Wyszukaj produkt

Alunbrig

Brigatinib

tabl. powl.
90 mg
28 szt.
Doustnie
Rx-z
CHB
9310,66
(1)
bezpł.
Alunbrig
tabl. powl.
90 mg+ 180 mg
28 szt. (7 tabl. 90 mg + 21 tabl. 180 mg)
Doustnie
Rx-z
CHB
18621,32
(1)
bezpł.
Alunbrig
tabl. powl.
30 mg
28 szt.
Doustnie
Rx-z
CHB
3103,55
(1)
bezpł.
Alunbrig
tabl. powl.
180 mg
28 szt.
Doustnie
Rx-z
CHB
18621,32
(1)
bezpł.

Wskazania do stosowania

Preparat Alunbrig jest wskazany do stosowania w monoterapii u dorosłych pacjentów z:

  • ALK-dodatnim zaawansowanym niedrobnokomórkowym rakiem płuca (NDRP), nieleczonych wcześniej inhibitorem ALK
  • ALK-dodatnim zaawansowanym NDRP, leczonych wcześniej kryzotynibem

Przed rozpoczęciem leczenia konieczne jest potwierdzenie obecności ALK-dodatniego NDRP za pomocą zwalidowanego testu w doświadczonym laboratorium.

Dawkowanie i sposób podawania

Leczenie powinno być rozpoczynane i nadzorowane przez lekarza doświadczonego w stosowaniu leków przeciwnowotworowych.

Zalecany schemat dawkowania:

Okres Dawka
Pierwsze 7 dni 90 mg raz na dobę
Od 8 dnia 180 mg raz na dobę

Leczenie należy kontynuować dopóki obserwuje się korzyści kliniczne.

W przypadku pominięcia dawki lub wystąpienia wymiotów nie należy przyjmować dodatkowej dawki, a kolejną dawkę przyjąć o zaplanowanej porze.

Modyfikacje dawkowania

Może być konieczne przerwanie leczenia i/lub zmniejszenie dawki w zależności od indywidualnego bezpieczeństwa i tolerancji. Szczegółowe zalecenia dotyczące modyfikacji dawkowania w przypadku działań niepożądanych znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Szczególne grupy pacjentów

Pacjenci w podeszłym wieku: Nie jest konieczne dostosowanie dawki u pacjentów w wieku ≥65 lat. Brak danych dla pacjentów >85 lat.

Zaburzenia czynności wątroby: Nie jest konieczne dostosowanie dawki w łagodnych i umiarkowanych zaburzeniach czynności wątroby. W ciężkich zaburzeniach zaleca się zmniejszenie dawki początkowej do 60 mg przez 7 dni, następnie 120 mg raz na dobę.

Zaburzenia czynności nerek: Nie jest konieczne dostosowanie dawki w łagodnych i umiarkowanych zaburzeniach czynności nerek. W ciężkich zaburzeniach zaleca się zmniejszenie dawki początkowej do 60 mg przez 7 dni, następnie 90 mg raz na dobę.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Działania niepożądane dotyczące płuc

U pacjentów leczonych brygatynibem mogą wystąpić ciężkie, zagrażające życiu i prowadzące do zgonu działania niepożądane dotyczące płuc, w tym przebiegające z objawami typowymi dla idiopatycznego śródmiąższowego zapalenia płuc/niezakaźnego zapalenia płuc. Większość tych działań obserwowano w pierwszych 7 dniach leczenia.

Pacjentów należy uważnie obserwować, szczególnie w pierwszym tygodniu leczenia, w celu wykrycia nowych lub nasilenia się objawów ze strony układu oddechowego (np. duszność, kaszel). W przypadku podejrzenia niezakaźnego zapalenia płuc należy wstrzymać podawanie leku i ocenić pacjenta.

Nadciśnienie tętnicze

Podczas leczenia brygatynibem należy regularnie kontrolować ciśnienie krwi. Ciężkie nadciśnienie tętnicze należy leczyć zgodnie ze standardowymi wytycznymi. W przypadku ciężkiego nadciśnienia należy wstrzymać podawanie leku do czasu uzyskania kontroli.

Bradykardia

Należy zachować ostrożność podczas stosowania brygatynibu w skojarzeniu z innymi lekami o znanym działaniu powodującym bradykardię. Należy regularnie monitorować częstość pracy serca i ciśnienie tętnicze.

Zaburzenia widzenia

Pacjentów należy poinformować o konieczności zgłaszania wszelkich objawów dotyczących wzroku. W przypadku nowych lub nasilenia się ciężkich objawów należy rozważyć badanie okulistyczne i zmniejszenie dawki.

Zwiększenie aktywności fosfokinazy kreatynowej (CPK)

Należy poinformować pacjentów o konieczności zgłaszania niewyjaśnionych bólów, tkliwości lub osłabienia mięśni. Należy regularnie monitorować aktywność CPK.

Zwiększenie aktywności enzymów trzustkowych

Należy regularnie monitorować aktywność lipazy i amylazy.

Hepatotoksyczność

Należy monitorować czynność wątroby, w tym AlAT, AspAT i bilirubinę całkowitą przed rozpoczęciem leczenia i regularnie w trakcie terapii.

Hiperglikemia

Należy ocenić stężenie glukozy na czczo przed rozpoczęciem leczenia i monitorować je okresowo. W razie potrzeby należy rozpocząć lub dostosować leczenie hipoglikemizujące.

Szczegółowe informacje dotyczące wszystkich specjalnych ostrzeżeń i środków ostrożności znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Leki zwiększające stężenie brygatynibu

Należy unikać jednoczesnego stosowania z silnymi inhibitorami CYP3A. Jeśli nie można tego uniknąć, należy zmniejszyć dawkę brygatynibu o około 50%.

Leki zmniejszające stężenie brygatynibu

Należy unikać jednoczesnego stosowania z silnymi i umiarkowanymi induktorami CYP3A.

Leki, których stężenie może być zmniejszone przez brygatynib

Brygatynib może zmniejszać stężenia w osoczu jednocześnie podawanych leków metabolizowanych głównie przez CYP3A. Należy unikać jednoczesnego podawania z substratami CYP3A o wąskim indeksie terapeutycznym.

Szczegółowe informacje o interakcjach znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną niehormonalną metodę antykoncepcji podczas leczenia i przez co najmniej 4 miesiące po jego zakończeniu.

Mężczyźni z partnerkami w wieku rozrodczym powinni stosować skuteczną antykoncepcję podczas leczenia i przez co najmniej 3 miesiące po jego zakończeniu.

Brygatynib może powodować uszkodzenie płodu. Nie należy stosować w okresie ciąży, chyba że stan kliniczny kobiety wymaga leczenia.

Należy przerwać karmienie piersią podczas leczenia brygatynibem.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane (≥25%) to:

  • Zwiększenie aktywności AspAT i AlAT
  • Zwiększenie aktywności CPK
  • Hiperglikemia
  • Zwiększenie aktywności lipazy
  • Hiperinsulinemia
  • Biegunka
  • Niedokrwistość
  • Nudności
  • Zmęczenie
  • Hipofosfatemia
  • Zmniejszenie liczby limfocytów
  • Kaszel
  • Wysypka

Najczęstsze ciężkie działania niepożądane (≥2%) to zapalenie płuc, niezakaźne zapalenie płuc, duszność i gorączka.

Szczegółowy opis działań niepożądanych znajduje się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Warto zapamiętać
  • Brygatynib jest wskazany w monoterapii ALK-dodatniego zaawansowanego NDRP
  • Najczęstsze działania niepożądane to zaburzenia czynności wątroby, hiperglikemia i zaburzenia żołądkowo-jelitowe

Podsumowując, brygatynib jest skuteczną opcją terapeutyczną w leczeniu ALK-dodatniego NDRP, jednak wymaga ścisłego monitorowania pacjenta pod kątem działań niepożądanych, szczególnie w początkowym okresie terapii. Kluczowe jest dostosowywanie dawki w razie wystąpienia toksyczności oraz przestrzeganie zaleceń dotyczących interakcji lekowych.



Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Lek może wchodzić w interakcje z sokiem grejpfrutowym. Sok grejpfrutowy może nasilić wchłanianie leku z przewodu pokarmowego, a co za tym idzie zwiększyć jego stężenie w organizmie i nasilić działanie, nawet do wystąpienia działania toksycznego.
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.
Pacjentów i pracowników opieki zdrowotnej szczególnie zachęca się do zgłaszania wszelkich działań niepożądanych leków oznaczonych symbolem czarnego trójkąta tak, by możliwa była efektywna analiza wszystkich nowych informacji.