,79
(1)
7,84
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.
ApoSuprid
tabl. powl.
400 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
113,32
(1)
6,23
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.

ApoSuprid - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

ApoSuprid jest wskazany w leczeniu ostrej i przewlekłej schizofrenii z objawami pozytywnymi (takimi jak urojenia, omamy, zaburzenia myślenia) i/lub objawami negatywnymi (takimi jak stępienie uczuć, wycofanie emocjonalne i społeczne). Lek jest skuteczny również u pacjentów z przewagą objawów negatywnych.

Skuteczność amisulprydu w leczeniu zarówno objawów pozytywnych, jak i negatywnych schizofrenii wynika z jego unikalnego profilu farmakologicznego. Lek selektywnie blokuje receptory dopaminergiczne D2 i D3, przy czym w małych dawkach preferencyjnie oddziałuje na receptory presynaptyczne, co prowadzi do zwiększonego uwalniania dopaminy.

Dawkowanie i sposób podawania

Wskazanie Dawkowanie
Objawy pozytywne (ostre epizody psychotyczne) 400-800 mg/dobę, w indywidualnych przypadkach do 1200 mg/dobę
Przewaga objawów negatywnych 50-300 mg/dobę
Pacjenci w podeszłym wieku (>65 lat) Ostrożne stosowanie, możliwa konieczność zmniejszenia dawki
Niewydolność nerek Zmniejszenie dawki o 50% przy ClCr 30-60 ml/min, o 2/3 przy ClCr 10-30 ml/min

Tabletki należy połykać w całości lub przepołowione, popijając odpowiednią ilością płynu. Lek można przyjmować niezależnie od posiłków. Dawki do 300 mg można podawać raz na dobę, większe dawki należy podzielić na dwie dawki dobowe.

Leczenie należy rozpoczynać od najmniejszej skutecznej dawki. Czas trwania terapii ustala lekarz prowadzący indywidualnie dla każdego pacjenta. Aby uniknąć objawów odstawienia, lek należy odstawiać stopniowo.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na amisulpryd lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Nowotwory zależne od prolaktyny (np. prolaktynoma przysadki, rak piersi)
  • Guz chromochłonny nadnerczy
  • Dzieci i młodzież poniżej 15 roku życia
  • Karmienie piersią
  • Jednoczesne stosowanie z lewodopą
  • Jednoczesne stosowanie z lekami mogącymi wywołać torsade de pointes (m.in. niektóre leki przeciwarytmiczne, erytromycyna i.v., metadon)

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Podczas stosowania amisulprydu należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów:

  • Z zaburzeniami czynności nerek - konieczna modyfikacja dawki
  • Z padaczką w wywiadzie - lek może obniżać próg drgawkowy
  • W podeszłym wieku - zwiększone ryzyko niedociśnienia i sedacji
  • Z chorobą Parkinsona - lek może nasilać objawy choroby
  • Z czynnikami ryzyka udaru mózgu
  • Z czynnikami ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej
  • Z wydłużonym odstępem QT lub przyjmujących leki wydłużające QT

Amisulpryd może powodować wydłużenie odstępu QT zależne od dawki. Przed rozpoczęciem leczenia zaleca się wykonanie EKG, szczególnie u pacjentów z grupy ryzyka. Należy regularnie monitorować stężenie elektrolitów.

Lek może zwiększać stężenie prolaktyny. Pacjenci z rakiem piersi w wywiadzie powinni być ściśle monitorowani.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Przeciwwskazane jest jednoczesne stosowanie amisulprydu z:

  • Lewodopą - wzajemny antagonizm działania
  • Lekami mogącymi wywołać torsade de pointes (np. niektóre leki przeciwarytmiczne, erytromycyna i.v., metadon)

Należy zachować ostrożność stosując amisulpryd łącznie z:

  • Lekami działającymi depresyjnie na OUN (np. narkotyki, benzodiazepiny)
  • Lekami przeciwnadciśnieniowymi
  • Lekami wydłużającymi odstęp QT
  • Alkoholem

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Nie zaleca się stosowania amisulprydu w czasie ciąży ze względu na ograniczone dane dotyczące bezpieczeństwa. Karmienie piersią jest przeciwwskazane podczas leczenia. Lek może zaburzać płodność poprzez wpływ na stężenie prolaktyny.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane obejmują:

  • Objawy pozapiramidowe (drżenie, sztywność, akatyzja)
  • Zwiększenie stężenia prolaktyny
  • Bezsenność, lęk
  • Senność
  • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (zaparcia, nudności)
  • Wzrost masy ciała

Rzadziej mogą wystąpić ciężkie działania niepożądane, takie jak złośliwy zespół neuroleptyczny czy agranulocytoza. Należy monitorować pacjentów pod kątem objawów tych powikłań.

Warto zapamiętać
  • Amisulpryd jest skuteczny w leczeniu zarówno objawów pozytywnych, jak i negatywnych schizofrenii
  • Lek może powodować wydłużenie odstępu QT zależne od dawki - konieczne jest monitorowanie EKG u pacjentów z grupy ryzyka

Podsumowując, amisulpryd jest skutecznym lekiem przeciwpsychotycznym o unikalnym profilu farmakologicznym. Jego stosowanie wymaga jednak ścisłego monitorowania pacjenta, szczególnie pod kątem objawów pozapiramidowych, zaburzeń metabolicznych i sercowo-naczyniowych. Indywidualizacja terapii i regularna ocena stosunku korzyści do ryzyka są kluczowe dla optymalizacji leczenia.


1) Schizofrenia
F21; F22; F23; F24; F25; F28; F29 wg ICD-10
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia


Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Badania z grupą kontrolną nie wykazały istnienia ryzyka dla płodu w I trymestrze, możliwość uszkodzenia płodu wydaje się mało prawdopodobna.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.