Wyszukaj produkt

Abevmy

Bevacizumab

inf. [konc. do przyg. roztw.]
25 mg/ml
1 fiol. 4 ml
Iniekcje
Rx-z
CHB
480,82
(1)
bezpł.
Abevmy
inf. [konc. do przyg. roztw.]
25 mg/ml
1 fiol. 16 ml
Iniekcje
Rx-z
100%
1923,26
Abevmy
inf. [konc. do przyg. roztw.]
25 mg/ml
1 fiol. 16 ml
Iniekcje
Rx-z
CHB
1923,26
(2)
bezpł.

Wskazania do stosowania

Lek Abevmy w skojarzeniu z chemioterapią jest wskazany w leczeniu:

  • Dorosłych pacjentów z rakiem okrężnicy lub odbytnicy z przerzutami
  • Dorosłych pacjentów z rozsianym rakiem piersi (w skojarzeniu z paklitakselem lub kapecytabiną)
  • Dorosłych pacjentów z nieoperacyjnym zaawansowanym, przerzutowym lub nawrotowym niedrobnokomórkowym rakiem płuca
  • Dorosłych pacjentów z zaawansowanym i/lub rozsianym rakiem nerki
  • Dorosłych pacjentów z zaawansowanym rakiem jajnika, rakiem jajowodu i pierwotnym rakiem otrzewnej
  • Dorosłych pacjentek z przetrwałym, nawrotowym lub przerzutowym rakiem szyjki macicy

Szczegółowe wskazania dotyczące linii leczenia i schematów terapeutycznych dla poszczególnych nowotworów opisano w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Dawkowanie i sposób podawania

Lek podaje się dożylnie w infuzji. Dawkowanie zależy od rodzaju nowotworu i schematu leczenia:

Dawkowanie leku Abevmy w zależności od wskazania
Wskazanie Dawkowanie
Rak okrężnicy lub odbytnicy z przerzutami 5 mg/kg mc. lub 10 mg/kg mc. co 2 tygodnie lub 7,5 mg/kg mc. lub 15 mg/kg mc. co 3 tygodnie
Rozsiany rak piersi 10 mg/kg mc. co 2 tygodnie lub 15 mg/kg mc. co 3 tygodnie
Niedrobnokomórkowy rak płuca 7,5 mg/kg mc. lub 15 mg/kg mc. co 3 tygodnie
Zaawansowany i/lub rozsiany rak nerki 10 mg/kg mc. co 2 tygodnie
Rak jajnika, jajowodu, otrzewnej 15 mg/kg mc. co 3 tygodnie
Rak szyjki macicy 15 mg/kg mc. co 3 tygodnie

Leczenie prowadzi się do progresji choroby lub wystąpienia nieakceptowalnej toksyczności. Pierwszą dawkę podaje się w 90-minutowej infuzji, kolejne można skracać do 60 lub 30 minut przy dobrej tolerancji.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do stosowania leku Abevmy są:

  • Nadwrażliwość na bewacyzumab lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Nadwrażliwość na produkty otrzymywane z komórek jajnika chomika chińskiego lub inne rekombinowane ludzkie lub humanizowane przeciwciała
  • Ciąża

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Perforacje żołądkowo-jelitowe i przetoki

Pacjenci leczeni bewacyzumabem mają zwiększone ryzyko wystąpienia perforacji żołądkowo-jelitowych i przetok. Należy zachować ostrożność u pacjentów z procesami zapalnymi w jamie brzusznej. W przypadku wystąpienia perforacji należy zakończyć leczenie.

Komplikacje w gojeniu ran

Bewacyzumab może niekorzystnie wpływać na gojenie ran. Nie należy rozpoczynać leczenia w okresie krótszym niż 28 dni po dużym zabiegu chirurgicznym. W przypadku komplikacji w gojeniu ran należy wstrzymać leczenie do czasu całkowitego wygojenia.

Nadciśnienie tętnicze

U pacjentów leczonych bewacyzumabem obserwowano zwiększoną częstość występowania nadciśnienia tętniczego. Przed rozpoczęciem leczenia należy uzyskać kontrolę istniejącego nadciśnienia. W trakcie terapii zaleca się regularne monitorowanie ciśnienia tętniczego.

Białkomocz

Pacjenci leczeni bewacyzumabem mają zwiększone ryzyko wystąpienia białkomoczu. Zaleca się kontrolę białkomoczu przed rozpoczęciem i w trakcie leczenia. W przypadku wystąpienia zespołu nerczycowego należy przerwać leczenie.

Zakrzepica zatorowa tętnic i żył

Bewacyzumab zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepicy zatorowej tętnic i żył. Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z czynnikami ryzyka zakrzepicy.

Krwotoki

U pacjentów leczonych bewacyzumabem występuje zwiększone ryzyko krwotoków, szczególnie krwotoków związanych z guzem. W przypadku ciężkich krwotoków należy przerwać leczenie.

Należy zachować ostrożność stosując bewacyzumab u pacjentów z chorobami układu krążenia, w podeszłym wieku oraz monitorować pacjentów pod kątem możliwych działań niepożądanych.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Nie obserwowano istotnych klinicznie interakcji bewacyzumabu z jednocześnie stosowaną chemioterapią. Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu z lekami przeciwnadciśnieniowymi, przeciwzakrzepowymi oraz wpływającymi na gojenie ran.

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Stosowanie bewacyzumabu jest przeciwwskazane w ciąży. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną antykoncepcję w trakcie leczenia i przez co najmniej 6 miesięcy po jego zakończeniu. Nie zaleca się karmienia piersią podczas leczenia bewacyzumabem i przez co najmniej 6 miesięcy po podaniu ostatniej dawki.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane bewacyzumabu to:

  • Nadciśnienie tętnicze
  • Zmęczenie i osłabienie
  • Biegunka
  • Ból brzucha
  • Białkomocz
  • Krwawienia
  • Zakrzepica żylna i tętnicza
  • Powikłania gojenia ran
  • Perforacje przewodu pokarmowego

Częstość i nasilenie działań niepożądanych może zależeć od dawki leku. Należy monitorować pacjentów pod kątem możliwych działań niepożądanych i w razie potrzeby modyfikować leczenie.

Przedawkowanie

Największa badana dawka bewacyzumabu (20 mg/kg mc. co 2 tygodnie) powodowała u niektórych pacjentów ciężką migrenę. Brak specyficznego antidotum. W przypadku przedawkowania należy monitorować pacjenta i zastosować odpowiednie leczenie objawowe.

Właściwości farmakologiczne

Bewacyzumab jest rekombinowanym humanizowanym przeciwciałem monoklonalnym, które wiąże się z czynnikiem wzrostu śródbłonka naczyniowego (VEGF). Poprzez neutralizację VEGF hamuje angiogenezę nowotworową, co prowadzi do zahamowania wzrostu guza.

Wnioski

Abevmy (bewacyzumab) jest lekiem przeciwnowotworowym o działaniu antyangiogennym, stosowanym w leczeniu wielu typów zaawansowanych nowotworów. Wymaga ścisłego monitorowania pacjenta ze względu na możliwe poważne działania niepożądane. Właściwa kwalifikacja pacjentów i odpowiednie postępowanie w trakcie leczenia pozwala na uzyskanie korzyści klinicznych przy akceptowalnym profilu bezpieczeństwa.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Pacjentów i pracowników opieki zdrowotnej szczególnie zachęca się do zgłaszania wszelkich działań niepożądanych leków oznaczonych symbolem czarnego trójkąta tak, by możliwa była efektywna analiza wszystkich nowych informacji.