Wyszukaj produkt

AYVAKYT

tabl. powl.
25 mg
30 szt.
Doustnie
Rx-z
CHB
79664,04
(1)
bezpł.
AYVAKYT
tabl. powl.
50 mg
30 szt.
Doustnie
Rx-z
CHB
79664,04
(1)
bezpł.
AYVAKYT
tabl. powl.
200 mg
30 szt.
Doustnie
Rx-z
CHB
79664,04
(1)
bezpł.
AYVAKYT
tabl. powl.
100 mg
30 szt.
Doustnie
Rx-z
CHB
79664,04
(1)
bezpł.

AYVAKYT (awaprytynib) - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

AYVAKYT jest wskazany do stosowania w monoterapii w następujących przypadkach:

  • Leczenie dorosłych pacjentów z nieresekcyjnymi albo przerzutowymi nowotworami podścieliskowymi przewodu pokarmowego (GIST) z mutacją D842V w genie PDGFRA.
  • Leczenie dorosłych pacjentów z zaawansowaną mastocytozą układową (AdvSM), w tym agresywną mastocytozą układową (ASM), mastocytozą układową z towarzyszącym nowotworem hematologicznym (SM-AHN) lub białaczką mastocytową (MCL), po co najmniej jednej terapii ogólnoustrojowej.
  • Leczenie dorosłych pacjentów z indolentną mastocytozą układową (ISM) z objawami o nasileniu umiarkowanym lub ciężkim, niedostatecznie kontrolowanymi leczeniem objawowym.

Leczenie powinien rozpocząć lekarz z doświadczeniem w rozpoznawaniu i leczeniu chorób, w których wskazany jest awaprytynib.

Dawkowanie i sposób podawania

Nieresekcyjny albo przerzutowy GIST:

Zalecana dawka początkowa awaprytynibu wynosi 300 mg doustnie raz na dobę na czczo. Leczenie należy kontynuować aż do wystąpienia progresji choroby albo niemożliwych do zaakceptowania działań toksycznych.

Zaawansowana mastocytoza układowa (AdvSM):

Zalecana dawka początkowa awaprytynibu wynosi 200 mg doustnie raz na dobę na czczo. Jest to również maksymalna zalecana dawka, której nie należy przekraczać u pacjentów z AdvSM. Leczenie należy kontynuować aż do wystąpienia progresji choroby albo niemożliwych do zaakceptowania działań toksycznych.

Indolentna mastocytoza układowa (ISM):

Zalecana dawka awaprytynibu wynosi 25 mg doustnie raz na dobę na czczo. Jest to również maksymalna zalecana dawka, której nie należy przekraczać u pacjentów z ISM. Leczenie należy kontynuować aż do wystąpienia progresji choroby albo niemożliwych do zaakceptowania działań toksycznych.

Tabletki należy przyjmować na czczo, co najmniej godzinę przed posiłkiem albo przynajmniej 2 godziny po posiłku. Pacjenci muszą połykać tabletki w całości, popijając je szklanką wody.

Modyfikacje dawki w przypadku działań niepożądanych

W celu kontrolowania działań niepożądanych, w zależności od stopnia nasilenia i obrazu klinicznego, można rozważyć przerwanie leczenia ze zmniejszeniem dawki albo bez tego zmniejszenia. Dawkę należy dostosować zgodnie z zaleceniem w zależności od bezpieczeństwa i tolerancji.

Zalecane zmniejszanie dawki produktu leczniczego w przypadku działań niepożądanych
Wskazanie Dawka początkowa Pierwsze zmniejszenie dawki Drugie zmniejszenie dawki Trzecie zmniejszenie dawki
GIST 300 mg raz/dobę 200 mg raz/dobę 100 mg raz/dobę -
AdvSM 200 mg raz/dobę 100 mg raz/dobę 50 mg raz/dobę 25 mg raz/dobę
ISM 25 mg raz/dobę 25 mg raz co drugą dobę - -

Szczegółowe zalecenia dotyczące modyfikacji dawki w przypadku konkretnych działań niepożądanych znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Stosowanie awaprytynibu wiąże się z ryzykiem wystąpienia krwawień, w tym poważnych krwotoków wewnątrzczaszkowych. Należy dokładnie monitorować pacjentów pod kątem objawów krwawienia i kontrolować morfologię krwi oraz parametry krzepliwości.

U pacjentów przyjmujących awaprytynib może wystąpić wpływ na czynności poznawcze. Należy monitorować pacjentów pod kątem objawów zaburzeń poznawczych i w razie potrzeby modyfikować dawkę.

Awaprytynib może powodować zatrzymanie płynów, w tym ciężkie przypadki obrzęku. Należy regularnie oceniać pacjentów pod kątem tych działań niepożądanych.

Stosowanie awaprytynibu może prowadzić do wydłużenia odstępu QT. Należy zachować ostrożność u pacjentów z czynnikami ryzyka wydłużenia odstępu QT.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Należy unikać jednoczesnego stosowania awaprytynibu z silnymi lub umiarkowanymi inhibitorami CYP3A, gdyż może to zwiększać stężenie awaprytynibu w osoczu. Jeśli nie można uniknąć jednoczesnego stosowania z umiarkowanym inhibitorem CYP3A, należy zmniejszyć dawkę awaprytynibu.

Należy unikać jednoczesnego stosowania awaprytynibu z silnymi lub umiarkowanymi induktorami CYP3A, gdyż może to zmniejszać stężenie awaprytynibu w osoczu.

Ciąża i karmienie piersią

Awaprytynib nie jest zalecany do stosowania w okresie ciąży oraz u kobiet w wieku rozrodczym niestosujących skutecznej metody antykoncepcji. Podczas leczenia awaprytynibem i przez 2 tygodnie po przyjęciu ostatniej dawki należy przerwać karmienie piersią.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane obejmują: nudności, zmęczenie, niedokrwistość, obrzęk okołooczodołowy, obrzęk twarzy, hiperbilirubinemia, biegunka, wymioty, obrzęki obwodowe, zwiększone łzawienie, zmniejszenie apetytu i zaburzenia pamięci.

Poważne działania niepożądane obejmują krwawienia wewnątrzczaszkowe i wpływ na czynności poznawcze.

Wnioski

AYVAKYT (awaprytynib) jest skuteczną opcją terapeutyczną w leczeniu określonych typów GIST oraz mastocytozy układowej. Jednak ze względu na ryzyko poważnych działań niepożądanych, takich jak krwawienia wewnątrzczaszkowe i zaburzenia poznawcze, stosowanie leku wymaga ścisłego monitorowania pacjentów i odpowiedniego dostosowywania dawki. Kluczowe jest przestrzeganie zaleceń dotyczących dawkowania i modyfikacji dawki w celu zoptymalizowania skuteczności leczenia przy jednoczesnej minimalizacji ryzyka działań niepożądanych.

Warto zapamiętać
  • AYVAKYT może powodować poważne krwawienia wewnątrzczaszkowe - konieczne jest ścisłe monitorowanie pacjentów.
  • Lek może wpływać na czynności poznawcze - należy obserwować pacjentów pod kątem objawów zaburzeń poznawczych.