Abelcet - kompleks lipidowy amfoterycyny B
Wskazania do stosowania
Abelcet jest wskazany w następujących przypadkach:
- Leczenie ciężkiej inwazyjnej kandydozy
- Leczenie drugiego rzutu ciężkich grzybic układowych u pacjentów:
- niereagujących na amfoterycynę B w postaci niezwiązanej lub inne leki przeciwgrzybicze ogólne
- z niewydolnością nerek lub innymi przeciwwskazaniami do stosowania niezwiązanej amfoterycyny B
- z uszkodzeniem nerek wywołanym przez amfoterycynę B
- Leczenie drugiego rzutu w:
- inwazyjnej aspergilozie
- kryptokokowym zapaleniu opon mózgowych i rozsianej kryptokokozie u pacjentów z HIV
- fuzariozie
- kokcydioidomikozie
- zygomikozie
- blastomikozie
Abelcet stanowi skuteczną alternatywę w leczeniu ciężkich zakażeń grzybiczych, szczególnie u pacjentów z przeciwwskazaniami lub nietolerancją standardowej terapii amfoterycyną B.
Dawkowanie i sposób podawania
Grupa pacjentów | Dawkowanie |
---|---|
Dorośli | 5 mg/kg mc./dobę przez co najmniej 14 dni |
Dzieci i młodzież (1 miesiąc - 16 lat) | Dawki porównywalne do dawek dla dorosłych, proporcjonalne do masy ciała |
Osoby w podeszłym wieku | Bez konieczności modyfikacji dawki, dawki proporcjonalne do masy ciała |
Pacjenci z chorobami nerek lub wątroby | Bez konieczności modyfikacji dawki |
Lek należy podawać w postaci infuzji dożylnej z szybkością 2,5 mg/kg mc./h.
Abelcet może być stosowany długotrwale - odnotowano podawanie przez okres 28 miesięcy w dawce skumulowanej 73,6 g bez istotnej toksyczności. Lek można stosować u pacjentów z cukrzycą oraz z ciężką neutropenią w przebiegu chorób nowotworowych lub leczenia immunosupresyjnego.
Sposób przygotowania i podawania
Abelcet jest jałową, apirogenną zawiesiną przeznaczoną wyłącznie do infuzji dożylnych. Przed podaniem zawiesinę należy rozcieńczyć. Przy pierwszym podaniu zaleca się zastosowanie dawki testowej:
- Przygotować dawkę 1,0 mg zgodnie z instrukcją
- Podać w infuzji trwającej około 15 minut
- Zakończyć infuzję i obserwować pacjenta przez 30 minut
- Jeśli nie wystąpią objawy nadwrażliwości, można kontynuować infuzję
Podczas pierwszego podania należy mieć dostęp do sprzętu resuscytacyjnego na wypadek reakcji rzekomoanafilaktycznej. W trakcie infuzji można stosować filtr typu "in-line" o średniej średnicy porów nie mniejszej niż 5 mikronów.
Przeciwwskazania
Jedynym bezwzględnym przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Jednak nawet w takim przypadku lekarz może zdecydować o zastosowaniu leku, jeśli potencjalne korzyści przewyższają ryzyko.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Należy zachować szczególną ostrożność w następujących przypadkach:
- U pacjentów kontrolujących zawartość sodu w diecie (np. z zastoinową niewydolnością serca, niewydolnością nerek, zespołem nerczycowym) ze względu na zawartość sodu w preparacie
- Możliwe reakcje związane z infuzją (dreszcze, gorączka) - zazwyczaj łagodne lub umiarkowane, głównie w ciągu pierwszych 2 dni podawania
- U pacjentów z chorobami nerek w wywiadzie - konieczna kontrola czynności nerek przed rozpoczęciem leczenia i co najmniej raz w tygodniu podczas terapii
- Regularna kontrola stężenia potasu i magnezu w surowicy
- U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby, procesem odrzucania przeszczepu lub leczonych równocześnie lekami hepatotoksycznymi
Abelcet nie powinien być stosowany w leczeniu pospolitych lub powierzchownych zakażeń grzybiczych bez objawów klinicznych, rozpoznanych jedynie na podstawie pozytywnych testów skórnych lub serologicznych.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Należy zachować szczególną ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu:
- Innych leków nefrotoksycznych - konieczna dokładna kontrola czynności nerek
- Zydowudyny - możliwe nasilenie mielotoksyczności i nefrotoksyczności
- Cyklosporyny w dużych dawkach - możliwe zwiększenie stężenia kreatyniny w surowicy
- Leków przeciwnowotworowych, kortykosteroidów, kortykotropiny (ACTH), glikozydów naparstnicy, flucytozyny, leków zwiotczających mięśnie szkieletowe
Nie należy podawać równocześnie Abelcetu i leukocytów ze względu na ryzyko ostrego działania toksycznego na płuca.
Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Ciąża: Stosowanie u kobiet ciężarnych należy ograniczyć wyłącznie do przypadków, gdy korzyści z leczenia matki są wyższe od ryzyka dla płodu.
Karmienie piersią: Nie wiadomo, czy lek przenika do mleka matki. Należy rozważyć potencjalne korzyści karmienia piersią dla dziecka oraz potencjalne korzyści terapii dla matki przy podejmowaniu decyzji o kontynuacji lub przerwaniu karmienia piersią lub leczenia Abelcetem.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane obejmują:
- Dreszcze (16%)
- Zwiększone stężenie kreatyniny (13%)
- Gorączka (10%)
- Hipokaliemia (9%)
- Nudności (7%)
- Wymioty (6%)
Inne istotne działania niepożądane to m.in. zaburzenia czynności nerek, zaburzenia elektrolitowe, nieprawidłowe wyniki testów czynności wątroby, reakcje związane z infuzją. Profil działań niepożądanych u dzieci jest podobny do obserwowanego u dorosłych.
Przedawkowanie
W badaniach klinicznych dawki do 10 mg/kg mc./dobę nie powodowały objawów toksyczności zależnej od dawki. W przypadku przedawkowania należy uważnie monitorować pacjenta, szczególnie w zakresie czynności układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, nerek i wątroby oraz parametrów hematologicznych i elektrolitowych. Nie istnieje swoiste antidotum na amfoterycynę B.
Mechanizm działania
Abelcet zawiera amfoterycynę B w kompleksie z dwoma fosfolipidami. Amfoterycyna B jest makrocyklicznym, polienowym antybiotykiem przeciwgrzybiczym o szerokim spektrum działania. Mechanizm działania polega na wiązaniu się z ergosterolem błon komórkowych grzybów, co prowadzi do ich uszkodzenia, wycieku zawartości komórek i ostatecznie do śmierci komórki grzyba. Lek może działać grzybostatycznie lub grzybobójczo, w zależności od stężenia i wrażliwości patogenu.
Warto zapamiętać
- Abelcet jest skuteczną alternatywą w leczeniu ciężkich zakażeń grzybiczych, szczególnie u pacjentów z przeciwwskazaniami lub nietolerancją standardowej terapii amfoterycyną B.
- Lek charakteryzuje się mniejszą nefrotoksycznością w porównaniu do konwencjonalnej amfoterycyny B, co umożliwia jego stosowanie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek.
Abelcet stanowi wartościową opcję terapeutyczną w leczeniu ciężkich zakażeń grzybiczych, oferując skuteczność porównywalną do konwencjonalnej amfoterycyny B przy lepszym profilu bezpieczeństwa, szczególnie w zakresie funkcji nerek. Jego zastosowanie może być szczególnie korzystne u pacjentów z grupy wysokiego ryzyka lub nietolerujących standardowej terapii przeciwgrzybiczej.