Accofil
Filgrastim
Wskazania do stosowania
Preparat Accofil (filgrastym) jest wskazany w następujących sytuacjach:
- Skrócenie czasu trwania neutropenii i zmniejszenie częstości występowania neutropenii z gorączką u pacjentów otrzymujących chemioterapię cytotoksyczną z powodu nowotworów złośliwych (z wyjątkiem przewlekłej białaczki szpikowej i zespołów mielodysplastycznych)
- Skrócenie czasu trwania neutropenii u pacjentów poddanych leczeniu mieloablacyjnemu przed przeszczepieniem szpiku
- Mobilizacja komórek progenitorowych krwi obwodowej (PBPC)
- Zwiększenie liczby neutrofili i zmniejszenie częstości i czasu trwania zakażeń u pacjentów z ciężką wrodzoną, cykliczną lub idiopatyczną neutropenią
- Leczenie przewlekłej neutropenii u pacjentów z zaawansowanym zakażeniem HIV w celu zmniejszenia ryzyka zakażeń bakteryjnych
Bezpieczeństwo stosowania i skuteczność preparatu są podobne u dorosłych i dzieci otrzymujących chemioterapię cytotoksyczną.
Dawkowanie i sposób podawania
Leczenie filgrastymem należy prowadzić wyłącznie we współpracy ze specjalistycznym ośrodkiem onkologicznym posiadającym doświadczenie w stosowaniu czynników wzrostu kolonii granulocytów (G-CSF) oraz w leczeniu zaburzeń hematologicznych.
Chemioterapia cytotoksyczna
Zalecana dawka filgrastymu wynosi 0,5 mln j./kg mc./dobę (5 μg/kg mc./dobę). Pierwszą dawkę należy podać co najmniej 24 godziny po chemioterapii cytotoksycznej. Filgrastym należy podawać codziennie, aż do ustąpienia przewidywanego nadiru neutrofili i powrotu ich liczby do wartości prawidłowych. Czas trwania leczenia wynosi zazwyczaj do 14 dni, ale może być dłuższy w zależności od rodzaju i schematu chemioterapii.
Mobilizacja PBPC
W monoterapii zalecana dawka filgrastymu to 1,0 mln j./kg mc./dobę (10 μg/kg mc./dobę) przez 5-7 kolejnych dni. Leukaferezę zazwyczaj wykonuje się w 5. i 6. dniu. Po chemioterapii mielosupresyjnej zalecana dawka to 0,5 mln j./kg mc./dobę (5 μg/kg mc./dobę) podawana codziennie od pierwszego dnia po zakończeniu chemioterapii.
Ciężka przewlekła neutropenia
W neutropenii wrodzonej zalecana dawka początkowa wynosi 1,2 mln j./kg mc./dobę (12 μg/kg mc./dobę). W neutropenii idiopatycznej lub cyklicznej dawka początkowa to 0,5 mln j./kg mc./dobę (5 μg/kg mc./dobę). Dawkę należy dostosowywać indywidualnie w celu utrzymania średniej liczby neutrofili powyżej 1,5 x 109/l.
Pacjenci zakażeni HIV
Zalecana dawka początkowa to 0,1 mln j./kg mc./dobę (1 μg/kg mc./dobę), którą można zwiększać maksymalnie do 0,4 mln j./kg mc./dobę (4 μg/kg mc./dobę). Dawkę należy dostosować w celu utrzymania liczby neutrofili powyżej 2,0 x 109/l.
Szczegółowe informacje na temat dawkowania w poszczególnych wskazaniach znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Najważniejsze ostrzeżenia dotyczą:
- Ryzyka wystąpienia zespołu nieszczelności naczyń włosowatych
- Możliwości rozwoju białaczki lub zespołu mielodysplastycznego u pacjentów z ciężką przewlekłą neutropenią
- Ryzyka powiększenia i pęknięcia śledziony
- Możliwości wystąpienia działań niepożądanych ze strony układu oddechowego
- Konieczności monitorowania morfologii krwi, zwłaszcza liczby płytek
- Ryzyka nasilenia objawów niedokrwistości sierpowatokrwinkowej
Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z chorobami współistniejącymi, zwłaszcza dotyczącymi układu krwiotwórczego, nerek i wątroby.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Nie zaleca się podawania filgrastymu w okresie 24 godzin przed i po chemioterapii cytotoksycznej. Lit może nasilać działanie filgrastymu na uwalnianie neutrofili. Brak danych o istotnych klinicznie interakcjach z innymi lekami.
Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Brak wystarczających danych dotyczących stosowania filgrastymu u kobiet w ciąży. Nie zaleca się stosowania w okresie ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Nie wiadomo, czy filgrastym przenika do mleka ludzkiego, dlatego nie zaleca się karmienia piersią podczas leczenia.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane to:
- Ból mięśniowo-szkieletowy
- Ból głowy
- Nudności i wymioty
- Powiększenie śledziony
- Zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych
- Leukocytoza
- Małopłytkowość
Rzadziej występują ciężkie działania niepożądane, takie jak zespół nieszczelności naczyń włosowatych, pęknięcie śledziony czy zespół ostrej niewydolności oddechowej.
Warto zapamiętać:
- Filgrastym znacząco zwiększa liczbę neutrofili we krwi obwodowej w ciągu 24 godzin od podania
- Konieczne jest ścisłe monitorowanie morfologii krwi podczas leczenia, zwłaszcza liczby neutrofili i płytek krwi
Przedawkowanie
Nie określono skutków przedawkowania filgrastymu. Przerwanie leczenia powoduje zazwyczaj 50% zmniejszenie liczby neutrofili krążących w ciągu 1-2 dni, a następnie powrót do normy w ciągu 1-7 dni.
Właściwości farmakologiczne
Filgrastym jest rekombinowanym ludzkim czynnikiem wzrostu kolonii granulocytów (G-CSF). Powoduje znaczne zwiększenie liczby neutrofili we krwi obwodowej w ciągu 24 godzin od podania. Neutrofile wytwarzane pod wpływem filgrastymu wykazują prawidłową lub zwiększoną aktywność.
Preparat Accofil zawiera filgrastym w postaci roztworu do wstrzykiwań lub infuzji w ampułko-strzykawkach. Dostępny jest w dwóch mocach: 30 mln j./0,5 ml i 48 mln j./0,5 ml.
Filgrastym jest wytwarzany metodą rekombinacji DNA w bakteriach E. coli.
Accofil

Wskazania pozarejestracyjne: Gorączka neutropeniczna (zakażenie w przebiegu neutropenii) - w przypadkach innych niż określone w ChPL; anemia aplastyczna; neutropenia wrodzona - w przypadkach innych niż określone w ChPL; neutropenia nabyta - w przypadkach innych niż określone w ChPL
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia
4) Chemioterapia
Załącznik: C.0.06.