Wyszukaj produkt

Akistan

Latanoprost

krople do oczu [roztw.]
50 µg/ml
3 but. 2,5 ml
Na spojówkę oka
Rx
100%
86,59
(1)
8,00
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.
Akistan
krople do oczu [roztw.]
50 µg/ml
1 but. 2,5 ml
Na spojówkę oka
Rx
100%
31,93
(1)
3,45
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.

Akistan - informacje dla lekarza

Wskazania

Akistan jest wskazany do stosowania w następujących przypadkach:

  • Obniżenie podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego u pacjentów z jaskrą z otwartym kątem przesączania oraz z nadciśnieniem wewnątrzgałkowym
  • Obniżenie podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego u dzieci i młodzieży z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym i jaskrą

Lek wykazuje skuteczność w monoterapii oraz w leczeniu skojarzonym z innymi preparatami przeciwjaskrowymi.

Mechanizm działania

Latanoprost, substancja czynna preparatu Akistan, jest analogiem prostaglandyny F2α i selektywnym agonistą receptora prostanoidowego FP. Obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe poprzez zwiększenie odpływu cieczy wodnistej, głównie drogą naczyniówkowo-twardówkową. Efekt hipotensyjny pojawia się po 3-4 godzinach od podania, osiąga maksimum po 8-12 godzinach i utrzymuje się przez co najmniej 24 godziny.

Latanoprost nie wpływa istotnie na produkcję cieczy wodnistej ani na barierę krew-ciecz wodnista. W dawkach terapeutycznych nie wywiera znaczącego wpływu na krążenie wewnątrzgałkowe oraz układ sercowo-naczyniowy i oddechowy.

Dawkowanie

Grupa pacjentów Dawkowanie
Dorośli (w tym pacjenci w podeszłym wieku) 1 kropla do oka/oczu objętych procesem chorobowym raz na dobę, optymalnie wieczorem
Dzieci i młodzież Tak samo jak u dorosłych

Nie należy przekraczać zalecanej dawki, gdyż częstsze stosowanie może osłabić efekt hipotensyjny. W przypadku pominięcia dawki, należy kontynuować leczenie kolejną zaplanowaną dawką.

Sposób podawania

Przed zakropleniem należy zdjąć soczewki kontaktowe i założyć je ponownie po co najmniej 15 minutach. W celu ograniczenia wchłaniania ogólnoustrojowego, zaleca się ucisk worka spojówkowego w przyśrodowym kącie oka przez 1 minutę po podaniu kropli. Jeśli stosowane są inne krople do oczu, należy zachować co najmniej 5-minutowy odstęp między podaniem kolejnych preparatów.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na latanoprost lub którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Zmiana zabarwienia tęczówki: Latanoprost może powodować stopniowe zwiększenie ilości brązowego pigmentu w tęczówce, prowadząc do trwałej zmiany koloru oka. Efekt ten obserwuje się głównie u pacjentów z tęczówkami o mieszanym zabarwieniu. Zmiana koloru rozpoczyna się zwykle w ciągu pierwszych 8 miesięcy leczenia i stabilizuje się po 5 latach. Nie stwierdzono negatywnych następstw tego zjawiska, jednak pacjenci powinni być o nim poinformowani przed rozpoczęciem terapii.

Zmiany w obrębie rzęs: Lek może powodować wydłużenie, pogrubienie, zmianę zabarwienia i zwiększenie ilości rzęs. Zmiany te są odwracalne po zaprzestaniu leczenia.

Obrzęk plamki: Należy zachować ostrożność stosując preparat u pacjentów z czynnikami ryzyka obrzęku plamki (np. afakia, pseudofakia z uszkodzoną torebką tylną soczewki, retinopatia cukrzycowa).

Zapalenie rogówki opryszczkowe: Należy unikać stosowania u pacjentów z aktywnym opryszczkowym zapaleniem rogówki oraz zachować ostrożność u osób z nawracającymi infekcjami opryszczkowymi rogówki w wywiadzie.

Astma: Ze względu na ograniczone doświadczenie, należy zachować ostrożność stosując lek u pacjentów z astmą.

Dzieci: Dane dotyczące stosowania u dzieci poniżej 1. roku życia są bardzo ograniczone. U dzieci 0-3 lat z pierwotną jaskrą wrodzoną leczeniem pierwszego rzutu pozostaje zabieg chirurgiczny.

Lek zawiera benzalkoniowy chlorek, który może powodować podrażnienie oczu i odbarwiać miękkie soczewki kontaktowe.

Interakcje

Brak jednoznacznych danych o interakcjach. Nie zaleca się jednoczesnego stosowania dwóch lub więcej analogów prostaglandyn ze względu na ryzyko paradoksalnego wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Ciąża i laktacja

Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania w ciąży. Lek może przenikać do mleka matki. Nie zaleca się stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane dotyczą narządu wzroku:

  • Bardzo często: zwiększenie pigmentacji tęczówki, przekrwienie spojówek, podrażnienie oka, zmiany w wyglądzie rzęs
  • Często: punktowe ubytki nabłonka rogówki, zapalenie brzegów powiek, ból oka
  • Niezbyt często: obrzęk powiek, suche oko, zapalenie rogówki, niewyraźne widzenie, zapalenie spojówek

Rzadziej występują: zapalenie tęczówki/błony naczyniowej oka, obrzęk plamki, obrzęk i ubytki rogówki, obrzęk okołooczodołowy.

Obserwowano również działania ogólnoustrojowe, takie jak bóle głowy, zawroty głowy, zaostrzenie astmy, wysypka skórna, bóle mięśniowo-stawowe.

Przedawkowanie

Poza podrażnieniem oka i przekrwieniem spojówek nie są znane inne okulistyczne działania niepożądane związane z przedawkowaniem. W przypadku przypadkowego spożycia doustnego może wystąpić dyskomfort żołądkowo-jelitowy, zawroty głowy, zmęczenie. Leczenie przedawkowania jest objawowe.

Warto zapamiętać
  • Akistan (latanoprost) obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe poprzez zwiększenie odpływu cieczy wodnistej
  • Lek może powodować trwałą zmianę koloru tęczówki, o czym należy poinformować pacjenta przed rozpoczęciem leczenia

Właściwości farmakologiczne

Latanoprost jest analogiem prostaglandyny F2α, który zmniejsza ciśnienie wewnątrzgałkowe poprzez zwiększenie odpływu cieczy wodnistej. Głównym mechanizmem działania jest zwiększenie odpływu naczyniówkowo-twardówkowego. Efekt hipotensyjny pojawia się po 3-4 godzinach od podania, osiąga maksimum po 8-12 godzinach i utrzymuje się przez co najmniej 24 godziny.

Lek nie wpływa istotnie na produkcję cieczy wodnistej ani na barierę krew-ciecz wodnista. W dawkach terapeutycznych nie wywiera znaczącego wpływu na krążenie wewnątrzgałkowe oraz układ sercowo-naczyniowy i oddechowy.

Skład

1 ml kropli do oczu zawiera 50 µg latanoprostu. Jedna kropla zawiera około 1,5 µg substancji czynnej.


1) Jaskra
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia


Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.