Ameluz - charakterystyka produktu leczniczego
Wskazania do stosowania
Ameluz jest wskazany do stosowania u osób dorosłych w następujących przypadkach:
- Leczenie rogowacenia słonecznego o nasileniu łagodnym do umiarkowanego (stopień 1 i 2 w skali Olsena) oraz obszarów zagrożonych nowotworem
- Leczenie powierzchownego i/lub guzkowego raka podstawnokomórkowego nienadającego się do leczenia chirurgicznego ze względu na możliwą chorobowość związaną z leczeniem i/lub zły wynik kosmetyczny
Lek należy stosować pod nadzorem wykwalifikowanego personelu medycznego z doświadczeniem w terapii fotodynamicznej.
Dawkowanie i sposób podawania
Dorośli
Rogowacenie słoneczne na skórze twarzy lub głowy:
Jedna sesja terapii fotodynamicznej (z wykorzystaniem światła dziennego lub lampy z czerwonym światłem) w przypadku zmian pojedynczych, mnogich lub całych obszarów zagrożonych nowotworem.
Rogowacenie słoneczne w obszarze skóry tułowia, szyi lub kończyn:
Jedna sesja terapii fotodynamicznej o wąskim spektrum z wykorzystaniem czerwonego światła.
Rak podstawnokomórkowy:
Dwie sesje terapii fotodynamicznej z użyciem lampy z czerwonym światłem w przypadku jednej zmiany lub zmian mnogich, w odstępie około jednego tygodnia między sesjami.
Zmiany należy ocenić po 3 miesiącach od leczenia. W przypadku niepełnego wyleczenia, należy zastosować ponowne leczenie.
Dzieci i młodzież
Nie stosowano żelu Ameluz u dzieci i młodzieży. Brak dostępnych danych.
Sposób podawania
Etap | Opis |
---|---|
1. Przygotowanie zmian | Ostrożnie wytrzeć zmiany wacikiem z etanolem/izopropanolem. Usunąć łuski i strupy, delikatnie zetrzeć powierzchnię zmian. |
2. Nakładanie żelu | Rozprowadzić warstwę żelu o grubości ok. 1 mm na zmiany i 5 mm otaczającej skóry. Pozostawić do wyschnięcia na 10 min. |
3. Inkubacja | Nałożyć lekko uciskający opatrunek na 3 godziny. |
4. Naświetlanie | Usunąć opatrunek i pozostałości żelu. Naświetlać czerwonym światłem o odpowiedniej dawce. |
Szczegółowe instrukcje dotyczące przygotowania zmian, nakładania żelu i naświetlania znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.
Przeciwwskazania
- Nadwrażliwość na substancję czynną, porfiryny, soję, orzechy ziemne lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- Porfiria
- Rozpoznane fotodermatozy o różnej etiologii, np.:
- Zaburzenia metaboliczne (aminoacyduria)
- Zaburzenia idiopatyczne lub immunologiczne (polimorficzna reakcja na światło)
- Choroby genetyczne (kserodermia barwnikowa)
- Choroby wywoływane lub pogarszające się wskutek ekspozycji na światło słoneczne (toczeń rumieniowy, pęcherzyca rumieniowata)
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Ryzyko przemijającej amnezji całkowitej: W bardzo rzadkich przypadkach terapia fotodynamiczna może prowadzić do przemijającej amnezji całkowitej. W razie jej wystąpienia należy natychmiast przerwać leczenie.
Stosowanie leków immunosupresyjnych: Nie zaleca się stosowania produktu Ameluz u pacjentów przyjmujących leki immunosupresyjne ze względu na brak danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa.
Krwawienie: Nie stosować na zmiany krwawiące. Zachować szczególną ostrożność u pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia lub odporności.
Podrażnienie błon śluzowych i oczu: Unikać kontaktu produktu z oczami i błonami śluzowymi. W razie przypadkowego kontaktu przemyć wodą.
Inne zmiany skórne: Nie stosować na skórę z innymi zmianami chorobowymi lub tatuażami, gdyż może to wpłynąć na skuteczność leczenia.
Fototoksyczność: Produkt nasila przejściowo fototoksyczność. Zaleca się unikanie ekspozycji na światło słoneczne leczonych miejsc przez około 48h po leczeniu.
Reakcje alergiczne: Produkt zawiera fosfatydylocholinę z nasion soi - nie stosować u pacjentów z alergią na orzechy ziemne lub soję.
Warto zapamiętać
- Ameluz stosuje się w terapii fotodynamicznej rogowacenia słonecznego i raka podstawnokomórkowego
- Leczenie wymaga nadzoru wykwalifikowanego personelu medycznego i oceny efektów po 3 miesiącach
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji. Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu produktów o znanym działaniu fototoksycznym lub fotoalergicznym, takich jak: ziele dziurawca, gryzeofulwina, diuretyki tiazydowe, pochodne sulfonylomocznika, fenotiazyny, sulfonamidy, chinolony i tetracykliny, gdyż mogą one zwiększać reakcję fototoksyczną na terapię fotodynamiczną.
Wpływ na ciążę i laktację
Ciąża: Brak wystarczających danych dotyczących stosowania u kobiet w ciąży. W celu zachowania ostrożności zaleca się unikanie stosowania produktu w okresie ciąży.
Karmienie piersią: Nie wiadomo, czy kwas 5-aminolewulinowy przenika do mleka ludzkiego. Należy przerwać karmienie piersią na okres 12 godzin po zastosowaniu produktu.
Płodność: Brak dostępnych danych dotyczących wpływu kwasu 5-aminolewulinowego na płodność.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane to miejscowe reakcje skórne w miejscu nałożenia żelu, takie jak:
- Podrażnienie
- Rumień
- Ból
- Obrzęk
Nasilenie tych objawów zależy od rodzaju zastosowanego naświetlania w terapii fotodynamicznej. Większość działań niepożądanych ma nasilenie łagodne do umiarkowanego i ustępuje w ciągu 1-4 dni, choć niektóre mogą utrzymywać się dłużej.
Inne możliwe działania niepożądane obejmują m.in.: ból głowy, pęcherze na skórze, suchość skóry, uczucie napięcia skóry, dreszcze, gorączkę, zmęczenie.
Właściwości farmakologiczne
Po nałożeniu miejscowym, kwas 5-aminolewulinowy jest metabolizowany do protoporfiryny IX, która gromadzi się w komórkach leczonych zmian. Po aktywacji światłem czerwonym o odpowiedniej długości fali, protoporfiryna IX w obecności tlenu prowadzi do wytworzenia reaktywnych form tlenu. Te z kolei powodują zniszczenie składników komórkowych, co ostatecznie prowadzi do eliminacji komórek docelowych.
Skład
Substancja czynna: 1 g żelu zawiera 78 mg kwasu 5-aminolewulinowego (w postaci chlorowodorku).
Ameluz jest przeznaczony wyłącznie do stosowania na skórę pod nadzorem wykwalifikowanego personelu medycznego. Należy ściśle przestrzegać zaleceń dotyczących stosowania i monitorować pacjenta pod kątem możliwych działań niepożądanych.