Porozumienie Rezydentów – cele i działalność organizacji
Porozumienie Rezydentów to organizacja zrzeszająca lekarzy w trakcie specjalizacji, której początki sięgają 2007 roku. Jej działalność opiera się na szeroko pojętej poprawie jakości ochrony zdrowia w Polsce. Członkowie organizacji, młodzi lekarze walczą o lepsze warunki pracy dla personelu medycznego, zwiększenie nakładów finansowych na publiczną ochronę zdrowia, lepszy dostępu do świadczeń zdrowotnych dla pacjentów. Na przestrzeni lat dzięki działaniom Porozumienia Rezydentów (akcjom, happeningom, manifestacjom) odniesiono wiele sukcesów, które poprawiły sytuację personelu medycznego w Polsce.
Czytaj również: Poszanowanie praw pacjenta przez lekarzy
Białe Miasteczko – długo zapowiadany protest medyków
Medycy mówili głośno o strajku od dawna. Pandemia koronawirusa spowodowała odsunięcie radykalnych działań protestacyjnych w czasie. Rok temu, w Dzień Zaduszny przed szpitalami i przychodniami w kilkudziesięciu szpitalach w całej Polsce zapalono znicze. Miało to na celu uczczenie ofiar epidemii, a także ofiar niewydolnego, źle zarządzanego i nieskoordynowanego systemu ochrony zdrowia. Założeniem protestujących było zwrócenie uwagi rządzących na skrajne niedofinansowanie systemu ochrony zdrowia. Organizatorzy akcji „Zapal znicz” przy okazji organizacji protestu głodowego, który odbył się w 2017r., już wtedy postulowali o pilne zmiany w sektorze zdrowia. Walczyli oni o zwiększenie nakładów % PKB na ochronę zdrowia, likwidację kolejek, zmniejszenie ilości biurokracji. Co zmieniło się od tego czasu? Niewiele…
W dniu 11 września br. rozpoczął się długo zapowiadany protest medyków, który został zapoczątkowany manifestacją przedstawicieli wszystkich zawodów medycznych. Demonstracja licząca około 30 tysięcy osób miała miejsce w Warszawie. Protestujący wyruszyli z placu Krasińskich przed budynek Ministerstwa Zdrowia przy ulicy Miodowej. Następnie przeszli przez Nowy Świat i zatrzymali się przy Pałacu Prezydenckim, gdzie uczcili minutą ciszy wszystkich medyków zmarłych z powodu pandemii koronawirusa. Docelowym punktem dla protestujących był gmach Sejmu, gdzie medycy rozstawili „Białe miasteczko 2.0”. Forma protestu ma nawiązywać do „Białego miasteczka” pielęgniarek założonego w 2007 roku.
Czytaj również: Do kiedy pacjent może dochodzić swoich roszczeń za błąd medyczny?
Ulice bez ambulansów – protest ratowników medycznych
Od początku września ratownicy medyczni prowadzą ogólnopolski protest. Walczą o wyższe wynagrodzenia i poprawę warunków pracy. Część z nich znacząco ograniczyła liczbę pracujących godzin w miesiącu, nie pojawia się w pracy lub masowo wypowiada umowy. Na dzień 01.10.2021 r. brakuje obsady w karetkach w Grodzisku Mazowieckim, Milanówku, Babicach, Błoniu, Ożarowie Mazowieckim, Łomiankach, Aleksandrowie Kujawskim, Wyszogrodzie. Ponad 60% zespołów ratownictwa medycznego w Poznaniu, Płocku, Włocławku, Inowrocławiu jest poza zasięgiem. Od miesiąca nie udało się uzyskać porozumienia z Ministrem Zdrowia. Protest ratowników się zaostrza. Już niebawem kolejne miasta w Polsce mogą zostać bez karetek.
Trwa masowe zamykanie oddziałów szpitalnych
W związku z brakiem personelu w ostatnim czasie zamknięto bądź zaplanowano zamknięcie następujących oddziałów: oddział neurologii Szpitala w Toruniu, pediatryczny w Zamościu, oddziały neurologiczne w Grudziądzu, Inowrocławiu, Kozienicach, oddział pediatryczny w Zamościu, oddział wewnętrzny w Rybniku, oddział neurologiczny w szpitalu wojewódzkim w Rzeszowie oraz oddział chirurgii naczyniowej w Koszalinie. Sparaliżowany został również SOR w Zielonej Górze oraz oddziały pediatrii, nefrologii i wewnętrzny w Płocku, a oddziały chirurgii i ginekologii w Gryfinie tymczasowo zawieszono. To tylko część oddziałów, których działanie zawieszono lub zamknięto. Wiele innych oddziałów i całych szpitali wisi na włosku i funkcjonuje dzięki heroicznej pracy medyków.
„Chcielibyśmy zapytać pana ministra zdrowia czemu jest tak dobrze czemu jest tak źle? Dlaczego całe oddziały szpitalne wypowiadają umowy? My medycy nie mamy innych problemów niż nasi pacjenci. Przeżywamy je na codzień. Czy nadal uważa Pan, że stworzenie zawodówek dla lekarzy to rozwiązanie problemu?” – mówi Gilbert Kolbe, pielęgniarz, aktywny działacz Białego Miasteczka 2.0 na konferencji prasowej 01.10.2021 r. pod Kancelarią Premiera Rady Ministrów.
Czytaj również: Farmaceuci Szpitalni i Kliniczni chcą dołączyć do protestu
Czy medycy odejdą od łóżek pacjentów?
Niewykluczone, że w związku z brakiem reakcji rządzących na zgłaszane postulaty, będą zmuszeni do podjęcia bardziej radykalnych kroków: wypowiadania umów o pracę, ograniczenia liczby godzin spędzanych w szpitalu oraz masowego przechodzenia na zwolnienia L4. Na wtorek 04.10 zaplanowano przedostatnie rozmowy w sprawie porozumienia z Ministrem Zdrowia i rządem. Jeśli porozumienie nie zostanie osiągnięte w czasie tzw. „rozmów ostatniej szansy”, od 07.10 protest będzie przebiegał w zaostrzonej formie. Medycy nie wykluczają odejścia od łóżek pacjentów.
Czytaj również: Onkologia kliniczna – w Polsce nowoczesne terapie poza zasięgiem chorych
Piśmiennictwo:
- Porozumienie Rezydentów – Białe Miasteczko 2.0. Konferencja prasowa. Piątek 01.10.2021 Facebook
- https://www.rp.pl/sluzba-zdrowia/art18960171-matyja-nie-mozna-tak-lekcewazyc-lekarzy (dostęp z dn. 01.10.2021)
- https://www.termedia.pl/mz/Protest-pracownikow-ochrony-zdrowia-,43587.html (dostęp z dn. 01.10.2021)
- https://medycyna.pl/zapal-znicz-dla-medyka-i-pacjenta-przeciwko-czemu-protestuja-pracownicy-ochrony-zdrowia/ (dostęp z dn. 01.10.2021)
- http://www.rezydenci.org.pl/ (dostęp z dn. 01.10.2021)