Wyszukaj produkt

Amgevita

Adalimumab

inj. [roztw.]
40 mg
2 wstrzyk. 0,8 ml
Iniekcje
Rx-z
100%
X
Amgevita
inj. [roztw.]
40 mg
2 amp.-strzyk. 0,8 ml
Iniekcje
Rx-z
CHB
1916,72
(1)
bezpł.
Amgevita
inj. [roztw.]
40 mg
6 amp.-strzyk. 0,8 ml
Iniekcje
Rx-z
100%
X
Amgevita
inj. [roztw.]
40 mg
6 wstrzyk. 0,8 ml
Iniekcje
Rx-z
100%
X
Amgevita
inj. [roztw.]
20 mg
1 amp.-strzyk. 0,4 ml
Iniekcje
Rx-z
CHB
479,17
(2)
bezpł.

Wskazania do stosowania produktu leczniczego Amgevita

Produkt leczniczy Amgevita jest wskazany w leczeniu następujących schorzeń:

Reumatoidalne zapalenie stawów

W skojarzeniu z metotreksatem wskazany w:

  • Leczeniu czynnego reumatoidalnego zapalenia stawów o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego u dorosłych pacjentów, gdy odpowiedź na leki modyfikujące przebieg choroby, w tym metotreksat, okazała się niewystarczająca.
  • Leczeniu ciężkiego, czynnego i postępującego reumatoidalnego zapalenia stawów u dorosłych pacjentów, którzy nie byli uprzednio leczeni metotreksatem.

Produkt można stosować w monoterapii, jeśli metotreksat jest źle tolerowany lub gdy dalsze leczenie metotreksatem jest niewskazane. Stosowany z metotreksatem zmniejsza szybkość postępu uszkodzenia stawów oraz poprawia kondycję fizyczną.

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów

Wielostawowe młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów: W skojarzeniu z metotreksatem wskazany w leczeniu czynnego wielostawowego młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów u pacjentów w wieku od 2 lat, gdy odpowiedź na jeden lub więcej leków modyfikujących przebieg choroby okazała się niewystarczająca. Można stosować w monoterapii, jeśli metotreksat jest źle tolerowany lub gdy dalsze leczenie metotreksatem jest niewskazane.

Zapalenie stawów z towarzyszącym zapaleniem przyczepów ścięgnistych: Wskazany w leczeniu czynnej postaci zapalenia stawów z towarzyszącym zapaleniem przyczepów ścięgnistych u pacjentów w wieku 6 lat i starszych, którzy wykazali niewystarczającą odpowiedź na standardowe leczenie lub gdy nie było ono tolerowane.

Osiowa spondyloartropatia

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK): Wskazany w leczeniu dorosłych z ciężkim, czynnym zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa, gdy odpowiedź na stosowane tradycyjnie leczenie jest niezadowalająca.

Osiowa spondyloartropatia bez zmian radiograficznych charakterystycznych dla ZZSK: Wskazany w leczeniu dorosłych pacjentów z ciężką osiową spondyloartropatią bez zmian radiograficznych charakterystycznych dla ZZSK, ale z obiektywnymi cechami zapalenia w obrazie rezonansu magnetycznego lub ze zwiększonym stężeniem białka C-reaktywnego, którzy wykazali niewystarczającą odpowiedź na NLPZ lub ich nie tolerują.

Łuszczycowe zapalenie stawów

Wskazany w leczeniu czynnego i postępującego łuszczycowego zapalenia stawów u dorosłych, gdy odpowiedź na uprzednio stosowane leki modyfikujące przebieg choroby okazała się niewystarczająca. Zmniejsza szybkość postępu obwodowego uszkodzenia stawów oraz poprawia kondycję fizyczną.

Łuszczyca

Wskazany w leczeniu umiarkowanej do ciężkiej przewlekłej postaci łuszczycy zwyczajnej (plackowatej) u dorosłych pacjentów, którzy są kwalifikowani do leczenia systemowego.

Łuszczyca zwyczajna (plackowata) u dzieci i młodzieży

Wskazany w leczeniu ciężkiej przewlekłej postaci łuszczycy zwyczajnej (plackowatej) u dzieci i młodzieży w wieku od 4 lat, które wykazały niewystarczającą odpowiedź na leczenie miejscowe i fototerapię lub nie kwalifikują się do takiego leczenia.

Ropne zapalenie apokrynowych gruczołów potowych (Hidradenitis Suppurativa, HS)

Wskazany w leczeniu czynnego ropnego zapalenia apokrynowych gruczołów potowych (trądzik odwrócony, acne inversa) o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego u dorosłych pacjentów z niewystarczającą odpowiedzią na konwencjonalne leczenie układowe HS.

Choroba Leśniowskiego-Crohna

Wskazany w leczeniu umiarkowanej do ciężkiej, czynnej postaci choroby Leśniowskiego-Crohna u dorosłych pacjentów, którzy nie wykazali odpowiedzi na pełny i odpowiedni kurs leczenia kortykosteroidem oraz/lub lekiem immunosupresyjnym lub nie tolerują takiego leczenia, lub jest ono u nich przeciwwskazane ze względów medycznych.

Choroba Leśniowskiego-Crohna u dzieci i młodzieży

Wskazany w leczeniu umiarkowanej do ciężkiej, czynnej postaci choroby Leśniowskiego-Crohna u dzieci i młodzieży (od 6 lat), które wykazały niewystarczającą odpowiedź na standardowe leczenie, w tym leczenie żywieniowe jako terapię podstawową, lek z grupy kortykosteroidów i lek immunomodulujący, albo u których występowała nietolerancja lub przeciwwskazania do stosowania takich rodzajów leczenia.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Wskazany w leczeniu umiarkowanego do ciężkiego czynnego wrzodziejącego zapalenia jelita grubego u dorosłych pacjentów, którzy nie wykazali wystarczającej odpowiedzi na standardowe leczenie, w tym kortykosteroidy i 6-merkaptopurynę (6-MP) lub azatioprynę (AZA), albo wtedy, gdy nie tolerują takiego leczenia lub jest ono przeciwwskazane ze względów medycznych.

Zapalenie błony naczyniowej oka

Wskazany w leczeniu nieinfekcyjnego zapalenia części pośredniej, odcinka tylnego i całej błony naczyniowej oka u dorosłych pacjentów z niewystarczającą odpowiedzią na leczenie kortykosteroidami oraz u pacjentów, u których konieczne jest zmniejszenie dawki kortykosteroidów lub leczenie kortykosteroidami jest dla pacjenta niewłaściwe.

Zapalenie błony naczyniowej oka u dzieci

Wskazany w leczeniu przewlekłego nieinfekcyjnego zapalenia przedniego odcinka błony naczyniowej oka u pacjentów w wieku od 2 lat, którzy wykazywali niewystarczającą odpowiedź na konwencjonalne leczenie lub, gdy jest ono nietolerowane, lub u których leczenie konwencjonalne jest niewłaściwe.

Leczenie produktem leczniczym Amgevita powinni rozpoczynać i nadzorować lekarze specjaliści posiadający doświadczenie w rozpoznawaniu i leczeniu wszystkich chorób, w których produkt leczniczy jest wskazany.

Dawkowanie i sposób podawania

Reumatoidalne zapalenie stawów

Zalecana dawka produktu leczniczego dla dorosłych chorych na reumatoidalne zapalenie stawów wynosi 40 mg adalimumabu, podawane co 2 tygodnie w pojedynczej dawce we wstrzyknięciu podskórnym. W czasie leczenia produktem leczniczym należy kontynuować podawanie metotreksatu.

W przypadku monoterapii u niektórych pacjentów, u których wystąpi zmniejszenie odpowiedzi na leczenie, może być korzystne zwiększenie intensywności dawkowania adalimumabu do 40 mg raz w tygodniu.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, osiowa spondyloartropatia bez zmian radiograficznych charakterystycznych dla ZZSK i łuszczycowe zapalenie stawów

Zalecana dawka produktu leczniczego dla pacjentów z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa, osiową spondyloartropatią bez zmian radiograficznych charakterystycznych dla ZZSK i dla pacjentów z łuszczycowym zapaleniem stawów wynosi 40 mg adalimumabu podawane co 2 tygodnie w pojedynczej dawce we wstrzyknięciu podskórnym.

Łuszczyca

Zalecana dawka produktu leczniczego u dorosłych pacjentów wynosi 80 mg podskórnie jako dawka początkowa, a następnie po upływie jednego tygodnia od podania dawki początkowej, 40 mg podskórnie co drugi tydzień.

Ropne zapalenie apokrynowych gruczołów potowych

Zalecany schemat dawkowania produktu leczniczego u dorosłych pacjentów z ropnym zapaleniem apokrynowych gruczołów potowych (HS) to początkowo 160 mg w 1. dniu (podawane jako 4 wstrzyknięcia dawki 40 mg jednego dnia lub jako 2 wstrzyknięcia dawki 40 mg na dobę w dwóch kolejnych dniach), a następnie 80 mg dwa tygodnie później w 15. dniu (jako 2 wstrzyknięcia dawki 40 mg podawane jednego dnia). Dwa tygodnie później (29. dzień) należy kontynuować leczenie stosując dawkę 40 mg raz w tygodniu.

Choroba Leśniowskiego-Crohna

Zalecany schemat dawkowania produktu leczniczego w okresie indukcji u dorosłych pacjentów z czynną postacią choroby Leśniowskiego-Crohna o przebiegu umiarkowanym do ciężkiego to dawka 80 mg w tygodniu 0, a następnie 40 mg w 2. tygodniu. Jeśli istnieje potrzeba uzyskania szybszej odpowiedzi na leczenie, można zastosować następujący schemat dawkowania: 160 mg w tygodniu 0 (dawkę można podawać jako 4 wstrzyknięcia w ciągu jednej doby lub jako 2 wstrzyknięcia na dobę przez dwa kolejne dni) i 80 mg w 2. tygodniu.

Po okresie indukcji, zalecana dawka wynosi 40 mg co drugi tydzień we wstrzyknięciu podskórnym.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Zalecana dawka produktu leczniczego w schemacie leczenia indukcyjnego dla dorosłych pacjentów z umiarkowanym do ciężkiego wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego wynosi 160 mg w tygodniu 0 (podawane w cztery 40 mg wstrzyknięcia w ciągu jednej doby lub w dwa 40 mg wstrzyknięcia na dobę przez dwa kolejne dni) oraz 80 mg w 2. tygodniu (podawane jako dwa 40 mg wstrzyknięcia jednego dnia).

Po leczeniu indukcyjnym, zalecana dawka wynosi 40 mg co drugi tydzień we wstrzyknięciu podskórnym.

Zapalenie błony naczyniowej oka

Zalecana dawka produktu leczniczego u dorosłych pacjentów z zapaleniem części pośredniej, odcinka tylnego i całej błony naczyniowej oka to dawka początkowa 80 mg, a następnie po tygodniu od podania dawki początkowej dawka 40 mg, podawana co drugi tydzień.

Szczegółowe informacje dotyczące dawkowania dla poszczególnych wskazań i grup pacjentów znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Warto zapamiętać:

  • Produkt leczniczy Amgevita jest stosowany w leczeniu wielu chorób autoimmunologicznych i zapalnych.
  • Dawkowanie zależy od konkretnego wskazania i powinno być ustalone przez lekarza specjalistę.

Przeciwwskazania

Główne przeciwwskazania do stosowania produktu leczniczego Amgevita obejmują:

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Czynna gruźlica lub inne ciężkie zakażenia, takie jak posocznica i zakażenia oportunistyczne
  • Umiarkowana i ciężka niewydolność serca (klasa III/IV wg NYHA)

Przed rozpoczęciem leczenia produktem Amgevita należy przeprowadzić dokładną ocenę stanu zdrowia pacjenta, w tym badania w kierunku gruźlicy i innych zakażeń.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Stosowanie produktu leczniczego Amgevita wiąże się z pewnymi ryzykami, które wymagają szczególnej uwagi:

  • Zwiększone ryzyko zakażeń, w tym gruźlicy i zakażeń oportunistycznych
  • Możliwość reaktywacji wirusowego zapalenia wątroby typu B u nosicieli wirusa
  • Ryzyko wystąpienia chorób demielinizacyjnych
  • Możliwość rozwoju nowotworów złośliwych
  • Ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych, w tym anafilaksji
  • Wpływ na układ krwiotwórczy i ryzyko zaburzeń hematologicznych

Pacjenci powinni być ściśle monitorowani podczas leczenia, a w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Nie zaleca się jednoczesnego stosowania produktu Amgevita z:

  • Anakinrą
  • Abataceptem
  • Innymi biologicznymi lekami modyfikującymi przebieg choroby (DMARDs) lub antagonistami TNF

Jednoczesne stosowanie metotreksatu może zmniejszać tworzenie przeciwciał przeciwko adalimumabowi i zwiększać jego skuteczność.

Ciąża i karmienie piersią

Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną metodę antykoncepcji w trakcie leczenia i przez co najmniej 5 miesięcy po ostatniej dawce produktu Amgevita. Stosowanie produktu w ciąży należy rozważyć tylko wtedy, gdy jest to bezwzględnie konieczne.

Nie zaleca się karmienia piersią podczas stosowania produktu Amgevita i przez co najmniej 5 miesięcy po ostatniej dawce.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem produktu Amgevita to:

  • Zakażenia (np. zapalenie nosogardzieli, zakażenia górnych dróg oddechowych)
  • Reakcje w miejscu wstrzyknięcia
  • Bóle głowy
  • Bóle mięśniowo-szkieletowe

Mogą wystąpić również poważniejsze działania niepożądane, takie jak ciężkie zakażenia, nowotwory złośliwe czy zaburzenia hematologiczne. Pacjenci powinni być świadomi możliwości wystąpienia tych działań i zgłaszać wszelkie niepokojące objawy lekarzowi.

Szczegółowa lista działań niepożądanych znajduje się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Wnioski

Produkt leczniczy Amgevita (adalimumab) jest skutecznym lekiem stosowanym w leczeniu wielu chorób autoimmunologicznych i zapalnych. Jego stosowanie wymaga jednak ścisłego nadzoru lekarskiego ze względu na potencjalne ryzyko poważnych działań niepożądanych. Właściwa kwalifikacja pacjentów, regularne monitorowanie i szybka reakcja na ewentualne objawy niepożądane są kluczowe dla bezpiecznego i skutecznego leczenia tym produktem.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.
Pacjentów i pracowników opieki zdrowotnej szczególnie zachęca się do zgłaszania wszelkich działań niepożądanych leków oznaczonych symbolem czarnego trójkąta tak, by możliwa była efektywna analiza wszystkich nowych informacji.