Anastrozol Teva - (IR)
Anastrozole
Anastrozol Teva - informacje dla lekarzy
Wskazania do stosowania
Anastrozol Teva jest wskazany w:
- Leczeniu zaawansowanego raka piersi u kobiet po menopauzie z obecnością receptora estrogenowego w guzie
- Leczeniu uzupełniającym wczesnego raka piersi u kobiet po menopauzie z obecnością receptora estrogenowego w guzie
- Leczeniu uzupełniającym wczesnego raka piersi u kobiet po menopauzie z obecnością receptora estrogenowego w guzie, po 2-3 latach leczenia uzupełniającego tamoksyfenem
Anastrozol wykazuje silne i wysoce wybiórcze działanie hamujące aromatazę, co prowadzi do znacznego zmniejszenia stężenia estradiolu we krwi. Jest to korzystne u kobiet z rakiem piersi hormonozależnym.
Dawkowanie i sposób podawania
Grupa pacjentów | Dawkowanie |
---|---|
Dorośli, w tym osoby w podeszłym wieku | 1 tabletka 1 mg doustnie raz na dobę |
Pacjentki z wczesnym rakiem piersi ER+ | Leczenie uzupełniające przez 5 lat |
Dzieci i młodzież | Nie zaleca się stosowania |
Pacjentki z zaburzeniami czynności nerek | Nie jest konieczna zmiana dawkowania przy łagodnych i umiarkowanych zaburzeniach. Ostrożność przy ciężkich zaburzeniach. |
Pacjentki z zaburzeniami czynności wątroby | Nie jest konieczna zmiana dawkowania przy łagodnej niewydolności. Ostrożność przy ciężkich zaburzeniach. |
Tabela 1. Dawkowanie anastrozolu w zależności od grupy pacjentów
Anastrozol należy przyjmować doustnie. U pacjentek po menopauzie z wczesnym rakiem piersi ER+ zaleca się hormonalne leczenie uzupełniające przez 5 lat.
Przeciwwskazania
Stosowanie anastrozolu jest przeciwwskazane u:
- Kobiet w ciąży
- Kobiet karmiących piersią
- Pacjentek z nadwrażliwością na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą
Należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu anastrozolu u pacjentek przed menopauzą oraz u pacjentek z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek lub wątroby.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem leczenia anastrozolem należy:
- Potwierdzić stan menopauzy (w razie wątpliwości oznaczyć stężenie LH, FSH i estradiolu)
- Unikać jednoczesnego stosowania z tamoksyfenem lub lekami zawierającymi estrogeny
- Rozważyć wykonanie badania densytometrycznego kości u pacjentek z osteoporozą lub ryzykiem jej wystąpienia
- Zachować ostrożność u pacjentek z umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby
Anastrozol może powodować zmniejszenie gęstości mineralnej kości i zwiększać ryzyko złamań. Należy rozważyć zastosowanie profilaktyki lub leczenia osteoporozy (np. bisfosfonianami) u pacjentek z grupy ryzyka.
Warto zapamiętać
- Anastrozol jest skuteczny tylko u kobiet po menopauzie
- Może zwiększać ryzyko osteoporozy i złamań kości
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Anastrozol in vitro hamuje aktywność izoenzymów CYP1A2, CYP2C8/9 i CYP3A4, jednak badania kliniczne nie wykazały istotnych interakcji z innymi lekami metabolizowanymi przez te enzymy. Należy unikać jednoczesnego stosowania tamoksyfenu lub leków zawierających estrogeny, gdyż może to osłabiać działanie anastrozolu.
Nie obserwowano klinicznie istotnych interakcji z bisfosfonianami. Cymetydyna nie wpływa na stężenie anastrozolu w osoczu.
Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Anastrozol jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Brak danych dotyczących stosowania u kobiet w ciąży, badania na zwierzętach wykazały szkodliwy wpływ na rozrodczość. Wpływ na płodność u ludzi nie był badany.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane obserwowane w badaniach klinicznych to:
- Uderzenia gorąca (35,7%)
- Ból/sztywność stawów (35,6%)
- Zaburzenia nastroju (19,3%)
- Zmęczenie/osłabienie (18,6%)
- Nudności i wymioty (12,7%)
- Złamania kości (10,2%)
Obserwowano również zwiększone ryzyko osteoporozy i złamań kości w porównaniu do tamoksyfenu. Szczegółowe dane dotyczące częstości występowania działań niepożądanych znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.
Przedawkowanie
Brak swoistego antidotum. W przypadku przedawkowania należy zastosować leczenie objawowe i podtrzymujące. Można rozważyć wywołanie wymiotów u przytomnych pacjentek. Ze względu na niski stopień wiązania z białkami, pomocne może być zastosowanie dializy.
Właściwości farmakodynamiczne i farmakokinetyczne
Anastrozol jest silnym i wysoce wybiórczym niesteroidowym inhibitorem aromatazy. U kobiet po menopauzie prowadzi do zahamowania produkcji estradiolu o ponad 80%. Nie wykazuje aktywności progestagenowej, androgenowej ani estrogenowej. Dawki do 10 mg/dobę nie wpływają na wydzielanie kortyzolu i aldosteronu.
Anastrozol jest szybko wchłaniany po podaniu doustnym, osiągając maksymalne stężenie w osoczu po około 2 godzinach. Pokarm nieznacznie opóźnia wchłanianie, ale nie wpływa na stopień wchłaniania. Wiązanie z białkami osocza wynosi około 40%. Metabolizm zachodzi głównie poprzez N-dealkilację, hydroksylację i glukuronidację. Okres półtrwania w fazie eliminacji wynosi 40-50 godzin.
Anastrozol i jego metabolity są wydalane głównie z moczem, z kałem wydalane jest mniej niż 10% dawki.
Hormonozależny i HER2-ujemny rak piersi w I rzucie hormonoterapii stosowanej z powodu zaawansowanego nowotworu (możliwe wcześniejsze stosowanie hormonoterapii uzupełniającej wczesnego raka piersi) w przypadkach innych niż w ChPL
Wczesny rak piersi w I rzucie hormonoterapii
Hormonozależny i HER2-ujemny rak piersi w I rzucie hormonoterapii stosowanej z powodu zaawansowanego nowotworu (możliwe wcześniejsze stosowanie hormonoterapii uzupełniającej wczesnego raka piersi) w przypadkach innych niż w ChPL
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.