Wyszukaj produkt

Ambroksol Apteo Med

Ambroxol hydrochloride

syrop
30 mg/5 ml
1 but. 120 ml
Doustnie
OTC
100%
X
Ambroksol Apteo Med
syrop
15 mg/5 ml
1 but. 100 ml
Doustnie
OTC
100%
X

Ambroksol Apteo Med - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Ambrępny w dwóch stężeniach:

  • Dawka 15 mg/5 ml: Wskazany w ostrych i przewlekłych chorobach dróg oddechowych przebiegających z zaleganiem lepkiej, śluzowej wydzieliny i utrudnieniem jej odkrztuszania.
  • Dawka 30 mg/5 ml: Przeznaczony jako środek sekretolityczny w leczeniu ostrych i przewlekłych chorób oskrzelowo-płucnych związanych z nieprawidłowym wydzielaniem śluzu i zaburzeniami transportu śluzu u dorosłych i młodzieży powyżej 12 lat.

Ambroksol działa sekretolitycznie i sekretomotorycznie, zwiększając wytwarzanie surfaktantu w płucach oraz pobudzając czynność rzęsek nabłonka układu oddechowego. Prowadzi to do zwiększenia ilości śluzu i poprawy jego transportu (klirens śluzowo-rzęskowy), co ułatwia odkrztuszanie.

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa wiekowa Dawka 15 mg/5 ml Dawka 30 mg/5 ml
Dorośli i dzieci >12 lat 60 mg (20 ml) 2x/dobę przez 2-3 dni, następnie 30 mg (10 ml) 2x/dobę 5 ml 3x/dobę przez 2-3 dni, następnie 5 ml 2x/dobę
Dzieci 6-12 lat 15 mg (5 ml) 2-3x/dobę Nie dotyczy
Dzieci 2-6 lat 7,5 mg (2,5 ml) 3x/dobę Nie dotyczy
Dzieci 1-2 lat 7,5 mg (2,5 ml) 2x/dobę Nie dotyczy
Dzieci <1 roku Nie zalecane Nie dotyczy

Maksymalna dawka dobowa dla dorosłych wynosi 120 mg. Czas trwania leczenia bez konsultacji z lekarzem nie powinien przekraczać 4-5 dni. Syrop może być przyjmowany podczas posiłku lub niezależnie od posiłku.

Pacjenci w podeszłym wieku: Dawkowanie nie różni się od dawkowania u dorosłych. Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek powinni skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną (ambroksolu chlorowodorek) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Ostrożność należy zachować u pacjentów:

  • Z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby lub nerek
  • Z chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy w wywiadzie
  • Z zaburzeniami transportu śluzowo-rzęskowego w oskrzelach

Zgłaszano przypadki ciężkich reakcji skórnych związanych ze stosowaniem ambroksolu, takich jak rumień wielopostaciowy, zespół Stevens-Johnsona (SJS), toksyczna martwica naskórka (TEN) i ostra uogólniona krostkowica (AGEP). W przypadku wystąpienia objawów postępującej wysypki skórnej, należy natychmiast przerwać leczenie i skonsultować się z lekarzem.

Produkt zawiera sorbitol, metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybenzoesan i glikol propylenowy, które mogą powodować reakcje alergiczne lub objawy podobne do spożycia alkoholu.

Warto zapamiętać
  • Ambroksol zwiększa wydzielanie śluzu i poprawia jego transport, ułatwiając odkrztuszanie.
  • Czas leczenia bez konsultacji z lekarzem nie powinien przekraczać 4-5 dni.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Równoczesne podawanie ambroksolu i antybiotyków (amoksycyliny, cefuroksymu, erytromycyny, doksycykliny) prowadzi do zwiększenia stężenia antybiotyku w miąższu płuc. Nie zaleca się równoczesnego podawania ambroksolu i leków przeciwkaszlowych. Nie stwierdzono klinicznie istotnych interakcji ambroksolu z innymi lekami.

Wpływ na ciążę i laktację

Ambroksolu chlorowodorek przenika przez barierę łożyskową i do mleka kobiecego. Nie zaleca się podawania ambroksolu chlorowodorku w okresie ciąży, zwłaszcza w I trymestrze, ani w okresie karmienia piersią. Badania niekliniczne nie wykazały bezpośredniego lub pośredniego niepożądanego wpływu na płodność.

Działania niepożądane

Często występujące działania niepożądane:

  • Zaburzenia smaku
  • Nudności
  • Niedoczulica jamy ustnej i gardła

Rzadko występujące działania niepożądane:

  • Reakcje nadwrażliwości
  • Wysypka, pokrzywka

Działania niepożądane o nieznanej częstości:

  • Ciężkie reakcje skórne (rumień wielopostaciowy, zespół Stevens-Johnsona, toksyczna martwica naskórka, ostra uogólniona krostkowica)
  • Reakcje anafilaktyczne, w tym wstrząs anafilaktyczny
  • Obrzęk naczynioruchowy, świąd

Przedawkowanie

Dotychczas nie opisano specyficznych objawów przedawkowania u ludzi. Objawy obserwowane po przypadkowym przedawkowaniu są zgodne ze znanymi działaniami niepożądanymi po podaniu zalecanych dawek ambroksolu chlorowodorku i mogą wymagać leczenia objawowego.

Skład

5 ml syropu zawiera 15 mg lub 30 mg ambroksolu chlorowodorku, w zależności od stężenia produktu.

Ambroksol Apteo Med to skuteczny lek mukolityczny, który ułatwia odkrztuszanie i poprawia transport śluzu w drogach oddechowych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności u pacjentów z określonymi schorzeniami oraz o możliwości wystąpienia działań niepożądanych. W przypadku wątpliwości lub utrzymywania się objawów, zawsze należy skonsultować się z lekarzem.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.