Wyszukaj produkt

Apap® intense

Ibuprofen + Paracetamol

tabl. powl.
200 mg+ 500 mg
10 szt.
Doustnie
OTC
100%
17,00

Apap® intense - informacje dla lekarza

Skład i postać

Jedna tabletka powlekana zawiera 200 mg ibuprofenu i 500 mg paracetamolu.

Wskazania

Produkt leczniczy stosowany jest w doraźnym leczeniu łagodnego lub umiarkowanego bólu związanego z:

  • migreną
  • bólem głowy
  • bólem pleców
  • bólami menstruacyjnymi
  • bólem zęba
  • bólami reumatycznymi i mięśniowymi
  • bólem związanym z łagodnymi postaciami zapalenia stawów
  • przeziębieniem oraz grypą
  • bólem gardła
  • gorączką

Produkt jest szczególnie odpowiedni do leczenia bólu wymagającego silniejszego działania przeciwbólowego niż ibuprofen lub paracetamol stosowane oddzielnie.

Przeznaczony jest dla dorosłych w wieku od 18 lat.

Dawkowanie

Grupa pacjentów Dawkowanie
Dorośli 1 tabletka do 3 razy na dobę. Zachować co najmniej 6 godzin przerwy między dawkami. Maksymalnie 6 tabletek na dobę.
Osoby w podeszłym wieku Nie jest wymagane dostosowanie dawki. Zwiększone ryzyko działań niepożądanych.
Dzieci i młodzież poniżej 18 lat Nie stosować

Tabletki należy popijać wodą. Jeśli po przyjęciu 1 tabletki objawy nie ustępują, można przyjąć maksymalnie 2 tabletki, nie częściej niż 3 razy na dobę.

Przeciwwskazania

Produkt leczniczy jest przeciwwskazany:

  • u pacjentów z nadwrażliwością na substancje czynne lub pomocnicze
  • u pacjentów z reakcjami nadwrażliwości w wywiadzie po przyjęciu NLPZ lub ASA
  • u pacjentów z czynną lub nawracającą chorobą wrzodową żołądka/dwunastnicy
  • u pacjentów z krwawieniem lub perforacją przewodu pokarmowego w wywiadzie
  • u pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia
  • u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby, nerek lub serca (klasa IV wg NYHA)
  • w przypadku jednoczesnego stosowania innych NLPZ lub ASA w dawkach >75 mg/dobę
  • w przypadku jednoczesnego stosowania innych leków z paracetamolem
  • w III trymestrze ciąży

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność:

  • u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby, nerek, serca
  • u pacjentów przyjmujących leki moczopędne
  • u osób w podeszłym wieku
  • u pacjentów z astmą oskrzelową
  • u pacjentów z chorobami przewodu pokarmowego w wywiadzie
  • u pacjentów z SLE lub mieszanymi chorobami tkanki łącznej

Istnieje ryzyko wystąpienia ciężkich reakcji skórnych, w tym zespołu Stevensa-Johnsona.

Lek może maskować objawy zakażenia.

Interakcje

Należy zachować ostrożność stosując jednocześnie z:

  • lekami przeciwzakrzepowymi
  • lekami przeciwnadciśnieniowymi
  • lekami moczopędnymi
  • kortykosteroidami
  • litem
  • metotreksatem
  • cyklosporyną
  • antybiotykami chinolonowymi

Ciąża i laktacja

Przeciwwskazany w III trymestrze ciąży. W I i II trymestrze stosować tylko jeśli jest to bezwzględnie konieczne.

Należy unikać stosowania u kobiet karmiących piersią.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane to:

  • Zaburzenia żołądka i jelit (bóle brzucha, nudności, wymioty)
  • Zawroty i bóle głowy
  • Reakcje skórne
  • Zaburzenia czynności wątroby
  • Zaburzenia czynności nerek

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania paracetamolu: nudności, wymioty, ból brzucha, uszkodzenie wątroby.

Objawy przedawkowania ibuprofenu: nudności, wymioty, ból brzucha, senność, zaburzenia świadomości.

W przypadku przedawkowania należy zastosować leczenie objawowe i wspomagające. Rozważyć podanie węgla aktywowanego.

Mechanizm działania

Ibuprofen jest NLPZ hamującym syntezę prostaglandyn. Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo.

Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo poprzez ośrodkowe hamowanie COX-2.

Warto zapamiętać
  • Produkt łączy działanie ibuprofenu i paracetamolu, zapewniając silniejsze działanie przeciwbólowe
  • Maksymalna dawka dobowa to 6 tabletek, należy zachować co najmniej 6-godzinne odstępy między dawkami


Migrena G43
Migrena bez aury [migrena prosta] G43.0
Migrena z aurą [migrena klasyczna] G43.1
Inne określone zespoły bólu głowy G44.8
Nerwoból po przebytym półpaścu (B02.2†) G53.0
Ból ucha H92.0
Ostre zapalenie nosa i gardła (przeziębienie) J00
Ostre zapalenie zatoki szczękowej J01.0
Ostre zapalenie zatoki czołowej J01.1
Grypa wywołana przez inny zidentyfikowany wirus grypy J10
Grypa z innymi objawami ze strony układu oddechowego wywołana przez inny zidentyfikowany wirus grypy J10.1
Grypa z innymi objawami wywołana przez inny zidentyfikowany wirus grypy J10.8
Grypa, wirus niezidentyfikowany J11
Grypa z innymi objawami ze strony układu oddechowego wywołana przez niezidentyfikowany wirus J11.1
Grypa z innymi objawami wywołana przez niezidentyfikowany wirus J11.8
Ból stawu M25.5
Bóle grzbietu M54
Bóle karku M54.2
Rwa kulszowa z bólem lędźwiowo-krzyżowym M54.4
Ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej M54.5
Ból kręgosłupa piersiowego M54.6
Ból grzbietu, nieokreślony M54.9
Bóle mięśni M79.1
Nerwoból i zapalenie nerwów, nieokreślone M79.2
Bóle kończyn M79.6
Pierwotne bolesne miesiączkowanie N94.4
Wtórne bolesne miesiączkowanie N94.5
Bolesne miesiączkowanie, nieokreślone N94.6
Kaszel R05
Ból gardła i w klatce piersiowej R07
Gorączka o innej lub nieznanej przyczynie R50
Gorączka z dreszczami R50.0
Gorączka, nieokreślona R50.9
Ból głowy R51
Ból niesklasyfikowany gdzie indziej R52
Ból ostry R52.0
Przewlekły ból nieustępujący R52.1
Ból, nieokreślony R52.9
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.
Ograniczenie spożycia soli u osób starszych może spowodować zaburzenia ukrwienia nerek i ich czynności, co z kolei może wystąpić jako działanie niepożądane inhibitorów ACE - współistnienie tych dwóch czynników istotnie zwiększa możliwość uszkodzenia nerek (działanie synergiczne). Ograniczenie spożycia soli u osób leczonych cyklosporyną powoduje nasilenie nefrotoksycznego działania leku, prowadzącego do niewydolności nerek. Zwiększenie reabsorpcji litu w kanalikach nerkowych w wyniku zaburzeń funkcji nerek spowodowanych niedoborem sodu, może powodować niedociśnienie tętnicze z zawrotami głowy, zaburzenia rytmu serca, tachykardię, zaburzenia widzenia, nadmierną senność lub bezsenność, depresję.
Napoje z zawierające kofeinę powodują synergizm hiperaddycyjny - działanie kofeiny i leku podawanych jednocześnie jest większe niż suma działania leku i kofeiny oddzielnie. Zwiększone hamowanie aktywności fosfodiesterazy nasilającej pobudzenie OUN jest wynikiem zsumowania się efektów działania kofeiny w leku i napojach. Wynikiem tych interakcji mogą być: zwiększenie działania przeciwbólowego ASA; tachykardia, zaburzenia snu, niepokój, pobudzenie psychoruchowe, zaburzenia rytmu serca, hipotonia, ból głowy, skurcze mięśni, bezsenność, zaburzenia koncentracji uwagi, drażliwość, objawy dyspeptyczne.
Lek powinien być zażywany w czasie jedzenia lub tuż po posiłku.