Wyszukaj produkt

Ampril HD; -HL

Ramipril + Hydrochlorothiazide

tabl.
2,5/12,5 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
10,56
(1)
7,81
(2)
bezpł.
Ampril HD
tabl.
5/25 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
15,31
(1)
9,82
(2)
bezpł.

Ampril HD; -HL - informacje dla lekarza

Wskazania

Ampril HD; -HL jest wskazany w leczeniu nadciśnienia tętniczego u pacjentów, u których ciśnienie krwi nie jest odpowiednio kontrolowane za pomocą monoterapii ramiprylem lub hydrochlorotiazydem.

Dawkowanie

Dawkowanie należy indywidualizować zgodnie z profilem pacjenta i zależnie od kontroli ciśnienia krwi. Zaleca się rozpoczynanie leczenia od najmniejszej dostępnej dawki, którą można stopniowo zwiększać.

Grupa pacjentów Dawkowanie
Dorośli Rozpoczynać od najmniejszej dawki, maksymalnie 10 mg ramiprylu i 25 mg hydrochlorotiazydu na dobę
Pacjenci leczeni diuretykami Zachować ostrożność, rozważyć zmniejszenie dawki diuretyku przed rozpoczęciem leczenia
Pacjenci z zaburzeniem czynności nerek (ClCr 30-60 ml/min) Stosować najmniejszą dawkę, maksymalnie 5 mg ramiprylu i 25 mg hydrochlorotiazydu na dobę
Pacjenci z zaburzeniem czynności wątroby Rozpoczynać pod ścisłym nadzorem, maksymalnie 5 mg ramiprylu i 12,5 mg hydrochlorotiazydu na dobę
Pacjenci w podeszłym wieku Niższe dawki początkowe, wolniejsze zwiększanie dawki

Lek należy przyjmować raz na dobę, o stałej porze, najlepiej rano. Można przyjmować niezależnie od posiłków. Tabletki należy połykać w całości, popijając płynem.

Przeciwwskazania

Stosowanie leku Ampril HD; -HL jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na substancje czynne lub inne inhibitory ACE, sulfonamidy
  • Obrzęk naczynioruchowy w wywiadzie
  • Ciężkie zaburzenia czynności nerek (ClCr <30 ml/min)
  • Ciężkie zaburzenia czynności wątroby
  • II i III trymestr ciąży
  • Karmienie piersią
  • Jednoczesne stosowanie z aliskirenem u pacjentów z cukrzycą lub zaburzeniem czynności nerek

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność stosując lek u pacjentów:

  • Z silnie pobudzonym układem renina-angiotensyna-aldosteron
  • Z zaburzeniami czynności nerek
  • Z zaburzeniami czynności wątroby
  • W podeszłym wieku
  • Z zaburzeniami elektrolitowymi
  • Z cukrzycą

Konieczne jest monitorowanie czynności nerek, stężenia elektrolitów oraz ciśnienia krwi. Należy poinformować pacjenta o możliwości wystąpienia działań niepożądanych, takich jak zawroty głowy, które mogą wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów.

Interakcje

Lek może wchodzić w interakcje z:

  • Lekami zwiększającymi stężenie potasu w osoczu
  • Lekami przeciwcukrzycowymi
  • Niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi
  • Litem
  • Inhibitorami mTOR

Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu tych leków i monitorować pacjenta.

Ciąża i laktacja

Stosowanie leku jest przeciwwskazane w II i III trymestrze ciąży oraz podczas karmienia piersią. W I trymestrze ciąży nie zaleca się stosowania leku.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane to:

  • Hipotensja
  • Zaburzenia elektrolitowe
  • Kaszel
  • Zawroty głowy
  • Bóle głowy
  • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe

W przypadku wystąpienia ciężkich działań niepożądanych, takich jak obrzęk naczynioruchowy, należy natychmiast przerwać stosowanie leku.

Warto zapamiętać
  • Ampril HD; -HL łączy działanie inhibitora ACE (ramipryl) i diuretyku tiazydowego (hydrochlorotiazyd)
  • Konieczne jest monitorowanie czynności nerek, stężenia elektrolitów i ciśnienia krwi podczas terapii

Mechanizm działania

Ramipryl hamuje enzym konwertujący angiotensynę, co prowadzi do zmniejszenia wytwarzania angiotensyny II i spadku wydzielania aldosteronu. Hydrochlorotiazyd jest diuretykiem tiazydowym, który zwiększa wydalanie sodu i wody. Połączenie tych substancji zapewnia synergistyczne działanie przeciwnadciśnieniowe.

Właściwości farmakokinetyczne

Ramipryl jest prolekiem, który ulega przekształceniu do aktywnego metabolitu - ramiprylatu. Hydrochlorotiazyd jest wydalany w postaci niezmienionej przez nerki. Obie substancje czynne wykazują dobrą biodostępność po podaniu doustnym.

Wnioski

Ampril HD; -HL jest skutecznym lekiem złożonym w terapii nadciśnienia tętniczego, szczególnie u pacjentów nieodpowiadających na monoterapię. Wymaga jednak ścisłego monitorowania pacjenta ze względu na możliwe działania niepożądane i interakcje. Właściwe dawkowanie i regularna kontrola parametrów biochemicznych pozwalają na bezpieczne i efektywne stosowanie leku.


1) Refundacja we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach: Pokaż wskazania z ChPL

Ampril HD; -HL

Wskazania wg ChPL

Wskazania pozarejestracyjne: Nadciśnienie tętnicze u osób dorosłych, w przypadkach innych niż określono w ChPL
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.

Środek uznany za dopingowy.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.
Ograniczenie spożycia soli u osób starszych może spowodować zaburzenia ukrwienia nerek i ich czynności, co z kolei może wystąpić jako działanie niepożądane inhibitorów ACE - współistnienie tych dwóch czynników istotnie zwiększa możliwość uszkodzenia nerek (działanie synergiczne). Ograniczenie spożycia soli u osób leczonych cyklosporyną powoduje nasilenie nefrotoksycznego działania leku, prowadzącego do niewydolności nerek. Zwiększenie reabsorpcji litu w kanalikach nerkowych w wyniku zaburzeń funkcji nerek spowodowanych niedoborem sodu, może powodować niedociśnienie tętnicze z zawrotami głowy, zaburzenia rytmu serca, tachykardię, zaburzenia widzenia, nadmierną senność lub bezsenność, depresję.
Sole potasowe (substytuty soli) oraz soki pomidorowe (zawierają potas) spożywane w dużych ilościach powodują wzrost stężenia potasu we krwi. Konsekwencjami klinicznymi tej interakcji mogą być zaburzenia rytmu serca, blok i zatrzymanie czynności serca, parestezje kończyn, osłabienie mięśni, senność, splątanie.