Anagrelid Aurovitas - informacje dla lekarza
Wskazania do stosowania
Anagrelid Aurovitas jest wskazany do stosowania w celu zmniejszenia zwiększonej liczby płytek krwi u zagrożonych pacjentów z nadpłytkowością samoistną (NS), którzy:
- nie tolerują bieżącego leczenia lub
- u których zwiększona liczba płytek krwi nie zmniejsza się do zadowalających wartości podczas stosowania bieżącego leczenia
Pacjenta z NS uznaje się za zagrożonego przy wystąpieniu co najmniej jednego z poniższych czynników:
- wiek powyżej 60 lat
- liczba płytek krwi >1000 x 109/l
- przebyte zdarzenia zakrzepowo-krwotoczne
Anagrelid jest lekiem drugiego rzutu w leczeniu nadpłytkowości samoistnej u pacjentów z grupy wysokiego ryzyka powikłań zakrzepowo-krwotocznych.
Dawkowanie i sposób podawania
Leczenie powinien rozpoczynać lekarz z doświadczeniem w leczeniu nadpłytkowości samoistnej. Zalecana dawka początkowa to 1 mg/dobę, podawana doustnie w dwóch dawkach podzielonych (0,5 mg/dawkę). Dawkę początkową należy utrzymać przez co najmniej tydzień.
Po tygodniu dawkę można dostosować indywidualnie, aby osiągnąć najmniejszą skuteczną dawkę zmniejszającą i utrzymującą liczbę płytek krwi poniżej 600 x 109/l, optymalnie w zakresie 150-400 x 109/l.
Tempo zwiększania dawki nie może przekraczać 0,5 mg/dobę w ciągu tygodnia. Maksymalna zalecana pojedyncza dawka to 2,5 mg.
Etap leczenia | Dawkowanie |
---|---|
Dawka początkowa | 1 mg/dobę (2 x 0,5 mg) |
Dostosowanie dawki | Zwiększanie o max 0,5 mg/dobę/tydzień |
Dawka maksymalna | 2,5 mg jednorazowo |
Tabela: Schemat dawkowania anagrelidu
Skuteczność leczenia należy regularnie monitorować. Jeśli dawka początkowa jest większa niż 1 mg/dobę, należy oznaczać liczbę płytek krwi co 2 dni w pierwszym tygodniu, a następnie co najmniej raz w tygodniu do osiągnięcia stałej dawki podtrzymującej.
Dawkowanie anagrelidu wymaga indywidualnego dostosowania i ścisłego monitorowania liczby płytek krwi, szczególnie w początkowym okresie leczenia.
Specjalne grupy pacjentów
Pacjenci w podeszłym wieku
Nie ma konieczności modyfikacji dawkowania u osób starszych. Należy jednak zachować ostrożność ze względu na dwukrotnie większą częstość ciężkich zdarzeń niepożądanych (głównie kardiologicznych) w tej grupie wiekowej.
Zaburzenia czynności nerek
Brak wystarczających danych farmakokinetycznych. Przed rozpoczęciem leczenia należy ocenić stosunek korzyści do ryzyka u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. Anagrelid jest przeciwwskazany u pacjentów z umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniami czynności nerek (ClCr <50 ml/min).
Zaburzenia czynności wątroby
Brak wystarczających danych farmakokinetycznych. Metabolizm wątrobowy jest główną drogą eliminacji anagrelidu, dlatego czynność wątroby może wpływać na ten proces. Anagrelid jest przeciwwskazany u pacjentów z umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby. U pacjentów z łagodnymi zaburzeniami należy ocenić stosunek korzyści do ryzyka przed rozpoczęciem leczenia.
Dzieci i młodzież
Bezpieczeństwo i skuteczność anagrelidu u dzieci nie zostały ustalone. Dostępne dane są bardzo ograniczone, dlatego należy zachować szczególną ostrożność w tej grupie pacjentów. Przy braku konkretnych wytycznych dla dzieci i młodzieży, zaleca się stosowanie kryteriów diagnostycznych WHO dla nadpłytkowości samoistnej u dorosłych.
Stosowanie anagrelidu u pacjentów w podeszłym wieku oraz z zaburzeniami czynności nerek i wątroby wymaga szczególnej ostrożności. U dzieci i młodzieży lek powinien być stosowany tylko w wyjątkowych sytuacjach.
Przeciwwskazania
- Nadwrażliwość na anagrelid lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- Umiarkowane lub ciężkie zaburzenia czynności wątroby
- Umiarkowane lub ciężkie zaburzenia czynności nerek (ClCr <50 ml/min)
Anagrelid jest przeciwwskazany głównie u pacjentów z istotnymi zaburzeniami czynności wątroby i nerek.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Monitorowanie czynności układu sercowo-naczyniowego: Ze względu na ryzyko poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych (w tym torsade de pointes, częstoskurczu komorowego, kardiomiopatii, kardiomegalii i zastoinowej niewydolności serca) zaleca się:
- Przeprowadzenie badania układu sercowo-naczyniowego (EKG, echokardiografia) przed rozpoczęciem leczenia
- Regularne monitorowanie czynności serca w trakcie terapii
- Skorygowanie ewentualnej hipokalemii lub hipomagnezemii przed podaniem anagrelidu
Interakcje lekowe: Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu:
- Inhibitorów CYP1A2 (np. fluwoksamina, enoksacyna) - mogą zmniejszać eliminację anagrelidu
- Induktorów CYP1A2 (np. omeprazol) - mogą zmniejszać ekspozycję na anagrelid
- Innych inhibitorów PDE III (np. milrynon, cilostazol) - mogą nasilać działanie anagrelidu
- Kwasu acetylosalicylowego - zwiększone ryzyko krwawień
Ciąża i karmienie piersią: Anagrelid nie jest zalecany w okresie ciąży. Podczas leczenia należy przerwać karmienie piersią.
Zawartość laktozy: Produkt zawiera laktozę i nie powinien być stosowany u pacjentów z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.
Stosowanie anagrelidu wymaga ścisłego monitorowania pacjenta, szczególnie pod kątem działań niepożądanych ze strony układu sercowo-naczyniowego. Konieczna jest ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu innych leków.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane obejmują:
- Ból głowy (14% pacjentów)
- Kołatanie serca (9% pacjentów)
- Zatrzymanie płynów i nudności (po 6% pacjentów)
- Biegunka (5% pacjentów)
Inne istotne działania niepożądane to m.in. zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie płucne, krwawienia, zaburzenia czynności wątroby.
Profil działań niepożądanych anagrelidu obejmuje głównie objawy ze strony układu sercowo-naczyniowego i pokarmowego. Konieczne jest ścisłe monitorowanie pacjenta, szczególnie w początkowym okresie leczenia.
Mechanizm działania
Dokładny mechanizm działania anagrelidu nie jest w pełni poznany. Lek hamuje ekspresję czynników transkrypcyjnych GATA-1 i FOG-1, które są niezbędne w procesie megakariocytopoezy. Prowadzi to do zmniejszonej produkcji płytek krwi.
Anagrelid działa poprzez hamowanie produkcji płytek krwi na poziomie megakariocytów, a nie poprzez niszczenie już istniejących płytek.
Warto zapamiętać
- Anagrelid jest lekiem drugiego rzutu w leczeniu nadpłytkowości samoistnej u pacjentów wysokiego ryzyka
- Stosowanie anagrelidu wiąże się z ryzykiem poważnych działań niepożądanych ze strony układu sercowo-naczyniowego, wymagających ścisłego monitorowania