Wyszukaj produkt

Agomelatyna Egis

Agomelatine

tabl. powl.
25 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
62,88
30% (1)
18,86
(2)
bezpł.
Agomelatyna Egis
tabl. powl.
25 mg
56 szt.
Doustnie
Rx
100%
117,25
30% (1)
35,18
(2)
bezpł.

Agomelatyna Egis - informacje dla lekarza

Wskazania

Agomelatyna Egis jest wskazana w leczeniu dużych epizodów depresyjnych u pacjentów dorosłych.

Dawkowanie i sposób podawania

Zalecana dawka to 25 mg raz na dobę, przyjmowana doustnie wieczorem przed snem. Po 2 tygodniach leczenia, jeśli nie nastąpiła poprawa, dawka może zostać zwiększona do 50 mg raz na dobę (2 tabletki po 25 mg przyjmowane przed snem).

Decyzja o zwiększeniu dawki powinna uwzględniać wyższe ryzyko wzrostu aktywności aminotransferaz. Zwiększenie dawki do 50 mg powinno być zawsze oparte na indywidualnej ocenie stosunku korzyści do ryzyka u danego pacjenta i ścisłym przestrzeganiu monitorowania czynności wątroby.

Schemat dawkowania agomelatyny
Okres leczenia Dawka
Pierwsze 2 tygodnie 25 mg raz na dobę wieczorem
Po 2 tygodniach, w razie braku poprawy Możliwość zwiększenia do 50 mg raz na dobę wieczorem

U wszystkich pacjentów należy przeprowadzić badania czynności wątroby przed rozpoczęciem leczenia. Nie należy rozpoczynać terapii, jeśli aktywność aminotransferaz przekracza 3-krotnie górną granicę normy.

Monitorowanie czynności wątroby

Podczas leczenia należy okresowo monitorować aktywność aminotransferaz:

  • Po około 3 tygodniach
  • Po 6 tygodniach (koniec ostrej fazy)
  • Po 12 tygodniach
  • Po 24 tygodniach (koniec fazy podtrzymującej)
  • Później, kiedy jest to klinicznie wskazane

Leczenie należy przerwać, jeśli aktywność aminotransferaz 3-krotnie przekroczy górną granicę normy.

Czas trwania leczenia

Pacjenci z depresją powinni być leczeni wystarczająco długo, przez co najmniej 6 miesięcy, aby zapewnić ustąpienie objawów.

Zmiana leczenia z SSRI/SNRI na agomelatynę

Po przerwaniu stosowania leku z grupy SSRI lub SNRI u pacjentów mogą wystąpić objawy odstawienia. Należy sprawdzić w ChPL aktualnie stosowanego leku, jak należy go odstawiać. Podawanie agomelatyny można rozpocząć od razu w trakcie zmniejszania dawkowania SSRI/SNRI.

Przerwanie leczenia

Nie jest wymagane stopniowe zmniejszanie dawki podczas przerywania leczenia agomelatyną.

Szczególne grupy pacjentów

Pacjenci w podeszłym wieku: Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania agomelatyny (25-50 mg/dobę) ustalono u pacjentów <75 lat. Nie zaleca się stosowania u pacjentów ≥75 lat.

Zaburzenia czynności nerek: Brak konieczności dostosowania dawki u pacjentów z ciężkim zaburzeniem czynności nerek. Należy zachować ostrożność u pacjentów z umiarkowanym lub ciężkim zaburzeniem czynności nerek.

Zaburzenia czynności wątroby: Agomelatyna jest przeciwwskazana u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby.

Dzieci i młodzież: Nie określono bezpieczeństwa i skuteczności agomelatyny u dzieci powyżej 2 lat. Brak dostępnych danych.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Zaburzenia czynności wątroby (marskość lub czynna choroba wątroby)
  • Aktywność aminotransferaz 3-krotnie przekraczająca górną granicę normy
  • Jednoczesne stosowanie z silnymi inhibitorami CYP1A2 (np. fluwoksamina, cyprofloksacyna)

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Monitorowanie czynności wątroby: U pacjentów leczonych agomelatyną zgłaszano przypadki uszkodzenia wątroby, w tym niewydolność wątroby. Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z czynnikami ryzyka uszkodzenia wątroby. Przed rozpoczęciem leczenia i w trakcie terapii należy monitorować czynność wątroby.

Stosowanie u młodzieży (<18 lat): Nie zaleca się stosowania agomelatyny u pacjentów poniżej 18 roku życia.

Stosowanie u pacjentów w podeszłym wieku z otępieniem: Nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności agomelatyny u pacjentów w podeszłym wieku z otępieniem.

Choroba afektywna dwubiegunowa/mania/hipomania: Należy zachować ostrożność u pacjentów z chorobą afektywną dwubiegunową, manią lub hipomanią w wywiadzie. Leczenie należy przerwać w przypadku wystąpienia objawów maniakalnych.

Ryzyko samobójstwa: Pacjentów należy ściśle obserwować, szczególnie na początku leczenia i po zmianach dawki. Należy poinformować pacjentów i opiekunów o konieczności monitorowania pogorszenia stanu klinicznego, zachowań samobójczych lub myśli samobójczych oraz nietypowych zmian w zachowaniu.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Przeciwwskazane: Jednoczesne stosowanie z silnymi inhibitorami CYP1A2 (np. fluwoksamina, cyprofloksacyna).

Ostrożność: Jednoczesne stosowanie z umiarkowanymi inhibitorami CYP1A2 (np. propranolol, enoksacyna) może zwiększać ekspozycję na agomelatynę.

Inne interakcje: Agomelatyna nie wpływa istotnie na farmakokinetykę innych leków. Jednoczesne stosowanie z alkoholem nie jest zalecane.

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża: Brak wystarczających danych dotyczących stosowania u kobiet w ciąży. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się unikanie stosowania agomelatyny w czasie ciąży.

Karmienie piersią: Nie wiadomo, czy agomelatyna przenika do mleka kobiecego. Należy podjąć decyzję o przerwaniu karmienia piersią lub przerwaniu/powstrzymaniu się od terapii, biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla matki.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane (≥1/100 do <1/10):

  • Ból głowy
  • Nudności
  • Zawroty głowy
  • Senność
  • Bezsenność
  • Biegunka
  • Zaparcia
  • Ból brzucha
  • Wymioty
  • Zwiększenie aktywności AlAT i/lub AspAT
  • Ból pleców
  • Zmęczenie
  • Lęk
  • Zwiększenie masy ciała

Należy monitorować pacjentów pod kątem wystąpienia działań niepożądanych, szczególnie w pierwszych tygodniach leczenia.

Przedawkowanie

Doświadczenie z przedawkowaniem agomelatyny jest ograniczone. Zgłaszane objawy obejmowały: ból nadbrzusza, senność, zmęczenie, pobudzenie, lęk, napięcie, zawroty głowy, sinicę lub złe samopoczucie. Nie jest znane swoiste antidotum. Postępowanie w przedawkowaniu powinno obejmować leczenie objawowe i rutynową kontrolę.

Właściwości farmakodynamiczne i farmakokinetyczne

Agomelatyna jest agonistą receptorów melatoninergicznych (MT1 i MT2) i antagonistą receptorów 5-HT2C. Wykazuje działanie przeciwdepresyjne i regulujące rytm okołodobowy. Nie wpływa na wychwyt monoamin i nie ma istotnego powinowactwa do innych receptorów.

Agomelatyna jest szybko i dobrze (>80%) wchłaniana po podaniu doustnym. Biodostępność bezwzględna jest niska (<5%) i wykazuje istotną zmienność międzyosobniczą. Biodostępność jest większa u kobiet niż u mężczyzn. Pokarm nie wpływa na biodostępność. Maksymalne stężenie w osoczu jest osiągane w ciągu 1-2 godzin po podaniu.

Agomelatyna jest w znacznym stopniu metabolizowana, głównie przez CYP1A2 (90%) i w mniejszym stopniu przez CYP2C9 i CYP2C19. Główne metabolity (hydroksylowane i demetylowane pochodne agomelatyny) nie są aktywne. Średni okres półtrwania wynosi 1-2 godziny. Klirens jest zwiększony u palaczy i zmniejszony przy jednoczesnym stosowaniu silnych inhibitorów CYP1A2.

Wnioski

Agomelatyna jest skutecznym lekiem przeciwdepresyjnym o unikalnym mechanizmie działania, łączącym efekty melatoninergiczne i serotoninergiczne. Wykazuje korzystny profil bezpieczeństwa, szczególnie w zakresie funkcji seksualnych i ryzyka zespołu odstawienia. Kluczowe jest ścisłe monitorowanie czynności wątroby podczas leczenia. Agomelatyna może być wartościową opcją terapeutyczną, zwłaszcza u pacjentów z zaburzeniami snu i rytmu dobowego towarzyszącymi depresji.

Warto zapamiętać
  • Agomelatyna wykazuje działanie przeciwdepresyjne i regulujące rytm okołodobowy
  • Konieczne jest ścisłe monitorowanie czynności wątroby przed i w trakcie leczenia

1) Leczenie dużych epizodów depresyjnych u dorosłych z widocznymi w obrazie klinicznym objawami zaburzeń snu lub lęku, lub anhedonii
Depresja lub zaburzenia depresyjne (F32; F33; F34; F38; F39 wg ICD-10) - do ukończenia 18. rż.
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.


Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.