Wyszukaj produkt

Adaring

Etonogestrel + Ethinylestradiol

system terapeutyczny dopochwowy
(120 µg+ 15 µg)/24 h
1 szt.
Dopochwowo
Rx
100%
47,60
Adaring
system terapeutyczny dopochwowy
(120 µg+ 15 µg)/24 h
3 szt.
Dopochwowo
Rx
100%
120,20

Wskazania

System terapeutyczny dopochwowy Adaring jest wskazany do stosowania w antykoncepcji u kobiet w wieku rozrodczym. Bezpieczeństwo i skuteczność produktu oceniono w grupie kobiet w wieku 18-40 lat.

Decyzja o przepisaniu systemu terapeutycznego dopochwowego powinna zostać podjęta na podstawie indywidualnej oceny czynników ryzyka u kobiety, zwłaszcza ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej oraz ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej związanego ze stosowaniem systemu terapeutycznego dopochwowego, w porównaniu do innych złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

Dawkowanie

Aby działanie antykoncepcyjne było skuteczne, system terapeutyczny dopochwowy musi być stosowany zgodnie z zaleceniami:

Okres stosowania Zalecenia
Pierwsze 3 tygodnie System pozostaje w pochwie
4. tydzień Przerwa w stosowaniu systemu
Kolejny cykl Założenie nowego systemu

Szczegółowe informacje dotyczące dawkowania znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Nie przeprowadzono badań bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności produktu u młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Sposób stosowania

Pacjentka umieszcza system terapeutyczny w pochwie samodzielnie. Lekarz powinien poinstruować pacjentkę, w jaki sposób zakładać i usuwać system.

W celu założenia systemu terapeutycznego dopochwowego pacjentka powinna przyjąć najwygodniejszą dla siebie pozycję, np. stojąc z jedną nogą uniesioną, siedząc w kucki lub leżąc. Produkt należy ścisnąć i umieścić w pochwie tak, aby nie przeszkadzał.

Umiejscowienie systemu terapeutycznego dopochwowego w pochwie nie ma zasadniczego znaczenia dla jego działania antykoncepcyjnego. Po założeniu systemu terapeutycznego dopochwowego, pozostaje on w pochwie przez 3 tygodnie.

Należy poradzić kobiecie aby regularnie sprawdzała obecność systemu terapeutycznego w pochwie (np. przed i po stosunku).

System terapeutyczny należy usunąć po 3 tygodniach stosowania, w tym samym dniu tygodnia, w którym był założony. Po przerwie w stosowaniu systemu terapeutycznego dopochwowego, trwającej 1 tydzień, zakłada się nowy system terapeutyczny dopochwowy.

System terapeutyczny można usunąć, zaczepiając palcem wskazującym o brzeg systemu terapeutycznego dopochwowego lub chwytając system terapeutyczny dopochwowy palcem wskazującym i środkowym i pociągając go.

Zużyty system terapeutyczny dopochwowy należy włożyć do saszetki (przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt) i zutylizować w sposób zgodny z zaleceniami.

Krwawienie z odstawienia występuje zwykle po upływie 2-3 dni od usunięciu systemu terapeutycznego dopochwowego i może nie ustąpić całkowicie do czasu założenia nowego systemu terapeutycznego dopochwowego.

Warto zapamiętać:

Kluczowe informacje:

  • System pozostaje w pochwie przez 3 tygodnie
  • Po 3 tygodniach należy usunąć system i zrobić 1-tygodniową przerwę

Przeciwwskazania

Złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych nie należy stosować w następujących przypadkach:

  • Występowanie lub ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (VTE)
  • Występowanie lub ryzyko tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych (ATE)
  • Zapalenie trzustki obecnie lub w przeszłości, jeśli współwystępuje z ciężką hipertriglicerydemią
  • Ciężka choroba wątroby obecnie lub w przeszłości
  • Występowanie obecnie lub w przeszłości nowotworów wątroby
  • Rozpoznanie lub podejrzenie złośliwych nowotworów narządów rodnych lub piersi, zależnych od hormonów płciowych
  • Krwawienia z pochwy o nieznanej etiologii
  • Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą

Stosowanie systemu terapeutycznego dopochwowego jest przeciwwskazane w przypadku jednoczesnego stosowania produktów leczniczych zawierających ombitaswir, parytaprewir, rytonawir lub dasabuwir.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem lub wznowieniem stosowania systemu terapeutycznego dopochwowego należy:

  • Zebrać kompletny wywiad lekarski (w tym wywiad rodzinny)
  • Sprawdzić, czy pacjentka nie jest w ciąży
  • Dokonać pomiaru ciśnienia tętniczego krwi
  • Przeprowadzić badanie fizykalne
  • Poinformować pacjentkę o ryzyku zakrzepicy żył i tętnic
  • Omówić objawy VET oraz ATE
  • Przedstawić znane czynniki ryzyka
  • Poinstruować pacjentkę, co należy robić w przypadku podejrzenia zakrzepicy

Należy również polecić kobietom dokładne przeczytanie ulotki i stosowanie się do znajdujących się w niej zaleceń.

Częstość i rodzaj badań powinny zostać ustalone na podstawie przyjętych zaleceń i dostosowane indywidualnie do każdej pacjentki.

Warto zapamiętać:

Ważne informacje dla pacjentki:

  • Hormonalne środki antykoncepcyjne nie chronią przed zarażeniem wirusem HIV (AIDS) oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową
  • Należy regularnie sprawdzać obecność systemu w pochwie

Interakcje

Mogą występować interakcje z produktami leczniczymi lub produktami ziołowymi, które indukują enzymy mikrosomalne, co może skutkować zwiększeniem klirensu hormonów płciowych i może prowadzić do wystąpienia krwawienia śródcyklicznego i/lub zmniejszenia skuteczności antykoncepcyjnej.

Do produktów mogących wchodzić w interakcje należą m.in.:

  • Fenytoina, fenobarbital, prymidon, bosentan, karbamazepina, ryfampicyna
  • Niektóre inhibitory proteazy HIV (np. rytonawir) i nienukleozydowe inhibitory odwrotnej transkryptazy (np. efawirenz)
  • Produkty zawierające ziele dziurawca zwyczajnego

Jednoczesne stosowanie produktów leczniczych zawierających ombitaswir, parytaprewir, rytonawir lub dasabuwir, z lub bez rybawiryny może zwiększyć ryzyko zwiększenia aktywności AlAT.

Ciąża i laktacja

System terapeutyczny jest przeciwwskazany w okresie ciąży. Jeśli w czasie stosowania systemu terapeutycznego dopochwowego pacjentka zajdzie w ciążę, powinna usunąć system terapeutyczny dopochwowy.

Stosowanie estrogenów może wpływać na karmienie piersią, zmniejszając ilość pokarmu i zmieniając jego skład. Z tych względów system terapeutyczny nie jest zalecany do czasu całkowitego zaprzestania karmienia piersią.

Działania niepożądane

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane to:

  • Zapalenie pochwy
  • Ból głowy, migrena
  • Depresja, zmniejszenie popędu płciowego
  • Ból brzucha, nudności
  • Trądzik
  • Tkliwość piersi, bolesne miesiączkowanie, bóle w obrębie miednicy, upławy
  • Zwiększenie masy ciała

U kobiet stosujących złożone hormonalne środki antykoncepcyjne odnotowano zwiększone ryzyko zakrzepicy żył i tętnic oraz zdarzeń zakrzepowo-zatorowych.

Przedawkowanie

Jak dotąd nie ma doniesień o ciężkich szkodliwych działaniach związanych z przedawkowaniem hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Objawy, jakie mogą wystąpić to: nudności, wymioty oraz niewielkie krwawienie z pochwy u młodych dziewcząt. Nie istnieje antidotum i w razie potrzeby należy stosować leczenie objawowe.

Mechanizm działania

System terapeutyczny dopochwowy zawiera etonogestrel i etynyloestradiol. Działanie antykoncepcyjne wynika z wielu mechanizmów, z których najważniejszy to hamowanie owulacji.

Skład

Produkt zawiera 11,0 mg etonogestrelu i 3,474 mg etynyloestradiolu. System terapeutyczny dopochwowy uwalnia etonogestrel i etynyloestradiol w średniej ilości odpowiednio 0,120 mg i 0,015 mg w ciągu 24 godzin, przez okres 3 tygodni.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Lek u palaczy (także biernych) może wchodzić w interakcje z nikotyną.