Akeega
Niraparyb + Abirateron
Wskazania
Produkt leczniczy Akeega jest wskazany do stosowania w skojarzeniu z prednizonem lub prednizolonem w leczeniu dorosłych pacjentów z opornym na kastrację rakiem gruczołu krokowego z przerzutami (mCRPC) i mutacjami genów BRCA i/lub somatyczną), u których nie jest wskazana chemioterapia.
Dawkowanie i sposób podawania
Leczenie produktem Akeega z prednizonem lub prednizolonem powinno być rozpoczynane i nadzorowane przez lekarzy specjalistów doświadczonych w leczeniu raka gruczołu krokowego. Przed rozpoczęciem terapii należy ustalić dodatni status BRCA za pomocą zwalidowanej metody badawczej.
Zalecana dawka początkowa produktu Akeega wynosi 200 mg/1000 mg (2 tabletki zawierające 100 mg niraparybu/500 mg octanu abirateronu), jako pojedyncza dawka dobowa podawana w przybliżeniu o tej samej porze każdego dnia. Tabletki 50 mg/500 mg są dostępne w celu zmniejszenia dawki.
Kastracja medyczna za pomocą analogu hormonu uwalniającego gonadotropinę (GnRH) powinna być kontynuowana podczas leczenia u pacjentów nie poddanych kastracji chirurgicznej.
Produkt leczniczy stosuje się w skojarzeniu z 10 mg prednizonu lub prednizolonu na dobę.
Należy leczyć pacjentów do czasu progresji choroby lub nieakceptowalnej toksyczności.
Pominięcie dawki
W przypadku pominięcia dawki produktu, prednizonu lub prednizolonu, należy ją przyjąć jak najszybciej tego samego dnia i powrócić do normalnego schematu dawkowania następnego dnia. Nie wolno przyjmować dodatkowych tabletek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Dostosowanie dawki w przypadku wystąpienia działań niepożądanych
Niehematologiczne działania niepożądane: U pacjentów, u których wystąpią niehematologiczne działania niepożądane stopnia ≥3, należy przerwać leczenie i wdrożyć odpowiednie postępowanie medyczne. Nie należy wznawiać leczenia produktem, dopóki objawy toksyczności nie zmniejszą się do stopnia 1. lub poziomu wyjściowego.
Hematologiczne działania niepożądane: U pacjentów, u których wystąpi toksyczność hematologiczna stopnia ≥3 lub nieakceptowalna, podawanie produktu należy raczej wstrzymać, niż odstawiać go całkowicie i rozważyć leczenie wspomagające. Produkt należy całkowicie odstawić, jeśli toksyczność hematologiczna nie powróciła do akceptowalnego poziomu w ciągu 28 dni od wstrzymania podawania.
Stopień | Zalecenie |
---|---|
1 | Bez zmian, rozważyć cotygodniowe monitorowanie |
2 | Monitorowanie co najmniej raz w tygodniu i rozważenie wstrzymania stosowania produktu do czasu powrotu do stopnia 1. lub poziomu wyjściowego. Należy wznowić stosowanie produktu z zaleceniem cotygodniowego monitorowania przez 28 dni po ponownym rozpoczęciu podawania. |
≥3 | Wstrzymać stosowanie produktu i monitorować co najmniej raz w tygodniu, aż płytki krwi i neutrofile powrócą do stopnia 1. lub poziomu wyjściowego. Następnie wznowić stosowanie produktu lub, jeśli to uzasadnione, zastosować 2 tabletki o mniejszej mocy (50 mg/500 mg). Zaleca się cotygodniową kontrolę morfologii krwi przez 28 dni po wznowieniu dawkowania lub rozpoczęciu stosowania dawki o mniejszej mocy. |
W przypadku rozpoczynania stosowania dawki o mniejszej mocy, należy zapoznać się z akapitem "Zalecana obserwacja" w celu uzyskania dalszych informacji dotyczących czynności wątroby.
Zalecenia dotyczące dostosowania dawki w przypadku niedokrwistości
Stopień | Zalecenie |
---|---|
1 | Bez zmian, rozważyć cotygodniowe monitorowanie |
2 | Co najmniej cotygodniowe monitorowanie przez 28 dni, jeśli niedokrwistość wyjściowa miała stopień ≤1 |
≥3 | Wstrzymać stosowanie produktu i zapewnić leczenie wspomagające z monitorowaniem co najmniej raz w tygodniu do czasu powrotu do stopnia ≤2. Należy rozważyć zmniejszenie dawki (2 tabletki o mniejszej mocy 50 mg/500 mg), jeśli niedokrwistość utrzymuje się na podstawie oceny klinicznej. |
W przypadku rozpoczynania stosowania dawki o mniejszej mocy, należy zapoznać się z akapitem "Zalecana obserwacja" w celu uzyskania dalszych informacji dotyczących czynności wątroby.
Hepatotoksyczność
U pacjentów, u których wystąpi hepatotoksyczność ≥ stopnia 3 (zwiększenie aktywności AlAT lub zwiększenie aktywności AspAT ponad 5-krotnie powyżej górnej granicy normy [GGN]), należy przerwać leczenie produktem i dokładnie monitorować czynność wątroby. Ponowne rozpoczęcie leczenia może nastąpić tylko po przywróceniu wyników badań czynności wątroby do wartości wyjściowych pacjenta i przy zmniejszeniu dawki do 1 tabletki produktu o zwykłej mocy (co odpowiada 100 mg niraparybu/500 mg octanu abirateronu).
U pacjentów poddawanych ponownemu leczeniu należy monitorować aktywność aminotransferaz w surowicy co najmniej co 2 tygodnie przez 3 miesiące, a następnie co miesiąc. W przypadku nawrotu hepatotoksyczności po zastosowaniu zmniejszonej dawki 100 mg/500 mg/dobę (1 tabletka), należy przerwać leczenie produktem.
Jeśli u pacjentów podczas stosowania produktu wystąpi ciężka hepatotoksyczność (AlAT lub AspAT 20 razy większe od GGN), leczenie należy całkowicie odstawić.
Zalecana obserwacja
Badanie pełnej morfologii krwi należy wykonywać przed rozpoczęciem leczenia, co tydzień przez pierwszy miesiąc, co 2 tygodnie przez następne 2 miesiące, a następnie monitorować co miesiąc przez pierwszy rok, a potem co drugi miesiąc przez pozostały okres leczenia, w celu monitorowania istotnych klinicznie zmian jakiegokolwiek parametru hematologicznego.
Należy oceniać aktywność aminotransferaz i stężenie bilirubiny całkowitej w surowicy przed rozpoczęciem leczenia, co 2 tygodnie przez pierwsze 3 miesiące leczenia, następnie co miesiąc przez pierwszy rok, a następnie co drugi miesiąc przez cały okres leczenia.
Potas w surowicy powinien być monitorowany co miesiąc przez pierwszy rok, a następnie co drugi miesiąc przez cały okres leczenia.
Kontrola ciśnienia krwi powinna odbywać się co tydzień przez pierwsze 2 miesiące, co miesiąc przez pierwszy rok, a następnie co drugi miesiąc przez cały okres leczenia.
Przeciwwskazania
- Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
- Kobiety, które są lub mogą prawdopodobnie być w ciąży
- Ciężkie zaburzenia czynności wątroby (klasa C wg Child-Pugh)
- Stosowanie produktu leczniczego z prednizonem lub prednizolonem w skojarzeniu z Ra-223 jest przeciwwskazane
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
U pacjentów leczonych produktem Akeega zgłaszano hematologiczne działania niepożądane (małopłytkowość, niedokrwistość i neutropenia). Należy regularnie monitorować morfologię krwi.
Produkt może powodować nadciśnienie tętnicze. Ciśnienie krwi należy kontrolować regularnie podczas leczenia.
Należy zachować ostrożność podczas leczenia pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi w wywiadzie. Pacjentów tych należy monitorować pod kątem objawów przedmiotowych i podmiotowych choroby serca.
Należy monitorować czynność wątroby przed rozpoczęciem leczenia i regularnie w trakcie terapii.
Zgłaszano przypadki zespołu tylnej odwracalnej encefalopatii (PRES) u pacjentów otrzymujących niraparyb. W przypadku wystąpienia PRES należy całkowicie odstawić leczenie produktem.
Warto zapamiętać
- Produkt Akeega stosuje się w skojarzeniu z prednizonem/prednizolonem u pacjentów z mCRPC i mutacjami BRCA1/2
- Konieczne jest regularne monitorowanie morfologii krwi, czynności wątroby i ciśnienia tętniczego podczas leczenia
Interakcje
Należy unikać jednoczesnego stosowania silnych induktorów CYP3A4 (np. ryfampicyna, karbamazepina, fenytoina) ze względu na ryzyko zmniejszenia ekspozycji na abirateron.
Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu produktów leczniczych metabolizowanych przez CYP2D6 (np. metoprolol, propranolol, dezypramina) ze względu na możliwość zwiększenia ich ekspozycji.
Należy monitorować pacjentów pod kątem toksyczności związanej z substratami CYP2C8 o wąskim indeksie terapeutycznym (np. pioglitazon, repaglinid) w przypadku jednoczesnego stosowania z produktem Akeega.
Ciąża i laktacja
Produkt leczniczy Akeega nie jest wskazany do stosowania u kobiet. Może potencjalnie powodować uszkodzenia płodu.
Podczas leczenia i przez 4 miesiące po przyjęciu ostatniej dawki produktu wymagane jest stosowanie skutecznej antykoncepcji u mężczyzn aktywnych seksualnie z partnerkami w wieku rozrodczym.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane (≥10%) to: niedokrwistość, nadciśnienie, zaparcia, zmęczenie, nudności, trombocytopenia, duszność, ból stawów, ból pleców, astenia, neutropenia, zmniejszony apetyt, hipokaliemia, wymioty, zawroty głowy, ból brzucha, hiperglikemia.
Najczęstsze działania niepożądane stopnia 3-4 to: niedokrwistość, nadciśnienie tętnicze, trombocytopenia, neutropenia.
Właściwości farmakodynamiczne
Akeega to połączenie niraparybu (inhibitor PARP) i octanu abirateronu (inhibitor CYP17) ukierunkowane na dwie zależności onkogenne u pacjentów z mCRPC i mutacjami genów HRR. Niraparyb hamuje enzymy PARP-1 i PARP-2 biorące udział w naprawie DNA. Abirateron hamuje biosyntezę androgenów poprzez selektywne hamowanie enzymu CYP17.
Właściwości farmakokinetyczne
Nie przeprowadzono specyficznych badań farmakokinetycznych dla produktu złożonego Akeega. Właściwości farmakokinetyczne poszczególnych składników (niraparyb i octan abirateronu) określają właściwości farmakokinetyczne produktu.
Przedawkowanie
Nie ma specyficznego leczenia w przypadku przedawkowania produktu Akeega. W razie przedawkowania należy zastosować ogólne leczenie podtrzymujące i objawowe, monitorując czynność serca, stężenie potasu oraz objawy zastoju płynów. Należy również ocenić czynność wątroby.
Akeega to złożony produkt leczniczy o działaniu przeciwnowotworowym, stosowany w leczeniu zaawansowanego raka gruczołu krokowego. Wymaga ścisłego monitorowania pacjenta pod kątem działań niepożądanych, zwłaszcza hematologicznych i wątrobowych. Kluczowe jest dostosowywanie dawki w oparciu o tolerancję leczenia.