Wyszukaj produkt

Adadut

Dutasteride

kaps. miękkie
0,5 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
30,30
30% (1)
11,58
(2)
bezpł.

Adadut - szczegółowe informacje dla lekarzy

Wskazania do stosowania

Adadut jest wskazany w następujących przypadkach:

  • Leczenie umiarkowanych do ciężkich objawów łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (BPH)
  • Zmniejszenie ryzyka ostrego zatrzymania moczu i konieczności leczenia zabiegowego u pacjentów z umiarkowanymi do ciężkich objawami BPH

Szczegółowe informacje dotyczące wyników leczenia i populacji pacjentów biorących udział w badaniach klinicznych znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa pacjentów Dawkowanie
Dorośli (w tym pacjenci w podeszłym wieku) 0,5 mg doustnie, raz na dobę
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek Nie jest konieczna modyfikacja dawki
Pacjenci z łagodnymi do umiarkowanych zaburzeniami czynności wątroby Zachować ostrożność

Kapsułki należy połykać w całości, nie rozgryzać ani nie otwierać. Można je przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłku.

Pierwsze efekty lecznicze mogą wystąpić we wczesnym okresie stosowania, jednak pełna skuteczność terapeutyczna może być osiągnięta dopiero po 6 miesiącach leczenia.

Adadut można stosować w monoterapii lub w skojarzeniu z tamsulozyną (0,4 mg) - lekiem blokującym receptory α.

Dawkowanie Adadutu jest proste i wygodne dla pacjenta - jedna kapsułka dziennie. Należy jednak pamiętać o konieczności długotrwałego stosowania leku dla osiągnięcia pełnych korzyści terapeutycznych.

Warto zapamiętać
  • Adadut zmniejsza ryzyko ostrego zatrzymania moczu i konieczności leczenia zabiegowego u pacjentów z BPH
  • Pełna skuteczność terapeutyczna leku może być osiągnięta po 6 miesiącach stosowania

Przeciwwskazania

Stosowanie Adadutu jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na dutasteryd, inne inhibitory 5α-reduktazy, soję, orzeszki ziemne lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Kobiety, dzieci i młodzież
  • Ciężka niewydolność wątroby

Uwaga: Adadut zawiera lecytynę, która może zawierać olej sojowy. Nie stosować u pacjentów z nadwrażliwością na orzeszki ziemne lub soję.

Przeciwwskazania do stosowania Adadutu są stosunkowo wąskie, co umożliwia jego stosowanie u szerokiej grupy pacjentów z BPH. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby oraz potencjalne reakcje alergiczne.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Terapia skojarzona

Terapię skojarzoną dutasterydem z lekiem blokującym receptory α należy zalecać po starannej analizie stosunku korzyści do ryzyka, ze względu na możliwość zwiększenia ryzyka działań niepożądanych (w tym niewydolności serca).

Wpływ na PSA i diagnostykę raka gruczołu krokowego

Przed rozpoczęciem leczenia Adadutem należy wykonać badanie per rectum oraz inne badania w kierunku raka gruczołu krokowego. Badania te należy powtarzać okresowo w trakcie leczenia.

Dutasteryd wpływa na stężenie PSA w surowicy:

  • Po 6 miesiącach leczenia dochodzi do zmniejszenia średniego stężenia PSA o około 50%
  • Po 6 miesiącach należy wyznaczyć nowe stężenie wyjściowe PSA
  • Zaleca się regularne monitorowanie stężenia PSA w trakcie leczenia

Ważne: Każde potwierdzone zwiększenie stężenia PSA w odniesieniu do najniższego stężenia może sygnalizować obecność raka gruczołu krokowego (szczególnie o dużym stopniu złośliwości) lub nieprzestrzeganie zaleceń dotyczących stosowania leku.

Ryzyko raka gruczołu krokowego o wysokim stopniu złośliwości

Badanie kliniczne REDUCE wykazało większą częstość występowania raka gruczołu krokowego o stopniu złośliwości 8-10 w skali Gleasona u pacjentów leczonych dutasterydem w porównaniu z grupą placebo. Związek między dutasterydem a nowotworem o wysokim stopniu złośliwości nie jest jasny.

Inne ostrzeżenia
  • Dutasteryd wchłania się przez skórę - kobiety, dzieci i młodzież muszą unikać kontaktu z uszkodzonymi kapsułkami
  • Zachować ostrożność u pacjentów z łagodnymi do umiarkowanych zaburzeniami czynności wątroby
  • Zgłaszano przypadki raka gruczołów sutkowych u mężczyzn przyjmujących dutasteryd

Stosowanie Adadutu wymaga starannego monitorowania pacjenta, szczególnie w zakresie diagnostyki raka gruczołu krokowego. Konieczna jest świadomość wpływu leku na stężenie PSA oraz potencjalnego ryzyka związanego z rakiem o wysokim stopniu złośliwości.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Wpływ innych leków na farmakokinetykę dutasterydu

Długotrwałe stosowanie dutasterydu jednocześnie z silnymi inhibitorami CYP3A4 (np. rytonawir, indynawir, nefazodon, itrakonazol, ketokonazol przyjmowane doustnie) może spowodować zwiększenie stężenia dutasterydu w surowicy. W takim przypadku należy rozważyć zmniejszenie częstości podawania Adadutu.

Wpływ dutasterydu na farmakokinetykę innych leków

Dutasteryd nie wpływa na farmakokinetykę warfaryny i digoksyny. Nie hamuje i nie indukuje izoenzymu CYP2C9 ani P-glikoproteiny. W badaniach in vitro wykazano, że dutasteryd nie hamuje izoenzymów CYP1A2, CYP2D6, CYP2C9, CYP2C19 i CYP3A4.

Adadut ma stosunkowo niewielki potencjał interakcji z innymi lekami. Należy jednak zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu z silnymi inhibitorami CYP3A4.

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Adadut jest przeciwwskazany u kobiet. Dutasteryd może potencjalnie hamować rozwój zewnętrznych narządów płciowych u płodu płci męskiej. Mężczyźni przyjmujący Adadut powinni stosować prezerwatywę podczas kontaktów seksualnych z partnerką, która jest lub może być w ciąży.

Zgłaszano przypadki wpływu dutasterydu na cechy nasienia (zmniejszenie liczebności plemników, objętości nasienia i ruchliwości plemników) u zdrowych mężczyzn. Nie można wykluczyć zmniejszenia płodności u mężczyzn stosujących Adadut.

Stosowanie Adadutu wymaga szczególnej ostrożności u mężczyzn w wieku rozrodczym, planujących posiadanie potomstwa. Konieczne jest poinformowanie pacjenta o potencjalnym wpływie leku na płodność.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane obserwowane w badaniach klinicznych to:

  • Zaburzenia erekcji
  • Zmniejszone libido
  • Zaburzenia wytrysku
  • Powiększenie i/lub tkliwość gruczołów sutkowych

Rzadziej zgłaszane działania niepożądane obejmują:

  • Reakcje alergiczne (wysypka, świąd, pokrzywka, obrzęk)
  • Obniżenie nastroju
  • Łysienie lub nadmierne owłosienie
  • Ból i obrzęk jąder

Profil działań niepożądanych Adadutu jest stosunkowo dobrze poznany. Większość działań niepożądanych dotyczy układu rozrodczego i ma charakter łagodny do umiarkowanego. Należy jednak monitorować pacjentów pod kątem potencjalnych reakcji alergicznych i zmian nastroju.

Właściwości farmakodynamiczne i farmakokinetyczne

Adadut (dutasteryd) jest silnym inhibitorem obu izoform 5α-reduktazy (typ 1 i 2). Enzym ten odpowiada za konwersję testosteronu do dihydrotestosteronu (DHT).

Główne efekty farmakodynamiczne:

  • Zmniejszenie stężenia DHT w surowicy o 85-90% w ciągu 1-2 tygodni stosowania
  • W badaniach klinicznych u pacjentów z BPH obserwowano średnie zmniejszenie stężenia DHT o 94% w pierwszym roku i 93% w drugim roku stosowania
  • Równoczesne zwiększenie stężenia testosteronu o 19%

Mechanizm działania Adadutu opiera się na silnym i długotrwałym hamowaniu produkcji DHT, co prowadzi do zmniejszenia objętości gruczołu krokowego i złagodzenia objawów BPH. Efekt terapeutyczny utrzymuje się przez cały okres stosowania leku.

Podsumowanie

Adadut (dutasteryd) jest skutecznym lekiem w terapii łagodnego rozrostu gruczołu krokowego, oferującym wygodne dawkowanie i stosunkowo dobry profil bezpieczeństwa. Kluczowe aspekty stosowania leku to:

  • Konieczność długotrwałego stosowania dla osiągnięcia pełnych korzyści terapeutycznych
  • Wpływ na diagnostykę raka gruczołu krokowego poprzez obniżenie poziomu PSA
  • Potencjalne ryzyko związane z rakiem gruczołu krokowego o wysokim stopniu złośliwości
  • Przeciwwskazania u kobiet, dzieci i pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby
  • Możliwy wpływ na płodność u mężczyzn

Stosowanie Adadutu wymaga starannego monitorowania pacjenta i indywidualnego podejścia, uwzględniającego potencjalne korzyści i ryzyko terapii.


1) Leczenie umiarkowanych do ciężkich objawów łagodnego rozrostu gruczołu krokowego
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.


Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.