Wyszukaj produkt

Apap® Junior

Paracetamol

granulat
250 mg
10 sasz.
Doustnie
OTC
100%
21,56

Apap® Junior lekarza

Wskazania do stosowania

Apap® Junior jest wskazany w objawowym leczeniu bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego oraz w stanach gorączkowych. Lek zawiera paracetamol jako substancję czynną.

Dawkowanie i sposób podawania

Dawkowanie paracetamolu zależy od wieku i masy ciała pacjenta. Pojedyncza dawka wynosi 10-15 mg/kg masy ciała, natomiast całkowita dawka dobowa nie powinna przekraczać 60-75 mg/kg masy ciała. Należy zachować co najmniej 4-godzinny odstęp między kolejnymi dawkami. Bez konsultacji z lekarzem nie należy stosować leku dłużej niż 3 dni.

Wiek Masa ciała Pojedyncza dawka Maksymalna dawka dobowa
4-8 lat 17-25 kg 250 mg (1 saszetka) 250 mg (1 saszetka)
8-12 lat 26-40 kg 500 mg (2 saszetki) 1500 mg (6 saszetek)

Tabela 1. Dawkowanie Apap® Junior u dzieci w zależności od wieku i masy ciała.

U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek, a także z zespołem Gilberta, należy zmniejszyć dawkę lub wydłużyć odstępy między kolejnymi dawkami. W przypadku ciężkiej niewydolności nerek (klirens kreatyniny <30 ml/min) odstęp między dawkami powinien wynosić co najmniej 8 godzin.

U pacjentów z przewlekłym alkoholizmem należy zachować co najmniej 8-godzinny odstęp między dawkami i nie przekraczać dawki 2 g paracetamolu na dobę.

Dla osób dorosłych, osób w podeszłym wieku i dzieci powyżej 12 lat zwykle stosowana dawka wynosi 500-1000 mg co 4-6 godzin, do maksymalnie 3 g na dobę.

Granulat należy przyjmować bezpośrednio do ust (na język) i połykać bez popijania wodą. Nie należy przyjmować leku po posiłku.

Przeciwwskazania

Stosowanie Apap® Junior jest przeciwwskazane w przypadku:

  • Nadwrażliwości na paracetamol lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Ciężkiej niewydolności wątroby (skala Childa i Pugha > 9)

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania paracetamolu u pacjentów:

  • Z niewydolnością wątroby (skala Childa i Pugha < 9)
  • Przewlekle uzależnionych od alkoholu
  • Z ciężką niewydolnością nerek (klirens kreatyniny < 10 ml/min)
  • Z ostrym zapaleniem wątroby
  • Przyjmujących leki zaburzające czynność wątroby
  • Z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej
  • Z niedokrwistością hemolityczną

Należy unikać jednoczesnego stosowania innych leków zawierających paracetamol, aby zapobiec przedawkowaniu. Długotrwałe stosowanie dużych dawek paracetamolu może prowadzić do uszkodzenia wątroby i nerek.

Warto zapamiętać
  • Maksymalna dawka dobowa paracetamolu nie powinna przekraczać 60-75 mg/kg masy ciała u dzieci
  • U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek konieczne jest dostosowanie dawkowania

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Paracetamol wchodzi w interakcje z wieloma lekami, m.in.:

  • Probenecyd - zmniejsza klirens paracetamolu
  • Ryfampicyna, karbamazepina, fenytoina, fenobarbital - zwiększają metabolizm paracetamolu
  • Zydowudyna (AZT) - zwiększa ryzyko neutropenii
  • Metoklopramid - przyspiesza wchłanianie paracetamolu
  • Cholestyramina - zmniejsza wchłanianie paracetamolu
  • Warfaryna i inne leki przeciwzakrzepowe - paracetamol może nasilać ich działanie

Paracetamol może wpływać na wyniki niektórych badań laboratoryjnych, m.in. oznaczanie stężenia kwasu moczowego i glukozy we krwi.

Ciąża i laktacja

Paracetamol może być stosowany w ciąży, jeśli jest to klinicznie uzasadnione. Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez możliwie najkrótszy czas. Podczas karmienia piersią można stosować terapeutyczne dawki paracetamolu.

Działania niepożądane

Działania niepożądane paracetamolu są rzadkie i zwykle związane z przedawkowaniem. Mogą obejmować:

  • Zaburzenia krwi (niedokrwistość, małopłytkowość)
  • Zaburzenia żołądka i jelit (bóle brzucha, biegunka, nudności, wymioty)
  • Zaburzenia wątroby (niewydolność, martwica, żółtaczka)
  • Reakcje skórne (świąd, wysypka, pokrzywka)
  • Zaburzenia nerek (nefropatie, tubulopatie)

Przedawkowanie

Przedawkowanie paracetamolu może prowadzić do ciężkiego uszkodzenia wątroby, a nawet zgonu. Objawy przedawkowania obejmują nudności, wymioty, bladość i ból brzucha. W przypadku podejrzenia przedawkowania konieczna jest natychmiastowa pomoc medyczna i podanie odtrutki (N-acetylocysteiny) w ciągu 10 godzin od zażycia leku.

Mechanizm działania

Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, głównie poprzez hamowanie syntezy prostaglandyn w ośrodkowym układzie nerwowym. Jego działanie obwodowe jest słabsze w porównaniu do niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Skład

Jedna saszetka Apap® Junior zawiera 250 mg paracetamolu jako substancję czynną.

Stosowanie Apap® Junior wymaga ostrożności i dokładnego przestrzegania zaleceń dotyczących dawkowania, szczególnie u dzieci oraz pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek. W przypadku wątpliwości lub utrzymywania się objawów dłużej niż 3 dni, należy skonsultować się z lekarzem.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Napoje z zawierające kofeinę powodują synergizm hiperaddycyjny - działanie kofeiny i leku podawanych jednocześnie jest większe niż suma działania leku i kofeiny oddzielnie. Zwiększone hamowanie aktywności fosfodiesterazy nasilającej pobudzenie OUN jest wynikiem zsumowania się efektów działania kofeiny w leku i napojach. Wynikiem tych interakcji mogą być: zwiększenie działania przeciwbólowego ASA; tachykardia, zaburzenia snu, niepokój, pobudzenie psychoruchowe, zaburzenia rytmu serca, hipotonia, ból głowy, skurcze mięśni, bezsenność, zaburzenia koncentracji uwagi, drażliwość, objawy dyspeptyczne.
Lek należy zażywać bez pokarmu (co najmniej 1 h przed jedzeniem lub najwcześniej 2 h po posiłku).